Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By mirage
#615432 Και στο Λονδίνο εχει πλεον το vagina museum.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#620712 Ισλανδία: Χώρα της φωτιάς και του πάγου λένε και προσθέτω και της συννεφιάς, του σκότους και του ανεμομαζώματος.
Πήγα, είδα, επιβίωσα και επέστρεψα. Και ναι, μου άρεσε. Και τώρα ευπειθώς αναφέρω. Ακολουθεί σεντόνι.

Περίεργος τόπος και ιδιαίτερος.
Ιδιαίτεροι και οι άνθρωποι, όχι ιδιαίτερα εκλεπτυσμένοι, λιγάκι βουνίσιοι, αλλά σωστοί, τίμιοι, ειλικρινείς, με σεβασμό, εργατικοί και αποτελεσματικοί. Δεν είναι αγενείς αλλά είναι ευθείς και άμεσοι που ξενίζει.
Δεν είναι και πολλοί, 360.000 εκ των οποίων >50.000 μετανάστες, πολλοί Πολωνοί. Κατανομή πληθυσμού: 200.000 στο Ρεϋκγιαβικ, 20.000 στην άλλη μεγάλη πόλη του βορά το Ακουρέυρι και οι υπόλοιποι διασκορπισμένοι σε οικισμούς και χωριουδάκια περιφερειακά.
Εκτρέφουν και το ισλανδικό αλογάκι (σαν μουλάρι που μοιάζει με πόνυ) κι έχουν ίσαμε 90.000 από αυτά. 360.000 κάτοικοι- 90.000 άλογα, αναλογία 4:1. Η κύρια ιδιατεροτητά τους έχει να κάνει με τον βηματισμό τους, ενώ τα άλλα άλογα έχουν 3 είδη αυτά έχουν 4 και μερικά 5. Τα ιππεύουν, τα νοικιάζουν για εκδρομές, τα φορτώνουν και τα τρώνε. Κυρίως τα εξάγουν. Δεν εισάγουν άλογα για να διατηρηθεί το είδος καθαρό.
Σκύλο είδα μόνο έναν, μεγάλο λυκόσκυλο με λουρί. Γενικά μάλλον οικιακά ζώα δεν παίζουν στην πόλη.

Αλλά ας μην αποφεύγουμε άλλο τον ελέφαντα στο δωμάτιο. Ναι, οι τιμές γενικά ακριβότατες, σε ό,τι και να θέλεις να αγοράσεις. Φαγητό, πιοτό, ρούχα, σούπερ μάρκετ. Αλλά ελάχιστος μισθός είναι περί τα 2000 ευρώ οπότε όλα είναι σχετικά. Μόνο έτσι μπορεί να πληρώνουν επαρκείς φόρους ώστε να δικαιολογούνται όλες οι υποδομές για μόνο 360.000 ανθρώπους σε ένα ιδιαίτερα δύσκολο περιβάλλον.
Δρόμοι που συνεχώς βελτιώνονται αλλά και φθείρονται, σίγουρα συμβάλλει ο καιρός και το πόσο πολλοί κυκλοφορούν με λάστιχα με καρφιά (και τα λεωφορεία με λάστιχα με καρφιά). Μη φανταστείτε αυτοκινητόδρομους, αποτελούν την εξαίρεση για λίγα χλμ, μιλάμε για 1 λωρίδα ανά κατεύθυνση με μέτρια σήμανση και ακαθόριστα όρια. Θα οδηγούσα στην πόλη αλλά εκτός πόλης μόνο καλοκαίρι, να βλέπω το δρόμο. Δεν θα τολμούσα χειμώνα να βγω μόνος μου με νοικιάρικο. Δεν είμαστε μαθημένοι σε τέτοιες συνθήκες.
ΜΜΜ λεωφορεία στις πόλεις και αεροπλάνα. Μάλλον στηρίζονται στα ΙΧ. Τιμή βενζίνης νομίζω αντίστοιχη με άλλων χωρών.
Πολύ εντυπωσιακά τα σούπερ τζίπ αλλά και πολλά βανάκια με τεράστιες ρόδες. Προφανώς χρειάζονται για να κυκλοφορείς όταν οι δρόμοι δεν είναι φρεσκοκαθαρισμένοι ή εκτός δρόμων.
Σκότος λόγω εποχής και γεωγραφικού πλάτους που επιτείνεται με την συννεφιά. Πολύ μαυρίλα ακόμα και τις λίγες ώρες "μέρας". Υποθέτω αν είχαμε ικανοποιητικό χιόνι θα έδινε επιπλέον φωτεινότητα. Λόγω βροχών το χιόνι από την χιονοθύελλα που είχε γονατίσει τη χώρα μια εβδομάδα νωρίτερα είχε σχεδόν λιώσει.
Μικρό εύρος θερμοκρασιών οπότε είναι εύκολο να διατηρήσεις κάτι αν παγώσει. 11% της χώρας είναι παγετώνες.
Η νοτιοδυτική πλευρά είναι η πιο ζεστή και σταθερή (λόγω γκολφ στρήμ ρεύματος), οι άλλες μπρρρρρ.
Ο καιρός χαρακτηρίζεται από την ευμεταβλητότητά του και τους αέρηδες. Και τα δύο τα διαπιστώναμε καθημερινά. Οι καιρικές προβλέψεις ψιλολαχείο μου φάνηκαν. Πιάνουν θερμοκρασία και νέφωση αλλά από αέρα και αν θα βρέξει όχι και τόσο καλά. Ίσως χρειάζεται υπερτοπική πρόγνωση.
Από ντύσιμο πέραν από στρωματοποίηση (layers) έχει σημασία να έχεις καλή εξωτερική αντιανεμική+αδιάβροχη προστασία (και να κλείνεις καλά τις εισόδους από μέση-μανίκια-λαιμό). Και αδιάβροχο παντελόνι και διπλή κάλτσα και κατάλληλα παπούτσια περιπάτου και γάντια, μπαλακλάβα-κουκούλα. Βασικά το -1-2°C με τον αέρα το νιώθεις πολύ άσχημα αν δεν έχεις καλή προστασία. Σε αφήνει σχεδόν αδιάφορο αν έχεις. Καρφάκια δεν χρειαστήκαμε αλλά είδαμε μέρη με ταμπελάκια που σου έλεγε ότι χρειάζονται.

Νερό ζεστό άφθονο, γεωθερμία για 90% της θέρμανσης (το υπόλοιπο με ηλεκτρικό από υδροηλεκτρικές πηγές, δεν καίνε κάρβουνο/πετρέλαιο/γκάζι/πυρηνικά, το ηλεκτρικό είναι πολύ φτηνό), θερμοκήπια φτιάχνουν διάφορα όλον τον χρόνο υπό άψογες συνθήκες (μέλισσες για επωασμό, ειδικά καλά έντομα για να τρώνε τα αυγά από τα κακά έντομα καταργούν την ανάγκη για φάρμακα κλπ, πότισμα από το καθαρότερο νερό παγετώνα και ανακύκλωση των φυτών για χρήση από τους αγρότες σαν λίπασμα) και εντυπωσιακή απόδοση.
Βασικά κάνεις μια γεωτρησούλα και βρίσκεις ζεστό νερό για να ζεστάνεις το σπίτι σου στη μέση του πουθενά. Έτσι και οι πισίνες τους είναι εξωτερικές(!) με τζάμπα θέρμανση διατηρώντας 28-30 βαθμούς. Το γνωστό Blue Lagoon (λιμνούλα χαλάρωσης τουριστικό highlight) είναι στους 38-40 βαθμούς. Βέβαια δεν είναι όλα τέλεια, σε κάποιες περιπτώσεις η μύτη αντιλαμβάνεται μια υποψία θειούχων στα ζεστά νερά.
Βρίσκονται εκεί που συναντιούνται οι πλάκες Β. Αμερικής και Ευρασίας οπότε υπάρχει μπόλικη υπόγεια ενέργαι, έχουν ενεργά ηφαίστεια και πολλά σημεία που αναβλύζουν θερμό αέριο είτε απαλά (ατμοί και μπουρμπουλήθρες) είτε πιο βίαια (γκέυζερ).
Νερό κρύο καθαρότατο από τους παγετώνες. Νερά τρεχούμενα, ποταμάκια και καταρράκτες.
Παγετώνες με σπηλιές, λάβα με χαράδρες και σπηλιές, πάγος-χιόνια και δίπλα αναβλύζουν καυτά νερά, πολύ μπερδεμένα πράματα για εμάς τους μεσόγειους.
Έχουν καταφέρει να τα κάνουν όλα να λειτουργούν προς όφελός τους και τα εκμεταλλεύονται πλήρως. Και βέβαια η υπ'αριθμόν ένα πηγή χρημάτων ο τουρισμός. Πουλάνε όλα τα παραπάνω και το βόρειο σέλλας (που δυστυχώς δεν εμφανίστηκε). Και το κάνουν πολύ οργανωμένα κι επιτυχημένα και ταυτόχρονα απλά και εύκολα. Και λόγω αναγκαστικά υψηλών τιμών κυρίως σε πλούσιους τουρίστες.

