Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#730412
ripper έγραψε:
BARHonda έγραψε:
ripper έγραψε:Tablet δεν έχετε;


Τι να μας κάνει το τάμπλετ?


Βλέπεις στην ΤV τον αγώνα και στο tablet live timing ή onboard
Εάν με TV εννοείς ΕΡΤ, νο φάκιν γουέι!

Γενικά F1ΤV στο PC και live timing στο τάμπλετ βγαίνει εύκολα, αλλά θες και ένα έξτρα «κανάλι» να παίζεις onboard οδηγού για να ακούς και team radio

Τώρα με με το RC ( και εάν το σηκώνει το PC και έχεις μεγαλούτσικη οθόνη ) ανοίγεις 3 ή 4 παραθυράκια και είσαι άρχοντας ( και έχεις και το τάμπλετ ελεύθερο για παν ενδεχόμενο )
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#730421
BARHonda έγραψε:Τώρα με με το RC ( και εάν το σηκώνει το PC και έχεις μεγαλούτσικη οθόνη ) ανοίγεις 3 ή 4 παραθυράκια και είσαι άρχοντας ( και έχεις και το τάμπλετ ελεύθερο για παν ενδεχόμενο )


Το προγραμματακι θα εκανε πολυ καλυτερα κι ευκολοτερα αυτο που κανω εγω με "πατεντες". Μακαρι να επαιζε σωστα σε μενα αλλα ηταν χαλια σημερα...

Εσυ δοκιμασες να ανοιξεις παραθυρα τωρα στο κουαλι που ηταν live? Πως πηγε?
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#730422
George_Prix έγραψε:
BARHonda έγραψε:Τώρα με με το RC ( και εάν το σηκώνει το PC και έχεις μεγαλούτσικη οθόνη ) ανοίγεις 3 ή 4 παραθυράκια και είσαι άρχοντας ( και έχεις και το τάμπλετ ελεύθερο για παν ενδεχόμενο )


Το προγραμματακι θα εκανε πολυ καλυτερα κι ευκολοτερα αυτο που κανω εγω με "πατεντες". Μακαρι να επαιζε σωστα σε μενα αλλα ηταν χαλια σημερα...

Εσυ δοκιμασες να ανοιξεις παραθυρα τωρα στο κουαλι που ηταν live? Πως πηγε?


Κανένα πρόβλημα γενικά. Δοκίμασα το πρωί με την MPV επιλογή που είχε το autosync αλλά δεν τρελάθηκα (συν το ότι δεν έχει την επιλογή του layout 2x2, 3x3) και για Q διάλεξα το watch, 3 παραθυράκια και όλα καλά. Αλλά είπαμε, έχω καινούριο PC οπότε εάν κολλούσε θα το είχα σουτάρει ήδη

Τα κολλήματα στο feed που τρώω θεωρώ ότι είναι περισσότερο θέμα σύνδεσης μιας και παίζω με ασύρματο, το ρούτερ είναι στο σαλόνι και δεν μπορώ να τραβήξω UTP 15 μέτρα έτσι χύμα. Έχω δοκιμάσει και powerline αλλά παλιό σπίτι οπότε χάνω και εκεί. Με ασύρματο 5GHz είμαι στο μαξ της 50αρας αλλά το σήμα είναι κάπως (λόγω 5Ghz). Μπορώ να διαλέξω 2.4GHz, αλλά το βλέπω στο speedtest ότι χάνω
Άβαταρ μέλους
By ripper
#730459
BARHonda έγραψε:Εάν με TV εννοείς ΕΡΤ, νο φάκιν γουέι!


Βλέπεις ΕΡΤ στην 50αρα στο mute που έχει και πολύ ωραία εικόνα και live timing με αγγλικό commentary στο tablet.
Ή παιδεύεσαι με παραθυράκια.
Άλλη επιλογή streamαρεις F1TV από το κινητό στην ΤV.
Γενικά δεν αφήνω την 50αρα για παραθυράκι. Αλλά ότι βολεύει τον καθένα φυσικά.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#730473
Same_old_story έγραψε:Γιατί δεν μπορούσαν ν' ακούσουν την ενδοσυνεννόηση των ομάδων από το στούντιο της ΕΡΤ ενώ όλα τ' άλλα τα άκουγαν (ήχος κινητήρων, επευφημίες κλπ)..? :hmmm:

Και το προηγούμενο τριήμερο το ίδιο θέμα είχαν.
Τουλάχιστον στα quals που τους είδα. Αγώνα είδα στην cosmote.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#730492
BARHonda έγραψε:Κανένα πρόβλημα γενικά. Δοκίμασα το πρωί με την MPV επιλογή που είχε το autosync αλλά δεν τρελάθηκα (συν το ότι δεν έχει την επιλογή του layout 2x2, 3x3) και για Q διάλεξα το watch, 3 παραθυράκια και όλα καλά. Αλλά είπαμε, έχω καινούριο PC οπότε εάν κολλούσε θα το είχα σουτάρει ήδη

Τα κολλήματα στο feed που τρώω θεωρώ ότι είναι περισσότερο θέμα σύνδεσης μιας και παίζω με ασύρματο, το ρούτερ είναι στο σαλόνι και δεν μπορώ να τραβήξω UTP 15 μέτρα έτσι χύμα. Έχω δοκιμάσει και powerline αλλά παλιό σπίτι οπότε χάνω και εκεί. Με ασύρματο 5GHz είμαι στο μαξ της 50αρας αλλά το σήμα είναι κάπως (λόγω 5Ghz). Μπορώ να διαλέξω 2.4GHz, αλλά το βλέπω στο speedtest ότι χάνω


Φτουυυυ. Κι ειχα μια ελπιδα οτι ειναι απο αυτους το προβλημα κι οχι απο το χρεπι το PC μου :lol:

Εγω εχω το PC μου και το router μαζι. Στην αλλη ακρη του σπιτιου στο σαλονι, ειχα θεμα. Το WiFi δεν πιανει καλα και επρεπε να βαλω extender... Το σημα της Cosmote ειναι πατος και μονο με VoLTE παιζει... Βαλε και internet που παιρνουν ολα τα κινητα/ταμπλετες απο το σαλονι + τηλεοραση + 1 κατεβαστηρι που εχω και τρεχει καμια 15αρια χρονια δε γινοταν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ χωρις UTP καλωδιο. Εζωσα λοιπον γυρω γυρω το σπιτι απο τα μπαλκονια, εφερα καλωδιο στο σαλονι και σωθηκα. Κι απο εκει switch και παιρνουν ολα απευθειας full speed χωρις κολληματα. Οταν δε βαριεσαι σου συνιστω να κανεις το ιδιο!

Οσο για τον τροπο θεασης, οπως αρεσει στον καθεναν! Εγω εχω δοκιμασει αυτο που ειπε ο ριππερ με τη μεγαλη τηλεοραση κι ενα λαπτοπ/ταμπλετ μπροστα μου στο τραπεζακι του σαλονιου και δε με βολευε καθολου. Δε μπορεις να βλεπεις με ενα βλεμα καμποσα μαζι (απλα κουνοντας λιγο τα ματια σου) κι εισαι συνεχεια στο νεταρισμα μπρος/πισω αναλογα τι θελεις να δεις. Εχω δοκιμασει να φερνω στο σαλονι αλλες 2 τηλεορασεις 32αρες δεξια/αριστερα απο την κεντρικη που ηταν σαφως καλυτερα, αλλα πολυ λατρα στο στησιμο κι επισης πολυκοσμια στο σαλονι! Στο πισι ειναι το τελειο για μενα. Οσο περισσοτερη πληροφορια γινεται, σε 27" μονιτορ, 60 εκατοστα μπροστα απο τα ματια μου κι ακουστικα για τον ηχο. Εχω προσεξει οτι με τα ακουστικα πιανω πολυ περισσοτερα πραγματα στη μεταδοση. Ειτε γιατι ακουω πιο καθαρα, ειτε γιατι δεν αφαιρουμαι απο εξωτερικους θορυβους. Επισης στο PC μπορω και κανω το ενα τσιγαρο μετα το αλλο για να αντεξω τον πονο απο την 8η κουπα του Λουη :s_tongue

Το μονο σιγουρο ειναι ενα παιδες... Οσο περισσοτερα δεδομενα εχεις, τοσο πιο ευχαριστα περναει η ωρα και τοσο πιο πολυ καταλαβαινεις τον αγωνα. Ακομα και σε φασεις που δε γινεται κατι ενδιαφερον στην πιστα ή που κοιμαται ο σκηνοθετης, μπορεις να βρεις μια μαχη να βλεπεις για να μη βαριεσαι. Και φυσικα το μεγαλυτερο εργαλειο που μας μαθαινει μπαλιτσα ειναι το live timing που τα λεει ακομα καλυτερα κι απο την εικονα στην κανονικη μεταδοση!

Και το πιο αισχρο απο ολα το κανει ο φιλος μου ο Γκεο (νομιζω το κανει ακομα :s_tongue ). Που περιμενει να κατεβασει τον αγωνα σε σουπερ ντουπερ ποιοτητα και να τον δει αργοτερα κονσερβα. Ημαρτον ρε πστ μου, καλυτερα live σε SD quality, παρα κονσερβα. Και πες παλια με τις διαφημησεις στο βγαζανε ξινο. Αλλα πλεον ειναι καλα τα πραγματα. Εκτος απο το F1 TV που ηταν το καλυτερο δωρο που μου κανανε ποτε, ακομα και χωρις αυτη τη συνδρομη ξερεις πλεον οτι θα δεις ανθρωπινα ολους τους αγωνες εστω κι απο Ελληνικη τηλεοραση/πλατφορμες. ΑΚΟΥΣ ΓΙΩΡΓΟ? :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#730496 Σε αυτό που προτείνει ο Ripper, έχω την εξής ένσταση (πέραν αυτού που είπες να κουνάς το κεφάλι δεξιά/αριστερά/κάτω ή όπου αλλού έχεις το τάμπλετ για το live timing)

To feed στην τηλεόραση (όπως επίσης και το live timing του Formula1 app σε σχέση με το feed του F1TV ) έχουν σημαντική χρονοκαθυστέρηση μεταξύ τους, με το feed της τηλεόρασης να είναι περίπου 30δ, εάν όχι παραπάνω, πιο μπροστά από το F1TV. Οπότε εάν βάλω την ΕΡΤ στο mute και ανοίξω το F1TV στο τάμπλετ για να βλέπω live timing με αγγλική εκφώνηση, όταν ο Crofty θα λέει "its lights out and away we go), ο Bottas θα είναι ήδη 5-6 στροφές μέσα στο γύρο, οπότε αυτό δεν παίζει
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#730500
George_Prix έγραψε:Και το πιο αισχρο απο ολα το κανει ο φιλος μου ο Γκεο (νομιζω το κανει ακομα :s_tongue ). Που περιμενει να κατεβασει τον αγωνα σε σουπερ ντουπερ ποιοτητα και να τον δει αργοτερα κονσερβα. Ημαρτον ρε πστ μου, καλυτερα live σε SD quality, παρα κονσερβα. Και πες παλια με τις διαφημησεις στο βγαζανε ξινο. Αλλα πλεον ειναι καλα τα πραγματα. Εκτος απο το F1 TV που ηταν το καλυτερο δωρο που μου κανανε ποτε, ακομα και χωρις αυτη τη συνδρομη ξερεις πλεον οτι θα δεις ανθρωπινα ολους τους αγωνες εστω κι απο Ελληνικη τηλεοραση/πλατφορμες. ΑΚΟΥΣ ΓΙΩΡΓΟ? :rtfm:


Θυμασαι τοτε το 2010 George? Που δεν ξεραμε ποιος θα δειξει τον 1ο αγωνα στο Μπαχρειν? Και ξαφνικα πεταγεται ο Αντ1 και λεει με 5 ευρ pass δειτε τον αγωνα?
Ε δεν τα εδωσα τοτε...Και μπηκα στο Piranha που τοτε το ειχα μονο για να κατεβαζω onboard αγωνες και εψαξα να βρω τον κανονικο αγωνα...Αυτο ηταν. Δεν υπηρχε επιστροφη μετα απο αυτο. pre race race και Post race??? Τι αλλο να ζητησεις?
Με brundle dc και τους διαφορους που περασαν κατα καιρους...
Πως να γυρισεις στον Πουρναρακη και τον Παλομπαρινι?
Τα τελευταια χρονια μου την δινουν λιγο βεβαια με την αγαπη τους για τον Λουης...Αλλα οκ..Αγγλος σε αγγλικο καναλι που να κερδιζει συνεχως?? Βαζουμε λιγο νερο στο κρασι...
Τα παιδια στην Κοσμοτε κανουν καλη δουλειτσα. Καμια φορα τους παρακολουθω.
-Κακα κονσερβας τα προφανη
1)Μη μαθεις το αποτελεσμα και χαθει η αγωνια.
2)Να αργησουν να βγαλουν το τυπακια τον αγωνα (Απο εναν κατεβαζω το 90%-smcgill1969 και 10% απο wAm)
Πλεον αυτα μονο αφου με την 100αρα κατεβαινει γρηγορα οταν βγει.
-Καλα κονσερβας
Αν εχει κανα μεγαλο sc η red flag το προχωρας :s_tongue :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By ripper
#730513
BARHonda έγραψε:Σε αυτό που προτείνει ο Ripper, έχω την εξής ένσταση (πέραν αυτού που είπες να κουνάς το κεφάλι δεξιά/αριστερά/κάτω ή όπου αλλού έχεις το τάμπλετ για το live timing)

To feed στην τηλεόραση (όπως επίσης και το live timing του Formula1 app σε σχέση με το feed του F1TV ) έχουν σημαντική χρονοκαθυστέρηση μεταξύ τους, με το feed της τηλεόρασης να είναι περίπου 30δ, εάν όχι παραπάνω, πιο μπροστά από το F1TV. Οπότε εάν βάλω την ΕΡΤ στο mute και ανοίξω το F1TV στο τάμπλετ για να βλέπω live timing με αγγλική εκφώνηση, όταν ο Crofty θα λέει "its lights out and away we go), ο Bottas θα είναι ήδη 5-6 στροφές μέσα στο γύρο, οπότε αυτό δεν παίζει


Το live timing (από το οποίο λέω να βάλεις το commentary) δεν έχει καμία καθυστέρηση. Είναι ακριβώς αυτό που λέει. Live.
Αν κάνεις stream στην τηλεόραση το F1TV έχει καθυστέρηση οπότε απλά κάνεις pause στο live timing για να το φέρεις ακριβώς.

Στα υπόλοιπα είπαμε, ότι βολεύει στον καθένα. Το να βλέπω ξαπλωτός την TV και να έχω το tablet στα πόδια μου, μου είναι πολύ άνετο.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#730526
Geo f1 έγραψε:Αυτο ηταν. Δεν υπηρχε επιστροφη μετα απο αυτο. pre race race και Post race??? Τι αλλο να ζητησεις?
-Κακα κονσερβας τα προφανη
1)Μη μαθεις το αποτελεσμα και χαθει η αγωνια.
2)Να αργησουν να βγαλουν το τυπακια τον αγωνα (Απο εναν κατεβαζω το 90%-smcgill1969 και 10% απο wAm)
Πλεον αυτα μονο αφου με την 100αρα κατεβαινει γρηγορα οταν βγει.
-Καλα κονσερβας
Αν εχει κανα μεγαλο sc η red flag το προχωρας :s_tongue :s_tongue

Συμφωνώ σε πολλά.
Από τότε που η Φ1 έχασε τη λάμψη της στην καρδιά μου, η απόλαυση της κονσερβας ήταν αξεπέραστη.
Πιο μετά απλά έκοψα και την κονσέρβα χαχχ :lol:
Πλέον τους μισούς αγώνες ΕΡΤ, τους άλλους μισούς ..petrolheads :metalo: Να είστε καλά όλοι. Λίγες πολύ έχω μάθει τι έγινε από τις γκρίνιες σας.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#730529
Geo f1 έγραψε:
George_Prix έγραψε:Και το πιο αισχρο απο ολα το κανει ο φιλος μου ο Γκεο (νομιζω το κανει ακομα :s_tongue ). Που περιμενει να κατεβασει τον αγωνα σε σουπερ ντουπερ ποιοτητα και να τον δει αργοτερα κονσερβα. Ημαρτον ρε πστ μου, καλυτερα live σε SD quality, παρα κονσερβα. Και πες παλια με τις διαφημησεις στο βγαζανε ξινο. Αλλα πλεον ειναι καλα τα πραγματα. Εκτος απο το F1 TV που ηταν το καλυτερο δωρο που μου κανανε ποτε, ακομα και χωρις αυτη τη συνδρομη ξερεις πλεον οτι θα δεις ανθρωπινα ολους τους αγωνες εστω κι απο Ελληνικη τηλεοραση/πλατφορμες. ΑΚΟΥΣ ΓΙΩΡΓΟ? :rtfm:


Θυμασαι τοτε το 2010 George? Που δεν ξεραμε ποιος θα δειξει τον 1ο αγωνα στο Μπαχρειν? Και ξαφνικα πεταγεται ο Αντ1 και λεει με 5 ευρ pass δειτε τον αγωνα?
Ε δεν τα εδωσα τοτε...Και μπηκα στο Piranha που τοτε το ειχα μονο για να κατεβαζω onboard αγωνες και εψαξα να βρω τον κανονικο αγωνα...Αυτο ηταν. Δεν υπηρχε επιστροφη μετα απο αυτο. pre race race και Post race??? Τι αλλο να ζητησεις?
Με brundle dc και τους διαφορους που περασαν κατα καιρους...
Πως να γυρισεις στον Πουρναρακη και τον Παλομπαρινι?
Τα τελευταια χρονια μου την δινουν λιγο βεβαια με την αγαπη τους για τον Λουης...Αλλα οκ..Αγγλος σε αγγλικο καναλι που να κερδιζει συνεχως?? Βαζουμε λιγο νερο στο κρασι...
Τα παιδια στην Κοσμοτε κανουν καλη δουλειτσα. Καμια φορα τους παρακολουθω.
-Κακα κονσερβας τα προφανη
1)Μη μαθεις το αποτελεσμα και χαθει η αγωνια.
2)Να αργησουν να βγαλουν το τυπακια τον αγωνα (Απο εναν κατεβαζω το 90%-smcgill1969 και 10% απο wAm)
Πλεον αυτα μονο αφου με την 100αρα κατεβαινει γρηγορα οταν βγει.
-Καλα κονσερβας
Αν εχει κανα μεγαλο sc η red flag το προχωρας :s_tongue :s_tongue


Κι εγω για να αποφυγω τους Πουρναρακηδες, τις διαφημησεις και να μαθω και τιποτα απο τους ξενους σπικερς ψαχτηκα με δορυφορους, με ξεκλειδωματα, με IPTV και δε συμμαζευεται...
Μεχρι πριν λιγα χρονια αυτο που κανεις εσυ (κατεβασμα και κονσερβα) ηταν πολυ λογικη επιλογη για να δεις F1 αξιοπρεπως χωρις να ξεσκιστεις σε ψαξιμο/δουλεια/εξοδα και να μπλεξεις με τις δυσκολες λυσεις που ανεφερα πριν. Αλλα πλεον με το F1 TV εχω ακριβως τα ιδια με λιγοτερα εξοδα και λιγοτερο ψαξιμο. Και μιλαμε για pre-post race, Brundle κι ολα τα αλλα που ανεφερες. Κι απιστευτο Archive με αγωνες, κουαλι και της παναγιας τα ματια αν θες να δεις τιποτα παλια ή αν χασεις κανεναν αγωνα. Ολα αυτα live και με ενα 50αρικο το χρονο.

Το μονο που συμφωνω ειναι η περιπτωση αγωνα μαραθωνιου με κοκκινες σημαιες, αλλα ειναι τοσο πολλα τα υπερ που δεν το συζηταω καν! Αντε και πολυ αργησες :rtfm: :s_mad
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#730587 Προσωπικά κάνω παράλληλη παρακολούθηση. Η τηλεόραση παίζει ΕΡΤ σε Full HD, στο mute, και το live stream μεταδίδει Sky F1 στο παραθυράκι, στο PC. Παράλληλα και το live timing του f1.com, σε άλλο παράθυρο του browser. Βλέπεις στην μεγάλη οθόνη τι γίνεται και μετά από λίγο ακούς την ανάλυση των Άγγλων, γνωρίζοντας το συμβάν, άρα είσαι πιο ψυλλιασμένος για το τι παίζει. Πάντως και η ελληνική μετάδοση δεν είναι κακή. Ο Φαμπρίτσιο είναι ο καλύτερος δημοσιογράφος F1 στην Ελλάδα και ο Κορόβυλας το παλεύει αξιοπρεπώς.
Άβαταρ μέλους
By uncle_nontas
#735045
REALZEUS έγραψε:Ο Φαμπρίτσιο είναι ο καλύτερος δημοσιογράφος F1 στην Ελλάδα και ο Κορόβυλας το παλεύει αξιοπρεπώς.


Ο Μπιζας είναι μακράν καλύτερος αλλά και ο Φαμπρίτσιο εξαιρετικός. Ο Κοροβηλας πάλι..

< Note 7 >