Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#772509 Έτσι είναι ο μαζικός τουρισμός, δεν καταλαβαίνω πάλι τι θέλεις να πεις. Εννοείται αν πληρώσεις παραπάνω, θα έχεις όση exclusivity θέλεις. Είναι δυνατόν να πληρώνω να πάω στην Εύβοια στα Στύρα και να θέλω και την ησυχία μου ξέρω γω;
Αν έχω τα λεφτά, νοικιάζω σκαφάκι και πάω όπου θέλω χωρίς να με ενοχλεί το πλήθος. Αν έχω πολλά λεφτά, νοικιάζω ΚΑΙ σκάφος ΚΑΙ νησάκι, και είμαι ακόμη καλύτερα.

Άρα; Τι λέμε;
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#772514
Anonymous Founder έγραψε:δεν έχουν λεφτά για διακοπές


Αυτό δυστυχώς είναι το κεντρικό μοτίβο για μένα φέτος. Μάλιστα δε μιλάω για διακοπές με κόστος διαμονής, μόνο τα μεταφορικά και η κατανάλωση, μα και πάλι δε βγαίνει το σχεδιάγραμμα. Ούτε για εξοχικό φίλου σε νησί, στα χωριά μου μόνο το 15αύγουστο φέτος, στην καλύτερη.

Ακούω και διάφορα περί αυξημένης για την εποχή κίνησης στην Αττική. Λέω ακούω γιατί οι δικές μου διαδρομές δεν είναι πολυσύχναστες και δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα. Μια εξήγηση για τον όποια πιθανή αυξημένη δραστηριότητα θα μπορούσε να ήταν οι λιγότεροι διακοπάτοι. Από την άλλη, ίσως είναι νωρίς ακόμα. Βλέπουμε.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#772515 Δεν νομίζω πως και ο μέσος Έλληνας να μπορεί να πάει οφφ σίζον σε κάποιο Κυκλαδονήσι ας πούμε. Να πάει να κάνει και να δει τι;;
Αναγκαστικά όλοι θα πάνε το καλοκαίρι--> βουλιάζουν τα πάντα.
Βασικά, σε όλον τον κόσμο δεν γίνεται έτσι; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#772517 Δεν ξέρω για Αθήνα, επαρχία πάντως που μένω εγώ Σαββατοκύριακο περπατάς ξεβράκωτος στην μέση του δρόμου και δεν υπάρχει άνθρωπος να σε πάρει μάτι. Τώρα πως με τις τιμές των καυσίμων στον Θεό συμφέρει να πας 5 Σαββατοκύριακα πχ στην Χαλκιδική και όχι μια φορά και να κάτσεις 5 μέρες, δεν μπορώ να το καταλάβω.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#772519
Anonymous Founder έγραψε:
Άρα; Τι λέμε;


Δε λέμε τίποτα , επαναλαμβάνεις από την αρχή το ίδιο ότι όλα καλά απλά είμαστε τσιπιδες και δεν πληρώνουμε αρκετά.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#772521
KiloMeater έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
Άρα; Τι λέμε;


Δε λέμε τίποτα , επαναλαμβάνεις από την αρχή το ίδιο ότι όλα καλά απλά είμαστε τσιπιδες και δεν πληρώνουμε αρκετά.


θελεις να ερθεις hi season αλλα να μην εχει κοσμο.
Το ιδιο προβλημα ειχε και ο Νιαρχος,ο Λατσης και μερικοι αλλοι.
Αγορασαν νησι.
Εξλουσιβιτι σε χαι σιζον μονο για φορτωγκες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#772523
edmond έγραψε:Δεν νομίζω πως και ο μέσος Έλληνας να μπορεί να πάει οφφ σίζον σε κάποιο Κυκλαδονήσι ας πούμε. Να πάει να κάνει και να δει τι;;
Αναγκαστικά όλοι θα πάνε το καλοκαίρι--> βουλιάζουν τα πάντα.
Βασικά, σε όλον τον κόσμο δεν γίνεται έτσι; :hmmm:

Αν δεν θέλει πολυκοσμία, μπορεί να βρεθεί ένα Σεπτέμβρη στην Αμοργό ξέρω γω. Αλλά και πάλι, δεν νομίζω πως το πρόβλημα είναι ελληνικό.
blinkys έγραψε:Δεν ξέρω για Αθήνα, επαρχία πάντως που μένω εγώ Σαββατοκύριακο περπατάς ξεβράκωτος στην μέση του δρόμου και δεν υπάρχει άνθρωπος να σε πάρει μάτι. Τώρα πως με τις τιμές των καυσίμων στον Θεό συμφέρει να πας 5 Σαββατοκύριακα πχ στην Χαλκιδική και όχι μια φορά και να κάτσεις 5 μέρες, δεν μπορώ να το καταλάβω.

Προφανώς και δεν εννοώ να κάνεις χιλιόμετρα. Εγώ για μπάνιο πάω συνήθως στα 10 άντε 20 λεπτά από το σπίτι, και απ' ό,τι βλέπω ο πιο πολύς κόσμος κάνει το ίδιο.
KiloMeater έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Άρα; Τι λέμε;

Δε λέμε τίποτα , επαναλαμβάνεις από την αρχή το ίδιο ότι όλα καλά απλά είμαστε τσιπιδες και δεν πληρώνουμε αρκετά.

Δεν ξέρω για εσάς, εγώ πάντως δεν μπορώ να πληρώσω είναι η αλήθεια το exclusivity αυτό, αλλά δεν παραπονιέμαι κιόλας. Μήπως δεν μπορείς κι εσύ; Δεν είναι ντροπή εξάλλου, ή τουλάχιστον εγώ δεν θα ντραπώ επειδή δεν έχω λεφτά να πάω διακοπές σε ιδιωτικό νησί.

Μπορεί τελικά να είναι κι εσένα αυτό το πρόβλημα: ή να μην έχεις ή να μην θέλεις να τα δώσεις.

Πάμε πάλι λοιπόν: έχω καταλάβει κάτι λάθος; Αν ναι, εξήγησέ το μου αν θέλεις.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#772524 Με το μπαρδόν κίλο αλλά έτσι όπως το θέτεις, θα "απαιτείς" Κυριακή Ιουλίου να είναι άδεια η ΝΕΟΑΚ στο έμπα για Αθήνα :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#772526
Anonymous Founder έγραψε:Προφανώς και δεν εννοώ να κάνεις χιλιόμετρα. Εγώ για μπάνιο πάω συνήθως στα 10 άντε 20 λεπτά από το σπίτι, και απ' ό,τι βλέπω ο πιο πολύς κόσμος κάνει το ίδιο.


Πόσοι στην Αθήνα μένουν 10' με 20' από παραλία όμως; :(

Εμένα η κοντινότερη είναι η νέα μάκρη στα 28 km και το φάληρο επίσης στα 28km.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#772527
diplomat έγραψε:Αυτό δυστυχώς είναι το κεντρικό μοτίβο για μένα φέτος. Μάλιστα δε μιλάω για διακοπές με κόστος διαμονής, μόνο τα μεταφορικά και η κατανάλωση, μα και πάλι δε βγαίνει το σχεδιάγραμμα.


να πας στο Αστρος,να μαγειρευεται μεσα στο σπιτι,αντε καικαμια Αρμονια καθε 2 μερες και βγαινει. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#772530
dimviii έγραψε:να πας στο Αστρος,να μαγειρευεται μεσα στο σπιτι,αντε καικαμια Αρμονια καθε 2 μερες και βγαινει. :rtfm:


Το σχέδιο (εάν κάτσουν και άλλοι παράγοντες που δεν είναι της παρούσης) είναι να πάω, το 15αύγουστο. Μετά Λεβιδάκι στις 22-23 που τότε γιορτάζεται ο 15αύγουστος εκεί, και μετά μάλλον πίσω. Χάλια μαύρα δηλαδή εν συγκρίσει με το ιδανικό σενάριο του Άστρος - Λεβίδι - Αίγιο (εξοχικό φίλου, ιδανικότερα και συνάντηση με Τζιμκλάρκ) - Κεφαλονιά (εξοχικό φίλου). :(
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#772531
diplomat έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Προφανώς και δεν εννοώ να κάνεις χιλιόμετρα. Εγώ για μπάνιο πάω συνήθως στα 10 άντε 20 λεπτά από το σπίτι, και απ' ό,τι βλέπω ο πιο πολύς κόσμος κάνει το ίδιο.


Πόσοι στην Αθήνα μένουν 10' με 20' από παραλία όμως; :(

Εμένα η κοντινότερη είναι η νέα μάκρη στα 28 km και το φάληρο επίσης στα 28km.

Πολλοί, όχι όλοι. Άλλοι μένουν κέντρο και χαίρονται άλλα πράγματα, άλλοι μένουν δίπλα στο δάσος, άλλοι αλλού κλπ. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα.
Κάποιοι έχουν εξοχικά επίσης.
Επίσης, τα 10 ή 20 λεπτά μπορεί να είναι σε μια θάλασσα με πολύ κόσμο, άλλος θα πει δεν γουστάρω, πάω αλλού κλπ.

Γενικώς, όλα τα πράγματα είναι επιλογές. Είναι σαν να θέλω εγώ να μένω πχ στην Ελλάδα και να πληρώνομαι με μισθό Ολλανδίας. Ε, δεν γίνεται (ή μάλλον γίνεται, με τηλεργασία για πολύ λίγο κόσμο).

Πάντα θα κάνεις συμβιβασμούς, αν είσαι κοινός θνητός. Ειδικά αν μιλάμε για μαζικό τουρισμό (που προφανώς και η Σαντορίνη και η Μύκονος είναι μαζικότατος τουρισμός...).
Άβαταρ μέλους
By g8777
#772538
KiloMeater έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
Άρα; Τι λέμε;


Δε λέμε τίποτα , επαναλαμβάνεις από την αρχή το ίδιο ότι όλα καλά απλά είμαστε τσιπιδες και δεν πληρώνουμε αρκετά.


Ναι, πάνω κάτω αυτό ισχύει.
Μου είχε πει μια σοφή κουβέντα ο mjacob

Το χρήμα έχει αξία όταν το σκορπάς, όχι όταν το μετράς.

Σκορπα το να είσαι ΑΡΧΟΝΤΟΠΛΟ. Άσε την πλεμπα, πάρε μια μπέμπα. :iconcool:

Αν σε ενοχλεί ο μαζικός τουρισμός δεν είναι για σένα η Ελλάδα, δοκίμασε pleasure cubes στην Νεα Ζηλανδία. :iconcool:

( Δεν θέλω να ξέρω ).
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#772554
Anonymous Founder έγραψε: Και δεν μιλάμε τώρα για κάτι ακριβό, εμείς πληρώσαμε 50€ για να φάμε 4 άτομα ψάρια και θαλασσινά


Που φάγατε τόσα άτομα με ένα 50άρικο να έρχομαι κάθε ΣΚ να του αφήνω τα λεφτά μου;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#772579 ΙΠΠΟΚΑΜΠΟΣ-ΕΥΓΕΥΣΤΟΝ
2233 089753
https://maps.app.goo.gl/2Bsbp6Kf874xjePR8
Αν βάλεις μέσα βενζίνη και διόδια βέβαια, δεν ξέρω αν συμφέρει όσο φθηνό και να είναι.
Πολύ καλό το φαγητό του πάντως, αν και φάγαμε σαρδέλες, μύδια και γαρίδες, μην φανταστείς μεγάλο και ακριβό ψάρι.