Forum για τη Formula 1

Ποιος θα είναι ο νικητής;

5
33%
1
7%
2
13%
3
20%
2
13%
0
N/A
1
7%
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
1
7%
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#654393
elteo έγραψε:
A-Viper7 έγραψε:
elteo έγραψε:Σέρνεται, ξεσέρνεται, 2η θέση ο Εκλαιράκος και κουβά ο αγαπημένος του Γκεάκου πάντως. :shifty: :s_cool


Τελικά κακώς ξεκίνησε το πρωτάθλημα φέτος αρχηγέ μου; :iconcool:


Κακώς. Το θέαμα ήταν τραγικό. Θεατές γιοκ. Σου άρεσε αυτό το χάλι; Εμένα όχι. Άποψη μου αν μου επιτρέπεις.


To θέαμα ήταν τραγικό; :lol:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#654397
sparticle έγραψε:
Όταν εγκατέλειψε ο Verstappen -να πω την αμαρτία μου- στεναχωρέθηκα, γιατί όπως αποδείχτηκε και στη συνέχεια κανείς άλλος δεν μπορούσε υπό ΚΣ να απειλήσει τις Mercedes.



O Άλμπον δε μπορούσε; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#654398
A-Viper7 έγραψε:
elteo έγραψε:Κακώς σου απάντησα.


:(


Μην νομίζεις ότι δεν είδα τι έγραψες πριν το edit σου. Σε ξέραμε και πριν το ban.

Block.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#654399
elteo έγραψε:
A-Viper7 έγραψε:
elteo έγραψε:Κακώς σου απάντησα.


:(


Μην νομίζεις ότι δεν είδα τι έγραψες πριν το edit σου. Σε ξέραμε και πριν το ban.

Block.


Δεν καταλαβαίνω την έκρηξη σου. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#654400 Δεν ξέρω αν η πτώση στο ρυθμό του Bottas πριν το πρώτο SC ήταν αποτέλεσμα τελειωμένων ελαστικών ή εντολής από την ομάδα να κόψει λόγω των όσων βλέπανε στην τηλεμετρία.

Εάν ισχύει το πρώτο, τότε ο Μαξ θα τον είχε καταπιεί. Ο Lewis του έκοψε 4 δεύτερα


< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#654401
A-Viper7 έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Βγαίνοντας λοιπόν με λιγότερα χλμ στην ευθεία, λογικό είναι να μην φτάνει τόσο υψηλή τελική, ακόμα και αν είχαν την ίδια δύναμη και drag.


Η τελική ταχύτητα είναι συνάρτηση της ισχύος του κινητήρα και του drag μιας και αυτά τα αυτοκίνητα πιάνουν terminal speed "αρκετά" νωρίς.

Η ταχύτητα εξόδου έχει (μεγάλη) επίπτωση στο χρόνο γύρου αλλά όχι στην τελική ταχύτητα.


Από τα γραφικά φαίνονταν ότι, σήμερα τουλάχιστον, το terminal velocity ήταν λίγο πριν από τα φρένα της 1 και όχι νωρίτερα. 320-325 περίπου.


sparticle έγραψε:Κι ο Μονεγάσκος πάντως με τα ανάποδα ήταν συνέχεια.


Κι εκεί είναι το πρόβλημα. Τραγικοί...
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#654402
REALZEUS έγραψε:
A-Viper7 έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Βγαίνοντας λοιπόν με λιγότερα χλμ στην ευθεία, λογικό είναι να μην φτάνει τόσο υψηλή τελική, ακόμα και αν είχαν την ίδια δύναμη και drag.


Η τελική ταχύτητα είναι συνάρτηση της ισχύος του κινητήρα και του drag μιας και αυτά τα αυτοκίνητα πιάνουν terminal speed "αρκετά" νωρίς.

Η ταχύτητα εξόδου έχει (μεγάλη) επίπτωση στο χρόνο γύρου αλλά όχι στην τελική ταχύτητα.


Από τα γραφικά φαίνονταν ότι, σήμερα τουλάχιστον, το terminal velocity ήταν λίγο πριν από τα φρένα της 1 και όχι νωρίτερα. 320-325 περίπου.


Τα γραφικά δεν έχουν μεγάλη ακρίβεια.

Επίσης πώς εξηγείς οτι όλες οι ομάδες με κινητήρα φεράρι είναι πιο αδύναμες φέτος;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#654404 Πέρσι είχε η Ferrari ενα μονοθέσιο που σκοτωνε στις ευθείες αλλά δεν ήταν καλό στις στροφές.
Φέτος ούτε στις ευθείες, ούτε στις στροφές είναι καλό.
Τι σκατά κάνανε τόσο καιρό;

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#654410
panos2171 έγραψε:
sparticle έγραψε:
Όταν εγκατέλειψε ο Verstappen -να πω την αμαρτία μου- στεναχωρέθηκα, γιατί όπως αποδείχτηκε και στη συνέχεια κανείς άλλος δεν μπορούσε υπό ΚΣ να απειλήσει τις Mercedes.



O Άλμπον δε μπορούσε; :hmmm:

Ναι σωστα, αλλα νομιζω οτι περισσοτερο ευνοηθηκε απο το οτι εβαλε καπου τα κοκκινα και οι αλλοι ηταν με τα σκληρα (λογω μεταδοσης ΕΡΤ το εχασα τελειως το πώς εγινε αυτο...). Αν δηλαδη ο αγωνας δεν ειχε safety cars δε νομιζω οτι θα ειχε ελπιδες.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#654412
elteo έγραψε:
A-Viper7 έγραψε:
elteo έγραψε:Σέρνεται, ξεσέρνεται, 2η θέση ο Εκλαιράκος και κουβά ο αγαπημένος του Γκεάκου πάντως. :shifty: :s_cool


Τελικά κακώς ξεκίνησε το πρωτάθλημα φέτος αρχηγέ μου; :iconcool:


Κακώς. Το θέαμα ήταν τραγικό. Θεατές γιοκ. Σου άρεσε αυτό το χάλι; Εμένα όχι. Άποψη μου αν μου επιτρέπεις.
Ειναι μια ειδική χρόνια για όλα τα σπορ. Δεν μπορώ να καταλαβω ειλικρινά αυτή την γκρινια. Ενναλακτικα βεβαια θα μπορούσαν να κάνουν ένα κορονα παρτυ αλα Σερβία αλλα νομίζω θα ήταν χαζό όπως έδειξαν τα γεγονότα. Για μένα η χρονιά ως έχει ειναι ένας εξαιρετικός συμβιβασμός για όλους.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#654413
mirage έγραψε:
elteo έγραψε:
A-Viper7 έγραψε:
elteo έγραψε:Σέρνεται, ξεσέρνεται, 2η θέση ο Εκλαιράκος και κουβά ο αγαπημένος του Γκεάκου πάντως. :shifty: :s_cool


Τελικά κακώς ξεκίνησε το πρωτάθλημα φέτος αρχηγέ μου; :iconcool:


Κακώς. Το θέαμα ήταν τραγικό. Θεατές γιοκ. Σου άρεσε αυτό το χάλι; Εμένα όχι. Άποψη μου αν μου επιτρέπεις.
Ειναι μια ειδική χρόνια για όλα τα σπορ. Δεν μπορώ να καταλαβω ειλικρινά αυτή την γκρινια. Ενναλακτικα βεβαια θα μπορούσαν να κάνουν ένα κορονα παρτυ αλα Σερβία αλλα νομίζω θα ήταν χαζό όπως έδειξαν τα γεγονότα. Για μένα η χρονιά ως έχει ειναι ένας εξαιρετικός συμβιβασμός για όλους.


Όοοοχι, ο ελτέος δεν θέλει να δει φ1 φέτος (άσχετο που βλέπει), οπότε δεν πρέπει να γίνει κανένας αγώνας. Καφενείο και βγάλε. :lol:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#654414 Το θέαμα ήταν κατά βάση σούπα αλλά το τελευταίο που έλλειψε ήταν οι θεατές.
Οι ποιοι;
:lol: