Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#691618
EDDIE_147 έγραψε:
shumakos έγραψε:
George_Prix έγραψε:Αντε ραντεβου στις δοκιμες του Μπαχρειν Ναντο!

Τρελο πραμα ομως ρε γμτ... Βλεπεις οδηγους σαν το Σουμαχερ, το Χειντεν, το Ζαναρντι και τωρα τον Αλονσο που ολη τους τη ζωη ρισκαριζαν στις πιστες και δεν επαθαν τιποτα και στα καλα του καθουμενου την πατησαν κανοντας το χομπι/προπονηση τους...


Όχι και δεν έπαθε τίποτα στις πίστες ο Ζανάρντι...


Λάθος αλλά ενδεικτικό του πόσο είχε βάλει στην άκρη ο Ζανάρντι το πρώτο ατύχημα και παρέμενε ενεργός.


Ετσι ακριβως την πατησα!!!

Μεχρι να παθει το τελευταιο ατυχημα με το "ποδηλατο", τον ειχα στο μυαλο μου σαν ενεργο αθλητη, ξεχνωντας οτι τους τελευταιους αθλους τους εκανε ενω ειχε μεινει "μισος" απο το προηγουμενο ατυχημα.

Η Ρ Ω Α Σ :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#691674 Ξέρω πως δεν έχεις κακή πρόθεση, αλλά το "μισός" δεν θα έπρεπε να γράφεται και να λέγεται ούτε σε αποσιωπητικά. Είναι βέβαιο πως αν το διάβαζε κάποιος άνθρωπος που είχε αυτή την ατυχία, θα ένιωθε προσβεβλημένος.
Καλό είναι να είμαστε διπλά και τριπλά προσεκτικοί με κάτι τέτοια. Δεν το κάνω ως παρατήρηση εννοείται, αλλά για να το σκεφτούμε όλοι.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#691684
Anonymous Founder έγραψε:Ξέρω πως δεν έχεις κακή πρόθεση, αλλά το "μισός" δεν θα έπρεπε να γράφεται και να λέγεται ούτε σε αποσιωπητικά. Είναι βέβαιο πως αν το διάβαζε κάποιος άνθρωπος που είχε αυτή την ατυχία, θα ένιωθε προσβεβλημένος.
Καλό είναι να είμαστε διπλά και τριπλά προσεκτικοί με κάτι τέτοια. Δεν το κάνω ως παρατήρηση εννοείται, αλλά για να το σκεφτούμε όλοι.


Φιλε το "μισος" το ειπα γιατι το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο ειναι οτι κοπηκε στη μεση ο ανθρωπος, οχι γιατι εχει τις μισες δυνατοτητες σε σχεση με τους αρτιμελεις αθλητες. Δηλαδη για εναν αναπηρο δε θα ελεγα αυτη τη λεξη, αλλα μου ηρθε στο μυαλο το ατυχημα και μου βγηκε ετσι. Εχω γραψει και στο παρελθον ποσο ψηλα τον εχω το Ζαναρντι...

Συγνωμη απο ολους αν ακουστηκε στραβα, αλλα απλα ηθελα να τονισω το μεγεθος της ζημιας που επαθε και ΔΕΝ τον εβαλε κατω. Κι ευχαριστω για την επισημανση, γιατι μου εδωσε τη δυνατοτητα να το αποσαφηνισω λιγο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#691700
George_Prix έγραψε:btw διαβαζω για ολοκαινουργια μοτερακια η Φερραρι και η Χοντα. Σε ολες τις δηλωσεις ηθικον ακμαιοτατον.

Ο κακομοιρης ο Τοτος τσιμουδια δεν εχει βγαλει. Εφαγε 3 μηνες να παλευει το συμβολαιο του Λουη κι ουτε που ασχοληθηκε με το μονοθεσιο. Λογικα παλι θα σερνονται φετος :lol:


Οχι μονο δεν εχουν καλα νεα, απεναντιας εχουν ασχημα νεα :lol:

Mercedes admits it has "some issues" with 2021 F1 engine

https://www.motorsport.com/f1/news/merc ... n/5388208/

Εφαγε ο Τζι μισο χειμωνα σκασμενος για την ανανεωση του Λουη κι εμεινε μισος απο την αγωνια. Πανω που πηγε να συνελθει, τωρα του βαλανε νεες σκοτουρες στο κεφαλι :s_sad
Άβαταρ μέλους
By g8777
#691706 Aσε Γιωργη, ανεβηκε και η αποδοση στο 1,10 για κατακτηση νταμπλ το 2021. Και πού Θεος. :(
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#692043 Mission accomplished οι Ρεντμπουλαιοι. Απο τη μια πολυ παραγκα φαση το πως τους εγινε τετοιο χατηρι και παγωσαν οι κινητηρες, Απο την αλλη μερια ομως, καλο για το σπορ. Για να πεσει το κοστος κι επισης για να μη βγει απο το παιχνιδι η Ρεντ Μπουλ. Εφοσον οι μεγαλοι κατασκευαστες (Φερραρι-Μερσεντες) δεν της δινουν κινητηρες, καπως επρεπε να την κρατησουν ζωντανη. Κι ασχετα με τα οπαδικα, τετοιες ομαδες χρειαζονται για να κρατηθει ζωντανος κι ο ιδιος ο θεσμος.

Red Bull strikes deal to keep using Honda engines until 2025

https://www.motorsport.com/f1/news/red- ... 5/5404675/
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#692048 Εάν θες να λέγεσαι μεγάλος παίκτης κατασκευάζεις δικό σου μοτέρ. Όλα τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες. Και Μερτσέντες να έπαιρνε b-spec θα της έδινε πάλι. Έτσι είναι αυτά και ορθώς έτσι είναι.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#692051 Δλδ παλια η Μακλαρεν που παντα ειχε αγορασμενο κινητηρα την ελεγες μικρο παικτη?
Η ρεντ μπουλ την 4ετια με Ρενω που τα σαρωσε ολα ηταν μικρος παικτης?

Η Toyota που εφτιαξε δικο της σασι και κινητηρα τι παικτης ηταν?
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#692055
Geo f1 έγραψε:Δλδ παλια η Μακλαρεν που παντα ειχε αγορασμενο κινητηρα την ελεγες μικρο παικτη?


Όχι. Αλλά πάντα εξαρτιόταν από τους άλλους. Και ιδού που κατάντησε.

Η ρεντ μπουλ την 4ετια με Ρενω που τα σαρωσε ολα ηταν μικρος παικτης?


Όχι. Αλλά με τα καμώματα της έμεινε με πελατειακό Honda να παρακαλάει πάγωμα.

Η Toyota που εφτιαξε δικο της σασι και κινητηρα τι παικτης ηταν?


Μερτσέντες με πλάνο, οργάνωση και αφοσίωση στο αποτέλεσμα όχι πάντως. Ότι και η Honda. Το έχουν οι Ιάπωνες τελικά.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#692057 Γενικα το θεμα ειναι πολυδιαστατο.
Πχ δες την Φερραρι που ειναι η μονη ομαδα απο την αρχη με δικο της σασι και κινητηρα.

Δες τι εκανε πχ το 1992 και τι το 2002. (τυχαια 2 χρονιες)
Αν υπαρξει σωστο δεσιμο με σωστους ανθρωπους στις καταλληλες θεσεις, μπορεις ανετα να κανεις παπαδες και με πελατειακο κινητηρα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#692061 Μην ξεχνας οτι μιλας για μια εταιρια "αναψυκτικων" :rtfm:

Και τοσα που εχουν καταφερει οι Ρεντμπουλαιοι, ειναι ΗΡΩΕΣ. Εδω και πολλα χρονια φευγουν οι μικρες ομαδες και μενουν τα εργοστασια, που πλεον εχουν κι απο μια δευτερη μικρη ομαδα για πειραματα. Κι αυτοι παλευουν μονοι τους στα ισια τις μεγαλες ομαδες.

Σιγουρα το να ειχαν δικο τους κινηρα θα ηταν το ιδανικο. Αλλα ΕΝΤΕΛΩΣ δικο τους δε μπορουν να φτιαξουν (ειπαμε τι παραγει το εργοστασιο), οποτε παλευουν εδω και χρονια να φερουν αγκαζε καποιο μεγαλο κατασκευαστη κινητηρων στο χωρο (εχει ακουστει για Πορσε και Αουντι αναμεσα σε αλλους κατασκευαστες). Αλλα οι σημερινοι κινητηρες ειναι πανακριβοι και δεν εχουν καταφερει ακομα το στοχο. Πλεον ακουγεται οτι απο το 2025 θα δωθει εμφαση στην οικονομια οποτε μακαρι να κανουν ενα καλο ντιλ που θα τους κρατησει μεσα στο παιχνιδι.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#692065 Εμένα άλλο με νοιάζει. Του χρόνου παμε σε άλλο σασί με άλλα αεροδυναμικα χαρακτηριστικά το οποίο λένε ότι είναι αργότερο από το σημερινό.
Με παγωμενη την εξέλιξη των κινητήρων, τι θα γίνει με το θέαμα;
Σουπα παλι μεχρι το 2026?

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#692070
Κι αυτοι παλευουν μονοι τους στα ισια τις μεγαλες ομαδες.

:x
Δλδ οι ρεντμπουλαδες δεν εχουν την Τορο Ροσσο δευτερη ομαδα??? :rtfm:
:s_empathy
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#692080
Geo f1 έγραψε:
Κι αυτοι παλευουν μονοι τους στα ισια τις μεγαλες ομαδες.

:x
Δλδ οι ρεντμπουλαδες δεν εχουν την Τορο Ροσσο δευτερη ομαδα??? :rtfm:
:s_empathy


Φυσικα κι εχουν. Αλλα μανα και κορη εχουν το ιδιο μειονεκτημα που ανεφερα (πελατειακους ή μετριους κινητηρες).