Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#761072 Κοτζάμ Νέα Υόρκη αξίζει ένα τοπικό δικό της νομίζω.


Dimitris_P έγραψε:Θα πάμε κι εμείς τον Ιούνιο NY ! :inlove:
Έκλεισε μέσω ταξιδιωτικού γραφείου με φουλ πακέτο, hotel, ξενάγηση κλπ (δεν τα κανόνισα εγώ, απλώς το έμαθα :) )

Το ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς, αλλά Νέα Υόρκη είναι αυτή, ταξίδι ζωής :yahoo:


Εισάγω απαντήσεις

224v έγραψε:Το έχω κάνει 2 φορές από 15 μέρες φιλοξενουμενος. Και η Ουάσιγκτον αξίζει αλλά είναι 500 χλμ με όρια ταχύτητας.
Στη Ν.Υ αξίζει μια βόλτα στο High line. Που είναι ουσιαστικά 7 χλμ υπερυψομενου δρόμου που το έχουν μετατρέψει σε περίπατο με πράσινο που περνάει πλάι από κτίρια γραφείων και εμπορικών κέντρων. Ένα από αυτά είναι το παλιό meat market, με μαγαζιά και εστιατόρια, ψαριών, κρεατικών, αστακών κλπ.
Είναι στην 30th street & 10th Avenue ένας ανελκυστήρας, και είναι free access.



A-Viper7 έγραψε:+1 στο High Line, πολύ όμορφος τρόπος να περπατήσεις το νησί από νοτο προς βορρά (ή ανάποδα προφανώς).

Εγώ έχω γενικά αλεργία στις μεγάλες πόλεις αλλά λάτρεψα τη ΝΥ παρόλο που βρεθήκαμε εκεί υπο περίεργες συνθήκες λόγω κόβιντ (Μάρτιος 2020 :vava: ).

Μερικές ιδέες του τι να δεις και τι να κανεις:
- Παράσταση στο Broadway. Εμείς είδαμε το φάντασμα της όπερας αλλά είμαι σίγουρος οτι και να δεις θα σου μείνει αξέχαστο.
- Knicks στο Madison Square Garden
- High line (όπως αναφέρθηκε ήδη)
- Υπάρχει ενα bar που λέγεται Skylark, είναι ψιλοχαλαρά και έχει φοβερή θέα του skyline (απο κέντρο προς Chrysler)
- Για φαγητό, αυτό που θυμάμαι είναι το Serafina Osteria στη ΝΑ πλευρά του Central Park.
- 99c pizza. Μιεχ pizza αλλά αξίζει για την καλτίλα. :lol:
- Προφανώς όλα τα τουριστικά: Αγαλμα Ελευθερίας, Ellis, Central Park, MOMA, Met, Times Square, klp

Εμείς κάναμε και μονοήμερη εκδρομή με γκρουπ στην Washington. Είναι ταλαιπωρία αλλά αξιζει νομίζω μιας και βλεπεις όλα τα κυβερνητικά κτήρια, Σμιθσιονιαν, κλπ..

Αυτά για την ώρα και οτι θέλεις ρωτάς! :)
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#761073 Τι παίζει αν θέλω ν'αγοράσω κάτι αξίας χωρίς να περάσει τελωνείο;
Πχ αν θέλω να πάρω από εκεί κανά άιφον (όχι για μένα :shifty: ) ή καμιά φωτογραφική, θα πρέπει στο πήγαινε να έχω ήδη μαζί μου μια αντίστοιχη συσκευή ευτελούς αξίας;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#761077 Θα επιστρεψεις με απευθείας πτήση??
Σε κάθε περίπτωση τα έχεις ξεπακεταρει όταν μπεις Ελλάδα. Εάν έχεις περάσει από ευρωπαϊκό αεροδρόμιο δεν ασχολούνται δηλώνεις ρευστό εάν εχεις πάνω από 10.000. Ευρώ, και την προέλευση τους!!!

.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#761081 Αφηνω αυτο εδω.


Εικόνα


Α, και αυτο:


Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#761083
224v έγραψε:Θα επιστρεψεις με απευθείας πτήση??
Σε κάθε περίπτωση τα έχεις ξεπακεταρει όταν μπεις Ελλάδα. Εάν έχεις περάσει από ευρωπαϊκό αεροδρόμιο δεν ασχολούνται δηλώνεις ρευστό εάν εχεις πάνω από 10.000. Ευρώ, και την προέλευση τους!!!

.
Απευθείας είναι η πτήση. Άρα τα βάζω στη βαλίτσα ξεπακεταρισμενα. Ισχύει το άλλο που έγραψα;
Καλό αυτό με τα μετρητά, αν βρεις δώσε
Το πολύ μερικά ντολλαρς να έχω μαζί μου, ψιλολογια. Btw με revolut θα είμαι κομπλέ θαρρώ
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#761092 Κανενα πρόβλημα δε θα έχεις αρκεί να δηλώσεις αυτα που έχεις μαζι σου στην αναχώρηση από Ελλάδα και να ταιριάζουν με αυτά που φέρνεις πίσω. Καλα να περάσετε!

Sent from hell >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#761112 Τρόφιμα να μην έχετε φτάνοντας εκεί.!!! Και προσοχή στον τύπο που ελέγχει τη βίζα εισόδου, κλπ. Εάν θέλει δεν σε περνάει... βέβαια θα σας τα πει και η συνοδός της εκδρομής αυτά πιστεύω...

.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#762359 Πλήρωνα παντού με ρεβολουτ και δεν είχα κάνενα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#763819 Για τηλεφωνία και δεδομένα τι κάνουμε; Προπαραγγελία κάποιας prepaid SIM ή βρίσκεις εκεί;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#766125 Υπάρχει μετατροπέας μετασχηματιστής μικρός, όχι γκουμουτσα, από 220 σε 110; Κατι σαν αυτό αλλά το αντίστροφο ;

https://www.skroutz.gr/s/25554533/Minwa ... tly_viewed
Άβαταρ μέλους
By 224v
#766126 Ρώτα το ξενοδοχείο που θα μένεις, αυτοί λογικά θα έχουν λύσεις για αύρα που ψάχνεις, εγω έμενα σε σπίτι του γιου μου και είχε λύσεις. Η Ν. Υόρκη δέχεται εκατομμύρια τουριστών και είναι οργανωμένη.

.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#766128
Dimitris_P έγραψε:Υπάρχει μετατροπέας μετασχηματιστής μικρός, όχι γκουμουτσα, από 220 σε 110; Κατι σαν αυτό αλλά το αντίστροφο ;

https://www.skroutz.gr/s/25554533/Minwa ... tly_viewed
Τι θες να κάνεις ακριβώς;


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#766132 Κάποιες συσκευές που έχω, πχ ηλεκτρική οδοντόβουρτσα, δεν υποστηρίζουν από 100-230 ως αλλά μόνο 220.