Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#713739
Corto Maltese έγραψε:H FIA εμμέσως πλην σαφώς έριξε στις ομάδες την ευθύνη για τα κλαταρίσματα, άρα εμείς δεν μπορούμε να λέμε για ατυχίες Γιώργη. Τουλάχιστον όχι με το δικό μου ορισμό.


Σε μενα αναφερεσαι? Ποιος μιλησε για ατυχια?
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#713753 Εκεί που έκοβες και έδινες βαθμούς εγώ αυτό κατάλαβα. Γιατί όταν κάποιος παίρνει ένα ρίσκο που δεν του βγαίνει, δεν του χρωστάει η ζωή βαθμούς λέω γω
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#713758
Corto Maltese έγραψε:Εκεί που έκοβες και έδινες βαθμούς εγώ αυτό κατάλαβα. Γιατί όταν κάποιος παίρνει ένα ρίσκο που δεν του βγαίνει, δεν του χρωστάει η ζωή βαθμούς λέω γω


Ρε Κορτο μην το κανεις αυτο στην κουβεντα και γυρναμε στα ιδια. Θεωρω οτι ημουνα σαφης. Κανενας δε χρωσταει ποντους σε κανεναν. Την ειπαμε τη βαθμολογια και δεν αλλαζει. 105-101. Κι αν το παρει στο τελος ο Λουης, θα γραψει το 8ο το κοντερ, ακομα κι αν εχει κανει 10 λαθη ολη τη χρονια.

Να το πω με πιο απλα λογια χωρις Λουηδες και Μαξηδες το παραδειγμα. Εχουμε 2 ισαξια (σε ταχυτητα) μονοθεσια. Στο τελος της χρονιας ο οδηγος Α που μαζευε κυριως 2ες και 3ες θεσεις εχει 300 ποντους και παιρνει την κουπα.

Ο οδηγος Β που μαζευε κυριως νικες ομως, ειχε 5 εγκαταλειψεις χωρις κανενα οδηγικο λαθος. Τη μια εσκασε το λαστιχο λιγο πριν το τελος ενω ηταν πρωτος (γιατι εκλεβε η ομαδα του αν προτιμας)... Την αλλη εσπασε το μοτερ (γιατι ο κατασκευαστης κινητηρων δεν εκανε καλη δουλεια)... και την αλλη κολλησε ο τροχος στο πιτστοπ και δεν εβγαινε με τιποτα (παλι χωρις να εχει ευθυνη)... κτλ κτλ κτλ Με ολες αυτες τις αναποδιες, καταφερε να μαζεψει μολις 1 λιγοτερο ποντο απο τον Α, δηλαδη 299 ποντους αφου οποτε τερματιζε κερδιζε.

Εσυ Κορτο λοιπον εχεις μια ομαδα Φ1, ξερεις οτι ο Β δεν ευθυνεται για καμια εγκαταλειψη και ψαχνεις απλα τον καλυτερο δυνατο οδηγο για την ομαδα σου. Το τελειο μονοθεσιο σου που θα τερματιζει παντα κι απλα ειναι στο χερι του οδηγου να το φερει οσο πιο μπροστα γινεται. Οι Α και Β κοστιζουν ακριβως το ιδιο κι απλα εχεις να επιλεξεις. Εσυ παιρνεις τον πρωταθλητη Α να σου φερνει δευτεροτριτες του χρονουν ή τον "χαμενο" Β να σου φερνει νικες?

Οι αναφορες σε λαθη και κακες εμφανισεις του Λουη, οπως επισης και η εγκαταλειψη του Μαξ, ειναι απλα για να γινει κατανοητη η "ηθικη" βαθμολογια που ανεφερα. Η οποια "ηθικη" βαθμολογια, ειναι στην ουσια η ερωτηση που μολις σου εκανα.

Εσυ ποιον απο τους 2 οδηγους Α και Β θα αγοραζες φιλτατε Κορτο?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#713774 Αυτόν που θα μου φέρει τον τίτλο.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#727662

Μπηκα να ακουσω κανα τραγουδακι και μου προτεινε αυτο :s_scratchhead

xianyue Ai
xianyue Ai
πριν από 9 μήνες
Russell won't be his friend either. Unlike bottas


:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#728446 Εικόνα

Το νοημα της φωτο μου αρεσει παρα πολυ.

Its the car !!!
Μπραβο του παντως. Με αυτα και με τα αλλα εφθασε εκει που εφθασε.
Δεν νομιζω να υπαρχει καλυτερο σεναριο για εναν οδηγο να εχει το καλυτερο μονοθεσιο και τους ικανους αντιπαλους σε τραγικα μονοθεσια (πχ Αλονσο Μακλαρεν) και τους λιγοτερους ικανους σε ανταγωνιστικα (Φεττελ Φερραρι)...Ολα πριμα του πηγαν μεχρι φετος τουλαχιστον,, :shifty:
Αντε και στις 200 Λουης!
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#736281 Δε μ' αρέσει το υπερβολικό dissection (μπαντάρα) Geo, όμως ναι, άλλαξε την κατανομή πέδησης, άλλαξε γραμμές, πέρασε στα φρένα, έκανε και εύκολα προσπεράσματα. Σήμερα θέλω να δω αεροπλανικά ξαναλέω.

Μια ερώτηση σαν άσχετου με το ζμπορ που απορρέει από το κομμάτι που αναφέρεται στο βίντεο ότι ο Λούης έβγαινε με τρελό τράξιον από τις στροφές, ο Μαξ πώς δεν έπιανε (ούτε κοντά δλδ) τον Μποτίνιο που έβγαινε wiiiiiide; Τόσο διαστημόπλοιο πχια; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By ripper
#736290 Θα σου απαντήσω εγώ που είμαι σχετικός.
Αν έχουμε μια εντυπωσιακή επίδοση από τον Verstappen οφείλεται αποκλειστικά σε αυτόν που είναι ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ και οδηγάει την απλά καλή Red Bull πάνω από το όριο καμπτοντας τους νόμους της φυσικής.
Αν έχουμε μια εντυπωσιακή επίδοση από τον Hamilton οφείλεται αποκλειστικά στο ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ που οδηγεί ο απλά καλός Λούης και στην σπασμένη αεροτομή που κλέβει.

Τώρα γιατί ο γήινος οδηγεί διαστημόπλοιο και ο εξωγήινος αυτοκίνητο δεν το έχω καταλάβει :lol:

Λεπτομέρειες τύπου:
-Ο Bottas όλες τις φορές που έμεινε πίσω ήταν τραγικός.
-Η Red Bull και Mercedes είναι περίπου ισοδύναμες φέτος με διάφορες ανά πίστα κτλ δεν μας αφορούν.

Επίσης το ότι ο Verstappen κάνει καλύτερο πρωτάθλημα από τον Λούη δεν είναι αρκετό. Πρέπει όλοι να ασπαστείτε το δόγμα του ΕΞΩΓΗΙΝΟΥ Max αλλιώς καταδικάζεστε σε αέναη κατήχηση του ενός και μοναδικού και πανταχού παρόντος αληθινού Θεού επί γης.


Αμήν.
Άβαταρ μέλους
By Yugo_para_siempre
#736299
ripper έγραψε:Επίσης το ότι ο Verstappen κάνει καλύτερο πρωτάθλημα από τον Λούη δεν είναι αρκετό. Πρέπει όλοι να ασπαστείτε το δόγμα του ΕΞΩΓΗΙΝΟΥ Max αλλιώς καταδικάζεστε σε αέναη κατήχηση του ενός και μοναδικού και πανταχού παρόντος αληθινού Θεού επί γης.


Αμήν.


Αυτό ακριβώς, το έχω αναφέρει και παλιότερα.
Δεν αρκεί ο Μαξ να θεωρείται κορυφαίος και κοντά στους άλλους κορυφαίους.
Πρέπει να είναι μακράν πιο κορυφαίος από τους άλλους...

Γιατί όντως ο Μαξ κάνει καλύτερο πρωτάθλημα φέτος.
Μάλιστα χωρίς το συμβάν της Αγγλίας, για το οποίο θεωρώ πιο υπεύθυνο το Λούη, το συμβάν της Ουγγαρίας, για το οποίο φταίει αποκλειστικά ο Μπόττας, και το συμβάν του Αζερμπαϊτζάν, για το οποίο ίσως φταίει και η Ρεντ Μπουλ, θα είχε τελειώσει το πρωτάθλημα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#737888 Hamilton faster than simulations predicted in Qatar despite “less powerful” engine


We can do all our simulations but nothing explains why he was that far ahead of Max. Fundamentally it’s just down to him really sort of digging deep and doing what needs to be done.”


Για τον Λουη δεν θα μιλησω εγω.

εχουν πει πολυ καλυτερα μεγαλοι γενετιστες πριν απο μενα. :s_roses

Απο τους ενεργεια αθλητες μονο με Λεμπρον Τζειμς μπορει να καθησει να πουνε 2 κουβεντες. :s_howdy