Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#673013 Για να μη μακρυγορώ, στην ίδια τιμή (περίπου 21k) καινούργιο 2008 petrol 100 allure και ελαφρώς μεταχειρισμένο (αντιπροσωπείας) 3008 petrol 130 active, ενός έτους, με περίπου 20.000χλμ (θα έχω επιλογή ανάμεσα σε 2-3 τεμάχια, με υπόλοιπο 5ετους εγγύησης , τουτέστιν 4 έτη). Το 3008 προφανώς ετοιμοπαράδοτο, το 2008 με παραγγελία τουλάχιστον 2 μηνών.
Για οικογένεια με 2 παιδιά (το ένα βρέφος). Οι χώροι του 2008 κάπως οριακοί, αλλά παλεύονται σε σχέση με τα υπόλοιπα της κατηγορίας. Του 3008 ιδανικοί. Από την άλλη το 3008 δεν έχει αυτόματο φρενάρισμα, LED φωτα κλπ.
Γνώμες;
Άβαταρ μέλους
By nascar1
#673014 Εξαιρετικά αμάξια και τα δύο.. Θα πήγαινα για το 2008 σαν πιο νέο και πιο φρέσκο...
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#673016 3008 επειδή μια κατηγορία πάνω και 30 άλογα πάνω, αν δεν έχεις πρόβλημα με το (μικρό) έξτρα μέγεθος.

Κρίμα για τα LED όμως.
Τελευταία επεξεργασία από funkyreverend και 04 Νοέμ 2020, 15:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#673019 Μπηκα και ειδα τιμες για 2008 allure 130. Aπο 25.500????????????

Γιατι 3.500€ διαφορα; :omg:


το 3008 θα πω κι εγω.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#673020 Δεν παίζουν αυτόματα σε αυτά τα λεφτά, δυστυχώς
Άβαταρ μέλους
By drdino
#673022 Πόσα χλμ κάνεις βράδυ που θα εκμεταλλευτείς πρακτικά τα LED σε σχέση με τα υπόλοιπα χλμ που θα έχεις καλύτερους χώρους, περισσότερα άλογα, μάλλον καλύτερη ηχομόνωση/κύλιση κλπ; Κάπως έτσι θα το έβλεπα εγώ...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#673024 Η μεγάλη διαφορά είναι οι χώροι (μόνον για αποσκευές έχει παραπάνω 110 λίτρα), αλλά και συνολικά τα υλικά στο εσωτερικό είναι πολύ ανώτερα στο 3008. Αλλά, για να μην παραβλέπουμε κάτι: το ένα είναι η βασική έκδοση, το άλλο η μεσαία προς πλούσια. Άρα, ο εξοπλισμός, μπορεί ν'αλλάξει κάποια πράγματα (όχι όλα προφανώς).
Επίσης, το μοτέρ με τα 100 άλογα, είναι λίγο οριακό υποθέτω, αν μιλάμε για φορτωμένο αμάξι με παιδιά κλπ. Τα 410 λίτρα, είναι λίγα για δύο παιδιά, και η μόνη λύση θα αποδειχτεί η μπαγκαζιέρα (που για μένα μια χαρά λύση είναι για 2-3 φορές τον χρόνο).
Με αυτόματο πόσο βγαίνει το 2008; Για αμάξι που θα περνάει το 90%+ του χρόνου στην πόλη να μην είναι αυτόματο, είναι κρίμα από το θεό που λένε και στο χωριό μου...
:sorry:
Άλλες επιλογές δεν παίζουν;
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#673025 434 λίτρα έχει το 2008, 520 το 3008. 86 λίτρα είναι η διαφορά στο χώρο αποσκευών και πιο άνετο το εσωτερικό (αν και γενικά το 2008 είναι άνετο).
Χιλιόμετρα βράδυ δεν κάνω πολλά, σε ταξίδια ο, τι κάνω. 2-3000 το χρόνο ξέρω γω.
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το 3008 είναι έστω ελαφρώς μεταχειρο. Αν ήταν κι αυτό του κουτιού δεν θα το συζητάγαμε.
Αυτόματο δεν παίζει σε καμία περίπτωση με τα λεφτά που ζητάνε.
Γενικά πάντως παίζουν καλές εκπτώσεις στις τιμές καταλόγου και θα παίξουν ακόμα καλύτερες σε 20 μέρες με την προωθητική της Peugeot εν όψει κλεισίματος του οικονομικού έτους.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#673026 Α, εναλλακτικές λύσεις είναι τα Juke και Captur. Μόνο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#673028 Είναι πολύ μικρά τα 2008, Juke, Captur για 4μελή οικογένεια. Θα στριμωχτείτε σίγουρα. Γιατί τα παιδικά καθίσματα συνήθως θέλουν πολύ χώρο, πολύ παραπάνω από το αν καθόταν ένας ενήλικας στην θέση.
Το μεταχειρισμένο, δεν θα με προβλημάτιζε καθόλου, αφού είναι εντός εγγύησης για άλλα 4 χρόνια. Αυτό που θα ήταν απολύτως ανασταλτικό για μένα είναι ο φτωχός σχετικά εξοπλισμός.
Και εννοείται και το αυτόματο, εγώ πλέον ξεκινάω την επιλογή από αυτό.
Γιατί δεν περιμένεις μήπως βρεθεί κάποιο 3008 αυτόματο μεταχειρισμένο;
Άβαταρ μέλους
By Govus
#673030 Το 3008 τι προελεύσεως είναι :hmmm: ;
Από ιδιώτη/test drive/leasing ;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#673033
Asimov έγραψε:Α, εναλλακτικές λύσεις είναι τα Juke και Captur. Μόνο.


Σε αυτά τα λεφτά εγώ θα έβλεπα και το νέο Seat Leon. Χώρους καμπίνας έχει.