Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#719234
saxon_747 έγραψε:
taxidiwtis έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Δε θα δώσω πάνω από 18

Αν αρχίσουμε "έλα μωρέ 500-600 παραπάνω μόνο" φτάνουμε τα 22-23 για πλάκα.


Fiesta 1.0 ecoboost 125 titanium 17216€
+μπαρες
+ thule μπαγκαζιερα οροφης για τα ταξιδια
8-10 φορες το χρονο


Αφού λέμε c-seg.

Δεν είναι μονο 8-10 φορές το χρόνο τα ταξίδια και οι ανάγκες σε χώρο υπάρχουν.


C-seg με 17-18 = Θέλω B-seg SUV αλλά για κάποιο λόγο δεν το έχω χωνέψει σαν ιδέα.

Τσέκαρε λίγο τους χώρους μόνο των Β-σουβλ - μην μένεις στην εντύπωση που σου δημιουργούν.

Με 20 πάντως (όχι 22-23) παίρνεις Οκτάβια (τσίφτη).
Τύπου --> καμία σχέση με ότι έχει αναφερθεί αν σε καίνε και οι χώροι.

Tipo μακριά. Μην πας καν να το δεις.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#719235
EDDIE_147 έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
taxidiwtis έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Δε θα δώσω πάνω από 18

Αν αρχίσουμε "έλα μωρέ 500-600 παραπάνω μόνο" φτάνουμε τα 22-23 για πλάκα.


Fiesta 1.0 ecoboost 125 titanium 17216€
+μπαρες
+ thule μπαγκαζιερα οροφης για τα ταξιδια
8-10 φορες το χρονο


Αφού λέμε c-seg.

Δεν είναι μονο 8-10 φορές το χρόνο τα ταξίδια και οι ανάγκες σε χώρο υπάρχουν.


C-seg με 17-18 = Θέλω B-seg SUV αλλά για κάποιο λόγο δεν το έχω χωνέψει σαν ιδέα.

Τσέκαρε λίγο τους χώρους μόνο των Β-σουβλ - μην μένεις στην εντύπωση που σου δημιουργούν.

Με 20 πάντως (όχι 22-23) παίρνεις Οκτάβια (τσίφτη).
Τύπου --> καμία σχέση με ότι έχει αναφερθεί αν σε καίνε και οι χώροι.

Tipo μακριά. Μην πας καν να το δεις.


Τσεκαρα το Stonic και δεν χωράμε άνετα.
Έχω καλομαθει με το Grand vitara...

Οποιοδήποτε budget που ξεκινάει με 2 , απορρίπτεται.

Το tipo το είδα και , από ότι καταλαβαίνω, είμαι λίγο περίεργος γιατί μου ψιλοαρεσε.

Από όλα τα παραπάνω πάντως, βλέπω το i30 σαν πιο τίμια λύση.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#719237 Η Corolla δεν εχει χωρους. Ειναι ιδια σχεδον με την δικη μου, αλλα 19 εκατοστα μακρυτερη, 8 φαρδυτερη και 4 χαμηλοτερη.
Δεν κανει για οικογενεια με 2 παιδια. Παροτι μεγαλυτερη σε διαστασεις μεσα εχει σχεδον ιδιο πορτμπαγκαζ και μικροτερο χωρο για τα ποδια.

Το Καμικ ειναι αχανες πισω, ειναι SUV που σημαινει πρακτικοτερο απο τα χατς και σε σχεση με το i30 παρομοιους χωρους γενικα.

Στην θεση σου θα εμενα σε αυτα τα δυο. Οδηγησε τα, δες αν υπαρχουν ετοιμοπαραδοτα, χρηματοδοτηση ποσο παραπανω βγαινει γιατι δεν ειναι μονο η αρχικη τιμη αλλα το τελικο κοστος.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#719240 To i30 είναι εξαιρετικό αυτοκίνητο, δεν ανήκει καν σε ίδια συζήτηση με το tipo κατά τη γνώμη μου, το tipo όπως προειπώθηκε κάνει μπαμ ότι είναι φτιαγμένο για να είναι φτηνό ενώ το i30 είναι ένα καθόλα σύγχρονο "ευρωπαϊκό" αυτοκίνητο. Μόνο του μειονέκτημα για μένα (στο 1000αρι sportback που έχω οδηγήσει) είναι ότι γκάζι και τιμόνι είναι εντελώς "αναίσθητα" αν κυνηγήσεις κάτι παραπάνω από απλή μετακίνηση, αλλά αυτό για έναν άνθρωπο που θέλει να κινείται με άνεση και ασφάλεια το λες και πλεονέκτημα γιατί το καθιστά εντελώς αγχολυτικό και άνετο.

Κ εγώ μεταξύ Kamiq και Ι30 θα ήμουν :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#719241
saxon_747 έγραψε:Για το Kamiq διαβάζω πολύ καλές κριτικές. Δε με παίρνει για το 1.5 DSG αλλά υποθέτω μου κάνει και το 1.0 με τα 110 άλογα.

Οπότε έχουμε:

Fiat Tipo 1.0 100PS - 17200
Hyundai i30 1.0 120PS - 17800
Skoda Kamiq 1.0 110PS - 19700
Toyota Corola 1.2 116PS - 19000

Υπάρχει κάτι άλλο?


Leon, C4

Από την στιγμή που έχεις ήδη σωστό SUV-4x4 δεν βλέπω τον λόγο να πας σε ημίμετρα (δικίνητο ψευτο-SUV). Αν Skoda, καλύτερα Scala.


ΥΓ: Τζιάκο δεν θυμάσαι καλά τι είπα τότε για μερικούς προπετείς:

Άβαταρ μέλους
By Asimov
#719242
saxon_747 έγραψε:Για το Kamiq διαβάζω πολύ καλές κριτικές. Δε με παίρνει για το 1.5 DSG αλλά υποθέτω μου κάνει και το 1.0 με τα 110 άλογα.

Οπότε έχουμε:

Fiat Tipo 1.0 100PS - 17200
Hyundai i30 1.0 120PS - 17800
Skoda Kamiq 1.0 110PS - 19700
Toyota Corola 1.2 116PS - 19000

Υπάρχει κάτι άλλο?


Ναι, σου κάνει μια χαρά. Κι εγώ σε αυτό προσανατολιζομουν.
Εμένα ήταν υπέρβαση μόνο και μόνο λόγω καλής (συνολικής: έκπτωση + παροχές) προσφοράς και ετοιμοπαραδοτου.
Επίσης, αν και τυπικά ειναι b-suv, κερδίζεις πολύ αξιόλογη απόσταση από το έδαφος (188 χιλ.) χωρίς να παίρνεις περίπτερο, το μεγαλύτερο μεταξόνιο της κατηγορίας χωρίς να παίρνεις μαούνα, πολύ αξιόλογη ποιότητα (σαφώς ανώτερη από τα ξαδερφακια vw) και εμφάνιση (και οδηγική συμπεριφορά) hatchback.
Να το οδηγήσεις οπωσδήποτε πριν αποφασίσεις.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#719245 Βλέπω και ένα Vitara που ξεκινάει στα 17000€.
Δεν ξέρω τι λέει σαν αμάξι ή πόσο άδεια είναι η έκδοση αλλά είπα να το αναφέρω.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#719256
NickTG έγραψε:Βλέπω και ένα Vitara που ξεκινάει στα 17000€.
Δεν ξέρω τι λέει σαν αμάξι ή πόσο άδεια είναι η έκδοση αλλά είπα να το αναφέρω.
Καλά έκανες, του έριξα μια ματιά. Το έχει μια γνωστή, καλούτσικο φαίνεται αλλά καμία σχέση με το Grand Vitara. Δεν το οδήγησα αλλά δεν με ενθουσίαζει η ιδέα.

Από την άλλη, πάλι Suzuki?
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#719258 Ψιλοτραγικο είναι. Φτηνά πλαστικά και διάκοσμος της προπερασμενης δεκαετίας.
Επίσης έχει απαράδεκτη ηχομόνωση.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#719260 Hyundai i30, πολύ καλό vfm μιας και εκτός από αυτά που προσφέρει έχει και ανεβασμένη ποιότητα υλικών.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#719262 DUSTER 1.0 TCe PRESTIGE 100hp 4x2 LPG 17600. Φθηνότερα βγαίνει με 90 άλογα και χωρίς LPG. Αν θέλεις diesel, θα φτάσεις τα 19500.
Τέλος, αν σε ενδιαφέρουν οι χώροι, δες και τα "φορτηγάκια" σαν το Doblo, αλλά εκεί μόνον diesel.
Αν κάνεις συγκρίσεις με Grand Vitara, θα απογοητευτείς σε όλα, εκτός της κατανάλωσης.
Εγώ με αυτό το budget θα πήγαινα σε ελαφρώς μεταχειρισμένο. Οι βασικές εκδόσεις έχουν δυστυχώς πάρα πολλές ελλείψεις.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#719267 Αν και είμαι υπέρ του μεταχειρισμένου αν πας σε κάτι τέτοιο με αυτά τα λεφτά πρέπει να είναι το λιγότερο μια κατηγορία πάνω ή πιο ειδικό σαφώς μεγαλύτερης παλαιότητας και σίγουρα πιο κοστοβόρο σε συντήρηση.
Aν μείνεις στην ίδια κατηγορία πας σε καινούργιο.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#719268
Anonymous Founder έγραψε:DUSTER 1.0 TCe PRESTIGE 100hp 4x2 LPG 17600. Φθηνότερα βγαίνει με 90 άλογα και χωρίς LPG. Αν θέλεις diesel, θα φτάσεις τα 19500.
Τέλος, αν σε ενδιαφέρουν οι χώροι, δες και τα "φορτηγάκια" σαν το Doblo, αλλά εκεί μόνον diesel.
Αν κάνεις συγκρίσεις με Grand Vitara, θα απογοητευτείς σε όλα, εκτός της κατανάλωσης.
Εγώ με αυτό το budget θα πήγαινα σε ελαφρώς μεταχειρισμένο. Οι βασικές εκδόσεις έχουν δυστυχώς πάρα πολλές ελλείψεις.


Το duster το είδα. Καλούτσικο vfm αλλά φθηνιαρικο. Το lpg το δίνουν δώρο (βενζίνη 90hp, lpg 100hp ταυτόχρονα - το τεποζιτο στο χώρο της ρεζερβας) και υπολογίζω εξοικονόμηση περίπου 100-120€ το μήνα. Αλλά με έχει κουράσει αυτόματο στυλ αυτοκινήτου.

Diesel με τίποτα.

Αυτό που λες περί εξοπλισμού δεν ισχύει για το i30, έχει σχεδόν τα πάντα.

Μεταχειρισμένο το φοβάμαι, θα ήθελα να έχω εγγύηση, ιδανικά 5-7 χρόνια. Δεν το αποκλείω όμως.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#719269 Το i30 δεν μου άρεσε στην βασική έκδοση που είχα νοικιάρικο. Φαντάζομαι πως μιλάμε για διαφορετική έκδοση ασφαλώς.
Αν είναι όπως τα λες, μια χαρά ακούγεται και έχει και σοβαρή εγγύηση. Πάντως, σαν χώροι, δεν τρελάθηκα, το ίδιο και για το Kamiq (που τους είδε τους αχανείς ο ΝΠ δεν ξέρω...).
Χώρους έχει το Kadjar, αλλά είναι ακριβό και με ελλείψεις στον εξοπλισμό.
Ψάξε για μεταχειρισμένο Kia Xceed. Όμορφο, φοβερή ποιότητα μέσα και 7 χρόνια εγγύηση. Αν είναι 2 ετών, θα έχεις αλλά 5 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#719270 Kamiq στην πρώτη θέση
Renault Captur 1.0tce στην δεύτερη

Σε αυτά τα λεφτά και χωρίς ευελιξία budget θα πήγαινα σε μτχ μαξ 3ετιας, κατά προτιμηση αυτόματο.


πχ
Πολύ αυτοκίνητο για τα λεφτά
https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... -volvo-v60

https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... opel-astra

κάτι σε Ιάπωνα για βιτσιόζους

https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... honda-jazz

https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... rossland-x

https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... an-qashqai

https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... agen-t-roc

https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... ult-kadjar

https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... koda-kamiq

Έχει πολύ πράμα σε αυτά τα λεφτά και με μόλις μία αλλαγή λαδιού, αγοράζεις αυτοκίνητο μεγαλύτερης κατηγορίας, με εξοπλισμό και γλιτώνεις την απαξίωση του καινούριου.

< >