Forum για τη Formula 1

Θα αφήσει ιστορια στην Φ1?

14
19%
14
19%
5
7%
5
7%
16
22%
16
22%
2
3%
2
3%
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#620338
Geo f1 έγραψε:Ετσι προχειρα μερικα χωρις πολυ ψαξιμο


Επισης χωρις πολυ ψαξιμο, να προσθεσω το συγχωροχαρτι που δοθηκε στο Leclerc για τα συγκρουομενα που επαιζε ολη τη χρονια, γιατι "Ο Max ανοιξε στην Αυστρια τους ασκους του αιολου".

Βεβαια μετα απο δεκαδες σεντονια και αναφορες στον κανονισμο (τουλαχιστον σε οτι καταφεραμε να βρουμε απο τον κανονισμο), αποδειχτηκε οτι στην Αυστρια κατα πασα πιθανοτητα (*) απλα τηρηθηκε ο κανονισμος και ΣΩΣΤΑ δεν τιμωρηθηκε ο Max (εστω και για τα 2 εκατοστα που ηταν μπροστα). Αλλα το μισος προς τον Max φυσικα παραμενει και ειναι ο υπαιτιος για την αλλαγη των κανονων εμπλοκης στην F1 (ω ναι, το διαβασαμε κι αυτο).

Ενα ειναι το μονο σιγουρο. Οτι ειτε ειχε ο ενας οδηγος δικιο για 2 ποντους, ειτε ο αλλος επισης για 2 ποντους, η συγκεκριμενη ωραια μαχη εχασε το νοημα της απο τα οσα ακολουθησαν/γραφτηκαν απο μερικους (μισος, καταρες, εκδικητικοτητα σε ατυχηματα που ακολουθησαν κτλ).

* Και λεω κατα πασα πιθανοτητα, γιατι κανενας μας δεν καταφερε να βρει τον ΕΠΙΣΗΜΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ απο τη FIA.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#620344 Δεν αντιλεγω οτι δεν εχει κανει χοντραδες και λαθη. Αλλα βλεπω πως θα τον ακολουθουν σε ολη του την καριερα. Και αυτο ειναι το λυπηρο.
Και φυσικα που φετος ειχε μια νορμαλ χρονια...και πιο ωριμη παλι δεν αναγνωριστηκε. Δεν πειραζει.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#620345 Και φέτος έκανε χοντράδες. Αλλά αυτές λίγο πολύ όλοι τις κάνουν. Το σημαντικότερο είναι ο χαρακτήρας του, η συμπεριφορά του έναντι των άλλων οδηγών και γενικά το υφακι ότι δεν τον αγγίζει τίποτα. Δεν πειράζει αν συνεχίσει έτσι θα είναι άλλος ένας περαστικός. Ας παραδειγματιστει από τον Λούη. Όταν σταμάτησε τις |λογοκρισία| δεν προλάβαινε να σηκώνει κατσαρολικα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#620346 Μιλάμε για τον πιο unfair οδηγό του grid, τι άλλο να κάνει κάποιος για να είναι αντιπαθητικός;
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#620387
TheBull έγραψε:Τα συναισθήματά μου για τον Αλόνσο μόνο θετικά δεν ήταν
Τον Μαξ δεν τον συμπάθησα από την αρχή.

Καλωσόρισες στο forum τότε. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#620429
Geo f1 έγραψε:George αν στην Αυστρια την επιθεση και το προσπερασμα το εκανε ο Λεκλερ στον Μαξ δε θα ειχε ανοιξει ρουθουνι :roll:

Απο την αλλη μερια, σκεψου πως θα ειχαν ανοιξει τα ρουθουνια μας (και τα κεφαλια μας) αν εσυ κι εγω λεγαμε εδω μεσα "ΡΟΥΦΑ" και "ΠΟΥΣΤΡΑΚΙ" (τα οποια διαμαντια που επισημανες συνεχιζουν να ομορφαινουν τα τοπικα του petrolheads) αναφερομενοι στη Ferrari και τους οδηγους της. :roll:

panos2171 έγραψε:Μιλάμε για τον πιο unfair οδηγό του grid, τι άλλο να κάνει κάποιος για να είναι αντιπαθητικός;

Γιατι unfair ρε Πανο? Δε θα σου πω "ηταν 2 εκατοστα μπροστα/πισω ο ταδε στην Αυστρια" γιατι το κουρασαμε ολοι μας πολυ το συγκεκριμενο θεμα. Και απ' οτι θυμαμαι, ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ δεν καταφερε να παραθεσει τον ακριβη κανονισμο ωστε να ξεστραβωθουμε ολοι μαζι...

Θα σου πω για μια ωραια μαχη αναμεσα σε 2 καυλωμενους πιτσιρικαδες, που ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ηταν unfair, ασχετα με το τι θα αποφασιζαν στη συνεχεια οι αγωνοδικες. Παλευαν απλα σα τα σκυλια για τη θεση, αυτο που περιμενουμε δηλαδη να δουμε, οταν φτανει η καθε ευλογημενη Κυριακη που εχει αγωνα F1.

Καταλογιζετε αλητειες στο Verstappen και το χαρακτηριζετε unfair, ενω το μονο που εχει κανει μεχρι τωρα ειναι να δειξει υπερβαλλοντα ζηλο σε μερικες περιπτωσεις, οπως οι περισσοτεροι πιτσιρικαδες. Ενας υπερβαλλοντας ζηλος που δειχνει να εχει τιθασευτει εδω και 2 χρονια. Μιλαμε για 36 τερματισμους στους τελευταιους 42 αγωνες και φυσικα ΔΕΝ ευθυνοταν για ολους τους υπολοιπους 6 που δεν τερματισε. Οι αλητες, οι unfair, οι κακοι/απροσεχτοι οδηγοι, δεν εχουν τετοια στατιστικη Πανο...

Και χωρις ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ για κοντρες και περσινα ξινα σταφυλια, θα σου πω το ιδιο που ειπα τις προαλλες στο Νικο τον Παππα....
"ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ" να χαρακτηρισει καποιος unfair το Verstappen (που εχει κανει λαθακια οπως ολοι οι νεοι οδηγοι, αλλα ΠΟΤΕ δεν προσπαθησε να βλαψει σκοπιμα τους αντιπαλους) και ο ιδιος ανθρωπος να εχει αναψει απειρες λαμπαδες στο μποι του Schumi, του πιο unfair οδηγου EVER, που εβλαψε επανειλημμενως και σκοπιμως τους συναθλητες του. Κι αν οχι λαμπαδες, τουλαχιστον αυτος ο ανθρωπος να μην εχει κραξει το Γερμανο για τα συγκεκριμενα αισχη.

Σαν fanboys και haters που ειστε, ας χαιρεστε με τα στραβοπατηματα του Max και των υπολοιπων αντιπαλων. Οπως κανουμε κι εμεις (fanboys/haters απο την αλλη οχθη) με τα στραπατσα της Ferrari και των οδηγων της. Αλλα να προσπαθειτε να εκλογικευσετε το μισος σας, παρουσιαζοντας μας εναν serial killer που περιφερεται στις πιστες, ειναι αστειο ρε φιλε...
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#620511 Ας μην ξεχνάμε όμως ότι ο Μιχαλάκης το σήκωσε 7 φορές - τις πέντε με το αλογάκι.

Αλήθεια ο Αλό (Alonso - Who?) πόσες είπαμε ότι το σήκωσε με τους κόκκινους???

Πολύ σωστά: Μηδέν - Νάδα - Ζέρο (0) :s_yes
Άβαταρ μέλους
By TheBull
#620516
Bayern7 έγραψε:
TheBull έγραψε:Τα συναισθήματά μου για τον Αλόνσο μόνο θετικά δεν ήταν
Τον Μαξ δεν τον συμπάθησα από την αρχή.

Καλωσόρισες στο forum τότε. :shifty:


:s_howdy
Να τονίσω μόνο ότι ενώ ο Max έχει σχεδόν φτάσει την αγάπη μου για τον Seb, για τον Ισπανό είναι ανέφικτο να αλλάξουν τα συναισθήματα μου. Ίσως μόνο αν χρηματοδοτήσει την ομάδα ποδηλασίας που κάποια στιγμή θα φτιάξω.

Ο Max στις πρώτες σεζόν, πιο πολύ μου θύμιζε τον Lewis (2008-2012) παρά Maldonado ή Grosjean. Serial killer μου φαίνεται άδικο ακόμη και πριν το Μονακό του 2018. Έκτοτε όμως, ο τρόπος που θα απαιτήσει την προσπέραση μοιάζει σε πολλά με τον Σουμάχερ. Δεν θα αρέσει στους αντιπάλους αλλά θεωρώ ότι για το σπορ είναι προτιμότερο από ότι μια συμπεριφορά οδηγού που θα κάνει κίνηση μόνο όταν η προσπέραση δεν θα έχει σχεδόν καθόλου ρίσκο (πχ χασμουριομουν με onboards υποτιθέμενης μάχης του πολύ συμπαθητικού γενικά Jenson ή του Kimi 2.0+). Επιπλέον μου φαίνεται ότι ίσως μόνο ο Lewis από τους εν ενεργεία οδηγούς της κατηγορίας, είναι ικανός να δώσει τόσο σκληρά μάχη χωρίς να προκαλέσει ατύχημα, όσο ο Max. Σε μια εποχή που το να ακολουθήσεις το προπορευόμενο μονοθέσιο, φαντάζει αδύνατο, ο Ολλανδός είναι ευλογία για το grid, και νομίζω ότι δεν το λέω βλέποντας μόνο μέσα από τα μπλε γυαλιά.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#620517
Same_old_story έγραψε:Ας μην ξεχνάμε όμως ότι ο Μιχαλάκης το σήκωσε 7 φορές - τις πέντε με το αλογάκι.

Αλήθεια ο Αλό (Alonso - Who?) πόσες είπαμε ότι το σήκωσε με τους κόκκινους???

Πολύ σωστά: Μηδέν - Νάδα - Ζέρο (0) :s_yes


Και ο Ντειμον Χιλ εχει εναν τιτλο και ο Βιλνεβ μπαμπας κανεναν

:iconcool:

Φοβερο επιχειρημα ε?
Ο Φεττελ εχει 4 και ο Λαουντα/Σεννα 3!

Αρα? Φεττελ! :s_bored
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#620525
Same_old_story έγραψε:Ας μην ξεχνάμε όμως ότι ο Μιχαλάκης το σήκωσε 7 φορές - τις πέντε με το αλογάκι.

Αλήθεια ο Αλό (Alonso - Who?) πόσες είπαμε ότι το σήκωσε με τους κόκκινους???

Πολύ σωστά: Μηδέν - Νάδα - Ζέρο (0) :s_yes


Επειδη δινεις την αισθηση οτι δεν παρακολουθεις την κουβεντα, να σου πω οτι ο Schumi μολις αναφερθηκε σαν το μεγαλυτερο ΑΛΗΤΗ που περασε απο τις πιστες. Αν θελεις μπορεις να συμφωνησεις ή ακομα και να διαφωνησεις με την αποψη μου. Μπορεις μαλιστα να παραθεσεις και καποια επιχειρηματα (ισως κατι που να δικαιολογουσε τις αλητειες?), στα οποια λογικα ολο και κατι θα εχω να απαντησω απο τη μερια μου.

Αν ομως θελεις να αποφυγεις το δικαστηριο του Γερμανου (τον οποιο ουτε ο Κουγιας δε θα εσωζε) και σκεφτηκες εναν "εξυπνο" τροπο να αλλαξεις την κουβεντα (τις επιδοσεις του καθε οδηγου), δε θα σε ζορισω αλλο χρονιαρες μερες. Θα παραδεχτω οτι ο Alonso ειναι ενας τιποτας μπροστα στο Schumi, τουλαχιστον οσον αφορα αυτα που γραφει το βιβλιο της ιστοριας (wins/poles/podiums/etc). Το οποιο βιβλιο της ιστοριας εχει μεσα γραμμενους με χρυσα γραμματα και κατι αλλους "τεραστιους" οδηγους σα το Vettel, τους υιους Hill-Villeneuve και πολλους ακομα "κορυφαιους" :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#620538 Και φυσικα ειδαμε ολοι τι εκανε ο Σουμαχερ το 2005 οταν το κοκκινο μονοθεσιο δεν τραβαγε (λογω ελαστικων)
Κομπαρσος. Και αν δεν ηταν η Ιντυ που τρεχαν μονοι τους δεν θα ηταν καν στο τοπ 3.

Ετσι να τα λεμε ολα :roll: