Forum για τη Formula 1

Θα αφήσει ιστορια στην Φ1?

14
19%
14
19%
5
7%
5
7%
16
22%
16
22%
2
3%
2
3%
Άβαταρ μέλους
By g8777
#736031 Ζουμε εποχή Μαξ Κόρτο και αυτό βγαινει και προς τα έξω.
Είναι τόσο εκθαμβωτικο χέρι που επισκιάζει όλους τους υπόλοιπους.

Ελπίζω να πάρει πάνω από 4 πρωταθλήματα για να δούμε αν είναι μέτριος τελικά.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#736032
g8777 έγραψε:Ελπίζω να πάρει πάνω από 4 πρωταθλήματα για να δούμε αν είναι μέτριος τελικά.


Παντως με το πρισμα που βλεπω εγω τα πραγματα, το φετινο το εχει παρει ηδη (αν δεν κανει μερικα χοντρα λαθη ως το τελος). Ειτε 10 ποντους παραπανω ειτε 10 λιγοτερους να εχει απο το Λουη στο τελος της χρονιας, δεν αλλαζει τιποτα για την ηθικη κουπα που με ενδιαφερει πρωτιστως.

Εσυ κι οσοι το βλεπετε με διαφορετικο πρισμα το αθλημα, περιμενετε να δειτε τις βαθμολογιες στο τελος της χρονιας.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#736037
g8777 έγραψε::lol: :lol: :lol:

Κόρτο φταίω; :s_rofl


Και το τοπι στην εξεδρα παλι. Καλα ξηγιεσαι. Αφου επιτρεπεται (σχεδον) σε ολα τα τοπικα, γιατι να μη φτιαχτεις κι εσυ απο τη μερια σου?

Σε περιμενω με ανυπομονησια στο τοπικο με τα ξεζουμισματα Τζι μου. Να διαβασω επιτελους τη βαρυνουσα αποψη σου, χωρις τις τρολλιες που αποτελουν τα βιαγκρα σου :s_roses
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#736038 Corto που το κακο? Του βγηκε η ψυχη 3 χρονια με την Γουιλιαμς. Εβγαλε ματια, πηρε το συμβολαιο τελος. Σιγα μην κατσει να σκασει για τους τελευταιους αγωνες με την ομαδα. Κανει τα απολυτως απαραιτητα. Του χρονου παλι ο Γιωργης

George αστο αγορι μου. Καποιοι κοιτανε ΜΟΝΟ κατσαρολια και νουμερα και αυτο ειναι.
Θα σου πουν ο Φεττελ 4 τιτλους. Ο Σεννα Λαουντα 3 αρα Σεμπ καλυτερος.
Αλλα ο Φαντζιο ειναι καλυτερος απο τον Σεμπ με τους 4.
Και ο Ζιλ Βιλνεβ και Μοςς ασχετοι αφου 0 κατσαρολια.
Ελα τωρα.
Χαμιλτοναρα λεμε 100 νικες 100 Pole
Άβαταρ μέλους
By g8777
#736040 Αν φέρω και 2 άλλους συμμετέχω και εγώ στα κέρδη; :s_biggrin


Γκεακο κουράγιο. Η πληγή του 2007 δεν κλείνει.

Φτιάξε καρδια μου το δικό σου παραμύθι.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#736046
George_Prix έγραψε:
g8777 έγραψε:Ελπίζω να πάρει πάνω από 4 πρωταθλήματα για να δούμε αν είναι μέτριος τελικά.


Παντως με το πρισμα που βλεπω εγω τα πραγματα, το φετινο το εχει παρει ηδη (αν δεν κανει μερικα χοντρα λαθη ως το τελος). Ειτε 10 ποντους παραπανω ειτε 10 λιγοτερους να εχει απο το Λουη στο τελος της χρονιας, δεν αλλαζει τιποτα για την ηθικη κουπα που με ενδιαφερει πρωτιστως.

Εσυ κι οσοι το βλεπετε με διαφορετικο πρισμα το αθλημα, περιμενετε να δειτε τις βαθμολογιες στο τελος της χρονιας.

Ποια ηθικη κουπα μωρε;

Αν το παρει το πηρε και εγραψε 1. Αν το χασει θα το παρει ο Χαμιλτον και θα γραψει 8. Τελος. Ληξις. Παμε γι' αλλα.

Ηθικες κουπες και κουραφεξαλα :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#736048
Νίκος Παππάς έγραψε:
George_Prix έγραψε:
g8777 έγραψε:Ελπίζω να πάρει πάνω από 4 πρωταθλήματα για να δούμε αν είναι μέτριος τελικά.


Παντως με το πρισμα που βλεπω εγω τα πραγματα, το φετινο το εχει παρει ηδη (αν δεν κανει μερικα χοντρα λαθη ως το τελος). Ειτε 10 ποντους παραπανω ειτε 10 λιγοτερους να εχει απο το Λουη στο τελος της χρονιας, δεν αλλαζει τιποτα για την ηθικη κουπα που με ενδιαφερει πρωτιστως.

Εσυ κι οσοι το βλεπετε με διαφορετικο πρισμα το αθλημα, περιμενετε να δειτε τις βαθμολογιες στο τελος της χρονιας.

Ποια ηθικη κουπα μωρε;

Αν το παρει το πηρε και εγραψε 1. Αν το χασει θα το παρει ο Χαμιλτον και θα γραψει 8. Τελος. Ληξις. Παμε γι' αλλα.

Ηθικες κουπες και κουραφεξαλα :lol:


Αν δε σου καθεται καλα η "ηθικη κουπα" ας το θεσουμε ως "αυτος οδηγησε καλυτερα φετος".

Τοσο παραλογο ειναι δηλαδη να παρει καποιος την κουπα και καποιος αλλος να εχει οδηγησει καλυτερα εκεινη τη χρονια? Κι ο συνονοματος σου ο Νικος ο Ροσμπεργκ τσιμπησε την κουπα, επειδη του πηγαν ολα πριμα και του Λουη ολα αναποδα. Τι επρεπε να πουμε εκεινη τη χρονια? "Πηρε την κουπα οποτε ηταν ο καλυτερος οδηγος φετος"? Προτιμω να το αναλυσω λιγο και να πω "Πηρε την κουπα ο Νικολας για τους ταδε λογους, ενω οδηγησε καλυτερα ο Λουης".

Με το παραδειγμα Λουη-Νικου ολα ποπα φυσικα :s_yes

Οταν χαλαμε τιποτα κατσικοαφηγηματα με τη γνωμη μας, γινεται ο κακος χαμουλης εδω μεσα :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#736052
Geo f1 έγραψε:Μπορούσες να βάλεις το παράδειγμα του Αλονσο 2012. :)

.


Ξερω τι κανω Γιωργο μου. Μονο που διαβαζουν Αλονσο τους τσιμπαει μυγα τρολλε και χανουν τα λογικα τους. Οποτε δε θα γινοταν κατανοητο αυτο το απλο παραδειγμα :s_wink
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#736054 Μεσα στους αγωνες ειναι και οι ατυχιες. Ο καλυτερος και τυχεροτερος και γρηγοροτερος παιρνει το πρωταθλημα. Παντα ετσι ηταν απλα καποιες χρονιες οι ανταγωνιστες ηταν απο την ιδια ομαδα. Φετος βλεπουμε ενα φοβερο πρωταθλημα που 3 αγωνες πριν το τελος δεν εχει κριθει ακομα. Οποιος και αν το παρει απο τους δυο, δικαιο θα ειναι. Εσυ προτιμας Μαξ, εγω δεν εχω προτιμηση, εκτος αν επαιζε Ferrari.

Και στο παραδειγμα σου, ναι ο Νικος ηταν καλυτερος και το πηρε. Γιατι ειχε λιγοτερες εγκαταληψεις, περισσοτερους βαθμους. Μαλιστα επειδη και οι δυο ετρεχαν με ιδιο μονοθεσιο οι ατυχιες του Χαμιλτον ηταν ακριβως αυτο. Τυχαιες. Γι' αυτο και μετα τα παρατησε. Ηξερε οτι δευτερη φορα η ιδια τυχη δεν θα ξαναρθει και προτιμησε να φυγει στην κορυφη.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#736057
Νίκος Παππάς έγραψε:Μεσα στους αγωνες ειναι και οι ατυχιες. Ο καλυτερος και τυχεροτερος και γρηγοροτερος παιρνει το πρωταθλημα. Παντα ετσι ηταν απλα καποιες χρονιες οι ανταγωνιστες ηταν απο την ιδια ομαδα. Φετος βλεπουμε ενα φοβερο πρωταθλημα που 3 αγωνες πριν το τελος δεν εχει κριθει ακομα. Οποιος και αν το παρει απο τους δυο, δικαιο θα ειναι. Εσυ προτιμας Μαξ, εγω δεν εχω προτιμηση, εκτος αν επαιζε Ferrari.

Και στο παραδειγμα σου, ναι ο Νικος ηταν καλυτερος και το πηρε. Γιατι ειχε λιγοτερες εγκαταληψεις, περισσοτερους βαθμους. Μαλιστα επειδη και οι δυο ετρεχαν με ιδιο μονοθεσιο οι ατυχιες του Χαμιλτον ηταν ακριβως αυτο. Τυχαιες. Γι' αυτο και μετα τα παρατησε. Ηξερε οτι δευτερη φορα η ιδια τυχη δεν θα ξαναρθει και προτιμησε να φυγει στην κορυφη.


Νικο ολα αυτα που λες ειναι σωστα και σεβαστα, εφοσον μιλαμε για τον πρωταθλητη. Θελει γρηγορο μονοθεσιο, αξιοπιστια, καλη ομαδα, τυχη του (ή ατυχια των αντιπαλων) και φυσικα καλη οδηγηση. Για αυτο ειχα πει και μονος μου οτι ο Ροσμπεργκ εκανε μεγαλη μαγκια που εφυγε τη συγκεκριμενη ωρα, γιατι δε θα του ξανακαθοτανε με τιποτα τετοια χρονια και θα εμενε στην ιστορια ως ο πελατης του Λουη που απλα του εκατσε μια κουπα...

Εγω λοιπον προσπαθω να βγαλω απο τη συναρτηση το μονοθεσιο, την ομαδα, την αξιοπιστια και την τυχη. Με απασχολει ΜΟΝΟ ποιος το ξεζουμισε περισσοτερο κι εφτασε πιο κοντα στο 100% του οριου του μονοθεσιου που ειχε στα χερια του. Και δεν περιμενω να αλλαξω τον τροπο σκεψης κανενος και να ασχολουνται με το ξεζουμισμα. Ουτε περιμενω να γραφτει κανενα ηθικο βιβλιο αποτελεσματων. Απλα ελπιζω να γινει κατανοητο οτι "ο ταδε πηρε την κουπα φετος" δε σημαινει "ο ταδε το ξεζουμισε περισσοτερο απο ολους φετος".
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#736060
George_Prix έγραψε:Εγω λοιπον προσπαθω να βγαλω απο τη συναρτηση το μονοθεσιο, την ομαδα, την αξιοπιστια και την τυχη. Με απασχολει ΜΟΝΟ ποιος το ξεζουμισε περισσοτερο κι εφτασε πιο κοντα στο 100% του οριου του μονοθεσιου που ειχε στα χερια του. Και δεν περιμενω να αλλαξω τον τροπο σκεψης κανενος και να ασχολουνται με το ξεζουμισμα. Ουτε περιμενω να γραφτει κανενα ηθικο βιβλιο αποτελεσματων. Απλα ελπιζω να γινει κατανοητο οτι "ο ταδε πηρε την κουπα φετος" δε σημαινει "ο ταδε το ξεζουμισε περισσοτερο απο ολους φετος".

Mα το ξεζουμισμα που λες εξαρταται και απο ολα αυτα που βγαζεις απο την εξισωση. Γιατι τελικα οι αγωνες ΕΙΝΑΙ ομαδικο σπορ. Καποιος σχεδιαζει, κατασκευαζει, φροντιζει, συντηρει και καποιος οδηγει το μονοθεσιο. Το ξεζουμισμα που κανει στο μονοθεσιο ο οποιοσδηποτε δεν συμβαινει επειδη εχει χερια και οι αλλοι ποδια. Συμβαινει ΚΑΙ γιατι καποιοι τον βοηθουν να το κανει. Μασερ, γιατροι, φυσιοθεραπευτες, διατροφολογοι, γυμναστες.

Ολοι αυτοι εχουν ως σκοπο να πανε καλα, καλυτερα απο τους αλλους, ειτε παλευουν για την πρωτη θεση ειτε για την δεκατη. Οταν ο Αλονσο ξεζουμιζε την Μακλαρεν για την δεκατη θεση το εκανε γιατι αυτη ειναι η δουλεια του και αυτο ξερει να κανει. Ασχετα αν στο βαθρο δεν ανεβηκε ποτε, πηγε καλυτερα απο τους υπολοιπους που τερματισαν πισω του.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#736061
Νίκος Παππάς έγραψε:Mα το ξεζουμισμα που λες εξαρταται και απο ολα αυτα που βγαζεις απο την εξισωση.


Λαθος.

Το ξεζουμισμα δεν εχει καμια σχεση με το μονοθεσιο, την τυχη και την ομαδα. Εχει να κανει με το ποσο κοντα στο 100% του μονοθεσιου φτανει ο καθε οδηγος. Ειτε ειναι χρεπι και γυρναει 1" πισω απο τον πρωτο, ειτε σπαει καθε 2 αγωνες το μοτερ, ειτε κανει καποιο λαθος η ομαδα, ο οδηγος μπορει παλι να αναδειχθει ως ο μεγαλυτερος ξεζουμιστης του κοσμου. Απλα δε θα παρει νικες/τιτλους χωρις τους υπολοιπους κρικους της αλυσιδας που αναφεραμε...