Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#764978
mirage έγραψε:Πότε είπαμε σκοπεύεις να ταξιδέψεις;


9 Ιουνιου, 9 το πρωι θα πεταξω απο Ελλαδα.Ακομα δεν εχω κλεισει αεροπορικα,περιμενω να περασει κτεο και να κλεισουν ραντεβου στο υπουργειο συγκοινωνιων.Εαν το υπουργειο που βγαζει τις πινακιδες μπορει να μου κλεισει ραντεβου αργα το μεσημερι κατα τις 2 και προλαβαινουμε να τελειωσουμε θα φυγω κατευθειαν οδικως.
Ειδα οτι τις Πεμπτες δουλευουν μεχρι τις 4 το απογευμα.
Εαν οχι τοτε Παρασκευη πρωι.

Μεχρι τωρα τους εχει παρει 2 μερες και δεν εχει περασει κτεο. :inlove:
Φυσικα χωρις ενημερωση. :inlove:
Κατι φωτο που ζητησα,ακομα περιμενω. :inlove:
Φωτο απο την αδεια ζητησα,μολις πληρωθει το αυτοκινητο μου ειπαν.Ακομα περιμενω.
Τριμπουρδελοι τεμπεληδες Ελληνες,εργατικοι Γερμανοι που δουλευουν με συστημα. :inlove:
Πρεπει να πεφτει απιστευτο ξυσιμο παπαργιου στο Ντοιτσλαντ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#764980
Dimitris_P έγραψε:Πρέτσελ μην ξεχάσεις να δοκιμάσεις ε. Από φούρνο κατά προτίμηση. Στην αρχή φαίνονται πολύ αλμυρά, αλλά μετά από λίγο κολλάς.


Γερμανικα φαγητα δεν τρωω.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#764991
dimviii έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Πρέτσελ μην ξεχάσεις να δοκιμάσεις ε. Από φούρνο κατά προτίμηση. Στην αρχή φαίνονται πολύ αλμυρά, αλλά μετά από λίγο κολλάς.


Γερμανικα φαγητα δεν τρωω.
Αυστριακό είναι το πρετσελ, από την μεγάλη πρωσική αυτοκρατορία, όχι Γερμανοί βελανιδοφαγοι.

RMX3363
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#764997
dimviii έγραψε:
mirage έγραψε:Πότε είπαμε σκοπεύεις να ταξιδέψεις;


9 Ιουνιου, 9 το πρωι θα πεταξω απο Ελλαδα.Ακομα δεν εχω κλεισει αεροπορικα,περιμενω να περασει κτεο και να κλεισουν ραντεβου στο υπουργειο συγκοινωνιων.Εαν το υπουργειο που βγαζει τις πινακιδες μπορει να μου κλεισει ραντεβου αργα το μεσημερι κατα τις 2 και προλαβαινουμε να τελειωσουμε θα φυγω κατευθειαν οδικως.
Ειδα οτι τις Πεμπτες δουλευουν μεχρι τις 4 το απογευμα.
Εαν οχι τοτε Παρασκευη πρωι.

Μεχρι τωρα τους εχει παρει 2 μερες και δεν εχει περασει κτεο. :inlove:
Φυσικα χωρις ενημερωση. :inlove:
Κατι φωτο που ζητησα,ακομα περιμενω. :inlove:
Φωτο απο την αδεια ζητησα,μολις πληρωθει το αυτοκινητο μου ειπαν.Ακομα περιμενω.
Τριμπουρδελοι τεμπεληδες Ελληνες,εργατικοι Γερμανοι που δουλευουν με συστημα. :inlove:
Πρεπει να πεφτει απιστευτο ξυσιμο παπαργιου στο Ντοιτσλαντ.
Στη Γερμανία σήμερα είναι αργία, της Αναλήψεως του Κυρίου.

Πολλοί έχουν πάρει άδεια όχι μόνο την Παρασκευή, αλλά και την Τετάρτη και πάνε Μαγιόρκα…

Οπότε μην απορείς που αργεί, ίσως από Δευτέρα να πάρεις απάντηση.

Πάνε καλύτερα από Ιταλία. Μπορεί να γουστάρεις οδήγηση, αλλά εν τέλει ο δρόμος είναι μια ατελείωτη ευθεία, μετά από κάποια ώρα βαριέσαι τη ζωή σου. Εγώ ανέβηκα πέρυσι οδικώς Θεσσαλονίκη-Essen, 20 χλμ. από Düsseldorf. Οι δρόμοι είναι μια χαρά. Πήγα από Βορ. Μακεδονία, Σερβία, Κροατία, Σλοβενία, Αυστρία. Διανυκτέρευση στο Graz.


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#765007
Νίκος Παππάς έγραψε:
dimviii έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Πρέτσελ μην ξεχάσεις να δοκιμάσεις ε. Από φούρνο κατά προτίμηση. Στην αρχή φαίνονται πολύ αλμυρά, αλλά μετά από λίγο κολλάς.


Γερμανικα φαγητα δεν τρωω.
Αυστριακό είναι το πρετσελ, από την μεγάλη πρωσική αυτοκρατορία, όχι Γερμανοί βελανιδοφαγοι.

RMX3363


Κοίτα να δεις που 2 φορές έχω πάει Αυστρία (Βιέννη) και δεν το ήξερα :oops: και πήγα Γερμανία κι έφαγα :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#765053 Ούτε καν, ο μύθος λέει πως είναι ανακάλυψη Ιταλών μοναχών εκεί καπου στο 600 μ.Χ. Μήπως το μπερδεύετε με το κρουασάν;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#765056
Dimitris_P έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
dimviii έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Πρέτσελ μην ξεχάσεις να δοκιμάσεις ε. Από φούρνο κατά προτίμηση. Στην αρχή φαίνονται πολύ αλμυρά, αλλά μετά από λίγο κολλάς.


Γερμανικα φαγητα δεν τρωω.
Αυστριακό είναι το πρετσελ, από την μεγάλη πρωσική αυτοκρατορία, όχι Γερμανοί βελανιδοφαγοι.

RMX3363


Κοίτα να δεις που 2 φορές έχω πάει Αυστρία (Βιέννη) και δεν το ήξερα :oops: και πήγα Γερμανία κι έφαγα :svivhaha:



mirage έγραψε:Ούτε καν, ο μύθος λέει πως είναι ανακάλυψη Ιταλών μοναχών εκεί καπου στο 600 μ.Χ. Μήπως το μπερδεύετε με το κρουασάν;


Αλλος επρεπε να τσιμπησει παιδες :shifty: :shifty:

:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#765057
Εννοεις το μύθο με τους Γιαπωνέζους σαμουράι που έτρωγαν πρετζελς;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#765332 Επεκτείνοντας ελαφρώς το αρχικό scope , Αυστρία Ελλάδα και μετά από κάνα μήνα Ελλάδα Ολλανδία έχει το πρόγραμμα φέτος .
Η αλήθεια είναι ότι αν μπορούσα να το αποφύγω αυτό το ταξίδι θα το έκανα αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα δε γίνεται αλλιώς

Για το προς τα πάνω, το παίρνω σταθερά Ελλάδα Βαλκάνια Αυστρία Γερμανία Ολλανδία ;
Η υπάρχει και και άλλη πρόταση ; Καράβι πολύ δύσκολα να μπω …
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#765348 Νομίζω κάτι είχα γράψει στο μεταναστευτικό στις αρχές
Μέσα στη παραζάλη της μετάβασης τι να έγραφα
Work driven
Όπου γης και πατρις
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#765533 @dimvii Ορίστε πως θα εκανα την διαδρομή.
Βασικα απο Φρανκφουρτη και κατω ειναι η διαδρομήγ που ακολουθώ
https://www.google.com/maps/dir/D%C3%BC ... 838096!3e0

Βινιέτα για Αυστρία και Ουγγαρία: Vignetten Verkaufsstelle, 4975, Suben 89, Austria (για την Ουγγρική βινιετα θες αδεια κυκλοφοριας για τις πινακιδες που περνανε στο συστημα)
Szeged Ουγγαρία διανυκτερευω και φουλαρω
Αν πας απο Σερβία φουλαρισμα σε Gazprom για στηριξη Ρωσων αλλιως OMV Αυστριακων συμφεροντων ή Ελλαδάρα και ΕΚΟ.
Πληρωμη παντου με καρτα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#765537
Thomas_C200K έγραψε:
Βινιέτα για Αυστρία και Ουγγαρία: Vignetten Verkaufsstelle, 4975, Suben 89, Austria (για την Ουγγρική βινιετα θες αδεια κυκλοφοριας για τις πινακιδες που περνανε στο συστημα)
.


βινιετα στην Ουγγαρια υποχρεωτικα ηλεκτρονικα 2 εβδομαδες πριν?
πινακιδα θα ξερω 1 μερα πριν φυγω απο Ντισελντορφ.
Ευχαριστω Θωμα.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#765542
dimviii έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:
Βινιέτα για Αυστρία και Ουγγαρία: Vignetten Verkaufsstelle, 4975, Suben 89, Austria (για την Ουγγρική βινιετα θες αδεια κυκλοφοριας για τις πινακιδες που περνανε στο συστημα)
.


βινιετα στην Ουγγαρια υποχρεωτικα ηλεκτρονικα 2 εβδομαδες πριν?
πινακιδα θα ξερω 1 μερα πριν φυγω απο Ντισελντορφ.
Ευχαριστω Θωμα.
Όχι, ισχύει άμεσα!
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#765552
dimviii έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:
Βινιέτα για Αυστρία και Ουγγαρία: Vignetten Verkaufsstelle, 4975, Suben 89, Austria (για την Ουγγρική βινιετα θες αδεια κυκλοφοριας για τις πινακιδες που περνανε στο συστημα)
.


βινιετα στην Ουγγαρια υποχρεωτικα ηλεκτρονικα 2 εβδομαδες πριν?
πινακιδα θα ξερω 1 μερα πριν φυγω απο Ντισελντορφ.
Ευχαριστω Θωμα.

Οχι βγαζεις επιτοπου εκει που εβαλα.
Ξεχασα να αναφερω εκει στο Melk σε βενζιναδικο Jet η εμπειρια μου εχει δειξει οτι βρισκω τα πιο φθηνα καυσιμα συνηθως. Επισης για τουαλετα ζητας κλειδί. Καθοτι δεν ειναι ΣΕΑ αλλα απλο βενζιναδικο.
Ρωτα παντως δεν ξερω που τι καθεστως υπαρχει για τα αμαξια με τσολαδικες πινακιδες στςι χωρες εκτος ΕΕ.
Οτι αλλο θες ρωτα.
Γενικα αν πας στο τελευταιο ποστ του Δεκεμβρη τα του ταξιδιου απο την συγκεκριμμενη διαδρομη δεν εχει αλλαξει κάτι.
Αν θυμηθω κατι αλλο θα ποσταρω.
Ελπιζω να φανουν χρησιμα και προς οσους μας διαβαζουν.


ΥΓ: Δεν παω μεσω Κροατιας-Σλοβενιας καθοτι 50€ πιο ακριβη η διαδρομή :rtfm: . Ψυχρά λογιστικά .&-
Τελευταία επεξεργασία από Thomas_C200K και 29 Μάιος 2022, 22:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά