Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By alexm
#710317 Καλημέρα

Όπως έχω αναφέρει και στο θέμα της φιατ η :inlove: ψάχνει για μικρό αμαξάκι πόλης.

Τα ζητούμενα:
1) Αξιοπιστία, λογικό κόστος χρήσης και σέρβις
2) Να είναι κάπως εμφανίσιμο (πχ ινδικό μικρα κτλ απορρίπτονται)
3) Το εσωτερικό του να είναι αξιοπρεπές και να διαθέτει Bluetooth
4) να διαθέτει κάποια συστήματα ασφαλείας (απαραίτητα esp)

Προσπαθώ με κάθε τρόπο να την οδηγήσω στην αγορά Καινούργιου με 11-12.000 αλλά δεν ξέρω αν και ποσό θα καταστεί δυνατόν.

Επομένως θέλω γνώμες και ίσως κάποια πρόταση για αυτοκίνητο από Θεσσαλονίκη.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#710323 Και εγώ γιάρις θα έλεγα, όχι απαραίτητα υβριδικό :lol: αν και έτσι όπως ξεκινάς τον πρόλογο μάλλον για "aygo" ψάχνετε.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#710328 Τι budget έχετε; Γιατί σε αυτή την κατηγορία τιμής, πραγματικά το καινούριο συμφέρει. Θα πρότεινα να ρίξετε και μια ματιά για μεταχειρισμένα με 0 χιλιόμετρα στο car.gr πάντα μπορεί να έχει ξεμείνει κάτι σε προσφορά.
Νομίζω και το Aygo δεν είναι κακό πλέον στο εσωτερικό του.
Εγώ θα προσπαθούσα να πάω σε μεγαλύτερη κατηγορία πάντως και να ψάξω και για κάποιο με καλό αυτόματο.
Τα μίνι με τα σουπερ-μίνι δεν έχουν τραγικές διαφορές στην τιμή, και το μόνο βασικό πλεονέκτημα των πρώτων είναι το πιο εύκολο παρκάρισμα και η λίγο καλύτερη οικονομία.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#710332 Τα μίνι κρατάνε δυσανάλογα υψηλή τιμή σε σχέση με σούπερ μίνι.
Το μπάτζετ το αναφέρει στον τίτλο :)
Άβαταρ μέλους
By alexm
#710335 Στόχος είναι μια όσον το δυνατόν safe επιλογή, διότι τα χρήματα θα έρθουν από την οικογένεια.

Σουπερ μίνι δεν χρειαζόμαστε, έχουμε ήδη το corsa. Άμα τύχει να κάνουμε κάνα μικρό ταξίδι, το i10 μου φάνηκε μια χαρά.

Το aygo τι προσφέρει σε σχέση με τους Κορεάτες η πχ το up?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#710336 Εγώ είπα για σουπερμίνι πιο πολύ για ν'αυξηθούν οι επιλογές και κυρίως να έχεις την δυνατότητα για σύγχρονο αυτόματο κιβώτιο. Από εκεί και μετά, στα mini κι εγώ προς Κορέα θα κοιτούσα και κυρίως το Picanto, αλλά στην τελευταία γενιά, όχι πιο παλιό αν μιλάμε για τέτοιο budget.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#710339
alexm έγραψε:το i10 μου φάνηκε μια χαρά.



Με γεια! :lol:
Άβαταρ μέλους
By alexm
#710341
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ είπα για σουπερμίνι πιο πολύ για ν'αυξηθούν οι επιλογές και κυρίως να έχεις την δυνατότητα για σύγχρονο αυτόματο κιβώτιο. Από εκεί και μετά, στα mini κι εγώ προς Κορέα θα κοιτούσα και κυρίως το Picanto, αλλά στην τελευταία γενιά, όχι πιο παλιό αν μιλάμε για τέτοιο budget.



Ρομποτιζε έχουν τα κορεάτικα;
Επίσης μια απορία που έχω. Τι διάφορες έχουν οι δυο Κορεάτες; Νομίζω ότι το i10 έχει περισσότερα συστήματα ασφαλείας ενώ το picanto μεγαλύτερη εγγύηση
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#710345
alexm έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ είπα για σουπερμίνι πιο πολύ για ν'αυξηθούν οι επιλογές και κυρίως να έχεις την δυνατότητα για σύγχρονο αυτόματο κιβώτιο. Από εκεί και μετά, στα mini κι εγώ προς Κορέα θα κοιτούσα και κυρίως το Picanto, αλλά στην τελευταία γενιά, όχι πιο παλιό αν μιλάμε για τέτοιο budget.



Ρομποτιζε έχουν τα κορεάτικα;
Επίσης μια απορία που έχω. Τι διάφορες έχουν οι δυο Κορεάτες; Νομίζω ότι το i10 έχει περισσότερα συστήματα ασφαλείας ενώ το picanto μεγαλύτερη εγγύηση
Όχι, συμβατικό κλασικό 4άρι, που σημαίνει πως δεν βοηθάει τις επιδόσεις και αυξάνει την κατανάλωση. Αλλά αν είναι για πόλη μόνον, δεν νομίζω να είναι πρόβλημα. ΟΚ, η κατανάλωση θα είναι αυξημένη 1-2 λίτρα, αλλά η άνεση δεν συγκρίνεται.
Asimov έγραψε:Το picanto είναι πιο άσχημο :rtfm:

Όχι βέβαια.
:lol:
Εικόνα
Εικόνα
Mια χαρά συμπαθέστατο είναι. Αλλά δεν θα είναι φθηνό φοβάμαι.
Και έχει και σοβαρούς χώρους μέσα για το μέγεθός του.