Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#591612 Ναι αυτό, δε δίνω κάτι κάτω
Άβαταρ μέλους
By drdino
#591613 Τότε κατευθείαν πύλη πας. Αν έχεις δε την εφαρμογή τότε ούτε τύπωμα χρειάζεται.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#591638
Corto Maltese έγραψε:Αν κατάλαβα καλά, αν έχω τυπωμένα boarding passes από το online check-in δε γλιτώνω την ουρά στο αεροδρόμιο. Πρέπει να κάνω και εκεί check-in, σωστα;

Τυπωμένα, ή στο κινητο, αν εχεις βαλίτσα που την παίρνεις στην καμπίνα δεν περιμενεις στο γκισε στο αεροδρόμιο.

Περνας τον έλεγχο και κατευθύνεσαι απευθείας στην πύλη εξόδου.

Αν εχεις αποσκευή που την παραδίδεις για μεταφορα, τότε μόνο πας σε check in και στο αεροδρόμιο
Άβαταρ μέλους
By g47
#593003 Ξερει κανεις αν δικαιουμαι αποζημιωση σταθμευσης λογω καθυστερησης πτησης?
Η ryan το αρνειται :
As per our policy, Ryanair is unable to consider prepaid expenses, therefore we are not in a position to process your request for reimbursement.

Tο θεμα ειναι οτι ζητω τα επιπλεον και οχι το συνολο του ποσου, αλλα δεν το κατανοουν.
Άβαταρ μέλους
By dimitris
#593088
g47 έγραψε:Ξερει κανεις αν δικαιουμαι αποζημιωση σταθμευσης λογω καθυστερησης πτησης?
Η ryan το αρνειται :
As per our policy, Ryanair is unable to consider prepaid expenses, therefore we are not in a position to process your request for reimbursement.

Tο θεμα ειναι οτι ζητω τα επιπλεον και οχι το συνολο του ποσου, αλλα δεν το κατανοουν.


Αν καταλαβαίνω σωστά, άργησε μια πτήση στην οποία επέβαινες, και χρειάστηκε να πληρώσεις επιπλέον στάθμευση αυτοκινήτου στο αεροδρόμιο από αυτή που είχες προπληρώσει. Νομίζω κάτι τέτοιο δε θα το πληρώσει καμία εταιρεία. Ειδικά η Ryanair δε θα πληρώσει ούτε πολύ οφθαλμοφανεστερες παραλείψεις της.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#593105 Wizz αναχώρηση από Λούτον στις 16:40 αντί για 15:25. Άφιξη Αθήνα στις 22:10 αντί για 21:05. Ώσπου να περάσουμε έλεγχο διαβατηρίων δεν προλάβαινα το λεωφορείο για Τρίπολη οπότε διανυκτέρευση στο αεροδρόμιο ώστε να πάρω το πρώτο πρωινό δρομολόγιο.
Τι να κάνεις,τι να πεις;

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By g47
#593191
dimitris έγραψε:
Αν καταλαβαίνω σωστά, άργησε μια πτήση στην οποία επέβαινες, και χρειάστηκε να πληρώσεις επιπλέον στάθμευση αυτοκινήτου στο αεροδρόμιο από αυτή που είχες προπληρώσει. Νομίζω κάτι τέτοιο δε θα το πληρώσει καμία εταιρεία. Ειδικά η Ryanair δε θα πληρώσει ούτε πολύ οφθαλμοφανεστερες παραλείψεις της.


Σωστα καταλαβες. 4 ωρες καθυστερηση το πηγαινε, 8 ωρες και 5 λεπτα το ελα. Δεν θα αναφερθω στη συμπεριφορα της εταιριας. Τελικα πεταξαμε με αλλο αεροπλανο.
Εχει ηδη πληρωθει η αποζημιωση αλλα για το γαμωτο ψαχνω να βρω αν καλυπτει και αυτο το εξοδο που εξαιτιας της πληρωσα.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#593196 Consequential loss δύσκολο να σου πληρώσουν. Το καλύπτεις με την αποζημίωση που πήρες (x2).
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#593202
bill33 έγραψε:Wizz αναχώρηση από Λούτον στις 16:40 αντί για 15:25. Άφιξη Αθήνα στις 22:10 αντί για 21:05. Ώσπου να περάσουμε έλεγχο διαβατηρίων δεν προλάβαινα το λεωφορείο για Τρίπολη οπότε διανυκτέρευση στο αεροδρόμιο ώστε να πάρω το πρώτο πρωινό δρομολόγιο.
Τι να κάνεις,τι να πεις;

< G (5S) >
Βασίλη μου γενικά αυτό το καιρό παίζουν αρκετές καθυστερήσεις,λόγω πολύ αυξημένου φόρτου στην Ευρώπη.
Και εγώ είχα καθυστερήσεις προς Μόναχο και από Βιέννη...

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#603547 Τι πράμα είναι η Wizz και η eurowings/czech airlines ;
Γιατί το skyscanner μου βγάζει καλές τιμές με αυτές πήγαινέλα ή έστω στο ένα σκέλος της διαδρομής.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#603550
sknipper έγραψε:Τι πράμα είναι η Wizz και η eurowings/czech airlines ;
Γιατί το skyscanner μου βγάζει καλές τιμές με αυτές πήγαινέλα ή έστω στο ένα σκέλος της διαδρομής.

Wizz εχω πάρει μια φορά Λουτον Αθηνα.Πιο ευρύχωρη λίγο απο ryanair .Ειχαμε μια καθυστέρηση 90 λεπτα στην αναχώρηση γιατι κάτι γινόταν λέει με το ΕλΒεν(06-07-2019) .
Εχω κλείσει πάλι με wizz για 16-09 Λούτον Αθήνα 25,09£ και με 98,07£ την επιστροφή 30-09 με επιλογή καθίσματος και στις δυο πτησεις ,βαλίτσα καμπίνας 10 κιλών,το βασικό πακέτο δηλαδή. Backpack εχω που δεν το έλεγξαν πάντως.
Βγάζει συχνά για μια μέρα εκπτωση 20%,εγώ εκεί τα πέτυχα.Πλέον πρώτα κοιτάω σε αυτή και μετά στην ryanair .Πιο χειμώνα μάλλον θα κάνω συνδυασμό γιατί δεν με βολεύουν και τόσο οι ώρες.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#603582 Έχει και Βιέννη Αθήνα αυτή η εταιρία, και οι τιμές είναι πολύ καλές... Αλλά τη φοβόμουνα
Είναι σοβαρή εταιρεία δηλαδή;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#603587
sknipper έγραψε:Τι πράμα είναι η Wizz και η eurowings/czech airlines ;
Γιατί το skyscanner μου βγάζει καλές τιμές με αυτές πήγαινέλα ή έστω στο ένα σκέλος της διαδρομής.

Eurowings είναι θυγατρική της Lufthansa.
Παλιά λεγόταν germanwings και είχα πετάξει αρκετές φορές μ'αυτούς προς Γερμανία (εχω ομως να τη χρησιμοποιήσω πάνω απο 10ετια).
Λογικά θα είναι οπως οι άλλες lowcost, απλά τις τελευταιες φορες που την εψαξα ήταν αρκετα ακριβή.

Εχει και ενα δυστύχημα με τον τρελό πιλότο που έριξε το αεροπλάνο στο βουνο πριν λίγα χρόνια... :(