Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By gianik
#662735
Serf έγραψε:Το εύρος το αποφασίζω εγώ γιατί η εταιρεία είναι προσωπική. Εξαρτάται ποσά θέλω να δώσω :)

Από εκεί και πέρα, xceed έψαξα και χώρο αποσκευών έχει είτε μικρότερο είτε ίσο με το 308, ανάλογα την έκδοση.

< Note >


@serf
Ο μικρός μεγάλωσε, πολλά μπλιμπλικια πλέον δεν θα έχετε στα ταξίδια σας..
Πάρε το xceed, ειναι κουκλί..

.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#662736 GLB AMG Premium Plus, 4,634 μήκος, χώροι μεγαλύτεροι της GLC λένε.
Τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#662753 1) Το οικονομικό εύρος ανέφερα ότι το αποφασίζω εγώ μεν, το "περιορισα" στα πλαίσια Tiguan-3008 δε :)

2) Οτιδήποτε πάνω από 4,5μ χλωμό να μπαίνει στο παρκινγκ.!Εικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#662756 <Φιλολογική κουβέντα> η GLB σας άρεσε ρε παιδιά; Σαν κρύο αστείο μου φαίνεται, ενώ η νέα GLA και GLC όχι τόσο (από όσο τα θυμάμαι, αυτοί οι χριστιανοί όλα ίδια και ασημί τα κάνουν).

Η Χ1 δεν σου αρέσει;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#662768
funkyreverend έγραψε:<Φιλολογική κουβέντα> η GLB σας άρεσε ρε παιδιά; Σαν κρύο αστείο μου φαίνεται, ενώ η νέα GLA και GLC όχι τόσο (από όσο τα θυμάμαι, αυτοί οι χριστιανοί όλα ίδια και ασημί τα κάνουν).

Η Χ1 δεν σου αρέσει;
Προσωπικά την προτιμώ από τα αντίστοιχα premium.

Μαύρη AMG Premium Plus, εισαγωγή από Αγγλία 2ετιας με καμιά 40ρια χιλιάδες μίλια κάτω από 30Κ, ας όψεται το Brexit...

https://www.autotrader.co.uk/car-detail ... 1aa&page=1

7θεσια να κουβαλάς συμπεθερους, παιδιά, σκυλιά, ποδηλατακια σκατακια τα πάντα όλα.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#662769
Serf έγραψε:Το Countryman δεν αρέσει. X1 θα τη μελετήσουμε :) Γνώμες για το XC40;

< Note >
Το πήρε συνάδελφος πρόσφατα και με ξεναγήσε, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να πάρει SUV με όλα τα μειονεκτηματα του και να έχει τόσο περιορισμένο χώρο.
Αντίστοιχα για Q3, GLA και λοιπά της κατηγορίας. Στο Golf νιώθω πιο άνετα μέσα.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#662803
gianik έγραψε:@serf
Ο μικρός μεγάλωσε, πολλά μπλιμπλικια πλέον δεν θα έχετε στα ταξίδια σας..
Πάρε το xceed, ειναι κουκλί..
Συμφωνώ και στα 3. Και επαυξάνω θεωρώντας δεδομένη μια σχετικά αυξημένη αξιοπιστία για το άπω ανατολίτικο.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#662866 Η αξιοπιστία σε ένα leasing αυτοκίνητο δεν αποτελεί προτεραιότητα (θεωρώντας ότι κανένα σύγχρονο αυτοκίνητο δε "σκορπάει").

Σε ό,τι αφορά τους χώρους, δεν πάμε πιο κάτω. Μπορεί σε 2 χρόνια να αποφασίσουμε και για 2ο παιδί, μπορεί και όχι. Μόνο πάνω. Δεν είναι διαπραγματεύσιμο :rtfm:

:lol:

Πάμε στο XC40 τώρα. Βλέπω την έκδοση "XC40 T3 Βενζίνη 1.5 163hp Auto AT8 R-Design €45.139,60" και μου αρέσει με μια 1η ματιά. Σαν τιμή θεωρώ ότι είναι στο άνω όριο, μένει να μάθουμε και μηνιαίο μίσθωμα...
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#662868 H GLA η παλιά ήταν όντως μικρή και ακόμα περισσότερο κλειστοφοβική και το Golf VII ήταν πιο ευχάριστο παρ'ότι μικρότερο, η καινούρια GLA που είναι 1cm κοντύτερη (στα 4,41m πλέον) από όσο λένε είναι αρκετά ανθρώπινη, έχει και τα κόλπα με το πίσω κάθισμα για ρυθμίσεις πλάτης και χώρου για τα πόδια.

Το XC40 πρέπει να έχει καλές τιμές σε leasing, εδώ πάνω έχει κάνει καλή είσοδο στην αγορά των εταιρικών, όπως και η X2 (!). Μου αρέσει πολύ, αλλά αν λέει ο dimik για χώρους, μάλλον θέλει ενδελεχή έρευνα. Όντως φαίνεται μικρό.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#662896 Η XC40 βλέπω έχει 460λίτρα, έναντι 430 του 308. Δεν είναι ιδιαίτερη βελτίωση αλλά είναι βελτίωση :)
Προφανώς πρέπει να δούμε και τον χώρο επιβατών από κοντά.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#662899 Υπάρχει και ένα plug in υβριδικό xc40 νομίζω.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#663047 Σαν χωρους επιβατών το XC40 ειναι μια χαρά. Αυτο βεβαια με ισχυει για το δικο μου ύψος και διαστάσεις (183). Ο χώρος αποσκευων ειναι επισης ΟΚ αλλα δεν ειναι τεράστιος. Αλλα για τις διαστάσεις του η εκμετάλλευση ειναι καλη θα ελεγα. Στα μείον το καθισμα που ειναι το κλασσικό 1/3-2/3.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#663724
Serf έγραψε:Η αξιοπιστία σε ένα leasing αυτοκίνητο δεν αποτελεί προτεραιότητα (θεωρώντας ότι κανένα σύγχρονο αυτοκίνητο δε "σκορπάει")...
Η αξιοπιστία πάντα αποτελεί προτεραιότητα. Ακόμα κι αν προβλέπεται αντικατάσταση οχήματος άμεσα σε περίπτωση βλάβης επισκευής κλπ φαντάσου ένα απλό και όχι απίθανο σενάριο. Είσαι φορτωμένος, οικογένεια, τσουμπλέκια και πας καλοκαίρι στο χωριό για διακοπές. Και σου χαλάει ένα κολλάρο ή ένας αισθητήρας και μπαίνεις σε limp mode. Φώναζε την οδική, περίμενε την οδική στο λιοπύρι, φόρτωνε ξεφόρτωνε, πήγαινε πάρε άλλο αυτοκίνητο κλπ.

Serf έγραψε:Η XC40 βλέπω έχει 460λίτρα, έναντι 430 του 308. Δεν είναι ιδιαίτερη βελτίωση αλλά είναι βελτίωση :)
Προφανώς πρέπει να δούμε και τον χώρο επιβατών από κοντά.
Τα επίσημα λίτρα χωρητικότητας δεν τα θεωρώ απευθείας συγκρίσιμα ανάμεσα σε ένα σεντάν/χάτσμπακ με συγκεκριμένο πάνω όριο ύψους χώρου αποσκευών και ενός στέισον/SUV όπου το άνω όριο ύψους είναι πολύ ελαστικό και μπορεί να φτάσει μέχρι την οροφή. Συν κάποιες περιπτώσεις με συρόμενο πίσω κάθισμα και ρυθμιζόμενη κλίση πλάτης. Η διαφορά δεν είναι μόνο για τις λίγες περιπτώσεις που θα το φορτώσεις μέχρι επάνω αλλά για τις πολλές που μπορείς πχ να βάλεις μια βαλίτσα όρθια. Μπορεί να χρειάζεσαι μόνο 10-20 λίτρα πάνω από το άνω ύψος αλλά θα σου απελευθερώσει χώρο για πχ 60λτ κάτω από αυτό. Γενικά η ευκολία τοποθέτησης μπαγκαζιών κάνει τη διαφορά περισσότερο από τα λίτρα αυτά καθαυτά, η εκμετάλλευση είναι πολύ καλύτερη.