Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By JASON21_90
#784311 Καλησπέρα!

Long story short...Αρχικά ξεκίνησα να κοιτάζω το Suzuki ignis και το Suzuki Swift , αλλά μετά σκέφτηκα λίγο και μελλοντικά επειδή σαν άτομο θέλω να κρατήσω κάτι για χρόνια ( είμαι 32) να μην πάρω κάτι και σε 3 χρόνια να το μετανιώσω και να θέλω μεγαλύτερο ( ισως μεγαλώσουμε σαν οικογένεια , έχουμε ήδη έναν σκύλο) !
Οποτε ανέβηκα σε Skoda Fabia , hyiundai i20, hyiundai i30 και συνέχισα να ανεβαίνω και κατέληξα σε dacia Sandero stepway ή seat arona !

Όλα τα προαναφερθέντα πλην των Suzuki τα έχω οδηγήσει ! Αλλά με κέρδισαν τα SUV !
Από αμάξια δεν σκαμπάζω και πολλά , αυτό που έκρινα είναι : η οδήγηση , η κύληση και η ποιότητα που έχουν κ φυσικά η οικονομία !

Απ´ όλα μέχρι στιγμής με κέρδισε το arona το οποίο είναι ακριβώς τα ίδια λεφτά με το dacia σε πλήρες πακέτο : 20000 ! Το arona είναι optimum έκδοση βέβαια αλλά μου φτάνει και μου περισσεύει …Ωστόσο σκέφτηκα να κοιτάξω και το yaris cross hybrid που φαίνεται αρκετά τίμιο.

Αξίζει εν έτει 2022 να επενδύσουμε τόσα χρήματα; Αν ναι θα ήθελα μια γνώμη από το πιο έμπειρο κοινό για να ξεφύγω από αυτό το μπέρδεμα στο κεφάλι μου.

Τα βάζω όλα στο τραπέζι βενζίνη, υβριδικό και υγραέριο με budget αυστηρά στα 20-21 χιλ.

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#784334 Το Hyundai Bayon, εκεί κοντά δεν είναι; Θα ήταν σίγουρα μια από τις επιλογές μου.
Το Yaris Cross Hybrid είναι πολύ καλό, αλλά πολύ ακριβό και έως το τεράστια αναμονή.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#784335
Anonymous Founder έγραψε:Το Hyundai Bayon, εκεί κοντά δεν είναι; Θα ήταν σίγουρα μια από τις επιλογές μου.


Ναι, 20-22k βγαίνει το Bayon Turbo 48V Hybrid αλλά είναι κακάσχημο στα μάτια μου και απέφυγα να το προτείνω. :lol:

(Ίσως σε μαύρο χρώμα να βλέπεται κάπως)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#784342
saxon_747 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Το Hyundai Bayon, εκεί κοντά δεν είναι; Θα ήταν σίγουρα μια από τις επιλογές μου.


Ναι, 20-22k βγαίνει το Bayon Turbo 48V Hybrid αλλά είναι κακάσχημο στα μάτια μου και απέφυγα να το προτείνω. :lol:

(Ίσως σε μαύρο χρώμα να βλέπεται κάπως)

Εμένα μου χαρά μου φαίνεται, δεν βρίσκω τα άλλα πιο όμορφα, εξάλλου το βασικό είναι να κάνουν την δουλειά σου.
Στα λεφτά που δίνει ο φίλος μας, το βρίσκει και σε καλή έκδοση, μέχρι και αυτόματο ίσως βγαίνει.
Άβαταρ μέλους
By JASON21_90
#784389
NiTse έγραψε:Στην αρχή κοίταζες για Suzuki επειδή ήθελες τετρακίνηση ή καμία σχέση;



Όχι στην αρχή επειδή αυτή τη στιγμή έχουμε ένα polo tdi στην οικογένεια (δεν είναι δικό μου), κοίταζα σε αυτό το μέγεθος συν του ότι είναι ήπια υβριδικό και δεν πληρώνει τέλη και έχει χαμηλή κατανάλωση (όπως και το skoda fabia). Ωστόσο, επειδή όπως είπα σκέφτομαι και το μέλλον θα ήθελα ένα άνετο αυτοκίνητο το οποίο θα κρατήσω αρκετά χρόνια και να μην καίει τα κέρατά του! Επίσης, να μην έχει τεράστιο μήκος ( max 4,10 cm).

Γι' αυτό μετά σκέφτηκα το Dacia Sandero Stepway LPG για το οποίο διάβασα ανάμεικτα σχόλια, (μάλιστα σε βενζινάδικο μου είπαν αν δεν κάνω καθημερινή χρήση να αποφύγω το υγραέριο και να πάω σε βενζίνη). Έτσι, πήγα οδήγησα το seat arona που μου άρεσε πολύ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει και αν είναι οικονομικό από θέμα βενζίνης, service κλπ. Σκέφτηκα και το toyota yaris cross λόγω hybrid και αξιοπιστίας (japan). Γενικά και ειδικά δεν ξέρω και πολλά από αυτοκίνητα και απλά διαβάζω μπας και βγάλω άκρη.


Υ.Γ Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#784395 Επειδή είδα και το Arona πριν πάρω τελικά Stonic η ΚΙΑ έχει το πλεονέκτημα των 7 χρόνων εγγύησης και των 5 δωρεάν service.

Επιπλέον αν ενδιαφέρεσαι για αυτόματο θα απέφευγα VW, Seat γιατί το DSG είναι λαχείο

Από κατανάλωση το Stonic 1.0 100ps 7DCT είναι στα 7-8 λίτρα εντος κέντρου πόλης ανάλογα την κίνηση, αν είσαι χαλαρός με το γκάζι πέφτει σχετικά εύκολα παρακάτω μέχρι τα 6,5. Αν βγαίνεις σε περιφερειακους πέφτει ακόμα πιο εύκολα.

Σε εθνική με ταχύτητες 120-130 ταξιδεύει μια χαρά.

Πλαστικουρα μέσα αλλά καλής ποιότητας όχι αυτό το άθλιο γκρίζο των ιαπωνικών, android auto και car play, πανεύκολο ηλεκτρικό τιμόνι, ικανοποιητικοι χώροι για 2 ενήλικες κι ένα νήπιο, με το καθισματακι πίσω χωράει στην μπροστινή θέση άνετα ενήλικας 1.80.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By rafi
#784414 Συγγνώμη το τραβελι από τη Βραζιλία aka taigo είναι πιο ακριβό από το βαρετό αλλά κλασικό vw, tcross; Έλεος..
Το bayon και γω θα το απέκλεια, είναι και φαίνεται low budget, θυμίζει κάτ'αναλογια suzuki wagon r η κάτι αντίστοιχο. Το kona όμως σίγουρα θα ήταν στη λίστα.

.
Άβαταρ μέλους
By JASON21_90
#784542
dimik έγραψε:Επειδή είδα και το Arona πριν πάρω τελικά Stonic η ΚΙΑ έχει το πλεονέκτημα των 7 χρόνων εγγύησης και των 5 δωρεάν service.

Επιπλέον αν ενδιαφέρεσαι για αυτόματο θα απέφευγα VW, Seat γιατί το DSG είναι λαχείο

Από κατανάλωση το Stonic 1.0 100ps 7DCT είναι στα 7-8 λίτρα εντος κέντρου πόλης ανάλογα την κίνηση, αν είσαι χαλαρός με το γκάζι πέφτει σχετικά εύκολα παρακάτω μέχρι τα 6,5. Αν βγαίνεις σε περιφερειακους πέφτει ακόμα πιο εύκολα.

Σε εθνική με ταχύτητες 120-130 ταξιδεύει μια χαρά.

Πλαστικουρα μέσα αλλά καλής ποιότητας όχι αυτό το άθλιο γκρίζο των ιαπωνικών, android auto και car play, πανεύκολο ηλεκτρικό τιμόνι, ικανοποιητικοι χώροι για 2 ενήλικες κι ένα νήπιο, με το καθισματακι πίσω χωράει στην μπροστινή θέση άνετα ενήλικας 1.80.

Εικόνα


Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Συγκριτικά στα δυο μοντέλα τι σε κέρδισε και επέλεξες το stonic? Από κατανάλωση είναι καλύτερο; Ακόμα δεν το έχω οδηγήσει, σε SUV/CROSS μόνο dacia sandero stepway και seat arona!

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#784543 Μου άρεσε εμφανισιακά περισσότερο το S tonic, αλλά το μεγαλύτερο ατού ήταν η εγγύηση, επειδή έχω και εμπειρία με VW group και το κόστος συντήρησης δεν χρειάστηκε πολύ για να αποφασίσω.
Από κατανάλωση δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο αλλά νομίζω είναι τόσο κοντά που δεν έχει σημασία.

Σε κάθε περίπτωση αξίζει να του ρίξεις μια ματιά.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#784571 STonic και Κονα έχουν 350,360 λίτρα χώρο αποσκευών. Τα άλλα που κοιτάς τουλάχιστον Sandero και Αρόνα είναι στα 400. Γιατί να φορτωθείς ένα SUV που έχει μεγαλύτερες διαστάσεις και μικρότερο χώρο αποσκευών από ένα clio πχ; Εκτός αν είναι αισθητικό το θέμα και θες αποκλειστικά SUV λόγω εμφάνισης,
Άβαταρ μέλους
By g8777
#784586 Το Arona στα 21κ εχει αξιολογοτατο επιπεδο εξοπλισμου, δεν βλεπω γιατι να μην το προτιμησεις ( εφοσον γραφεις κιολας οτι σου αρεσει πολυ). Το μονο που θα ειχα ως υποσημειωση ειναι οι διαθεσιμοι χωροι, μιας και αναφερεις οτι σκεφτεσαι για μακροχρονια συμβιωση.