Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#505557 Το ΠεμπτοΠΣΚ που μας πέρασε ένεκα της αργίας του Βασιλιά μας :inlove: αναζητήθηκε κοντινός προορισμός για μια απόδραση τελευταία στιγμή, μιας και λόγω των ταξιδιών με τη δουλειά και των μετακομίσεων έχουμε γίνει λίγο κ@λος φέτος. Μην έχοντας και πολλές επιλογές αφού κάποια πράγματα που θέλαμε ήταν κλεισμένα, προγραμματίστηκε ταξίδι αστραπή στην κοιλάδα του Ρήνου.

Εχοντας περάσει άπειρες φορές απ την περιοχή, δεν είχα κάνει ποτέ την παράκαμψη-στάση για να την γνωρίσω, σχετικά κοντά ήταν, βρήκαμε και ξενοδοχείο σε λογική τιμή οποτε Πέμπτη μεσημέρι άδεια απ τη σημαία και αναχώρηση με την Εύα, μιας και ο μοτοσυκλετιστικός εξοπλισμός της :inlove: είναι ακόμα στις κούτες στην Ισπανία. Αρκετή κίνηση στο δρόμο, ένα μεγάλο μποτιλιάρισμα λίγο έξω απ το Koblenz λογω ανατροπής μιας νταλικας με σκουπίδια και 6 ώρες μετά βρεθήκαμε στο ξενοδοχείο στο Boppard. Συμπαθητικό χωριουδάκι γυρω στα 20 χλμ απ το Koblenz σε στρατηγικό σημείο στη μέση της κοιλάδας.
Πρωινό ξύπνημα την επόμενη μέρα, αυτοκίνητο και βόλτες στην κοιλάδα απ την δυτική όχθη. Στάσεις και περπάτημα σε διάφορα χωριουδάκια τα οποία είναι κουκλίστικα, μεσημεριανό και καφέ στο Schonburg (καταπληκτική θέα απ το εστιατόριο, στο οποιο θελήσαμε να γυρίσουμε για δείπνο αλλά ήταν κλεισμένο)

http://www.hotel-schoenburg.com/en/

(εχει φοβερή διακόσμηση, δωμάτια και θέα, συστήνεται για γαμήλιες προτάσεις :whistlink: )

Εικόνα
Εικόνα
γυρισμός για καφεδάκι και ανασύνταξη και νυχτερινή έξοδος στην Koblenz η οποια μας εξέπληξε ευχάριστα με το ωραίο παραποτάμιο μέτωπο.

Η βραδιά τελείωσε με δείπνο στο
https://www.altesbrauhaus-koblenz.de/startseite/ (συμπαθητικό παραδοσιακό γερμανικό, αλλά όχι κάτι τρελό) και με
uber παγωτάρα ακριβώς δίπλα στο https://www.egelosia.de/ (ακόμα και στο google maps έχει ουρά :lol: )

Η επόμενη μέρα είχε πρωινό εγερτήριο, παραλαβή ποδηλάτων, τρενακι μέσα απο μια πανέμορφη διαδρομή μέχρι το Εmmelhausen και στη συνέχεια ποδηλατάδα σε μια διάσημη διαδρομή που στο παρελθόν την λιμαίνονταν ο τοπικός ρομπεν των δασών

https://www.routeyou.com/de-de/route/vi ... nes-radweg

Στο Pfalzfeld το άλλο ζευγάρι σήμαινε υποχώρηση, οποτε αποφασίσαμε να το κόψουμε προς το ποτάμι. Αφού μας βγήκανε τα πνευμόνια στον ανήφορο με τα νοικιάρικα ποδήλατα, μέσα απο δάση και λαγκάδια, πήραμε την κατηφόρα με 10% κλίση, προσπερνάγαμε αμάξια και μηχανές και σκάσαμε στο Oberwesel. Απο κει, παραποτάμια, κάνοντας μια στάση στη γοργόνα Loreley (trivia, το όνομα του καραβιού που ασχολούμαι τώρα και μου χάλασε τις διακοπές λέγεται Lorelay :s_sarcastic ) :s_sarcastic μετά απο περίπου 50 χλμ γυρίσαμε στη βάση :metalo:

Κυριακή επίσκεψη σε ένα απ τα γνωστότερα κάστρα της Γερμανίας
(κορσε δεν είναι για σένα :whistlink:
Εικόνα

Εικόνα

https://en.wikipedia.org/wiki/Eltz_Castle

Θα επανέλθουμε σίγουρα για περισσότερο ποδήλατο συντόμως.

Ο Scotch που έψαχνε για εναλλακτικά μέρη για να σπάει το ταξίδι να το βάλει στο πρόγραμμα σε κάποια άνοδο κάθοδο :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#505568 ωραια φωτο ντριφτη !
Άβαταρ μέλους
By rafi
#505571 Μπραβο πολυ ωραια διαδρομη.. Το ειχα κανει παλια αναποδα απο φρανκφουρτη προς κομπλεντς με ενα νοικιαρικο κορσα (τραγικη εμπερια). Πανεμορφα καστρα και αμπελωνες..

.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#505599 Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ακόμα και πολλοί Ολλανδοί δεν την ξέρουν την περιοχή κι ας είναι και δίπλα. Η μόνη |λογοκρισία| είναι οτι τα κρασιά της για τα γούστα μου δεν πίνονται, είναι κατηγορίας HF :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#505618 Δεν είναι για χόρταση αυτά. Εμένα μου αρέσουν τα λευκά αρωματικά πάνω απ' όλα.
Γι' αυτό το αγαπημένο μου είναι το Μοσχάτο Αλεξανδρείας και όχι, δεν είναι απαραίτητα γλυκό.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#505638 HF να δω ποτε θα πιεις το αλλο το κρασι, το καλο.... Αυτο ντε που δινει ο παπας πριν τον χορο του Ησαια... :)


.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#505646 Μπράβο δτρίφτη, ευχαριστούμε για την περιγραφή, πάντα τέτοια
Είναι πανέμορφη η περιοχή. Είχα περάσει παλιά (είχα μείνει στο Cochem, πάνω στον Mossel) και κατεβάσαμε και 3 μπουκάλια Riesling, που άρεσε πολύ στη σύζυγο.
Τώρα btw βρίσκομαι στο Veliko Tarnovo, και σκεφτόμουν πριν δω το post σου, πόσο μου θυμίζει Mossel (από κάποια σημεία ψηλά, κοιτώντας το ποτάμι).

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#505648 σε αυτην την περιοχη διοργανωνονται και καποιες ειδικες του ραλλυ Γερμανιας στο wrc.
Την πρωτη φορα που ειδα φωτο,επαθα πλακα απο την ομορφια των τοπιων διπλα στον ποταμο.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#505747
dimviii έγραψε:σε αυτην την περιοχη διοργανωνονται και καποιες ειδικες του ραλλυ Γερμανιας στο wrc.
Την πρωτη φορα που ειδα φωτο,επαθα πλακα απο την ομορφια των τοπιων διπλα στον ποταμο.


Kάτι εξίσου σημαντικό που ξέχασα να τονίσω, η περιοχή έχει δρομάρες, ξενέρωσα που δεν ήμουν με το VFR.

Μερικές φωτό ακόμα, έβαλα την μουτσουνάρα μου και ξέχασα το κάστρο :s_biggrin

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#505861
dimik έγραψε:Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ από χθες, ότι είναι κλασική μοτοπεριοχη on και off road.

< >
Off road, αν είναι όπως οι "δικοί" μας εδώ ξέχασε το με μηχανοκίνητο, δια ροπάλου απαγόρευση να μπεις στο δάσος.
Με ποδήλατο μόνο