Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#610353 Επίσης: "ο Vettel πήρε τα 4 γιατί οδηγούσε τα διαστημόπλοια του Newey"

O Verstappen δηλαδή τι οδηγεί 4η χρονιά συνεχόμενα τώρα;

Επίσης, για τον Leclerc κάθε δεύτερο ποστ του George_Prix διαβάζω για λάθη. Μιλάμε για τη δεύτερη χρονιά οδηγού που τον έριξαν στα θηρία (της Ferrari). Παίρνει poles και νίκες στην κυριολεξία στους πρώτους του αγώνες στην F1. Κι όλα αυτά κόντρα σε έναν τετράκις, άσχετα αν κάποιοι θέλουν να μας τον παρουσιάζουν ως άμπαλο.

Τα λάθη του Verstappen τα ξεχάσατε; Τα λάθη του Hamilton όταν ήταν πιτσιρικάς;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#610362
Mclaren-Queen έγραψε:Παιδια ξεχασατε απο που αρχισε η κουβεντα. Ο κατα τα αλλα αγαπημενος μου Μπατον ειπε τη μεγαλυτερη παπαρια εβερ


Αγαπώ πολύ Τζένσον, για 3 λόγους:
1) Οδηγούσε απέριττα, χωρίς απότομες τιμονιές κλπ. Προσπαθώ κι εγώ να οδηγώ έτσι.
2) Είχε ως πρότυπο τον καλύτερο οδηγό της F1, τον τεράστιο Prost!!!
3) Κέρδισε τον τεράστιο Χάμιλτον.

Από εκεί και πέρα έχω την εντύπωση ότι οι παλαίμαχοι λένε παπαριές απλά και μόνο για να ακούγεται το όνομα τους.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#610370
sparticle έγραψε:Επίσης: "ο Vettel πήρε τα 4 γιατί οδηγούσε τα διαστημόπλοια του Newey"

O Verstappen δηλαδή τι οδηγεί 4η χρονιά συνεχόμενα τώρα;



:dizzy: :dizzy:
Σοβαρά τώρα βρε Γιαννη? Αν οδηγαει ο Μαξ διαστημόπλοιο, ο Χαμ τι οδηγει? Ή ο Σεμπ?

Νομίζω το hate level πάει ολο και πιο ψηλα από μερικους…

Συγκρίνεις τα μονοθέσια του Νιουι των χρονων 2009-2013 με τα τωρινα? Που τοτε με έναν Ρενω έκαναν ότι εκαναν? (Θυμαμαι τον Φεττελ σε quals Σουζουκα το 2011 νομίζω που επιτρεπόταν το drs σε ολο τον γύρο να παιρνει την 130R με το DRS ανοιχτο, ενώ ολοι οι αλλοι το εκλειναν λιγο πριν την εισοδο)

Οι νέοι κανονισμοί δλδ από το 2014 και μετα δεν αναδεικνύουν το σασι τοσο οσο τον κινητήρα..
Για αυτό είχαμε αυτά τα μαλλιοτραβηγματα Χορνερ με Σιριλ και για αυτό Ρεντ Μπουλ και Ρενω χώρισαν όπως χωρισαν..
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#610398
sparticle έγραψε:Επίσης: "ο Vettel πήρε τα 4 γιατί οδηγούσε τα διαστημόπλοια του Newey"

O Verstappen δηλαδή τι οδηγεί 4η χρονιά συνεχόμενα τώρα;


Σου απαντησε ο Geo f1. Συγκρινεις το dominant διαστημοπλοιο που οδηγουσε ο Vetter με το 3ο μονοθεσιο που εχει εδω και χρονια ο Verstappen?

To σκεπτικο σου ειναι τοσο αστειο, σα να πει καποιος "ο Bottas μαζεψε πολυ περισσοτερους ποντους απο το Schumi με ιδιο μονοθεσιο (Mercedes) οποτε ειναι πολυ καλυτερος οδηγος".

sparticle έγραψε:Επίσης, για τον Leclerc κάθε δεύτερο ποστ του George_Prix διαβάζω για λάθη. Μιλάμε για τη δεύτερη χρονιά οδηγού που τον έριξαν στα θηρία (της Ferrari). Παίρνει poles και νίκες στην κυριολεξία στους πρώτους του αγώνες στην F1. Κι όλα αυτά κόντρα σε έναν τετράκις, άσχετα αν κάποιοι θέλουν να μας τον παρουσιάζουν ως άμπαλο.


Στο Leclerc δεν καταλογισα λαθη που δεν εκανε. Οσα βλεπω, τα λεω. Απλα τα στουκαρισματα/λαθη του Leclerc σε Max και Λουη, εδω μεσα τα βαφτισατε σαν τη "θεια δικη" και το Μονεγασκο σαν τον "@@δατο οδηγο που δε δινει ποντο μεσα στην πιστα".

Προσωπικα εχω καλη γνωμη για το Leclerc και ακομα δεν τον εχω καταδικασει για τα λαθακια νεοτητας που εκανε. Λεω το ιδιο που ελεγα και περσι για το Max, οτι θα περιμενουμε να δουμε αν θα συνεχιστουν τα λαθη ή αν θα ωριμασει. Αλλα οσο βλεπω εκτροχιασμο της καταστασης στο αλλο ακρο (ΘΕΟΣ ο Leclerc ), για εναν οδηγο που τρομαζει να κερδισει το Φεττελακο και κανει μαλιστα καμποσα λαθη, ωφειλω να θυμιζω σε μερικους τα στραβα του Leclerc για να τους κραταω προσγειωμενους! Ασε βεβαια τι θα ειχαμε ακουσει αν ο Max εριχνε τοση γκρινια στον ασυρματο και ειχε γραψει στα @@ τις εντολες της ομαδας ή αν ρισκαρε τη ζωη συναθλητων του οπως εκανε ο Leclerc στην Ιαπωνια. Οταν τα κανει ο δικος σας βεβαια... ΓΑΡΓΑΡΑ!!!

ΜΑΚΑΡΙ να ειναι ο Leclerc κατι τοσο ξεχωριστο. Εχει αναγκη ο χωρος καινουργια αστερια και μαλιστα οχι γιαλαντζι σαν το Φεττελακο! Eδω θα ειμαι να παραδεχτω την αξια του, οπως αλλωστε παραδεχτηκα του Hamilton. Ο οποιος Λουης ΤΟΥ, ξεκινησε σαν ο πιο μισητος οδηγος του κοσμου για μενα μετα απο τα παρατραγουδα με τον Alonso. Αλλα εβαλα στην ακρη τις προσωπικες μου συμπαθειες και εβγαλα το καπελο στο Λουη για το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ταλεντο του...

sparticle έγραψε:Τα λάθη του Verstappen τα ξεχάσατε; Τα λάθη του Hamilton όταν ήταν πιτσιρικάς;

Που να τα ξεχασουμε? Δε μας αφηνετε να τα ξεχασουμε εδω μεσα!!!

Για το "λαθος" του Max, ο Εκλερακος τρακαρε το μισο grid σε αντιποινα.

Μεχρι που διαβασαμε οτι και ο Λουης αξιζε το τζαρτζαρισμα που εφαγε στη Monza απο τον Εκλερακο, για ενα "λαθος" που ειχε κανει στο νηπιαγωγειο (ειχε ανεβει στο ψηλοτερο σκαλι για μια φωτογραφια, ενω θα επρεπε να στεκονται ολοι στο ιδιο σκαλι).

Yugo_para_siempre έγραψε:Δε νομιζω λοιπον οτι ο Ρικιαρντο τον κερδισε ελαχιστες φορες.
Ηταν συνολικα μια πολυ δυνατη μαχη ολα τα χρονια.
Πιστευω πως κατα μεσο ορο ο Μαξ ειναι ενα κλικ καλυτερος απο το Ρικιαρντο σε απολυτη ταχυτητα και στις δοκιμες και στον αγωνα.


Δε διαφωνω. Απλα να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα!

Οπως εχω παραδεχτει κι ο ιδιος παλιοτερα, ο Max δε συνετριψε το Ricciardo. Αλλα απο την αρχη σταθηκε στα ισια και οσο περνουσε ο καιρος τον κερδιζε ολο και συχνοτερα/ευκολοτερα. Ηταν φανερο οτι η ζυγαρια θα εγερνε ολο και περισσοτερο προς το Max αφου περνουσε καμπη εκμαθησης ενω ο αλλος ηταν ηδη στα ντουζενια του.

Οπως επισης εχω γραψει απειρες φορες, ο Ricciardo ειναι για μενα TOP. Αν βαλω 3 συγχρονους οδηγους στην κορυφη (συμφωνα με το δικο μου σκεπτικο φυσικα) αυτοι ειναι οι ALO/HAM/VER). Ο RIC ειναι ελαχιστα πιο κατω. Ο συνδετικος κρικος της κορυφης με τους υπολοιπους Φεττελακους στη βαση της πυραμιδας.

ΚΑΝΕΝΑΣ απο αυτους που θεωρω πραγματικα TOP (ALO/HAM/VER) δε θα ΤΣΑΚΙΣΕΙ το RIC αν ειναι ομοσταβλοι. Απεναντι σε τετοιο βρωμοχερο σαν τον Αυστραλο και νικη στα σημεια θεωρειται μεγαλη υποθεση. Και η Ferrari αντι να επιλεξει το Ricciardo που εβγαζε ματια το ποσο καλυτερος απο το Vettel ειναι (ομοσταβλοι στη Red Bull), αρχισε και μετρουσε κατσαρολικα (δωρακια του Newey) στον τοιχο για να παρει τη μεγαλη αποφαση!!!
Και ασε τι λεω εγω για το Verstappen... Αυτος ο ξινομουρης ο Marko και οι αλλοι πανεπιστημονες στη Red Bull, που ειχαν τοσα δεδομενα να αναλυσουν απο τους 2 οδηγους και τελικα ψηφισαν Verstappen, λες να ειναι κοροιδα? NO FUCKING WAY!!!

Και επειδη λατρευω τα παραδειγματα... Δεν κρινεις με τον ιδιο τροπο εναν οδηγο που κερδισε με την ψυχη στο στομα το Webber με καποιον αλλον που κερδισε (ας πω παλι με την ψυχη στο στομα για να ειμαι δικαιος) το Ricciardo. Ομοιως, οταν βλεπεις το Hamilton να παιζει στα ισια τον Alonso (που εχει ταριφα μισο-ενα δευτερολεπτο σε ολους τους ομοσταβλους) αυτοματως ξερεις οτι ειναι κατι ξεχωριστο ο Λουης.

"Η αξια του νικημενου δινει δοξα στον νικητη" φιλε Yugo. Δε δινουν οι κουπες τη δοξα. ΑΝ (και για να προλαβω μερικους... με τα ΑΝ μπλα μπλα μπλα... ηθικες κουπες μπλα μπλα μπλα) ο Alonso ειχε παρει τις 2 κουπες με τη Ferrari που εχασε στον ποντο, δε θα τις αλλαζα για 10 κουπες με dominant μονοθεσιο (και σπασιμο ολων των ρεκορ). Μιλαμε για 2 χρονιες που κοντεψε να παρει τιτλο με μισο δευτερολεπτο αργοτερο μονοθεσιο!!! Αυτο το πραγμα απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τις τελευταιες δεκαετιες.

Yugo_para_siempre έγραψε:Πιστευω πως κατα μεσο ορο ο Μαξ ειναι ενα κλικ καλυτερος απο το Ρικιαρντο σε απολυτη ταχυτητα και στις δοκιμες και στον αγωνα.
Ομως ο Ρικιαρντο ειναι παρα πολυ κοντα του σε βαθμο που να μπορει αρκετες (και οχι ελαχιστες) φορες να ειναι μπροστα, ενω τελος στα προσπερασματα ειναι μαλλον ο καλυτερος του grid.


Ακριβως οπως τα λες ειναι τα πραγματα. Ενα κλικ πανω ο Max. Αλλα αυτο το κλικ σε τοσο υψηλο επιπεδο λεει ΠΟΛΛΑ.

Oχι "μαλλον". Ο Ricciardo ειναι ο καλυτερος overtaker του grid και ισως ο καλυτερος που εχω δει στη ζωη μου γενικα. Ειναι ο μονος που με επιασε 1-2 φορες στον υπνο. Ετσι οπως βλεπουμε τους αγωνες, ολοι ξερουμε πανω-κατω ποτε ειναι πιθανο να περασει καποιος και ποτε πρεπει να περιμενουμε για το επομενο σημειο προσπερασης. Ο Αυστραλος λοιπον καταφερε να κανει 1-2 προσπερασεις απο το πουθενα και να με πιασει στον υπνο, οπως επιασε στον υπνο και τους αντιπαλους οδηγους φυσικα! Και οι πολλες ωραιες προσπερασεις που εχει κανει, δεν καταληγουν σε ατυχηματα, οποτε δε μπορει να του πει κανεις κουβεντα!
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 21 Οκτ 2019, 14:14, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#610410
ripper έγραψε:Γιατί το να προσπαθεί λίγο ή πολύ για την σωτηρία του περιβάλλοντος είναι κακό πάντως, μόνο οι βλαμμένοι που τον κράζουν ξέρουν.
Ακόμα και απόλυτα μανατζεριστικο κόλπο να είναι, καλό κάνει κακό δεν κάνει.
Τι ψάχνω και εγώ τώρα...

Να διευκρινισω παντως οτι εγω δεν αναφερομουν στις κινησεις που κανει για το περιβαλλον, για τις οποιες συμφωνω οτι, ακομα κι αν ειναι υποκριτικες, κακο δεν θα κανουν, καλο μπορει.
Αναφερομουν στο στιλακι "σκεφτομαι να τα παρατησω ολα και να γινω μοναχος στο Θιβετ, αφηστε με μονο να σκεφτω", που ειναι για γελια.
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#610412 Για τον Φερσταπεν δεν θα αναφερθω αναλυτικα. Θα πω μονο οτι:
1. Tα (αδιαμφισβητητα) τρομερα οδηγικα προσοντα του "σκιαζονται" απο την ανωριμοτητα του, την οποια δεν εχει ακομη ξεπερατει. Το νεαρο της ηλικιας του δεν αποτελει πλεον δικαιολογια, μετα απο 100 GP.
2. Αν εισαι πραγματικα ενας απο τους μεγαλυτερους ever, θα κατακτησεις τιτλο/ους. Ειναι πολυ νωρις για να τον ενταξουμε ή αποβαλλουμε από την ομαδα του "hall of fame", αναμενουμε την πορεια του στο μελλον.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#610423
Mclaren-Queen έγραψε:Παιδια ξεχασατε απο που αρχισε η κουβεντα. Ο κατα τα αλλα αγαπημενος μου Μπατον ειπε τη μεγαλυτερη παπαρια εβερ (ο Μαξ ειναι ο πιο γρηγορος εβερ). Ο κορτο λογικα λεει οτι ο Ρικ με ιδιο μονοθεσιο πηρε παραπανω πολ. Κι εσεις ψυριζετε τις πολ μια μια. Εγω λεω (φανταζομαι και ο κορτο κατι τετοιο εννοει) οτι ο πιο γρηγορος εβερ καπου καπως καποτε θα χε παρει και καμια πολ παραπανω τοσα χρονια. Τοσο απλο.

:s_howdy
Yugo_para_siempre έγραψε:Ψαχνοντας στο νετ βρηκα στα γρηγορα συγκριση των δυο οσο ηταν teammates.

Αν η σύγκριση σταματούσε ή έστω έπαυε να είναι και τόσο αξιόπιστη μετά το Μονακό 2018 που ο Ρικ ανακοίνωσε ότι τους παρατάει, θα είχες ακόμα πιο εντυπωσιακά αποτελέσματα. :iconcool:


Για το Μαξ να μην τα ξαναλέμε 1000 φορές. Αυτή τη στιγμή δεν έχει ούτε ένα χαρακτηριστικό κάποιου goat μετά από 100 αγώνες. Ούτε ένα. Λόγω νεαρής εισόδου στο χώρο θα κάνει πάνω από 400 ίσως και 500 οπότε με δεδομένη την καταπληκτική διαχείρηση αγώνα που κάνει και των φυσικών του προσόντων που του επιτρέπουν να τρέχει κοντά στο μαξ πολύ περισσότερο από όλους τους άλλους, θα καταλήξει με αρκετές δεκάδες νίκες και κάποιους τίτλους. Αλλά επειδή η εμπειρία μετριέται με τις εκκινήσεις σε αγώνες και όχι με την ημερομηνία γέννησης, ο Μαξ αυτή τη στιγμή είναι ένα αγώνα μόλις πίσω από ΟΛΟΥΣ τους αγώνες του Τζάκι Στιούαρτ, περίπου 30 πάνω από τον Κλαρκ και να μην το συνεχίσω. Το ξέρω ότι η στατιστική είναι ο καλύτερος τρόπος να πεις ψέματα και 2 κακές σεζόν από τον κατασκευαστή σε φορτώνει με 40 τζούφιες εκκινήσεις, αλλά από αυτό ως το GOAT απέχουμε υπερβολικά πολύ.
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#610440
Geo f1 έγραψε:
sparticle έγραψε:Επίσης: "ο Vettel πήρε τα 4 γιατί οδηγούσε τα διαστημόπλοια του Newey"

O Verstappen δηλαδή τι οδηγεί 4η χρονιά συνεχόμενα τώρα;



:dizzy: :dizzy:
Σοβαρά τώρα βρε Γιαννη? Αν οδηγαει ο Μαξ διαστημόπλοιο, ο Χαμ τι οδηγει? Ή ο Σεμπ?

Νομίζω το hate level πάει ολο και πιο ψηλα από μερικους…

Συγκρίνεις τα μονοθέσια του Νιουι των χρονων 2009-2013 με τα τωρινα? Που τοτε με έναν Ρενω έκαναν ότι εκαναν? (Θυμαμαι τον Φεττελ σε quals Σουζουκα το 2011 νομίζω που επιτρεπόταν το drs σε ολο τον γύρο να παιρνει την 130R με το DRS ανοιχτο, ενώ ολοι οι αλλοι το εκλειναν λιγο πριν την εισοδο)

Οι νέοι κανονισμοί δλδ από το 2014 και μετα δεν αναδεικνύουν το σασι τοσο οσο τον κινητήρα..
Για αυτό είχαμε αυτά τα μαλλιοτραβηγματα Χορνερ με Σιριλ και για αυτό Ρεντ Μπουλ και Ρενω χώρισαν όπως χωρισαν..

Γιώργο, προφανώς δεν εννοώ ότι περίμενα από τον Verstappen να χτυπήσει πρωτάθλημα με τη Red Bull, αλλά μια αναπόφευκτη σύγκριση της εποχής Vettel στη Red Bull την κάνεις:

Ήταν και εκείνος πιτσιρικάς με όλη την ομάδα από πίσω του
Είχε τους ίδιους μηχανικούς, τις ίδιες στρατηγικές
Και φυσικά τους Newey, Horner και Marko για ό,τι ζητήσει

Με αυτά ο Vettel έφερε 4 συνεχόμενα οδηγών και κατασκευαστών. Συνέτριψε τον Webber (ειδικά μετά το 2010) και βασικά καθιέρωσε τη Red Bull ως μεγάλη και σοβαρή ομάδα (πριν από αυτό ήταν κατρουλοποτά). Και το αυτονόητο με το οποίο κάποιοι βγάζουν τον Webber εντελώς άσχετο (συνεπάγεται δηλαδή ότι ο Vettel δεν έκανε και κάτι φοβερό), είναι τουλάχιστον αστείο κατ' εμέ.

Στον αντίποδα ο Verstappen -όπως είπαν σωστά και άλλοι- έχει καταφέρει να χάσει ουκ ολίγες φορές pole και νίκες από τον teammate του, πολλές φορές με τραγικά λάθη του. Κανείς δεν τον είπε ούτε κακό, ούτε μέτριο οδηγό. Αλλά αν λάβουμε υπόψη όλα τα προηγούμενα χρόνια, τον λες λίγο αμπντάλη. Αν από την άλλη δεις ΜΟΝΟ τη φετινή χρόνια, τότε ναι, κι εγώ πιστεύω ότι είναι εξαιρετικός.

Είναι εύκολο να λες ότι η Red Bull εκείνης της εποχής είχε διαστημόπλοια. Ξεχνάς όμως ότι ποτέ δεν έκαναν και οι δύο οδηγοί της το 1-2 στο πρωτάθλημα. Αυτό κάνει το επίτευγμα του Vettel ακόμα μεγαλύτερο. Απ' ό,τι φαίνεται, ο Max θα μείνει πολλά χρόνια στη RBR. Μένει να δούμε αν ποτέ θα καταφέρει το κάτι παραπάνω.

Όσον αφορά το hate level που λες, αυτό για την Ferrari και τον Vettel έχει ξεπεράσει πλέον ακόμα και τα επίπεδα του συνδυασμού Ferrari-Alonso. Κι από ό,τι βλέπω κάποιοι άρχισαν ήδη να κρατούν σημειώσεις για τον συνδυασμό Ferrari-Leclerc.

Προσωπικά, αντιπαθώ το όλο στυλάκι Verstappen και Hamilton, αλλά τους έχω βγάλει το καπέλο πολλάκις για το πώς οδηγούν, επομένως από μένα κανένα... μίσος (και μόνο που ξεκουμπίστηκε ο Raikkonen από τη Ferrari, είμαι ευτυχισμένος για φέτος :lol: )
Άβαταρ μέλους
By Mclaren-Queen
#610443
REALZEUS έγραψε:
Mclaren-Queen έγραψε:Παιδια ξεχασατε απο που αρχισε η κουβεντα. Ο κατα τα αλλα αγαπημενος μου Μπατον ειπε τη μεγαλυτερη παπαρια εβερ


Αγαπώ πολύ Τζένσον, για 3 λόγους:
1) Οδηγούσε απέριττα, χωρίς απότομες τιμονιές κλπ. Προσπαθώ κι εγώ να οδηγώ έτσι.
2) Είχε ως πρότυπο τον καλύτερο οδηγό της F1, τον τεράστιο Prost!!!
3) Κέρδισε τον τεράστιο Χάμιλτον.

Από εκεί και πέρα έχω την εντύπωση ότι οι παλαίμαχοι λένε παπαριές απλά και μόνο για να ακούγεται το όνομα τους.

Πιστευω οτι μεχρι το πρωταθλημα ηταν λιγο αδικημενος γιατι δεν ηταν οσο μετριος νομιζαμε. Αξιολογος οδηγος (οχι με στοφα πρωταθλητη βεβαια) που εδωσε και τρομερους αγωνες σε μεικτες συνθηκες. Εκεινος ο Καναδας ειναι ο καλυτερος αγωνας που εχω δει εγω προσωπικα. Αυτοι οι αγωνες και το class που εχει σαν τυπος θα τα βαζα σαν 4 και 5 στη λιστα σου.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#610452 Παλι η σκεψη σου ειναι λαθος Γιαννη
Ο Φεττελ τις χρονιες που λες ειχε το καλυτερο μονοθεσιο. 'Η οριακα το 2ο. Ειχε ψυχολογια νικητη. Εβγαινε στο q3 εγραφε τον καλυτερο χρονο και μετα εβγαινε απο το μονοθεσιο...Χωρις καν να κανει 2η προσπαθεια.
Ο Φεττελ ειχε ξεκαθαρο στατους 1. Θυμασαι την ατακα του Webber αφου εδωσε την αεροτομη του στον Γερμανο το 2010 αλλα τελικα κερδισε εκεινος?
Yeah, not bad for a number two driver."


Συντριβη παντως δεν θυμαμαι..

Απο την αλλη ο Μαξ εχει το 3ο και οριακα το 2ο. Νομιζω κακως συγκρινουμε αυτες τις εποχες...

Αν η σύγκριση σταματούσε ή έστω έπαυε να είναι και τόσο αξιόπιστη μετά το Μονακό 2018 που ο Ρικ ανακοίνωσε ότι τους παρατάει, θα είχες ακόμα πιο εντυπωσιακά αποτελέσματα.

Κορτο αυτο τι ηταν παλι? :hmmm: Δλδ μας λές οτι ο Ρικ το αφησε απο το Μονακο και μετα ή τον αφησε η ομαδα? Αρα Pole στο μεξικο πως πηρε?? :hmmm:
Επισης ο Ρικ ανακοινωσε οτι θα φυγει τον Αυγουστο και οχι τον Μαιο που ηταν το μονακο..Πληροφοριακα..
Ricciardo's own public pronouncements had also strongly indicated he was set to re-sign with Red Bull. Having said at Silverstone "it is obviously looking more and more likely I will remain", Ricciardo told reporters as recently as Wednesday after testing in Hungary: "It will definitely be done by Spa."
Άβαταρ μέλους
By Yugo_para_siempre
#610471
George_Prix έγραψε:
Yugo_para_siempre έγραψε:Δε νομιζω λοιπον οτι ο Ρικιαρντο τον κερδισε ελαχιστες φορες.
Ηταν συνολικα μια πολυ δυνατη μαχη ολα τα χρονια.
Πιστευω πως κατα μεσο ορο ο Μαξ ειναι ενα κλικ καλυτερος απο το Ρικιαρντο σε απολυτη ταχυτητα και στις δοκιμες και στον αγωνα.


Δε διαφωνω. Απλα να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα!

Οπως εχω παραδεχτει κι ο ιδιος παλιοτερα, ο Max δε συνετριψε το Ricciardo. Αλλα απο την αρχη σταθηκε στα ισια και οσο περνουσε ο καιρος τον κερδιζε ολο και συχνοτερα/ευκολοτερα. Ηταν φανερο οτι η ζυγαρια θα εγερνε ολο και περισσοτερο προς το Max αφου περνουσε καμπη εκμαθησης ενω ο αλλος ηταν ηδη στα ντουζενια του.

Οπως επισης εχω γραψει απειρες φορες, ο Ricciardo ειναι για μενα TOP. Αν βαλω 3 συγχρονους οδηγους στην κορυφη (συμφωνα με το δικο μου σκεπτικο φυσικα) αυτοι ειναι οι ALO/HAM/VER). Ο RIC ειναι ελαχιστα πιο κατω. Ο συνδετικος κρικος της κορυφης με τους υπολοιπους Φεττελακους στη βαση της πυραμιδας.

ΚΑΝΕΝΑΣ απο αυτους που θεωρω πραγματικα TOP (ALO/HAM/VER) δε θα ΤΣΑΚΙΣΕΙ το RIC αν ειναι ομοσταβλοι. Απεναντι σε τετοιο βρωμοχερο σαν τον Αυστραλο και νικη στα σημεια θεωρειται μεγαλη υποθεση. Και η Ferrari αντι να επιλεξει το Ricciardo που εβγαζε ματια το ποσο καλυτερος απο το Vettel ειναι (ομοσταβλοι στη Red Bull), αρχισε και μετρουσε κατσαρολικα (δωρακια του Newey) στον τοιχο για να παρει τη μεγαλη αποφαση!!!
Και ασε τι λεω εγω για το Verstappen... Αυτος ο ξινομουρης ο Marko και οι αλλοι πανεπιστημονες στη Red Bull, που ειχαν τοσα δεδομενα να αναλυσουν απο τους 2 οδηγους και τελικα ψηφισαν Verstappen, λες να ειναι κοροιδα? NO FUCKING WAY!!!

Και επειδη λατρευω τα παραδειγματα... Δεν κρινεις με τον ιδιο τροπο εναν οδηγο που κερδισε με την ψυχη στο στομα το Webber με καποιον αλλον που κερδισε (ας πω παλι με την ψυχη στο στομα για να ειμαι δικαιος) το Ricciardo. Ομοιως, οταν βλεπεις το Hamilton να παιζει στα ισια τον Alonso (που εχει ταριφα μισο-ενα δευτερολεπτο σε ολους τους ομοσταβλους) αυτοματως ξερεις οτι ειναι κατι ξεχωριστο ο Λουης.

"Η αξια του νικημενου δινει δοξα στον νικητη" φιλε Yugo. Δε δινουν οι κουπες τη δοξα. ΑΝ (και για να προλαβω μερικους... με τα ΑΝ μπλα μπλα μπλα... ηθικες κουπες μπλα μπλα μπλα) ο Alonso ειχε παρει τις 2 κουπες με τη Ferrari που εχασε στον ποντο, δε θα τις αλλαζα για 10 κουπες με dominant μονοθεσιο (και σπασιμο ολων των ρεκορ). Μιλαμε για 2 χρονιες που κοντεψε να παρει τιτλο με μισο δευτερολεπτο αργοτερο μονοθεσιο!!! Αυτο το πραγμα απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τις τελευταιες δεκαετιες.

Yugo_para_siempre έγραψε:Πιστευω πως κατα μεσο ορο ο Μαξ ειναι ενα κλικ καλυτερος απο το Ρικιαρντο σε απολυτη ταχυτητα και στις δοκιμες και στον αγωνα.
Ομως ο Ρικιαρντο ειναι παρα πολυ κοντα του σε βαθμο που να μπορει αρκετες (και οχι ελαχιστες) φορες να ειναι μπροστα, ενω τελος στα προσπερασματα ειναι μαλλον ο καλυτερος του grid.


