Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#713644 Επιστροφη στα της Φ1. Υπεγραψε μεχρι το 2024 ο Οκον. Αξιος. Και περσι στο δευτερο μισο ηταν αισθητα ανεβασμενος και αρχισε να ζοριζει το Ρικ και φετος μεχρι τωρα κερδιζει τον Αλονσο. Το κακο για αυτον ειναι οτι δυσκολα θα δει προκοπη με τη συγκεκριμενη ομαδα. Τουλαχιστον παραμενει στο τσιρκο...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#713645
George_Prix έγραψε:Αν πιασουμε δηλαδη την ηθικη βαθμολογια...

Καταλαβαινεις τωρα γιατι σας παιρνουν στο ψιλο; Ποια ηθικη βαθμολογια καλε μου ανθρωπε; Το μοναδικο πραγμα που μπορεις να πεις ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ, ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ, ειναι το ξεκαθαρο λαθος του οδηγου.
Ολα τα αλλα, εγκαταληψεις, ατυχηματα απο αστοχια μηχανικη, λαστιχα, κακο πιτστοπ, κλπ οφειλονται σε προβληματα που δεν μπορουσαν να προβλεφθουν.
Γιατι;
Γιατι δεν συμβαινουν συχνα.( Δεν μιλαμε για τον Μαζεπιν η τον Γκροζαν πριν 6 χρονια ). Οι τοπ οδηγοι σπανια κανουν λαθη.
Που και αυτο το "αν δεν ειχε συμβει αυτο, τοτε ισως..." ουσιαστικα ειναι η παρηγορια στον οπαδο γιατι ειναι ιδιο με το αν η γιαγια μου ειχε ρουλεμαν θα ητανε πατινι.
ΜΙΑ βαθμολογια υπαρχει, η επισημη. Ο,τι γινεται μεσα στον αγωνα ΕΙΝΑΙ αγωνας.&-
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#713646
Νίκος Παππάς έγραψε:
George_Prix έγραψε:Αν πιασουμε δηλαδη την ηθικη βαθμολογια...

Καταλαβαινεις τωρα γιατι σας παιρνουν στο ψιλο; Ποια ηθικη βαθμολογια καλε μου ανθρωπε; Το μοναδικο πραγμα που μπορεις να πεις ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ, ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ, ειναι το ξεκαθαρο λαθος του οδηγου.
Ολα τα αλλα, εγκαταληψεις, ατυχηματα απο αστοχια μηχανικη, λαστιχα, κακο πιτστοπ, κλπ οφειλονται σε προβληματα που δεν μπορουσαν να προβλεφθουν.
Γιατι;
Γιατι δεν συμβαινουν συχνα.( Δεν μιλαμε για τον Μαζεπιν η τον Γκροζαν πριν 6 χρονια ). Οι τοπ οδηγοι σπανια κανουν λαθη.
Που και αυτο το "αν δεν ειχε συμβει αυτο, τοτε ισως..." ουσιαστικα ειναι η παρηγορια στον οπαδο γιατι ειναι ιδιο με το αν η γιαγια μου ειχε ρουλεμαν θα ητανε πατινι.
ΜΙΑ βαθμολογια υπαρχει, η επισημη. Ο,τι γινεται μεσα στον αγωνα ΕΙΝΑΙ αγωνας.&-


Αρχικα να πω οτι το "ηθικη" που χρησιμοποιησα, παραπεμπει στις "ηθικες" κουπες που τρολλαρουμε ολοι μας, οποτε θεωρησα οτι ειναι κατανοητη η εννοια της λεξης. Επειδη ηθελα να το κανω ακομα πιο σαφες ομως, επισης ανεφερα οτι με τα ΑΝ δεν κερδιζονται ποντοι ουτε πρωταθληματα. Οποτε στην ουσια μιλουσα για μια "ηθικη βαθμολογια" ΑΝ ειχε γινει ή ΑΝ δεν ειχε γινει η ταδε φαση, οπως ακριβως με συμβουλεψες οτι θα επρεπε να το θεσω δηλαδη.

Και για να μην παιζουμε με τις λεξεις, θα περασω στο ζουμι της υποθεσης, στην οδηγηση. Το "Οι τοπ οδηγοι σπανια κανουν λαθη" που ειπες, δε μου λεει τιποτα. Εγω βλεπω εναν τοπ οδηγο το Λουη, που φετος (που επιτελους πιεστηκε) εχει κανει και λαθη και μετριες εμφανισεις. Δηλαδη επειδη κανουν σπανια λαθη να κανουμε γαργαρα τα λαθη που βλεπουμε? Ειλικρινα δε σε καταλαβαινω...

Και για να το κανω λιγο πιο σαφες. Ο Μαξ μπορει να πει, οδηγουσα τελεια στο Μπακου κι ΑΝ δεν εσκαγε το λαστιχο θα τσιμπουσα 26 ποντους. Οχι πως θα τους παρει πισω τους ποντους, αλλα οδηγικα τους αξιζε και κανενας δε θα διαφωνησει με τη δηλωση του.

Ο Λουης τι ΑΝ να βαλει για να μαζεψει περισσοτερους ποντους?
ΑΝ δεν εκανε το λαθος στην Ιμολα? Ας προσεχε.
ΑΝ δεν ηταν πιο αργος κι απο το Μποττας στο Μονακο? Ας προσεχε.
ΑΝ δεν εκανε ενα ακομα λαθος στο Μπακου? Ας προσεχε.

Απιστευτη κουβεντουλα γινεται. Κανενας δε βλεπει τα φετινα λαθη του Λουη κι ολοι βλεπουν εμενα που δεν ξερω να εκφραστω και βγαζω "ηθικες" βαθμολογιες στο αρρωστημενο μου μυαλο :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#713648 @ George_Prix, αυτο που εσυ βλεπεις δεν ειναι αντικειμενικο. Ναι μετα απο 3 χρονια παντελους κυριαρχιας του Χαμ και της Μερκ η Ρεντμπουλ και ο Μαξ μειωσαν πολυ την διαφορα καπου τους ξεπερασαν κιολας.

Απο εκει και περα, ΑΝ δεν υπαρχουν. Μονο στην φαντασια των οπαδων. Ο Μαξ πηρε αυτους τους βαθμους που πηρε. Τελος.
Το ιδιο και ο Λιουις.

Α, και που εισαι. Εγω σαν Φερραρι που υποστηριζω δεν ειπα, αν ειχε 50 αλογα παραπανω, αν εστριβε πιο γρηγορα, αν , αν. Δεν εχει σημασια. Αυτο ειναι. Ασε που με συμφερει να κανει λαθη ο Λιουις, εχει ενδιαφερον το πρωταθλημα. Γιατι αν δεν εκανε τα λαθη σε Ιμολα και Μπακου θα ηταν τωρα 20 βαθμους μπροστα και με πιστες που τον βολευουν καλυτερα να ερχονται.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#713649 Εγω μετα απο αυτα εχω βγαλει ηδη τον Μαξ ηθικο νικητη! :rtfm:
Διατηρωντας φυσικα αντιρρησεις στο χτυπημα του λουη στα προστατευτικα της Ιμολα γιατι βλεποντας προσεκτικα το βιντεο, αν δεν το ειχε χτυπησει στα προστατευτικα θα ειχαν κολλησει οι κινητηριοι τροχοι στην αμμο, αφου μονο μια πολυ λεπτη λωριδα σταθερου εδαφους υπηρχε και αυτη ηταν κοντα στα προστατευτικα.
Α! Και για το σκασιμο του μαξ στο μπακου, γιατι οταν εχει σκασει καποιου αλλου το λαστιχο, προστατευεις τα δικα σου σαν τα @@ σου και δεν οδηγεις σαν να μην συνεβη τιποτα.

Χμμμ, ενδιαφερουσα συζητηση, και πολυ εποικοδομητικη και ακρως αντικειμενικη, αφου τελικα ο καθενας βγαζει αλλα ηθικα συμπερασματα... :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#713653
Νίκος Παππάς έγραψε:@ George_Prix, αυτο που εσυ βλεπεις δεν ειναι αντικειμενικο. Ναι μετα απο 3 χρονια παντελους κυριαρχιας του Χαμ και της Μερκ η Ρεντμπουλ και ο Μαξ μειωσαν πολυ την διαφορα καπου τους ξεπερασαν κιολας.

Απο εκει και περα, ΑΝ δεν υπαρχουν. Μονο στην φαντασια των οπαδων. Ο Μαξ πηρε αυτους τους βαθμους που πηρε. Τελος.
Το ιδιο και ο Λιουις.

Α, και που εισαι. Εγω σαν Φερραρι που υποστηριζω δεν ειπα, αν ειχε 50 αλογα παραπανω, αν εστριβε πιο γρηγορα, αν , αν. Δεν εχει σημασια. Αυτο ειναι. Ασε που με συμφερει να κανει λαθη ο Λιουις, εχει ενδιαφερον το πρωταθλημα. Γιατι αν δεν εκανε τα λαθη σε Ιμολα και Μπακου θα ηταν τωρα 20 βαθμους μπροστα και με πιστες που τον βολευουν καλυτερα να ερχονται.


Για να ηρεμησεις κι εσυ και ολοι, θα επαναλαβω τη βαθμολογια. 105-101. Παροτι ο Λουης οδηγησε πολυ χειροτερα μεχρι τωρα, ειναι ΜΟΝΟ 4 ποντους πισω κι οχι . Η βαθμολογια οπως σωστα ειπες, αυτη ειναι και δεν αλλαζει. Οποτε ξεχναμε το "ηθικο" 131-82 και συνεχιζουμε με τη συζητηση.

Αλλα και παλι καταληγουμε στα ιδια. Κριτικη σε μενα τον αμορφωτο που δεν εκφραζομαι καλα και μηδενικα σχολια για την ταμπακιερα. Τελικα αυτο που προσπαθω να πω με τοσα διαφορετικα παραδειγματα και ΑΝ ισχυει? Οδηγει φετος αισθητα καλυτερα ο Μαξ απο το Λουη μεχρι τωρα? Η στεκομαστε στη βαθμολογια και λεμε "ιδιους ποντους μαζεψαν, οποτε το ιδιο καλα οδηγησαν"? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#713654
Y.V έγραψε:Α! Και για το σκασιμο του μαξ στο μπακου, γιατι οταν εχει σκασει καποιου αλλου το λαστιχο, προστατευεις τα δικα σου σαν τα @@ σου και δεν οδηγεις σαν να μην συνεβη τιποτα.


Εδω διαφωνω. Ο Μαξ πηγαινε πολυ χαλαρα στο Μπακου κι ειχε απολυτο ελεγχο του αγωνα και των ελαστικων. Εκανε τον ταχυτερο γυρο και χαλαρωνε. Μετα απο 4-5 γυρους τον ξαναπερνε πισω τον ταχυτερο ο Περεζ. Στα καπακια τον επομενο-μεθεπομενο γυρο ξανακατεβαζε 1-2 δεκατα ο Μαξ και αφηνε παλι γκαζι.

Το ειπε κι ο ιδιος ακριβως αυτο. Οτι πιεζε οσο επρεπε και απλα προσαρμοζε το ρυθμο του σε σχεση με τους πισω. Και ηταν φανερο απο το γυρολογιο του με ποση ανεση το εκανε.

Τωρα αν εκανε καμια μαιμουδια η Ρεντ Μπουλ με τα λαστιχα κι ειχαμε αυτο το αποτελεσμα, δεν το ξερω και δεν το αποκλειω κιολας. Αλλα ειλικρινα λιγο με νοιαζει. Στεκομαι απλα στο οδηγικο σκελος των αγωνων και θεωρω δεδομενο οτι ολες οι ομαδες προσπαθουν να κλεψουν. Κι αν οχι κλεψουν, να ξεζουμισουν την καθε πιθανη ασαφεια του κανονισμου. Λιγο με νοιαζει.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#713655 Και μόνο το γεγονός που προσπαθείς να εκβίασεις ή μάλλον καλύτερα που απαιτείς η άποψη των συνομιλητών σου να είναι κομμένη και ραμμένη στο δικό σου κουστουμάκι φανερώνει ασεμηνπωτι . Ηρέμησε, είναι απλά ένα άθλημα. :s_whiteflag

Κερδίζεις, χάνεις. Κάνεις και δέχεσαι την καζουρα, υπάρχει και ένα στοπ.

Φτάνει.

ΦΤΆΝΕΙ.

Ναι, τον έχει διαλύσει τον Λούη. Ναι, δεν είχε ανταγωνισμό ο Λούης ποτέ. Ναι, είχε διαστημόπλοιο. Ναι είναι μαύρος.

ΦΤΆΝΕΙ ΌΜΩΣ.Ειμαι στο όριο να ζητήσω φαλτσέτα από τον YV για να κόψω την κουβέντα μου. :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#713658 Το μονο πραγμα που "απαιτω", ειναι να τηρεις τους κανονισμους, να σεβεσαι τους αλλους χρηστες και να μενεις ον τοπικ. Οτι απαιτει το φορουμ απο τους χρηστες δηλαδη.

Ολα τα τελευταια σου ποστακια στα τοπικα της Φ1 ειναι σε στυλακι:
- Εισαι επαγγελματιας ή ερασιτεχνης του χωρου Γιωργη?
- Ποσο χρονων εισαι Γκεακο?
- Οι Γιωργηδες μπλα μπλα μπλα.
- Καποιος Μοντ να σβησει αυτα που λεει ΤΩΡΑ.
- Ο Μπολεκ, ο Λολεκ κι ο Γιωργιεκ.
- Ο Λουης εκανε το ταδε σε Ολλανδικο τραβελι.
- Ρητορικα ερωτηματα για το αν θα μου τη δωσεις ή αν θα την κοψεις την... κουβεντα.
- Ο πυραυλος ο Μαξ που κερδιζει με το χρεπι χαχαχα.
- Παλι πηρε το 127% του μονοθεσιου ο Μαξ χαχαχα.

Δηλητηριαζεις τα τοπικα συνεχως γιατι δε μπαινεις καν στη διαδικασια να απαντησεις σε ενα ποστ. Το μονο πραγμα που σου μεγαλωνει... την κουβεντα, ειναι να επιτεθεις στον ποστερ. Χωρις πλακα, κοιταξε το. Εχεις θεματακι :s_sad
Άβαταρ μέλους
By g8777
#713660 Εικόνα

YV :inlove: τι θα μου προτεινες από την προσωπική σου συλλογή;; :s_airkiss

(Α-->Δ: Γιωργηδες, εγώ, Μπάγερν)
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#713666 Ξερω οτι για να το ποσταρεις εσυ το εργαλλλειο και μαλιστα για τοσο σημαντικη αποστολη, θελει ΠΟΛΥ υψηλο πατσετ για να το αποκτησεις :lipsealed:

Αλλα για το φιλο μου το Τζι, μεχρι που θα δανειστω και θα του την κανω εγω δωρο τη φαλτσετα, για να κανει το ονειρο του πραγματικοτητα :s_roses :inlove: :s_inlove
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#713669 Ξέρω πως είναι καφενείο εδώ μέσα, αλλά η κουβέντα δεν οδηγεί και πουθενά. Και ειλικρινά, George_Prix, ακόμη και στο καφενείο, κάποιοι μπορεί να μην θέλουν να μιλήσουν πάλι για το πόσο γαμάτος είναι ο Max Verstappen.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#713674
Anonymous Founder έγραψε:Ξέρω πως είναι καφενείο εδώ μέσα, αλλά η κουβέντα δεν οδηγεί και πουθενά. Και ειλικρινά, George_Prix, ακόμη και στο καφενείο, κάποιοι μπορεί να μην θέλουν να μιλήσουν πάλι για το πόσο γαμάτος είναι ο Max Verstappen.


Σεβαστο. Αν απλα δε μιλουσαν για το ποσο γαματος ειναι ο Μαξ, θα ειχαμε παραμεινει σε 1-2 δικα μου ποστακια που ανεφερα την αποψη μου κι ανελυσα το σκεπτικο μου οσον αφορα τις φετινες επιδοσεις των οδηγων.

Αλλα φυσικα δεν τους εφτανε η σιωπη (κατι σαν ατυπη αποδοχη των λεγομενων μου). Απο την αλλη μερια, μη εχοντας επιχειρηματα να αποδειξουν το ποσο γαματος ειναι φετος ο Λουης, καταληξανε οπως παντα σε προσωπικες επιθεσεις ωστε να αποδομησουν το προφιλ του εχθρου, δηλαδη εμενα. Σα να βλεπω τον Κουγια που δεν εξεταζει αν ο πελατης του βιασε τον πιτσιρικα, αλλα αν ο πιτσιρικας ηταν στρειτ ή γκει. Απλα σιχαμα.

Βασικα εσεις εχετε το καρπουζι εσεις εχετε και το μαχαιρι ΧαιΦαι μου. Αν θελετε να μιλαμε για Φ1, ειναι πολυ απλο. Λεω εγω τη γνωμη μου στον επομενο αγωνα για παραδειγμα, οτι η Μερσεντες ηταν 3 δεκατα ταχυτερη απο τη Ρεντ Μπουλ. Το αιτιολογω, σωστα ή λαθος δεν εχει σημασια. Λεω απλα την αποψη μου. Ερχεται ο Νικος ο Παππας με τον οποιο διαφωνω συχνα και λεει ευγενικα την αποψη του. Θα του απαντησω επισης ευγενικα και παμε παρακατω. Ερχεται ο επομενος και λεει ενα απο τα εξης:
- Μιλησε ο γνωστης.
- Μπολεκ, Λολεκ και τετοιες τρολλιες.
- Ο Λουης φταιει για ολα επειδη ειναι μαυρος.
- κτλ κτλ κτλ
Αν παραμεινουν οι τρολλιες, ειμαι υποχρεωμενος να απαντησω. Συγνωμη αλλα δεν ειμαι τοσο ανωτερος ανθρωπος. Το μοντερειτινγ οπως μου εχεις πει ο ιδιος ειναι ελαστικο, οποτε ειστε δικαιοι και κρατατε και τη δικια μου την τρολλοαπαντηση. Ο αλλος απεναντι θελει να του μεγαλωσει λιγο ακομα και συνεχιζει με λινκς, φωτο και φαλτσετες και δε συμμαζευται. Για να μη μεινω πισω συνεχιζω κι εγω ο μ@λακας απο τη μερια μου. Ετσι καταληγουμε στα 100 ποστακια και στον "κολλημενο τον ΤζιΠι". Ο οποιος ΤζιΠι απλα ποσταρισε την αποψη του κι αρχισε αυτοματα ο λιθοβολισμος. Οχι στην αποψη. Στο χρηστη. Παραβιαση του #1 "νομου" των φορουμς. Attack the post, not the poster.

Ειλικρινα πιστευω οτι το μοντερειτινγ εδω μεσα ειναι απο τα πιο δημοκρατικα. Και μονο που οι χρηστες δε βλεπουν τους Μοντς σα μπαμπουλες και τολμανε να πουνε την αποψη τους (και πολλες φορες ακομα πιο χοντραδες απεναντι τους), λεει πολλα για μενα. Απο την αλλη μερια ομως, η δημοκρατια θελει κι αστυνομευση, ωστε να μην την καταχρωνται μερικοι προβληματικοι.

Φιλικα :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#713678 Σου έχω ξαναπεί, κι εγώ όπως και όλοι, δεν θέλουμε να συζητάμε την καιγαμωσύνη του MV παντού. Αυτό είναι το ενοχλητικό. Αυτό σου τονίζει και ο g8777 με τον δικό του τρόπο. Αυτό επίσης είναι και αυτό που δεν καταλαβαίνεις. Οι περισσότεροι που ασχολούνται με την F1, δεν ενδιαφέρονται να διαβάζουν για τον Verstappen και τον Alonso σε κάθε θέμα.
Δέξου επίσης το γεγονός πως κάποιοι έχουν διαφορετικό ενδιαφέρον για την F1 από το πόσο "χεράς" είναι κάποιος οδηγός. Εμένα πχ μου φαίνεται σαφώς πιο ενδιαφέρουσα η τεχνολογία που εφαρμόζεται, παρά από το αν είναι ταχύτερος ο MV ή ο LH. Ειλικρινά. Και σε πολύ άλλο κόσμο επίσης, το δίλημμα είναι απλώς χωρίς ενδιαφέρον.
ΑΥΤΟ, πρέπει να καταλάβεις. Πως απλώς κουράζει η συνεχής αναφορά του ίδιου και ίδιου πράγματος, παντού. Δεν σου κάνω moderating, μιλώ φιλικά σαν αναγνώστης. Ρίξε μια ματιά στα ποστ τα δικά σου και άλλων και θα καταλάβεις αυτή την μονομέρεια.