Αρχιτεκτονικά απογοητεύτηκα. Το στάνταρ είναι ένα κουτί από κάτι που μοιάζει με ελενίτ για τοίχους και σκεπή όχι ξύλινη. Τελείως άκομψο, εντελώς λειτουργικό και απέριττο. Τα πιο μοντέρνα όμως μπορεί να παραμένουν τσιμεντένια κουτιά αλλά μου αρέσαν. Γενικά φοριούνται πολύ οι μεγάλες γυάλινες επιφάνειες από το πάτωμα ως το ταβάνι. Το ότι έχουν φτηνή θέρμανση δεν κρύβεται.

Πιοτί πολύ ακριβό, έχουν duty free και στο έμπαινε στη χώρα ακριβώς για να πάρεις ό,τι προλάβεις. Υπάρχει κι εφαρμογή για να σου λέει που να βρεις φτηνό αλκοόλ (πότε είναι η happy hour σε κάθε μέρος και τι προσφορά παίζει).

Φαγητό εστιάζει σε ψάρια (σημαντικός οικονομικός παράγων η αλιεία και καθοριστικός της εξωτερικής πολιτικής), πολύ αρνί και λιγότερο μοσχαρίσιο. Αλλά τρώνε και άλογο, φάλαινα και κάτι θαλασσόψαρα που μοιάζουν με πιγκουινάκια.
Φυσικά και το φαγητό είναι κι αυτό πολύ ακριβό. Αλλά όπου έφαγα ήταν καθαρά, προσεγμένα, περιποιημένα, με πολύ καλό σέρβις, πολύ καλή παρουσίαση πιάτων και από γεύση..... απίθανες γεύσεις και συνδυασμοί. Προφανώς το νερό και οι πρώτες ύλες είναι εξαιρετικές αλλά θα πρέπει όποιος μαγειρεύει να είναι μαγειρική ταλεντάρα. Τι να πω, ό,τι πήραμε ήταν εξαιρετικό, τέτοια αρνιά δεν έχω ξαναφάει, νοστιμότατοι συνδυασμοί και σε φαγητό και σε γλυκό, πχ φράουλες με παγωτό βασιλικό (ναι διαβάσατε καλά, παγωτό από βασιλικό!) που να ταιριάζει τόσο καταπληκτικά. Η γυναίκα μου για πρώτη φορά έγλειφε τα πιάτα, κανονικά πάντα αφήνει.
Ίσως απλά δεν υπάρχει κακό εστιατόριο, υπάρχουν μόνο πολύ καλά οπότε όχι φτηνά. Το παίρνεις απόφαση και προχωράς.

Τεχνολογία υπάρχει και χρησιμοποιείται χωρίς να τονίζεται. Γενικά συνδυάζουν πολύ καλά την παράδοση με τις μοντέρνες τεχνολογίες. Διαθέτουν καλό νοσοκομείο, σχολεία και πανεπιστήμια.
Πληρωμές παντού με κάρτα. Δεν είχα καν φτιάξει τοπικό νόμισμα ούτε πήρα από ΑΤΜ, το πρωτοείδα όταν βρήκα ένα νόμισμα στο πάτωμα του αεροδρομίου φεύγοντας. Είχα αλλάξει σε κορώνες στη revolut και πλήρωσα με αυτήν παντού.
Τοπία μοναδικά, περίεργα που ξενίζουν και γοητεύουν ταυτόχρονα. Αλλά αξίζει να τα επισκεφτεί κανένας. Θέλει αρκετές μέρες, οργάνωση, εξοπλισμό και όρεξη για περπάτημα. Όλα μπορούν να οεργανωθούν εξ'αποστάσεως απευθείας με τους τοπικούς οργανωτές αποφεύγοντας τα πακέτα των τουριστικών πρακτορείων.
Η γυναίκα μου είδε την τεχνολογική πρόοδο με επαγγελματικές προοπτικές, τα τοπία, την ηρεμία, την προστασία από τον κακό πολιτισμό (ρύπανση κάθε είδους, βρώμα, χνωτίλα), την ασφάλεια, την μακροβιότητα και άρχισε να σκέφτεται μήπως να πάμε να ζήσουμε εκεί.... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#620728 Πολύ ωραία και αναλυτική περιγραφή απο τον σύγχρονο Πυθέα, sknipper

Μια χώρα που την είδα πιο πολύ απο τα σηριαλ του Κορμακουρ.

Για το ερώτημα σου, πιστεύω ότι όχι, δεν ειναι κάτι με μακρόχρονη προοπτική για ενα μεσόγειο.
Μονο με δοκιμή όμως μπορείς να έχεις τη τελική απάντηση.

Θενκ γιου
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#620739
elteo έγραψε:Ωραίο review sknipper. :thumbsup:


+1
Άβαταρ μέλους
By fot
#620740
elteo έγραψε:Ωραίο review sknipper. :thumbsup:

+2

Θα ήθελα όμως, έστω λίγες φωτό, μαζί.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#620797 Τρομερό, κάπως έτσι το φανταζομουν από ταινίες ντοκιμαντέρ κτλ. Καμία φωτό;; :metalo:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#620822 Το σκέφτηκα για φωτό αλλά αφενός το βρίσκω μπελά να τις περνάω και να παίρνω λινκ κλπ και αφετέρου δεν είμαι ταλαντούχος σαν άλλους. Ούτε θέλω να σας δείχνω την κόρη μου να μου κάνει φατσούλες στον καταρράκτη ή αγκαλίτσες στο Blue lagoon.
Ψάξτε online, υπάρχουν φανταστικές φωτογραφίες για να δείτε και blue lagoon και βόρεια φώτα, και ωραία τοπία και καταράκτες και θάλασσα με βουνά ημιχιονισμένα στο βάθος (αυτή είναι η "καλή" θέα αν μένεις στο Ρέυκγιαβικ και την προσφέρουν οι παραλιακές πολυκατοικίες).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JBT
#621122 https://youtu.be/8LeQN249Jqw

Σε ζήλεψα σκνιπαr
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#621157 Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι φημισμένα είναι τα μάλλινα πουλοβεράκια. Τόσα αρνιά τρώνε το μαλλί δεν πάει χαμένο. Δεν είναι κακά αλλά είναι τόσο ακριβά που τα απώθησα από τη μνήμη μου. Κάτι σαν από 200-300 ευρώ.... ε, δεν τα δίνω για πουλοβεράκι. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#621197
sknipper έγραψε:. Κάτι σαν από 200-300 ευρώ.... ε, δεν τα δίνω για πουλοβεράκι. :dizzy:

για παπούτσια όμως κάποιοι εδώ μέσα τα δίνουν . που μπορεί και να τα πετάξουν μετά από 2-3 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#621198 Καλά, άλλοι δίνουν τόσα και τόσα για τους καρκινοσωλήνες, δεν λέει κάτι αυτό.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#621224 Χρήσιμες εφαρμογές:
appy hour για μισοτιμής μπύρες και αλκοόλ
appening για τα χάπενινγκς
straeto για τα λεωφορεία στο Reykjavik
aurora για τα βόρεια φώτα
Και βέβαια το site vedur.is για τον καιρό
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#621319 Σκνίπερα έχεις πάει στη mainland Σκανδιναβία; Γιατί αν κρίνω από αυτό που είδα στο Ófærð το τοπίο μου φάνηκε υποδεέστερο του Νορβηγικού. Αστική ομορφιά λες ότι δεν έχει, εν τέλει και με το χέρι στην καρδιά πόσο θα πρότεινες σε κάποιον να πάει εκεί και να υποστεί το εξτρά κόστος;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#621355
rx8_drifter έγραψε:Επειδή έχει γίνει πολύ χαιπ και τα πανέμορφα μέρη που έχει (κάτι φυσικές πισίνες κλπ) πλεον είναι λίγο φάση κινέζοι στη Σαντορίνη, για εμένα οποιος θελει northern experience να σκεφτει τα λοφοτεν :s_roses

Και Ναι η Ισλανδία είναι πανάκριβη :lipsealed:


To είπα λίγο πιο κομψα :lol: