Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By g8777
#714830 Συγκλονιστικές οι δηλώσεις πάντως του Λούη για τον ομόσταβλό του, πρωτάκουστα πράγματα αυτά για την formula 1.Τι άλλη απόδειξη χρειάζεται για το πόσο κάλπικα έπαιρνε τα πρωταθλήματα. Ως μόνη δικαιολογία δέχομαι ότι πιθανόν έπαθε ηλίαση. Και πώς να την γλιτωνε εδώ που τα λέμε με αυτές τις γαλότσες που φοράει.
Αντί να κυκλοφορεί με κανένα πουκάμισο με ένα κουμπί μόνο και ένα jack daniel's στο χέρι.
Αχ Κούλα, φέρτε τις Κυριακές μας πίσω :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#714848
Corto Maltese έγραψε:Θα διαβάζουμε ρε Γιώργο κι από σένα τα γραφικά που λέει τόσα χρόνια ο Δίας; 10 εκατομμύρια διαφορά έχει η πρώτη από τη δεύτερη θέση στα λεφτά και η Μερκ τρέχει γι'αυτά τα 10 εκατομμύρια; Το 1/4 του μισθού του Χάμιλτον; Σοβαρά τα γράφετε αυτά ή έτσι για να κάνουμε χουλιαμά; Άσε που όπως σας έχω γράψει επανειλημένα η 1η-6η θέση με FL είναι καλύτερη σε βαθμούς από τη 2η-3η (απλή αριθμητική είναι, μετρήστε τα).


Δεν είναι τόσο για τα λεφτά, αλλά για το γόητρο. Οι κατασκευαστές είναι στους αγώνες για να κερδίσουν το πρωτάθλημα που τους αναλογεί. Αυτό θα βάλουν στην τροπαιοθήκη τους και αυτό θα διαφημίζουν αύριο-μεθαύριο στα αυτοκίνητά τους. Παράδειγμα:

Βάζουν τέτοιες πλάκες στα αυτοκίνητα τους:

Εικόνα

Και βγάζουν μοντέλα για να τιμήσουν τα Πρωταθλήματα Κατασκευαστών που έχουν πάρει:

Εικόνα

Ferrari Schumacher 7 Titles δεν θυμάμαι να υπήρξε... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#714850 Το γόητρο δεν το δίνει ο μακράν πιο δημοφιλής θεσμός και το δίνει ο δευτερεύων. ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#714859
REALZEUS έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:Θα διαβάζουμε ρε Γιώργο κι από σένα τα γραφικά που λέει τόσα χρόνια ο Δίας; 10 εκατομμύρια διαφορά έχει η πρώτη από τη δεύτερη θέση στα λεφτά και η Μερκ τρέχει γι'αυτά τα 10 εκατομμύρια; Το 1/4 του μισθού του Χάμιλτον; Σοβαρά τα γράφετε αυτά ή έτσι για να κάνουμε χουλιαμά; Άσε που όπως σας έχω γράψει επανειλημένα η 1η-6η θέση με FL είναι καλύτερη σε βαθμούς από τη 2η-3η (απλή αριθμητική είναι, μετρήστε τα).


Δεν είναι τόσο για τα λεφτά, αλλά για το γόητρο. Οι κατασκευαστές είναι στους αγώνες για να κερδίσουν το πρωτάθλημα που τους αναλογεί. Αυτό θα βάλουν στην τροπαιοθήκη τους και αυτό θα διαφημίζουν αύριο-μεθαύριο στα αυτοκίνητά τους. Παράδειγμα:

Βάζουν τέτοιες πλάκες στα αυτοκίνητα τους:

Εικόνα

Και βγάζουν μοντέλα για να τιμήσουν τα Πρωταθλήματα Κατασκευαστών που έχουν πάρει:

Εικόνα

Ferrari Schumacher 7 Titles δεν θυμάμαι να υπήρξε... :whistlink:

η πρωτη κοκκινη ενζο ηταν η μονη με την υπογραφη σε πλακατ του σουμαχερ :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#714959 πόσο λείπει αυτός ο ήχος τα υβριδικά μου και τις καφετιέρες μου μέσα

Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#715352 Συμφωνω απολυτα με τον Τοττο. Κι αλλους αγωνες εχασε η Μερσεντες τοσα χρονια, αλλα παντα καποιο οπλο ειχε η Μερσεντες να παλεψει ακομα κι αν δεν ηταν η γρηγοροτερη. Τη μια ειχε καλυτερο ρυθμο αγωνα, την αλλη ειχε καλυτερη διαχειρηση ελαστικων ή ακομα κι επιλογες στη στρατηγικη λογω Μποττας που ηταν κοντα κι ο Λουης καταφερνε να ειναι μεσα στο παιχνιδι. Εχθες η Ρεντ Μπουλ ηταν και πιο γρηγορη σε ρυθμο αγωνα και πιο ευγενικη με τα λαστιχα. Για πρωτη φορα μετα απο χρονια, απλα ανημπορη να αντιδρασει η Μερσεντες...

Wolff admits Styrian GP was ‘first race in 8 years’ where Mercedes lacked pace to fight for victory

https://www.formula1.com/en/latest/arti ... VkDG2.html
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#715353 Μηπως αυτος ο Μασι εξαντλει την αυστηροτητα του σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι θα επρεπε? :hmmm:

Και με το Μποττας που του ειπαν οι ψευτες της ΜακΛαρεν για αρμαγεδον ( :lol: ) κι αυτος τους πιστεψε και σκοτωσε το Φινλανδο...
Και τωρα με την προειδοποιηση στο Μαξ που εκοψε φορα πριν την καρο σημαια. Που δε βλεπω κατι τοσο επικινδυνο, δεν εκανε δηλαδη και ντονατς στη μεση της ευθειας κι ουτε ειχε κανεναν απο πισω του...

Red Bull warned over Verstappen's F1 victory burnout

https://www.motorsport.com/f1/news/red- ... t/6616196/

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By ripper
#715360 Αυτό με τον Verstappen είναι όντως αυστηρό, αλλά καιρό τωρα η ασφάλεια έχει από τον 1ο μέχρι και ... τον 100ο λόγω σε οτιδήποτε.
Αλλιλως θα τους άφηναν να κάνουν και κανένα donut.

Στον Bottas νομίζω καλώς δόθηκε ποινή γιατί ήταν όντως επικίνδυνο. Μπορεί να μην πέρασε κοντά, αλλά κάλλιστα θα μπορούσε. Ητάν πιο χοντρό από ένα unsafe release πχ.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#715561 Ο Χαμ τις προάλλες έλεγε ότι έχει κάνει 10/20 γύρους στο simulator από τότε που πήγε στην μερκ.Και ότι δεν του αρέσει.
Ο Λουης σήμερα στο ινστα
Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#715583 Ωραιος ο Μπινοττος. Πηρε θεση κι ειπε οτι εξετασαν μεσω ΤζιΠιΕς το νεο μοτερακι που φορεσαν οι Ρεντ Μπουλ και δεν εντοπισαν καμια αυξηση στην υποδυναμη.

Απο την αλλη μερια η Μερσεντες συνεχιζει τις τρολλιες. Ο Αλλισον με τη σειρα του μιλησε για προσεχες upgrade στους Γερμανικους κινητηρες, δηλαδη χρησιμοποιησε την ιδια λεξη που ειχαν χρησιμοποιησει για τη Ρεντ Μπουλ κατηγορωντας την οτι καπως κλεβει. Λεξη που ξεκαθαριστηκε απο ολους οτι δεν ισχυει, εφοσον το απαγορευουν οι κανονισμοι. Με το που θα φερουν νεο κινητηρα, ολο και καμια τρολλια θα πεταξει κι ο Χορνερ παλι.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#715687 Τωρα που το σκεφτομαι, ισως αυτο να αποδεικνυει οτι δεν ειμαι τρελος, τουλαχιστον οχι ο μονος στο χωρο της Φ1 :s_tongue

Στην ουσια αυτο το % ξεζουμισομετρο που δειχνουν στη μεταδοση, οπως επισης και τα power rankings που εχουν το σαιτ της Φ1 οπως επισης και το Μοτορσπορτ (δυστυχως μονο το πραιμ), ειναι ακριβως το κολλημα μου. Το ποσο κοντα φτανει ο καθενας στο ξεζουμισμα του μονοθεσιου που εχει στα χερια του, χωρις να παιζει κανενα ρολο η θεση που τερματισε ή τα μηχανικα προβληματα/ατυχιες που επηρρεαζουν την τελικη καταταξη. Οποτε για να το δειχνουν ολο και περισσοτερο, ολο και καποιο ενδιαφερον εχει!

F1 POWER RANKINGS: Who’s top of the leaderboard after the Styrian Grand Prix?

https://www.formula1.com/en/latest/arti ... Cdl9H.html

Απο τη δεκαδα που εχουν στο τελος της σελιδας, τα συνολικα της χρονιας δηλαδη, οι μονες αλλαγες που θα εκανα θα ηταν να βαλω στα ισια τους Λεκλερκ/Γκασλυ που κανουν κατα τη γνωμη μου εξισου καλο πρωταθλημα κι επισης να αλλαξω θεσεις μεταξυ τους το Ρασσελ με το Σαινθ.

Ενα που δεν εχω πει ποτε μεχρι τωρα κι ισως βοηθησει να καταλαβουν μερικοι το σκεπτικο μου και να ηρεμησουμε λιγακι...

Αν με ρωτησετε ποια απο τα 2 βαθμολογικα σεναρια προτιμαω στο τελος της χρονιας (ενα υποθετικο μοιρασμα 700 ποντων)...

Α ΣΕΝΑΡΙΟ
1) Λουης 200
2) Μαξ 199
3) Μποττας 198
4) Τσεκο 103

Β ΣΕΝΑΡΙΟ
1) Μαξ 200
2) Λουης 199
3) Τσεκο 198
4) Μποττας 103

Ψηφιζω το 1ο σεναριο δαγκωτο για Οσκαρ. Να παρει ο Λουης την 8η την κουπα να χαρει ολο το φορουμ κι ασε με εμενα τον τρελο (+ασχετο) να χαιρομαι μονος μου για την ηθικη κουπα του Μαξ :s_yes

Κι ενα τελευταιο που επισης θα ξενισει πολλους... Ερχεται του χρονου στη Ρεντ Μπουλ ο ταδε πιτσιρικας. Παιζει το Μαξ στα ισια και παραμιλαει ολος ο κοσμος. Στανταρακι οτι καπως θα προσπαθησω να το δικαιολογησω. Κατι δεν εχει βρει ο Μαξ... Ο αλλος εχει ακομα αγνοια κινδυνου... Κατι θα εβρισκα να πω στα σιγουρα. Ξεκιναει η δευτερη χρονια, κι οσο νυχτωνει... μεγαλωνει... (η διαφορα υπερ του μικρου :s_tongue ). Μαξακο μου καλε, 3η χρονια δεν το περναω το ιδιο ξενερωμα. Μπουλο ΑΣΑΠ. Δεν εχω καμια καψουρα με το Μαξ. Οσο μου κανει τα κεφια (ναι αυτα τα βιτσια με τα χρονομετρα που μου εβγαζε ο Ναντο για 15 χρονια) ολα καλα :inlove: . Αν μου κανει κανενας αλλος καλυτερα τα κεφια... παμεγιαλλα Μαξακο μου :twisted: