Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#8733 Πρόταση διαμονής στη Ρώμη; 3ήμερο τέλος Νοέμβρη. Κάπου κεντρικά για να προλάβουμε όλα τα αξιοθέατα :s_smile :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#10495 Τελευταια φορα ειχαμε μεινει εδω...Μεγαλο δωματιο, καθαρο πολυ κοντα στο τραμ και σε 10 λεπτα ησουν κεντρο...ειχε και ευκολη προσβαση απο το τρενο του αεροδρομιου (trastevere) :s_smile
Άβαταρ μέλους
By nass
#10912 Αν έχεις δίπλωμα και ξέρεις να οδηγείς μηχανή (σημαντικό! οι Ρωμαίοι δε χαρίζουν κάστανα, όποιον διστάζει τον περνάνε από πάνω...) και προβλέπεται καλός καιρός, κάνε ό,τι είχαμε κάνει και μεις: νοίκιασε σκούτερ. Θα δεις τη Ρώμη όπως δε μπορείς να τη δεις διαφορετικά.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#10944 Άσχετο, οι Γάλλοι μου έχουν αφήσει αρνητική εντύπωση στο σέρβις... 3% αυτών μιλά αγγλικά, 60 % είναι καρα-αγενείς με τους τουρίστες. Μια π÷υτ@ν@ χθες με γέμισε με ψιλά για κάτι που έκανε 4,32€ ενώ εγώ επέμενα να της δώσω 5,32 κ να μου δώσει 1€ κέρμα. Συνέχιζε να μου απαντά γαλλικά και εγώ αγγλικά έτσι για το γαμώτο. Ήθελε να κρατήσει τα 15 κέρματα του 1€ που είχε. Μισό λεπτό της εξηγούσα πως δεν παίρνω τα ψιλά, αυτή εκεί στα γαλλικά. Εν τέλει πήρα τα ψιλά, της πέταξα ένα γερμανικό " asozial" και να πάει να γ÷μ%θει.

Και αγγλικά μηδέν σχεδόν από όλους στο πιο τουριστικό μέρος τους :s_mad
Άβαταρ μέλους
By dstou
#11056
με γέμισε με ψιλά για κάτι που έκανε 4,32€ ενώ εγώ επέμενα να της δώσω 5,32 κ να μου δώσει 1€ κέρμα


Το κόλπο με τα στρογγυλεμένα ρέστα παίζει να μην έχω δει πουθενά στο εξωτερικό, καημό το έχω.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#11063
dstou έγραψε:
με γέμισε με ψιλά για κάτι που έκανε 4,32€ ενώ εγώ επέμενα να της δώσω 5,32 κ να μου δώσει 1€ κέρμα


Το κόλπο με τα στρογγυλεμένα ρέστα παίζει να μην έχω δει πουθενά στο εξωτερικό, καημό το έχω.

20 χρονια τωρα πληρωνω με καρτες στο εξωτερικο. Αν τυχη και πληρωσω μετρητα και παρω ρεστα τα δινω σχεδόν αμεσως σε μηχανημα self pay super market. Καθυστερει τον ταμια να κανεις παζαρια τι είδους νομισματα θελεις να παρεις για ρεστα. Φυσικα στην Ελλαδα ο χρονος τρεχει λιγο πιο αργα....
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#11273
Zeus έγραψε:Τελευταια φορα ειχαμε μεινει εδω...Μεγαλο δωματιο, καθαρο πολυ κοντα στο τραμ και σε 10 λεπτα ησουν κεντρο...ειχε και ευκολη προσβαση απο το τρενο του αεροδρομιου (trastevere) :s_smile


Ξεφεύγει στο budget. Έχω κλείσει ένα απέναντι από το Κολοσσαίο, με δωρεάν ακύρωση, αν βρω μέχρι τότε κάτι καλύτερο βλέπουμε. Είναι σε καλό μέρος μου είπαν.

Εν τω μεταξύ από το παραπάνω:
Worldhotel Ripa Roma στο booking έγραψε:Παρέχει δωρεάν Wi-Fi με όριο τα 500 Mb.
:s_laughat
Άβαταρ μέλους
By mirage
#11324
PeterPan έγραψε:Άσχετο, οι Γάλλοι μου έχουν αφήσει αρνητική εντύπωση στο σέρβις... 3% αυτών μιλά αγγλικά, 60 % είναι καρα-αγενείς με τους τουρίστες. Μια π÷υτ@ν@ χθες με γέμισε με ψιλά για κάτι που έκανε 4,32€ ενώ εγώ επέμενα να της δώσω 5,32 κ να μου δώσει 1€ κέρμα. Συνέχιζε να μου απαντά γαλλικά και εγώ αγγλικά έτσι για το γαμώτο. Ήθελε να κρατήσει τα 15 κέρματα του 1€ που είχε. Μισό λεπτό της εξηγούσα πως δεν παίρνω τα ψιλά, αυτή εκεί στα γαλλικά. Εν τέλει πήρα τα ψιλά, της πέταξα ένα γερμανικό " asozial" και να πάει να γ÷μ%θει.

Και αγγλικά μηδέν σχεδόν από όλους στο πιο τουριστικό μέρος τους :s_mad

Ποίο είναι το πιο τουριστικό τους μέρος;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#11384
mirage έγραψε:
PeterPan έγραψε:Άσχετο, οι Γάλλοι μου έχουν αφήσει αρνητική εντύπωση στο σέρβις... 3% αυτών μιλά αγγλικά, 60 % είναι καρα-αγενείς με τους τουρίστες. Μια π÷υτ@ν@ χθες με γέμισε με ψιλά για κάτι που έκανε 4,32€ ενώ εγώ επέμενα να της δώσω 5,32 κ να μου δώσει 1€ κέρμα. Συνέχιζε να μου απαντά γαλλικά και εγώ αγγλικά έτσι για το γαμώτο. Ήθελε να κρατήσει τα 15 κέρματα του 1€ που είχε. Μισό λεπτό της εξηγούσα πως δεν παίρνω τα ψιλά, αυτή εκεί στα γαλλικά. Εν τέλει πήρα τα ψιλά, της πέταξα ένα γερμανικό " asozial" και να πάει να γ÷μ%θει.

Και αγγλικά μηδέν σχεδόν από όλους στο πιο τουριστικό μέρος τους :s_mad

Ποίο είναι το πιο τουριστικό τους μέρος;

Κοτ ντ' αζούρ
Άβαταρ μέλους
By mirage
#11405 Δεν είναι αυτό το πιο τουριστικό τους μέρος. Καλα ευτυχώς που την έβρισες, λέμε τώρα, στα Γερμανικά και δεν σχημάτισε λάθος εντύπωση για τους Ελλήνες. Πολλά νεύρα για μερικά ψιλά....
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#11416 Νταξ, δεν παλεύονται οι γάλλοι με τα .02 € :s_biggrin
Ο αδερφός έχει ένα ειδικό βαζάκι που το γέμιζε μονόλεπτα και δίλεπτα απ την καθημερινή αγορά μπαγκέτας και μία στο τόσο έσκαγε μύτη στο φούρνο και αράδιαζε το παγκάρι :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By dstou
#11419 Eίναι διότι έξω σε ορισμένα κράτη είναι πολύ συνιθισμένες οι τιμές τύπου Χ.99 ευρώ ή λίρες. Οπότε δίνεις ολόκληρο το ποσό, Χ+1 δηλαδή, και παίρνεις ρέστα 1 σέντσι. Οι ταμειακές τους μηχανές είναι γεμάτες με κέρματα του 1 ή δύο λεπτών. Εδώ στρογγυλεύουμε τις τιμές προς τα πάνω, πιο συχνά π.χ. θα δεις ένα ολοστρόγγυλο 5 παρά αυτό, αν και σιγά σιγά αλλάζει και εδώ.

Εικόνα


Το στρογγύλεμα στα ρέστα τους ξεπερνάει, παθαίνουν κοκομπλόκο, αυτό που συνέβη στον πίτερπάν είναι τυπικό κόλλημα. Δεν είναι θέμα διαθέσιμου χρόνου, τουλάχιστον πάντα. Οι ξένοι που έρχονται εδώ και τους ζητάνε οι εισπράκτορες στα λεωφορεία στα νησιά παραπάνω χρήματα για να τους γυρίσουν στρογγυλό ποσό για ρέστα και παράλληλα να διευκολυνθούν συν τοις άλλοις, τους κοιτάνε σαν ούφο.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#11431 Στην Ολλανδία τα σεντς του 1 και 2 ευρώ έχουν καταργηθεί, αλλά υπάρχουν ως τιμές σε προϊόντα. Απλά στο τελικό ποσό γίνεται στρογγύλεμα, για έως 2 σεντς προς τα κάτω και απο 3 και πάνω προς τα 0.05.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#11434 Eίστε άπλες οι Χολλανδοί. Αυτό με το βαζάκι το έκανα κι εγώ με κρουασάν. Εδώ τα ταίζω σε μηχάνημα στο σουπερμαρκετ και παίρνω ένα κουπόνι έκπτωσης με το ίδιο ποσό για εξαργύρωση στο ταμείο. Παντως μου έχει τύχει σε διάφορες χώρες να λέω κατόπιν εορτής να σου δώσω πχ 5.32 και να μου δώσεις 1 ευρώ να τελειώνουμε αφού είχε βάλει πως εισέπραξε 5 στην ταμειακή, γιατί με είδε με το 5ευρω στο χέρι, και να παθαίνουν κοκομπλόκο. Ακόμα και στην σουπερ Γερμανία.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#11436 Πρωτη μερα Βερολινο και ριχνω 10 ευρω στο μηχανημα του μετρο για εισιτηριο. Το εισιτηριο κανει 2.60 οποτε περιμενα τα ρεστα. Εβγαζε εβγαζε εβγαζε κερματα σε φαση που λεω "ρε πουστη μου Κουλοχερι επαιξα;" Πρεπει να βγαλε 2 ευρω σε 5 λεπτα