Ακριβως οπως τα λες ειναι τα πραγματα. Ενα κλικ πανω ο Max. Αλλα αυτο το κλικ σε τοσο υψηλο επιπεδο λεει ΠΟΛΛΑ.

Oχι "μαλλον". Ο Ricciardo ειναι ο καλυτερος overtaker του grid και ισως ο καλυτερος που εχω δει στη ζωη μου γενικα. Ειναι ο μονος που με επιασε 1-2 φορες στον υπνο. Ετσι οπως βλεπουμε τους αγωνες, ολοι ξερουμε πανω-κατω ποτε ειναι πιθανο να περασει καποιος και ποτε πρεπει να περιμενουμε για το επομενο σημειο προσπερασης. Ο Αυστραλος λοιπον καταφερε να κανει 1-2 προσπερασεις απο το πουθενα και να με πιασει στον υπνο, οπως επιασε στον υπνο και τους αντιπαλους οδηγους φυσικα! Και οι πολλες ωραιες προσπερασεις που εχει κανει, δεν καταληγουν σε ατυχηματα, οποτε δε μπορει να του πει κανεις κουβεντα!


Συμφωνω σε πολλα απο αυτα που γραφεις, σε λεπτομερειες-διατυπωσεις διαφωνω λιγο.

Ομως οταν σε quotαρα δεν εγραφες τα παραπανω, αλλα αυτο.

George_Prix έγραψε:Με λιγα λογια... Ελαχιστες φορες κερδισε ο (ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ) Ricciardo το Max και ετυχε τις 3 απο αυτες να ειναι σε αγωνα που μπορουσε να σταθει καλα η Red Bull. Γενικα ολοι ξερουνε οτι Max>Ric αλλα και οι πικραμενοι haters κατι πρεπει να πουνε!


Καταλαβαινεις οτι διαφερουν.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#610511
Yugo_para_siempre έγραψε:Συμφωνω σε πολλα απο αυτα που γραφεις, σε λεπτομερειες-διατυπωσεις διαφωνω λιγο.


H καπως υπερβολικη εκφραση μου στηριζεται στο momentum του Verstappen, που τον τελευταιο καιρο ειχε παρει φαλαγγι το Ricciardo. Και ειναι αστειο να λεμε οτι σαμποταριζε η Red Bull τον Αυστραλο.

Το θετικο ειναι οτι μπορουμε να συμφωνουμε σε πασιφανη πραγματα ακομα και αν δεν υποστηριζουμε τον ιδιο οδηγο/ομαδα :s_smile
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#610525
Geo f1 έγραψε:Παλι η σκεψη σου ειναι λαθος Γιαννη
Ο Φεττελ τις χρονιες που λες ειχε το καλυτερο μονοθεσιο. 'Η οριακα το 2ο. Ειχε ψυχολογια νικητη. Εβγαινε στο q3 εγραφε τον καλυτερο χρονο και μετα εβγαινε απο το μονοθεσιο...Χωρις καν να κανει 2η προσπαθεια.
Ο Φεττελ ειχε ξεκαθαρο στατους 1. Θυμασαι την ατακα του Webber αφου εδωσε την αεροτομη του στον Γερμανο το 2010 αλλα τελικα κερδισε εκεινος?
Yeah, not bad for a number two driver."


Συντριβη παντως δεν θυμαμαι..

Απο την αλλη ο Μαξ εχει το 3ο και οριακα το 2ο. Νομιζω κακως συγκρινουμε αυτες τις εποχες...

Προφανώς είχε καθαρό στάτους Νο1, που προσωπικά με εκνεύριζε και για το πώς φέρονταν στον συμπαθή Webber. Διαφωνείς ότι το ίδιο άρχισαν να κάνουν σιγά σιγά και στον Ricciardo πέρσι; Η φάση στο Αζερμπαιτζάν θύμισε πολύ Τουρκία 2010.

Επίσης εγώ από το 2011 έως το 2013 θυμάμαι συντριβή. Πέρα από τον κωλοπαιδισμό του μουλτι 21.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#610526
Geo f1 έγραψε:Κορτο αυτο τι ηταν παλι? :hmmm: Δλδ μας λές οτι ο Ρικ το αφησε απο το Μονακο και μετα ή τον αφησε η ομαδα? Αρα Pole στο μεξικο πως πηρε?? :hmmm:

We are racing Daniel :iconcool: