Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#776198 Όλοι δίκιο έχετε, αλλά (α) είναι άδικο να κρίνεται κάποιος από τα στερνά του χρόνια μόνο (όπως ο Σουμάχερ, ο Κίμι και τώρα πια και ο Ρικ και ο Αλόνσο) και (β) επίσης άδικο να χρίζουμε κάποιους πιτσιρίκους από την F2, ή το Indy, πρωταθλητές της F1, πριν κάνουν καν μια δοκιμή με μονοθέσιο της F1. Tο σημαντικότερο βέβαια είναι η ομάδα και το μονοθέσιο. Από εκεί και πέρα πρέπει να κερδίσεις τον team mate σου, αλλά αυτό πρέπει να γίνει επί ίσοις όροις, όχι όπως όταν έστελνε η Honda κινητήρες στην McLaren, με την σήμανση "Senna Engine", ενάντια του Prost... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#776209 Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να έχει ευκαιρίες ένας 40ρης έστω ΠΠ και ένας 33ρης που δεν δείχνουν να μπορούν να χτυπήσουν κορυφή πια.

Τόσοι υπάρχουν στις μικρότερες κατηγορίες

.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#776216 Αν ο 40αρης ηταν στ μια rbr η σε μια μερκ και δεν χτυπουσε τιτλο θα ειχε βαση αυτο που λες.
Αλλα στην Αλπιν τι αλλο να κανει?

ο 37αρης δλδ αν αντι για την Μερκ ηταν στην Αστον δε θα ισχυε το ιδιο? :roll:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#776219
Geo f1 έγραψε:Αν ο 40αρης ηταν στ μια rbr η σε μια μερκ και δεν χτυπουσε τιτλο θα ειχε βαση αυτο που λες.
Αλλα στην Αλπιν τι αλλο να κανει?

ο 37αρης δλδ αν αντι για την Μερκ ηταν στην Αστον δε θα ισχυε το ιδιο? :roll:
Εσύ το βλέπεις υποκειμενικά γιατί υποστηρίζεις Αλόνσο.

Για εμένα οι μικρομεσαίες ομάδες πρέπει να είναι φυτώρια. Να δίνουν ευκαιρίες σε ταλέντα.

Μπορεί ο Αλόνσο να βγάζει λεφτά που δεν έχει ανάγκη, να κάνει αυτό που του αρέσει, αλλά το άθλημα δεν το βοηθάει.
Θα μπορούσε να έχει άλλο ρόλο σε μια ομάδα.

.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#776220 Πάμε άλλη μια. Υπάρχει λόγος που ο 37αρης δεν ξέρει τι σημαίνει Άστον και ο 40φευγα έχει να δει μονοθέσιο νικητή δέκα χρόνια. Άρα αυτά τα αν αλλού. Και για να θυμίσω μια ακόμη, είμαι Αλόνσο φαν all the way. ΦΤΑΝΕΙ.
Άβαταρ μέλους
By ripper
#776221
REALZEUS έγραψε:Από εκεί και πέρα πρέπει να κερδίσεις τον team mate σου, αλλά αυτό πρέπει να γίνει επί ίσοις όροις, όχι όπως όταν έστελνε η Honda κινητήρες στην McLaren, με την σήμανση "Senna Engine", ενάντια του Prost... :whistlink:


Ξέχασες να πεις για τα χαρτάκια με το αόρατο μελάνι όταν κληρώνανε τους κινητήρες.
Για το τσιμέντο που ρίχνανε στο μονοθέσιο του Prost.
Που του ξεφουσκωνανε τα λάστιχα.
Που του έκαναν γρατζουνιές με το μπουζοκλειδο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#776222
Νίκος Παππάς έγραψε:Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να έχει ευκαιρίες ένας 40ρης έστω ΠΠ και ένας 33ρης που δεν δείχνουν να μπορούν να χτυπήσουν κορυφή πια.

Τόσοι υπάρχουν στις μικρότερες κατηγορίες

.


Γιατι; Τι γιατι.

Γιατι ειναι επικοινωνιακοι.

Γιατι εχουν χορηγους.

Γιατι εχουν τεραστιο fanbase ετοιμο για ολα. :s_laughat



Τι γιατι;

Εδω βλεπεις πως αντιμετωπιστηκε επικοινωνιακα απο ολο το σκυλολοι η περιπτωση Piastri . Σαν επεισοδιο απο Τα Μπακουρια.








( Να εβγαινε τουιτ με Ρον Ντεννις να κουναει τογκωλο σαν αυτες τις θεατρεσσες :s_shout )

Οδηγικη ικανοτητα; Ποιος την απαυτωνει την οδηγικη ικανοτητα αν δεν φερνεις λαηκ και σεαρ. Πως επιβιωνει ο Ναντο δλδ εδω και κοντα 10 χρονια; Η μεγαλυτερη αλπου της πιστας , οταν καταλαβε πως φυσαει πλεον ο ανεμος μετατραπηκε σε ζωντανο meme. :s_music


Α, τωρα που 'πα αλπου.

Εντυ.

Ναντο Αλονσο . Afrikakorps. Τομπρουκ.


Ακουω .
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#776223
g8777 έγραψε:Ναντο Αλονσο . Corpse. Τομπούλο.


Μικρό φιξάκι
Άβαταρ μέλους
By ripper
#776225 Πέρα από χορηγούς και fan base, που ισχύουν, είναι και η εμπειρία που μετράει για τις ομάδες. Δεν είναι δυνατόν να έρχονται συνεχώς καινούργιοι νεαροί στο σπορ.
Σε στήσιμο - εξέλιξη μονοθεσίου συνήθως οι παλιοί υπερέχουν.
Σίγουρα θα θέλαμε κι άλλους νεαρούς αλλά δεν είναι και απελπιστική η κατάσταση. Νέο αίμα μπαίνει διαρκώς. Έρχονται αρκετοί από F2.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#776230 Προσωπικα οι δυο οδηγοι που δεν ηθελα να βλεπω αλλο στο γκριντ ηταν ο Κιμι κι ο Φεττελ. Για μενα επρεπε να εχουν δωσει χωρο σε νεοτερους τουλαχιστον 3 χρονια νωριτερα. Προφανως δε βαζω κατι κουλαδια στυλ Λατιφι που πληρωνουν για να τρεξουν. Μιλαω για μεγαλα ονοματα που περνανε πολλα φραγκα και δεν τα δικαιολογουσανε.

Ο Ναντο δεν πιστευω οτι ειναι ο ιδιος Ναντο του 2012, τοτε που κοντεψε να κλεψει τον τιτλο απο το Γερμανο με μισο δευτερολεπτο αργοτερο μονοθεσιο. Εμενα τουλαχιστον δε με εντυπωσιαζει πλεον τοσο οδηγικα. Αλλα δεν παυει να ειναι πανω απο το μεσο ορο του γκριντ, οποτε ακομα εχει θεση σε σχεση με αλλα κουλαδια.

Οσο για τα υπολοιπα που ακουμε... για την εμπειρια που κουβαλαει καποιος οδηγος, για τους σπονσορες που φερνει και το ποσα καπελακια πουλαει, ας κανουν τις πραξεις οι τσεοι κι ας παρουν τις αποφασεις τους. Εμενα με απασχολει ΜΟΝΟ το οδηγικο σκελος.
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#776241
ripper έγραψε:Πέρα από χορηγούς και fan base, που ισχύουν, είναι και η εμπειρία που μετράει για τις ομάδες. Δεν είναι δυνατόν να έρχονται συνεχώς καινούργιοι νεαροί στο σπορ.
Σε στήσιμο - εξέλιξη μονοθεσίου συνήθως οι παλιοί υπερέχουν.
Σίγουρα θα θέλαμε κι άλλους νεαρούς αλλά δεν είναι και απελπιστική η κατάσταση. Νέο αίμα μπαίνει διαρκώς. Έρχονται αρκετοί από F2.
Και αυτος πιστευω οτι ειναι ο λογος που θα επρεπε να μεινει ο Ricciardo στην F1.

Στην ουσια δεν του βγηκε καθολου με τη McLaren. Ουτε ο πρωτος ειναι ουτε ο τελευταιος. Εμενα προσωπικα δεν με ενθουσιασε και με τη Renault και τον βαζω και αυτον στην κατηγορια οσων μας εντυπωσιασαν πολυ κυριως με μονοθεσιο του Newey.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#776325 H Mercedes ξέρετε πως κατέκτησε την κορυφή; Παίρνοντας οδηγό από το πάνω ράφι ΠΡΙΝ γίνει πρωταθλήτρια. Έτσι ήξερε ανά πάσα στιγμή ποια είναι η δυναμική του μονοθεσίου της. Αν πιστεύει κάποιος ότι αυτό θα ισχύει στην Αλπίν με δίδυμο Οκόν - Ρικάρντο από μένα πάσο, δε νομίζω ότι θα συνεννοηθούμε. Άρα από μόνη της η κουβέντα είναι λάθος. Ακόμα και ο Πιάστρι θα ήταν παραχώρηση αλλά θα είχαν την ελπίδα ότι θα κέρδιζε από το καλοκαίρι και μετά τον Οκόν για να έχουν έναν μπούσουλα.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#776576
Νίκος Παππάς έγραψε:Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να έχει ευκαιρίες ένας 40ρης έστω ΠΠ και ένας 33ρης που δεν δείχνουν να μπορούν να χτυπήσουν κορυφή πια.

Τόσοι υπάρχουν στις μικρότερες κατηγορίες

.

Για τον Ρόσσι όμως λίγο διαφορετικά τα λέγαμε εε;; :lol: (Και εγώ βέβαια μαζί σου)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#776580 Μέχρι εδώ ακούστηκε αυτό. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#776588
NiTse έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να έχει ευκαιρίες ένας 40ρης έστω ΠΠ και ένας 33ρης που δεν δείχνουν να μπορούν να χτυπήσουν κορυφή πια.

Τόσοι υπάρχουν στις μικρότερες κατηγορίες

.

Για τον Ρόσσι όμως λίγο διαφορετικά τα λέγαμε εε;; :lol: (Και εγώ βέβαια μαζί σου)

Σιγά ρε, έχεις και βαρύ χέρι. :s_rofl :s_rofl

Είδες τι κάνει η έλλειψη αντικειμενικότητας που έχουν οι οπαδοί; :s_wink