Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#690573
ripper έγραψε:
George_Prix έγραψε:Απλα στο μυαλο ολων παραμενει το ερωτηματικο "ποσο καλος ηταν πραγματικα ο Λουης που κερδιζε τις περισσοτερες φορες τσιμα-τσιμα το Μποτας κι εγραφε το κοντερ τιτλους?".

Έλα ρε, μπορείς και καλύτερα. Έτσι θα τη βγάλουμε μέχρι τον Απρίλη; :lol:


Για την ακριβεια εσυ μπορεις να συζητησεις και καλυτερα. Καθε φορα που διαβαζεις κατι για το Λουη που δε σου αρεσει, χανεις τα συγκαλα σου και σε πιανει παραληρημα.

Αυτο που ειπα δεν ειναι τρολια ουτε σημαινει οτι ο Λουης θα χασει απο το Μαξ, το Ρασσελ και τις καθαριστριες. Φυσικα επισης δε σημαινει οτι μπορει να κερδισει μονο το Μποττας. Αυτα ειναι δικα σου λογια, σε μια απελπιδα προσπαθεια να υποβαθμισεις το θεμα.

Το θεμα λοιπον ριπερ μου, ειναι το εξης:
Τα τελευταια χρονια οποιος ηταν ενα κλικ καλυτερος απο το Μποττας (γιατι εκτος απο φετος που κατερρευσε ο αλλος και τον τσακισε ο Λουης, ολα τα αλλα χρονια μιλαμε για ενα κλικ) θα ειχε παρει ΑΚΡΙΒΩΣ τους ιδιους τιτλους με το Λουη. Γιατι ο Μποττας ηταν ο μονος που ειχε μονοθεσιο ικανο να τον χτυπησει.

Εσυ που εισαι οπαδος του Λουη (τι μαλακιες "Ριππερ Λουης ή Μακλαρεν?" ρωτας ρε Γιωργο, στραβος εισαι?) φυσικα θελεις Μποτα μεχρι να βγει στη συνταξη ο δικος σου. Οποτε να εισαι προετοιμασμενος για τον αντιλογο μεχρι να σβησει ο ηλιος.

Και να τονισω κατι ακομα... Οταν λεμε "σφαλιαρα στο Λουη", ειτε απο Μαξ, ειτε απο Ρασσελ ειτε απο οποιονδηποτε φερελπι νεο, δε μιλαμε για σφαλιαρες που τρωνε κατι Αλμπονολατιφιδες. Το Λουη εστω και με 1 ποντο να τον κερδισεις, δειχνεις οτι εισαι κι εσυ ψηλα στην κορυφη. Αλλα ετσι καποιοι θα καταλαβαινουν οτι δεν αιωρουταν σα θεος ο Λουης ΠΑΝΩ απο την κορυφη τοσα χρονια κι οτι απλα τα σαρωσε ολα γιατι εκτος απο το ταλεντο, του εκατσε κιολας κορυφαιο μονοθεσιο με μετριο ομοσταβλο.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#690583 (Κακώς τσιμπάω αλλά...)

4 χρόνια με πρωταθληματικό μονοθέσιο

Νίκες: 42 έναντι 9
Pole: 38 έναντι 16
Πόντοι: 1531 έναντι 1101

Που είναι το τσίμα τσίμα ακριβώς?
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#690586
BARHonda έγραψε:(Κακώς τσιμπάω αλλά...)

4 χρόνια με πρωταθληματικό μονοθέσιο

Νίκες: 42 έναντι 9
Pole: 38 έναντι 16
Πόντοι: 1531 έναντι 1101

Που είναι το τσίμα τσίμα ακριβώς?


Σορρυ αν ημουν υπερβολικος :s_sad

Εγω εχω συνηθισει απο τον Αλονσο που μαζευε 3πλασιους ποντους απο ομοσταβλους παγκοσμιους πρωταθλητες σαν τον Κιμαρο κι εκανε κατι σερι τσοντες 30-0 στους ομοσταβλους του στα κουαλι :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#690590 :lol: σατανα...
Οκ το τσιμα τσιμα ειναι υπερβολικο. Εγω θα πω ανετα με τα γνωστα valteri its james.
Ο Λουης ειναι πολυ καλυτερος απο Μποτας στους αγωνες. Quali σε γενικες γραμμες ειναι πιο κοντα.

Το μεγαλειο του Λουη για μενα φετος φανηκε στην Τουρκια. Που και οι 2 ηταν σε πιο πισω θεσεις. Ο ενας εκανε 6 τετ α κε και ο αλλος κερδισε με καταπληκτικη εμφανιση. Θα τον ειχε δυσκολεψει σιγουρα ο Μαξαρος αν ειχε σωστες μοιρες στην εμπρος αεροτομη.
Δυστυχως ομως ο Ρασσελ εριξε πολυ τις μετοχες του Λουης...Σε εναν ιδιαιτερο αγωνα λογω πιστας με ενα μονοθεσιο που δεν χωρουσε καλα καλα, εχασε την pole απο τον Μποτας για λιγα χιλιοστα και στον αγωνα τον περασε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σε σημειο που απλα δεν προσπερναγες....(ουτε drs ουτε τπτ) ΣΤΑ ΙΣΙΑ.
Ε οπως και να το κανουμε ο μικρος εδειξε οτι αν μπορει σε αυτες τις συνθηκες, εχει πολλες πιθανοτητες να μπορεσει και σε μια φουλ χρονια.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#690591 Ε και κάπως έτσι ανακατεύουμε Bottas με Vandoorne με Kimi για να βγάλουμε με ειδικό αλγόριθμο το συμπέρασμα οτι οι 7 τίτλοι δεν μετράνε

Λογικό ότι πάντα θα υπάρχει ο αντίλογος στις επιτυχίες κάποιων. Το ανέφερα και παραπάνω, είστε με το δάχτυλο στη σκανδάλη και περιμένετε την αφορμή
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#690598
BARHonda έγραψε:Ε και κάπως έτσι ανακατεύουμε Bottas με Vandoorne με Kimi για να βγάλουμε με ειδικό αλγόριθμο το συμπέρασμα οτι οι 7 τίτλοι δεν μετράνε

Λογικό ότι πάντα θα υπάρχει ο αντίλογος στις επιτυχίες κάποιων. Το ανέφερα και παραπάνω, είστε με το δάχτυλο στη σκανδάλη και περιμένετε την αφορμή


Κανενας αλγοριθμος και καμια προσπαθεια να μειωσω το Λουη. Αν ηθελα να τον μειωσω, δε θα ειχα πει απειρες φορες οτι τον θεωρω κορυφαιο (και δεν το εχω πει για πολλους αυτο). Κι αυτος ο "αλγοριθμος" στον οποιο αναφερεσαι (η συγκριση με τον ομοσταβλο), δεν ειναι δικια μου εφευρεση. Ακομα κι ο Τοτος ειπε οτι ειναι το πρωτο που κοιτανε οταν θελουν να αγορασουν οδηγο. Αν για παραδειγμα παει του χρονου ο Ρασσελ στη Μερσεντες και παρει τιτλο κανοντας ενα 18-2 στο κουαλι και μαζευοντας 3πλασιους ποντους απο το Φινλανδο, ο Τοτος του μελλοντος ποιον νομιζεις οτι θα αγοραζε αν κοστιζαν τα ιδια λεφτα? Τον Λουη με τις 7 κουπες ή το Ρασσελ με τη 1 κουπα? Ευκολακι ειναι η απαντηση φιλε. Και δε θελει γνωσεις. Κοινη λογικη θελει.

Απλα εδω μεσα μερικοι δεν καταλαβαινουν και μερικοι αλλοι κανουν πως δεν καταλαβαινουν το αυτονοητο:
Με αυτο το μονοθεσιο, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αλλοι 3 οδηγοι (Αλονσο, Μαξ, Ρικ) θα μπορουσαν να κερδισουν ακριβως τους ιδιους τιτλους με το Λουη. Γιατι απλα θα κερδιζαν συνεχως και χαλαρα το Φινλανδο. Αν θελεις μπορω να διευρυνω τη λιστα και να πω μερικους ακομα που θεωρω καλυτερους του Μποττας και πιθανον να ειχαν κερδισει καμποσους τιτλους ολα αυτα τα χρονια αν ηταν στη θεση του Λουη. Αλλα δεν εχει νοημα, γιατι αυτους δεν τους θεωρω καν κορυφαιους . Επισης μερικοι σαν το Ρασελ και το Λεκλερκ μπορει στο μελλον να ενταχθουν στη λιστα με τους κορυφαιους μου αλλα δε βιαζομαστε...

Οποτε εγω που λεω το αυτονοητο (οτι επαιξε ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΡΟΛΟ στη συντριβη των ρεκορ το μονοθεσιο) δεν ειμαι με το δακτυλο στη σκανδαλη. Με το δακτυλο στη σκανδαλη ειναι οσοι τους χαλαει το αφηγημα "ο Λουης με τις 7 κουπες ειναι 3.5 φορες καλυτερος απο τον Αλονσο με τις 2 κουπες". 'H "ο Λουης με τις 98 poles ειναι σχεδον 33 φορες καλυτερος απο το Μαξ με τις 3 poles". Κι οποτε διαβαζουν το ελαχιστο που χαλαει τα συγκεκριμενα αφηγηματα, τραβανε τελικα τη σκανδαλη!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#690612
George_Prix έγραψε:

Απλα εδω μεσα μερικοι δεν καταλαβαινουν και μερικοι αλλοι κανουν πως δεν καταλαβαινουν το αυτονοητο:
Με αυτο το μονοθεσιο, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αλλοι 3 οδηγοι (Αλονσο, Μαξ, Ρικ) θα μπορουσαν να κερδισουν ακριβως τους ιδιους τιτλους με το Λουη.



https://youtu.be/WcWutpKp__8?t=14
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#690613 Γιατί πρέπει να γυρνάμε πάντα πίσω στα αυτονόητα, ότι στη Formula1 οι τίτλοι κερδίζονται στην πλειοψηφία τους από τον οδηγό με το καλύτερο μονοθέσιο. Να μειώσουμε τους τίτλους του Σένα? τους τίτλους του Προστ? Εάν έβαζες τον Μάνσελ το 88 στο μονοθέσιο του Σένα θα την σήκωνε την κούπα? Έαν έβαζες τον Σουμάχερ το 93 στη θέση του Προστ, θα την σήκωνε την κούπα? Εάν έβαζες το 2001, 2002, 2004 τον Τρούλι, τον Κίμι, τον Φιζικέλα στη θέση του Σουμάχερ, θα την σηκώνανε την κούπα?

Δεν βγάζει πουθενά αυτή η κουβέντα, ούτε τα αμέτρητα σενάρια που κάνετε στο κεφάλι σας για το ποιος, που, πότε και εάν

Και για το εάν είναι καλύτερος ή όχι από κάποιους άλλους, εδώ ακόμη η πλειοψηφία (όχι του petrolheads εννοείται) δεν έχει καταλήξει εάν ήταν καλύτερος ο Senna ή ο Schumacher. Οπότε...
Άβαταρ μέλους
By ripper
#690618 Α ήταν σοβαρή τοποθέτηση; Σόρυ, θα απαντήσω σοβαρά τότε.

Περίεργο που παραμένει στο μυαλό OΛΩΝ ερωτηματικό, αφού δεν είχε teammate μόνο τον Bottas αλλά και τους Alonso, Button, Rosberg.
Και άντε άσε τους άλλους πρωταθλητές, ούτε ο 30-0;

Geo ούτε καν ο αγαπημένος μου πιλότος δεν είναι ο Λούης.
Απλά μικρός δεν μου γκρέμισε το είδωλο για να προσπαθώ με το ζόρι να τον βγάλω καλπικο.
Εδώ έχω εκθειασει πολλάκις τους αντιπαθεστατους σε μένα Alonso και Schumacher

Ο μόνος λόγος που γράφω για τον Λούη είναι γιατί έχω αλλεργία στις μπούρδες που γράφονται. Των οποίο το τελευταίο κεφάλαιο προσπαθεί να αποδομησει έναν αθλητή που έχει σπάσει σχεδόν όλα τα ρεκόρ του αθλήματός με την δικαιολογία του ότι δεν έχει δοκιμαστεί (έχοντας ως teammates 3 παγκόσμιους πρωταθλητές).
Και καλά να τις διαβάζω στο Twitter, εδώ μέσα δεν θα έπρεπε να τις διαβάζω.

Long story short : Όσο προφανές είναι ότι τα ρεκόρ οφείλονται στο κυρίαρχο μονοθέσιο, άλλο τόσο είναι και ότι είναι ο κορυφαίος της γενιάς του που είπε και ο Vettelακος. Deal with it.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#690622
ripper έγραψε:Α ήταν σοβαρή τοποθέτηση; Σόρυ, θα απαντήσω σοβαρά τότε.

Για να απαντησεις σοβαρα, πρεπει πρωτα να διαβασεις αυτο που ειπε ο συνομιλητης σου.

ripper έγραψε:Ο μόνος λόγος που γράφω για τον Λούη είναι γιατί έχω αλλεργία στις μπούρδες που γράφονται. Των οποίο το τελευταίο κεφάλαιο προσπαθεί να αποδομησει έναν αθλητή που έχει σπάσει σχεδόν όλα τα ρεκόρ του αθλήματός

ripper έγραψε:...Όσο προφανές είναι ότι τα ρεκόρ οφείλονται στο κυρίαρχο μονοθέσιο...


Αλλα εσυ ουτε που τα διαβασες καν. Γιατι ουτε να τον αποδομησω προσπαθησα ουτε ειπα οτι ολα τα ρεκορ οφειλονται μονο στο μονοθεσιο. Ειπα οτι ειναι κορυφαιος κι επισης οτι χειροτεροι οδηγοι απλα θα ειχαν τσιμπησει μερικους τιτλους με το ιδιο μονοθεσιο και δε θα ειχαν σαρωσει οπως ο Λουης.

Αν η μυγα τσε τσε που σε τσιμπησε ειναι η αποψη μου, οτι κι αλλοι 3 οδηγοι θα ειχαν παρει τους ιδιους τιτλους με το Λουη, σου ευχομαι περαστικα. Τσιμπανε ασχημα οι ρουφιανες οι τσε τσε...

Απλα σε παρακαλω πριν συνεχισεις με μια ακομα "σοβαρη" απαντηση, μπες στον κοπο να διαβασεις αυτα που γραφω πρωτα.
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 07 Φεβ 2021, 01:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By ripper
#690623 Εσύ δεν προσπαθείς να τον βγάλεις άχρηστο. Το δικό σου το ζόρι είναι να τον βγάλεις λιγότερο καλό από τον Alonso και τον Verstappen.
Απλά όταν λες την μπούρδα ότι δεν έχει δοκιμαστεί, θα σου απαντάω ότι είναι μπούρδα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#690627
ripper έγραψε:Εσύ δεν προσπαθείς να τον βγάλεις άχρηστο. Το δικό σου το ζόρι είναι να τον βγάλεις λιγότερο καλό από τον Alonso και τον Verstappen.


Δεν προσπαθω να τον βγαλω λιγοτερο καλο λεβεντη μου. Εγω ειπα οτι κι αλλοι θα ειχαν παρει τοσους τιτλους.

Εγω εχω πει πολλες φορες οτι στο τοσο υψηλο επιπεδο Αλονσο, Λουη κτλ, οποιον γουσταρει ο καθενας το ιδιο μου κανει. Κορυφαιοι ειναι ολοι. Κι ο μονος τροπος να βγαλουμε τον καλυτερο ειναι να τρεχουν 15 χρονια ομοσταβλοι με το ιδιο μονοθεσιο. Και παλι στο τελος οι μισοι θα λεμε ετσι κι οι μισοι κοκορετσι. Εσυ βεβαια με βαση τους αριθμους που λενε την αληθεια, πιστευεις οτι ειναι 3.5 φορες καλυτερος απο τον Αλονσο και 33 φορες καλυτερος απο το Μαξ :svivhaha:

Αλλα εισαι τοσο βιαστικος να ποσταρεις την παντα "σοβαρη" σου αποψη, που φυσικα δε διαβασες ποτε το συγκεκριμενο που εχω πει τοσες φορες (οτι δε μετραω ποσα κιλα κορυφαιος ειναι ο καθενας κι απλα ελαχιστους οδηγους τους θεωρω σαν κορυφαιους) :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By ripper
#690629 Και εσύ που τα διάβασες αυτά;
George_Prix έγραψε:Εσυ βεβαια με βαση τους αριθμους που λενε την αληθεια, πιστευεις οτι ειναι 3.5 φορες καλυτερος απο τον Αλονσο και 33 φορες καλυτερος απο το Μαξ :svivhaha:


Γιατί τα "έχω συνηθίσει από τα 30-0 του Alonso" και "αμφιβολίες στο μυαλό όλων", "τσίμα τσίμα" εγώ δεν τα φαντάστηκα.
Και για τι πράγμα αμφιβάλεις τελικά αφού στην ουσία συμφωνούμε;
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#690642
Long story short : Όσο προφανές είναι ότι τα ρεκόρ οφείλονται στο κυρίαρχο μονοθέσιο, άλλο τόσο είναι και ότι είναι ο κορυφαίος της γενιάς του που είπε και ο Vettelακος. Deal with it.


:s_rofl
ο Φεττελακος τι θα ελεγε ? Οτι εχανα απο ενα κουλο τοσα χρονια??
Οχι εχασε απο τον κορυφαιο της γενιας του!!!
:yahoo: