Forum για τη Formula 1

Ποιος θα είναι ο νικητής;

1
17%
0
N/A
1
17%
0
N/A
2
33%
0
N/A
1
17%
1
17%
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#659741
edmond έγραψε:Ναι εντάξει, στην περίπτωση του φέτελ περνάμε από την περίπτωση του δεν μπορώ σ' αυτήν του δεν θέλω, το λές και λιγάκι πρωτοφανές στην ιστορία του σπόρ. Ακόμα και ο άλλος που έλεγε για τζι πι 2 έντζιν, έσπρωχνε κανονικά.


Θα πω κατι που σκεφτομαι εδω και μερες αλλα ξεχναω να το πω. Οσον αφορα τους ομοσταβλους τις διαφορες κτλ...

Δεν πιστευω λοιπον οτι ο Albon σε απολυτη ταχυτητα ειναι 7 δεκατα πισω απο το Max (λεμε τωρα μια διαφορα που βλεπουμε συχνα) και ουτε υπαρχει η ζυγαρια που θα βαλει τους οδηγους σε σειρα. Οπως επισης δεν πιστευω οτι ο Vettel κοροιδευει ή οτι ειναι τοσο πιο αργος απο το Leclerc οσο δειχνει τελευταια.

Απλα εχω παρατηρησει πολλες φορες οδηγους να κανουν ενα ψυχολογικο κρακ οταν τα βρουνε πολυ σκουρα και να πηγαινουν ακομα χειροτερα απο οτι πραγματικα μπορουν.

Κατι τετοια κρακ εξηγουνε το 1" που ετρωγε ο Kimi απο τον Alonso (ΔΕΝ ειναι 1" το γυρο γρηγοροτερος ο Ισπανος) ή ακομα και η "μεταμορφωση" του Gasly που λεγαμε νωριτερα με το ripper. Δεν απεκτησε φυσικα ο Gasly την ταχυτητα του Max φετος, αλλα εχει καλη ψυχολογια και παει αυτα που μπορει να παει το παλικαρι.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#659747
EDDIE_147 έγραψε:Το L εκλαιρ - Vettel το '20 τώρα μελετάται από τη σχετική επιτροπή, περιμένουμε το πόρισμα.

Πόρισμα: Αν ο Max είναι Θεός , ο L εκλαιρ είναι ημίθεος . Μόνο ένας ημίθεος ( και σχετικά άπειρος) θα εκθρόνιζε έναν τετράκις .

Για μένα : Νο1 Max , Νο2 L εκλαιρ , No3 Λούης
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#659752 Νο1 Χατζηπαναγής Νο2 ΤΖΟΡΝΤΑΝ Νο3 Παναγιώτης Λιαδελης
Άβαταρ μέλους
By ripper
#659777
George_Prix έγραψε:Ο καθενας μας βγαζει τα δικα του συμπερασματα οσον αφορα τη δυναμικοτητα των μονοθεσιων και κανενας δε μπορει να αποδειξει στον αλλον οτι εχει δικιο. Ολοι υποθεσεις κανουμε.

Απλα το δικο σου συστημα διεξαγωγης συμπερασματων μπαζει. Και σαν συνεπεια εχει κατι ερωτησεις σε στυλ "που πηγε η ταχυτητα του ταδε". Ή του στυλ "ΜΑΚΡΑΝ καλυτερη η Red Bull" (που με καλυτερη στρατηγικη κερδισε με την ψυχη στο στομα το Λουη ο οποιος ειχε και προβλημα με τα λαστιχα).

Αν παρει ο Λουης το μονοθεσιο του "εντυπωσιακου Gasly" δε θα γυρναει 2-3 δεκατα πιο γρηγορα? Μετα θα μιλαμε για τον "εντυπωσιακο Λουη" και θα ρωταμε "που πηγε η ταχυτητα του Gasly"? Οποτε αυτο που εντυπωσιαζει ειναι το ξεσκισμα του ομοσταβλου. Αυτο ητανε, ειναι και θα ειναι το κριτηριο, 2 οδηγοι με το ιδιο μονοθεσιο. Γιατι το "μακραν καλυτερο" το δικο σου παιζει να διαφερει απο τη δικη μου γνωμη οσον αφορα το καλυτερο μονοθεσιο. Ενω οταν ξερεις οτι και οι 2 εχουν το ιδιο μονοθεσιο, μπορεις να βγαλεις ασφαλεστερα συμπερασματα για την αποδοση του καθε οδηγου.


Αν και βαριέμαι να γράφω τα ίδια και τα αυτονόητα θα κάνω μία ακόμη προσπάθεια γιατί πιστεύω ότι όταν δεν σε πιάνει η μούρλα μπορείς να συζητήσεις λογικά.

1. Προφανώς και η σύγκριση με τον teammate είναι το πιο καλό κριτήριο, αλλά δεν είναι ούτε το μοναδικό, ούτε αλάνθαστο.
2. Οπως έσυ λες διαστημόπλοιο την Mercedes, έτσι και εγώ λέω την Alpha Tauri χειρότερη από τις υπόλοιπες του midfield. Δεν θέλω να αποδείξω κάτι, μια άποψη εκφράζω που είναι και κοινός τόπος. Πες εσύ ότι είναι καλύτερη η Alpha Tauri, ακούγεσαι.
3. Εξέφρασα μια απορία για την αντίστροφη εικόνα των Albon και Gasly σε ανάποδες ομάδες. Καμία σχέση με τον Verstappen. Μπορείς να απαντήσεις όπως ο Κόρτο, όπως εσύ με την ψυχολογία αργότερα ή και καθόλου. Γιατί επιλέγεις απάντηση "τρελίτσα" ως συνήθως δεν ξέρω.
4. Για τον επετειακό αγώνα θα πω πάλι ότι η πιο γρήγορη Mercedes είχε τεράστια προβλήματα με τα ελαστικά, η επόμενη ταχύτερη Red Bull δεν είχε κανένα, γεγονός που ήταν οφθαλμοφανές και το δήλωσαν και οι ίδιοι. Εσυ πες ότι δεν ήταν καλύτερη η Red Bull, απλά ήπιε σουπερμαντολίνη ο Verstappen, έγινε τριπλά καλύτερος από ότι ήδη είναι και τους εξευτέλισε με χειρότερο μονοθέσιο. Ή μάλλον κέρδισε ¨με την ψυχή στο στόμα" (!). Και πάλι, ακούγεσαι.
5. Τέλος για να δώσω μια πιθανή απάντηση στην δική μου ερώτηση, μήπως ο Verstappen βολεύεται με διαφορετική από την συνηθισμένη συμπεριφορά μονοθεσίου και οι άλλοι δύο γίνονται από ταλέντα, κουλάδια; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#659785
ripper έγραψε:1. Προφανώς και η σύγκριση με τον teammate είναι το πιο καλό κριτήριο, αλλά δεν είναι ούτε το μοναδικό, ούτε αλάνθαστο.


Δεν ειναι το μοναδικο κριτηριο αλλα σιγουρα ειναι το καλυτερο.

ripper έγραψε:2. Οπως έσυ λες διαστημόπλοιο την Mercedes, έτσι και εγώ λέω την Alpha Tauri χειρότερη από τις υπόλοιπες του midfield. Δεν θέλω να αποδείξω κάτι, μια άποψη εκφράζω που είναι και κοινός τόπος. Πες εσύ ότι είναι καλύτερη η Alpha Tauri, ακούγεσαι.


Εγω δεν ειπα ουτε καλυτερη ουτε χειροτερη η Αλφα Ταουρι. Εγω ειπα οτι ο ομοσταβλος ειναι το κριτηριο, οποτε η τσοντα προς τον Κβυατ σε εντυπωσιαζει στην ουσια, ακομα κι αν δε μπορεις να το καταλαβεις.

Αν για παραδειγμα φετος ομοσταβλος του Γκασλυ ηταν καποιος αλλος και πηγαινε εξισου ταπα... Και τερματιζανε συνεχεια 9ος και 10ος, δε θα μας ελεγες την ατακα "ο Γκασλυ βαζει το μονοθεσιο πανω απο εκει που μπορει". Θα νομιζες οτι το συγκεκριμενο μονοθεσιο ειναι το 4ο-5ο καλυτερο στο grid οποτε λογικα τερματιζει γυρω στη 10αδα.

ripper έγραψε:3. Εξέφρασα μια απορία για την αντίστροφη εικόνα των Albon και Gasly σε ανάποδες ομάδες. Καμία σχέση με τον Verstappen. Μπορείς να απαντήσεις όπως ο Κόρτο, όπως εσύ με την ψυχολογία αργότερα ή και καθόλου. Γιατί επιλέγεις απάντηση "τρελίτσα" ως συνήθως δεν ξέρω.


Ποτε δεν πουλαω τρελιτσα. Απλα σε μερικους φανταζει τρελη μια αποψη που δεν ειχαν σκεφτει οι ιδιοι ή με την οποια δε συμφωνουνε. Τελος μερικοι δε διαβαζουν καν αυτα που γραφω ή δε μπορουνε να τα καταλαβουνε, οποτε τα θεωρουν τρελιτσα.

ripper έγραψε:4. Για τον επετειακό αγώνα θα πω πάλι ότι η πιο γρήγορη Mercedes είχε τεράστια προβλήματα με τα ελαστικά, η επόμενη ταχύτερη Red Bull δεν είχε κανένα, γεγονός που ήταν οφθαλμοφανές και το δήλωσαν και οι ίδιοι. Εσυ πες ότι δεν ήταν καλύτερη η Red Bull, απλά ήπιε σουπερμαντολίνη ο Verstappen, έγινε τριπλά καλύτερος από ότι ήδη είναι και τους εξευτέλισε με χειρότερο μονοθέσιο. Ή μάλλον κέρδισε ¨με την ψυχή στο στόμα" (!). Και πάλι, ακούγεσαι.


Εγω απλα ειπα οτι ειναι αστειο το ΜΑΚΡΑΝ που ξεστομισες. ΜΑΚΡΑΝ καλυτερα ειναι ΟΛΑ τα μονοθεσια με τα οποια εχει παρει τις κουπες ο Λουης. Ή αυτα που κανανε τετρακις το φουκαρα το Φεττελακο. Ακομα και σε κεινο τον αγωνα παιζει να ηταν ελαφρως καλυτερη η Mercedes. Κι αν δεν ηταν ελαφρως καλυτερη ηταν ελαφρως χειροτερη. Το ΜΑΚΡΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ η Red Bull ειναι οπως ειδε τα πραγματα το οπαδικο σου μυαλο.

ripper έγραψε:5. Τέλος για να δώσω μια πιθανή απάντηση στην δική μου ερώτηση, μήπως ο Verstappen βολεύεται με διαφορετική από την συνηθισμένη συμπεριφορά μονοθεσίου και οι άλλοι δύο γίνονται από ταλέντα, κουλάδια; :hmmm:

Ο Verstappen και ολοι οι TOP οδηγοι βολευονται και προσαρμοζονται σε ολα τα μονοθεσια. Και το βολευομαι ή δε βολευομαι, εχουν ελαχιστα δεκατακια διαφορα. Στους ομοσταβλους του Max λειπει πολυ πραγμα. Χρονος που καπου "χαθηκε" και οφειλεις να τον βρεις εσυ που υποστηριζεις τη θεωρια του ¨χαμενου χρονου απο τη μια χρονια στην αλλη¨.

Και προσεχε τι θα απαντησεις γιατι ακουγεσαι :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By nascar1
#659857 Ας πω και εγώ την άποψή μου. Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι ο φερσταπεν έχει το ίδιο αμάξι με τον albon. Είμαι βέβαιος αν και δεν μπορώ να το αποδείξω ότι σίγουρα στον φερ δίνουν το κάτι παραπάνω.

Επίσης ότι και να λέμε ο Λουίς είναι ένας κορυφαίος πιλότος ίσως εκ των καλυτέρων 3ων του σπορ. Αναμφισβητητα έχει ένα κορυφαίο μονοθέσιο αλλά πιστεύω ότι το αμάξι κάνει τον οδηγό και ο οδηγός το αμάξι...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#659865
ripper έγραψε:Αφού ξέρεις καλύτερα από μένα τι με εντυπωσιάζει στον Gasly, δεν χρειάζεται να απαντήσω κάτι άλλο.


Απλα να θυμισω οτι απανταω σε αυτο που ειπες:
ripper έγραψε:Δηλαδή George Prix ο Gasly φέτος εντυπωσιάζει γιατι κερδίζει τον Kvyat. Αυτό μας εντυπωσίασε.
Όχι οτι βάζει το κάρο πάνω από τα ταχύτερα κάρα σε δοκιμαστικά και αγώνα.


Αρχικα θα σου πω οτι δεν ηθελα να σε προσβαλω ουτε να το παιξω οτι ειμαι μεσα στο μυαλο σου. Απλα θεωρω οτι αυτο που λες δεν εχει καμια λογικη αν βγαλεις απο τη συναρτηση τον παραγοντα ομοσταβλο.

Ενα παραδειγμα για να καταλαβεις το σκεπτικο μου:

Εχουμε 3 μονοθεσια με 0.5" διαφορα αναμεσα τους.
Και εχουμε και 3 οδηγους με επισης 0.5" διαφορα αναμεσα τους.

Βαφουμε μαυρα ολα τα μονοθεσια και δινουμε μαυρες αντιρατσιστικες φορμες σε ολους τους οδηγους και δεν ξερουμε ποιος οδηγαει τι. Μαγειρευουμε απλα τα μονοθεσια/οδηγους ωστε ο ταχυτερος να εχει το αργοτερο μονοθεσιο, ο μεσαιος να εχει το μεσαιο μονοθεσιο και ο αργοτερος να παρει το ταχυτερο μονοθεσιο.

Με λιγα λογια, στη θεωρια τα 3 μονοθεσια θα κανουν ΑΚΡΙΒΩΣ τον ιδιο χρονο. Βλεπεις εσυ απεξω τα αποτελεσματα και λες "γαμω την κοντρα φετος, ισια και τα 3 μονοθεσια".

Οταν σου πουνε ομως μετα οτι ο Λουης οδηγουσε το αργοτερο μονοθεσιο, ο Norris που ειναι μισο δευτερολεπτο αργοτερος απο το Λουη οδηγουσε το δευτερο μονοθεσιο και ο Grosjean που ειναι αλλο μισο δευτερολεπτο αργοτερος οδηγουσε το τριτο (γρηγοροτερο) μονοθεσιο, μπορεις να βαλεις τα μονοθεσια στην πραγματικη τους σειρα αναλογα με την ταχυτητα τους.

Το να τα βαλεις τη σειρα αναλογα με την ταχυτητα τους χωρις να ξερεις την αξια του καθε οδηγου που τα οδηγουσε, παραπεμπει στο κληρονομικο χαρισμα. Στο οποιο να σου πω την αμαρτια μου δεν πιστευω!!!

*** Οι οδηγοι και η μπακαλιστικη διαφορα του 0.5" ειναι τυχαια ωστε να γινει κατανοητο το παραδειγμα. Το λεω για να μην παρουμε τις μεζουρες παλι και μετραμε τα δεκατα του καθε οδηγου και καταληξει σε αλλους καβγαδες η κουβεντα :lol:
Άβαταρ μέλους
By nascar1
#659866
Geo f1 έγραψε:Ναι? Με τη λογική σου και ο Χάμιλτον έχει ανώτερο μονοθέσιο σε σχέση με τον Μπότας.

.
Ναι πιστεύω ότι έχει. Σε τι διαφοροποιεί το σκεπτικό μου; Πιστεύεις ότι ο μποτας είναι στο ίδιο οδηγικό επίπεδο με τον hamilton;

Επίσης μην ξεχνάμε την συνεισφορά του κάθε οδηγού στην βελτίωση του εκάστοτε μονοθεσιου.. Ο Σουμι όταν πήγε στην Ferrari βρήκε πολύ χρήμα αλλά και ένα χάος...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#659868
nascar1 έγραψε:Επίσης ότι και να λέμε ο Λουίς είναι ένας κορυφαίος πιλότος ίσως εκ των καλυτέρων 3ων του σπορ. Αναμφισβητητα έχει ένα κορυφαίο μονοθέσιο αλλά πιστεύω ότι το αμάξι κάνει τον οδηγό και ο οδηγός το αμάξι...


Αυτο ισχυει. Ουτε ο Bottas θα ειχε παρει 6 κουπες μεχρι τωρα ουτε ο Webber θα ειχε παρει 4 κουπες ακομα και με τοσο καλα μονοθεσια. Ολο και κανενα τιτλο θα ειχαν τσιμπησει αλλοι οδηγοι ακομα και με λιγο χειροτερο μονοθεσιο.

nascar1 έγραψε:Ας πω και εγώ την άποψή μου. Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι ο φερσταπεν έχει το ίδιο αμάξι με τον albon. Είμαι βέβαιος αν και δεν μπορώ να το αποδείξω ότι σίγουρα στον φερ δίνουν το κάτι παραπάνω.


Αυτο ομως δεν εχει λογικη. Η Red Bull και ΟΛΕΣ οι ομαδες, θελουνε τον #2 οδηγο να τερματιζει ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΙΣΩ απο τον #1 οδηγο. Για αυτο αλλαζουν τους ομοσταβλους του Max σαν τα πουκαμισα, μπας και το καταφερουν. Γιατι ο καθε παραπανισιος ποντος στο κατασκευαστων, ειναι χρυσαφι (ΠΟΛΥ περισσοτερα λεφτα μοιραζονται στις πανω ομαδες της τελικης καταταξης). Οποτε γιατι να αβανταρει η Red Bull το Verstappen? Για να δειξει ακομα καλυτερος στα ματια του κοσμου και να του φτιαξει το κασε? Να παρει δηλαδη περισσοτερα λεφτα απο τη Mercedes ή τη Ferrari σε λιγα χρονια? ΄Η ακομα και να τους αρμεξει ακομα περισσοτερο αν αποφασισει να μεινει στη Red Bull? Makes no sense!!!

H MONH ομαδα που εχει την πολυτελεια να σπρωξει τον εναν οδηγο απο τους δυο αν θελει ειναι η Mercedes. Που εχει καβατζωμενο το κατασκευαστων ετσι κι αλλιως και ενδεχεται να θελει να σπασουνε τα ρεκορ παρεουλα με το Λουη, ωστε να σβησουν κι απο τις μνημες μας το Γερμανικο ρατσιστικο παρελθον :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#659872 Άρα για κάνει πολ και νίκες κάθε χρονιά ο Μπότας με κατώτερο μονοθέσιο του Λιούις, πάει να πει πως είναι σπουδαίο Νο2 :iconcool: