Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#621393
Corto Maltese έγραψε:Σκνίπερα έχεις πάει στη mainland Σκανδιναβία; Γιατί αν κρίνω από αυτό που είδα στο Ófærð το τοπίο μου φάνηκε υποδεέστερο του Νορβηγικού. Αστική ομορφιά λες ότι δεν έχει, εν τέλει και με το χέρι στην καρδιά πόσο θα πρότεινες σε κάποιον να πάει εκεί και να υποστεί το εξτρά κόστος;
Μπορεί να έχω ζήσει 1 χρόνο στην Σουηδία αλλά δεν θεωρώ ότι έχω κυκλοφορήσει Σκανδιναβία (και προσπαθώ να ξεχνάω την Κοπεγχάγη). Και ναι, από διάφορες φωτό κλπ υπάρχουν φανταστικές ομορφιές στη Νορβηγία κλπ. Και βέβαια υπάρχει και το θέμα γούστου σε άλλους αρέσει το ένα σε άλλους το άλλο. Όμως τα τοπία στην Ισλανδία δεν θα τα χαρακτήριζα υποδεέστερα αλλά διαφορετικά. Και νομίζω πιο εξωπραγματικά, σαν να μην είσαι στον πλανήτη Γη μερικές φορές. Και δεν είναι μόνο τα τοπία αυτά καθαυτά αλλά και η γενικότερη αίσθηση και άλλα διάφορα που δεν προσφέρονται αλλού. Συνολικά δεν τη θεωρώ ανταγωνιστική των άλλων Σκανδιναβικών χωρών, δεν θα την σύγκρινα (όπως πχ είχα κάνει Σουηδία-Δανία), απλά είναι αλλιώς.
Η κόρη μου με ενημέρωσε ότι του χρόνου τα Χριστούγεννα θέλουμε να πάμε σε μέρος Αη βασίλη και πολύ χιόνι... βόρεια Σκανδιναβία σου ερχόμαστε. Εκτός αν μέχρι τότε ξεπεράσει τον Αη Βασίλη :whistlink: :innocent: και πάμε απλά σε βουνό με χιόνια-σκι κλπ...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#621395 Έχω γυρίσει το μεγαλύτερο μέρος της Νορβηγίας οπότε δεν κρίνω από φωτογραφίες. Οι σκηνές στο σήριαλ θυμίζουν αρκετά τη βόρεια Νορβηγία, που όντως είναι διαφορετική από τη νοτιότερη χώρα, αλλά την αίσθηση που σου αφήνει η Νορβηγία δεν μου τη μετέφερε καμιά σκηνή.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#621448
Anonymous Founder έγραψε:Πανάκριβη ακόμη και σε σχέση με την Νορβηγία; :lipsealed:


πλεον νομίζω πως και στο θέμα τιμών ειναι πιο τραγική :lol:

Να επισημάνω οτι η Σουηδία δε φτουράει μία μπροστά στην Νορβηγία σε τοπία, εκτός ίσως απ τη Lapland
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#621452
sknipper έγραψε:Το σκέφτηκα για φωτό αλλά αφενός το βρίσκω μπελά να τις περνάω και να παίρνω λινκ κλπ και αφετέρου δεν είμαι ταλαντούχος σαν άλλους. Ούτε θέλω να σας δείχνω την κόρη μου να μου κάνει φατσούλες στον καταρράκτη ή αγκαλίτσες στο Blue lagoon.
Ψάξτε online, υπάρχουν φανταστικές φωτογραφίες για να δείτε και blue lagoon και βόρεια φώτα, και ωραία τοπία και καταράκτες και θάλασσα με βουνά ημιχιονισμένα στο βάθος (αυτή είναι η "καλή" θέα αν μένεις στο Ρέυκγιαβικ και την προσφέρουν οι παραλιακές πολυκατοικίες).
Εικόνα

Για τις φωτογραφίες, ένας πολύ εύκολος τρόπος να ανεβάσεις είναι το Tapatalk. Εγώ μόνον γι'αυτό το λόγο το χρησιμοποιώ ακόμη. Δοκίμασέ το.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#621503
Anonymous Founder έγραψε:
sknipper έγραψε:Το σκέφτηκα για φωτό αλλά αφενός το βρίσκω μπελά να τις περνάω και να παίρνω λινκ κλπ και αφετέρου δεν είμαι ταλαντούχος σαν άλλους. Ούτε θέλω να σας δείχνω την κόρη μου να μου κάνει φατσούλες στον καταρράκτη ή αγκαλίτσες στο Blue lagoon.
Ψάξτε online, υπάρχουν φανταστικές φωτογραφίες για να δείτε και blue lagoon και βόρεια φώτα, και ωραία τοπία και καταράκτες και θάλασσα με βουνά ημιχιονισμένα στο βάθος (αυτή είναι η "καλή" θέα αν μένεις στο Ρέυκγιαβικ και την προσφέρουν οι παραλιακές πολυκατοικίες).
Εικόνα

Για τις φωτογραφίες, ένας πολύ εύκολος τρόπος να ανεβάσεις είναι το Tapatalk. Εγώ μόνον γι'αυτό το λόγο το χρησιμοποιώ ακόμη. Δοκίμασέ το.
Και εγώ το κρατάω μόνο για αυτό το λόγο. Περνάς τις φωτό και μετά πας και κάνεις edit και βάζεις λόγια από τον υπολογιστή.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#621505
rx8_drifter έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Πανάκριβη ακόμη και σε σχέση με την Νορβηγία; :lipsealed:


πλεον νομίζω πως και στο θέμα τιμών ειναι πιο τραγική :lol:

Να επισημάνω οτι η Σουηδία δε φτουράει μία μπροστά στην Νορβηγία σε τοπία, εκτός ίσως απ τη Lapland

Top 10 most expensive countries to live in
Bermuda, 144.88
Switzerland, 131.39 (we have a winner here)
Iceland, 123.96
Norway, 113.07
Bahamas, 100.68
Luxembourg, 95.56
Denmark, 93.03
Singapore, 91.04
Japan, 86.58
Israel, 86.53

Top 10 cheapest countries to live in
Pakistan, 25.08
Egypt, 25.69
Ukraine, 25.98
India, 26.88
Tunisia, 27.67
Kosovo, 29.44
Georgia, 29.66
Azerbaijan, 30.62
Bangladesh, 31.99
Algeria, 32.13

https://www.indy100.com/article/most-ex ... ng-8256981
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#621543 Nαι, ελβετία μετά την αλλαγή ισοτιμίας ειναι αστεία για εμας ως προορισμός, αν και εχει πολλά πράγματα να κάνεις.

Ήμουν ενα ΣΚ στη ζυρίχη και ειναι σοκαριστικό το τι πληρώνεις ο,τιδήποτε :s_crazy
Τελευταία επεξεργασία από rx8_drifter και 09 Ιαν 2020, 14:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By GTS
#621544
rx8_drifter έγραψε:Nαι, ελβετία μετά την αλλαγή ισοτιμίας ειναι αστεία για εμας ως προορισμός, αν και εχει πολλά πράγματα να κάνεις.

Ήμουν ενα ΣΚ στη ζυρίχη και ειναι σοκαριστικό το να πληρώνεις ο,τιδήποτε :s_crazy

Για ενα σκ ζυριχη ε δεν εχεις και πολλα εξοδα συν οτι υπαρχουν και ποιο λογικες τιμες αν κοιταξεις λιγο. Το ελβετικο φραγκο σουπερ υπερτιμημενο ειδικα τον τελευταιο καιρο.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#621615 Kάνοντας ο,τι θα έκανα οπουδήποτε κι αν πήγαινα ενα ΣΚ είχα περίπου διπλάσια έξοδα, ίσως και παραπάνω. Προφανώς δεν πήγα για να φάω κεμπαπ ή να πιώ καφέ στο σπιτι και γενικά σχολίασα την φάση της Ελβετίας.
Αν θες μπορεις επισης να πάρεις και ταπερ απ το σπιτι και ενα ΣΚ να μην ξοδέψεις και τίποτα :s_yes
Άβαταρ μέλους
By GTS
#621627 Προφανως και θα ξοδεψεις παραπανω στην Ελβετια αλλα δεν Βλεπω τον λογο να πας πχ στο Vapiano να πληρωσεις διπλες τιμες απο Γερμανια. Θα πρεπει να το ψαξεις λιγο σε τι αξιζει να δωσεις τα χρηματα που ζητουν.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#621636 Με αυτά που γράφεις αντιλαμβάνεσαι(?) οτι αυτοαναιρείσαι ετσι :lol:
Αν το βαπιάνο κοστίζει τα διπλά, φαντάσου ενα καλό εστιατόριο, μπαρ κλπ.

Εν ολίγοις συγκρίνεις ίδια πράγματα και οι διαφορές ειναι μεγάλες έως πολύ μεγάλες. Η ποιότητα προφανώς σε αυτό το επίπεδο ειναι εξαιρετική, αλλά αυτό δεν παύει να τα κανει δυσπρόσιτα και δυσανάλογα για εμάς. Κοκτεηλ πχ σε μαγαζιά "αντίστοιχα" του Ρόττερνταμ ειναι γύρω στο 80% ακριβότερα. Εστιατόρια ίδιου βεληνεκούς σχεδόν διπλάσιες τιμές (3 course menu με κρασί άνετα κοντά στα 100€/ατομο για τους 3 μας). Καφέδες ο εσπρέσο έπαιζε γύρω στα 5-6€ κλπ.
Πριν γίνει η ισοτιμία 1-1 ήταν αρκετά ανεκτά, πλεον ξεφεύγει.

Μην γράφουμε για να γράφουμε, άν έχεις κάτι συγκεκριμένο πες το να το κουβεντιάσουμε. Όρισε όμως το θέμα της συζήτησης, πχ γράψε πώς μπορώ να περάσω ενα ΣΚ στην ελβετία με 100€ χωρίς να κατσικωθώ στον τρύφωνα
Άβαταρ μέλους
By GTS
#621645 Εγω αυτό που ειπα είναι για 2 μερες ποσο παραπανω θα ξοδεψεις? Προφανως στην ισοτιμια που είναι το φραγκο αν πληρωνεσαι στην Ευρωζωνη θα είναι σοκ οι τιμες (1.08, ειδικα όταν το 2009 η ισοτιμια ηταν 1.5)

Δεν εχω παει στο Ροττερνταμ οποτε δεν ξερω αν συγκρινεται με Ζυριχη (λιγο δυσκολο μου φαινεται). Καφες πραγματι ηταν πολύ ακριβος και το φαγητο εξω και αυτό γιατι πληρωνουν και τα διπλα αυτους που δουλευουν εκει (σε σχεση με τις γειτονικες χωρες).
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#621671
GTS έγραψε:Εγω αυτό που ειπα είναι για 2 μερες ποσο παραπανω θα ξοδεψεις? Προφανως στην ισοτιμια που είναι το φραγκο αν πληρωνεσαι στην Ευρωζωνη θα είναι σοκ οι τιμες (1.08, ειδικα όταν το 2009 η ισοτιμια ηταν 1.5)

Δεν εχω παει στο Ροττερνταμ οποτε δεν ξερω αν συγκρινεται με Ζυριχη (λιγο δυσκολο μου φαινεται). Καφες πραγματι ηταν πολύ ακριβος και το φαγητο εξω και αυτό γιατι πληρωνουν και τα διπλα αυτους που δουλευουν εκει (σε σχεση με τις γειτονικες χωρες).


H απάντηση ειναι ξανα η ίδια: Σχεδόν τα διπλά, κάνοντας αυτά που θα έκανα αν πήγαινα ενα ΣΚ κάπου αλλού, δλδ τρώγοντας και πίνοντας έξω, χωρίς περεταίρω δραστηριότητες, που φαντάζομαι και αυτές θα ειναι στα ίδια επιπεδα.
Γενικώς όταν οι μισθοί ειναι αρκετά ψηλότεροι, και η ισοτιμία ειναι σε αυτά τα επίπεδα, δεν αποτελεί έκπληψη