Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#564800
Dimitris_P έγραψε:Δεν το έπιασα αυτό. 32kg ανά άτομο; Δεν μπορείς δλδ να πάρεις 3 γεμάτες βαλίτσες των 20kg ; :hmmm:

32 κιλά ανά τεμάχιο.

@224ν για πόση διαφορά μιλάμε; Γιατί το site προτείνει 4 ευρώ τη μέρα την ασφάλιση. Στην Ολλανδία. Πόσο πιο φτηνό θα το βρω εκεί επί τόπου; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#564816 Για πληρη ασφαλεια ενοικιαζομενου μιλατε; Λιγο προσοχη με τους μεσαζοντες. Εκλεισα ενα μεσω της rentalcars με πληρη ασφαλεια και στα ψιλα γραμματα καταλαβα πως η ασφαλεια ειναι τελειως ασχετη με το γραφειο ενοικιασεων, και θα επρεπε να δωσω την εγγυηση 1200 ευρω κανονικα. :dizzy:

Ευτυχως ειχε πληρης επιστροφη σε ακυρωση

Προσοχη μηπως εχει ιδιο συστημα και η ράιαν


< >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#564850 Το ίδιο γίνεται και με την Ryan, η ασφάλεια της είναι ξεχωριστή , για την εταιρεία ενοικίασης το αμάξι είναι ανασφαλιστο. Θα σου πάρουν τα λεφτά κανονικά και η ασφάλεια της Ryan θα στα επιστρέψει εκ των υστέρων. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε όταν πήγα Κύπρο πέρυσι.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#564853 Ε σχεδον αχρηστο τοτε, για μενα τουλαχιστον. Ενας σημαντικος λογος που βαζω πληρη ασφαλεια ειναι να μην μου δεσμευουν τεραστια ποσα. Συχνα δεν αρκει καν το οριο της πιστωτικης μου.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#564854 Αν νοικιάζετε αμάξια συχνά ή για αρκετές μέρες, συμφέρει να κάνετε ετήσια "πλήρη" ασφάλιση με κάποιον άλλο πάροχο. Πχ εγώ κάνω με την Questor. Aυτό βέβαια δεν παρακάμπτει την δέσμευση, όπως και το αντίστοιχο προϊόν μέσω autoeurope.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#564858 Ο ενοικιαστής στην Κατανια μου ειπε ότι δεν θελει να ξερει τι ασφαλιση εχω κανει με το σιτε. Και ότι θελει την δικια του με δεσμευση 1000 ευρω… οποτε επι τοπου η ασφαλιση… η άλλη του σιτε ηταν από Λουξεμβουργο και είναι πολυπλοκο σε περιπτωση ατυχήματος να βρεις ακρη… με την γραφειοκρατία...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#564859 Δεν ειναι καθολου περίπλοκο. Καταγραφή οχήματος και απόδειξη πληρωμής τους τα στελνεις και τέλος. Εννοείται ψωνίζουμε απο γνωστά μαγαζιά. FYI μπορει κατι να ανάλογο να σας προσφέρει ηδη η πιστωτική σας κάρτα.
Φυσικά ο αλλος στο γραφείο θα σου πει να πάρεις την πανάκριβη δικιά του και θα αρχίσει τα παραμύθια για γραφειοκρατίες κλπ.
Από εκεί και πέρα οπως θελει καθένας.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#564863 Σε κάποιες χώρες μια καλή ΑΜΕΧ καλυπτει με πλήρη ασφάλεια τα ενοικιαζόμενα.
Δυστυχώς για εμάς ολλανδια μόνο η platinum που κάνει κάνα 600αρι το χρόνο.

Αν έχει κάποιος να συστήσει κατι ας το κανει στο αντίστοιχο θεμα :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#564997 ΟΚ με πείσατε. Έκλεισα και εισιτήρια, έκλεισα και αμάξι χωρίς ασφάλεια (προς το παρόν) και τώρα περιμένουμε. Αγορά αποσκευών σε δεύτερη φάση
Άβαταρ μέλους
By gianik
#565014
Corto Maltese έγραψε:ΟΚ με πείσατε. Έκλεισα και εισιτήρια, έκλεισα και αμάξι χωρίς ασφάλεια (προς το παρόν) και τώρα περιμένουμε. Αγορά αποσκευών σε δεύτερη φάση


Για πες τιμες ... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#565039 2 μεγάλοι και ένα παιδί για Αϊντχόφεν και ένα 208 για 12 μέρες, 600 όλα μαζί. Με τις βαλίτσες θα πάμε 700

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#565080 Νομίζω με λίγο ψάξιμο στο site όλοι λένε με λεπτομέρειες τι επιτρέπεται και τι όχι στο θέμα χειραποσκευών-διαστάσεων-βάρους.
Το κατά πόσο θα το ελέγξουν εξαρτάται από την κατά καιρούς πολιτική της εταιρείας (ή της εταιρείας handling) και από το πόσο γεμάτο είναι το αεροπλάνο. Είναι πιο πιθανό να το ψάξουν αν είναι τίγκα γιατί τότε δεν χωράνε όλα μέσα.
Υπάρχει διαφορά και σε διαστάσεις και σε βάρος από εταιρεία σε εταιρεία. Η Aegean επιτρέπει την πιο μεγάλη διάσταση (56χ45χ25 ενώ άλλοι 55χ35χ20) αλλά πλέον μόνο μέχρι 8 κιλά. Την τελευταία φορά που πέρασα πριν 3 εβδομάδες από Λονδίνο μας τις ζύγισαν, ήταν 8,1 οπότε οκ.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#569255
Corto Maltese έγραψε:ΟΚ με πείσατε. Έκλεισα και εισιτήρια, έκλεισα και αμάξι χωρίς ασφάλεια (προς το παρόν) και τώρα περιμένουμε. Αγορά αποσκευών σε δεύτερη φάση

Εκλεισα για το "διπλανό" Βέλγιο αυτοκίνητο μεσω του σάιτ της Ryanair.
Για αυτοκίνητο τυπου Astra μου ζητάνε 25€ τη μερα για τη φουλ ασφάλιση (τιμή που πληρώνεις στο γκισέ).
Αντίστοιχα, η Ryan προτείνει τη λήψη φουλ ασφάλειας μέσω Axa προς 6,3€/ημέρα.
Δηλαδη μιλάμε για 125€ ή 31,5€.
Οσο κια προτιμώ να πληρωνω την πλήρη ασφάλιση στο γκισέ, αυτη τη φορα θα προτιμήσω την Αχα.
Απλά θα πρεπει να μου κρατησουν 1300€ εγγύηση.
Παίζει ρολο και ποσο κοστιζουν οι ασφάλειες σε κάθε χώρα.
Στη Γαλλία πχ θυμαμαι πηρα τηλέφωνο απο το γκισε στην εταιρια που ειχα κανει την ασφάλιση, την ακύρωσα και αγορασα απευθείας απο το γκισε. Ηταν 1-1,5€ παραπανω / ημέρα.
Εδω η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη για να την αγνοήσω.

Για να είμαι μέσα στο θέμα, έκελεισα 5 εισητήρια για Βρυξέλλες (σε δυο δόσεις, 3 και 2)
Πλήρωσα βαλίτσες 10κιλες (6+6€ για κάθε άτομο), αλλά δεν πλήρωσα για θέσεις.
Η πτήση είναι το Πάσχα, σημερα που μπήκα να δω σχεδόν ολες οι θέσεις απο το φτερο και πίσω (οι "φτηνές") ήταν κλεισμένες.
Λεω να το αφήσω στην τυχη να δω που θα μας βάλουν :ninja:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#569889 H AXA αυτή σε καλύπτει πλήρως; Αυτό είναι το ερώτημα. Ή πρέπει να κάνεις ΚΑΙ ασφάλεια στο γκισέ;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#569890 H AXA τον καλύπτει πλήρως αλλα πρέπει να κάνει claim αν συμβεί κάτι στην AXA και φυσικά να πληρώσει ο ιδιος την οποία ζημιά μεχρι το deductible. Από εκεί και πέρα ας διαβάσει και τους όρους για παραπανω λεπτομέρειες για τα επίπεδα καλυψης.