Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#562762 Ανοίγω το θέμα αυτό για έναν σημαντικό τουριστικό προορισμό με αρκετά πρόσωπα ανάλογα με το σε ποιο νησί και περιοχή πας.
Αρχιπέλαγος στον Ατλαντικό 100χλμ ανοιχτά της Βόρειας Αφρικής που ανήκει στην Ισπανία.
Διαθέτει 7 νησιά Lanzarote, Fuerteventura, Tenerife, Gran Ganaria, La Palma και άλλα δύο λιγότερο γνωστά.
Βασική ερώτηση σε ποιο πάνε οι οικογενειάρχες που θέλουν ποιότητα, χαλάρωση, ησυχία και ωραίες θάλασσες. Όποιος ξέρει να λέει να έχουμε στοιχεία.


EDIT το θέμα το επαύξησα προσθέτοντας και τις Βαλεαρίδες (Μαγιόρκα, Μενόρκα, Ίμπιζα) καθώς είναι επίσης νησιά, θαλασσινοί προορισμοί και τυχαία είναι επίσης Ισπανικά.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#562765 Φουερταβεντούρα είναι το νησί της αιώνιας άνοιξης. Μην περιμένεις να δεις πολύ ζεστό καλοκαίρι, έχει αρκετό αέρα (εξ ου και το όνομα). Το Κοραλεχο είναι η μια τουριστική πλευρά με τους ομολογουμένως εντυπωσιακούς αμμόλοφους και η άλλη είναι η Κόστα Κάλμα (νομίζω ότι το όνομα εξηγείται). Πουέρτο ντελ ροζάριο είναι το λιμάνι, αρκετά αντιτουριστικό έως και καταθλιπτικό. Η άλλη πλευρά έχει το ελ Κοτίγιο κυρίως, που είναι ένα μέρος που θα άφηνε ασυγκίνητο κάθε Έλληνα που έχει φύγει κάποια στιγμή από το χωριό του. Καλή επιλογή σαν νησί για Απρίλιο-Μάιο (αν θες να φύγεις από το κρύο νερό της Βόρειας Ευρώπης μόνο), δεν έβαλα και φωτιά στο εισιτήριο της επιστροφής όμως.

Η Τενερίφη είναι σαφώς ανώτερη κατά την άποψή μου, περισσότερα μέρη για να δεις, το φανταστικό ηφαίστειο Τέιντε, μερικά παραδοσιακά ψαροχώρια, ο Βιτόλο, γενικώς πιο ολοκληρωμένο. Κόστα Αντέχε και Λος Κριστιάνος (ξέρω ότι οι άθεοι εδώ μέσα έχουν ήδη κάνει εμετό επιδεικτικά) είναι η βαριά τουριστοβιομηχανία, η Σάντα Κρουζ ενδιαφέρουσα αρκετά.

Κατά τη γνώμη μου, αν δεν είσαι Γερμανός, Ολλανδός, Νορβηγός, Άγγλος, Σκωτσέζος, Ιρλανδός και λοιπά μέρη πέραν των Άλπεων, δεν θα ενθουσιαστείς τόσο με τα Κανάρια. Είναι θέμα παραστάσεων και προσδοκιών. Π.χ. εμένα η Μάλτα ή η Κύπρος μου έκαναν πολλή περισσότερη εντύπωση. Αλλά δεν είμαι και ο τυπικός τουρίστας, νοιάζομαι να καταλάβω πώς ζουν οι ντόπιοι γενικότερα.

Ο διευθυντής μου ορκίζεται στο Λανζαρότε, πάει και 2 φορές τον χρόνο με σύζυγο και κόρη, από όσο μου έχει πει είναι πιο οικογενειακό το κλίμα σε σχέση με τα λοιπά.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#562789 Δεν με ενδιαφέρει το κοινωνιολογικό/ανθρωπολογικό μέρος, με αυτά απασχολείται η καλή μου, εγώ όπως είπα θέλω άπλα, ησυχία, καλό φαΐ, σχετική πολυτέλεια και καλό σέρβις και ωραία θάλασσα (η παραλία μου είναι αδιάφορη, αρκεί να προσφέρει εύκολη πρόσβαση σε θάλασσα).
Από γνωστούς άλλος μου λέει για Τενερίφη, άλλος Γκραν Κανάρια και άλλος Λανζαρότε....
Η Μάλτα είναι πολύ βραχώδης και η Κύπρος υγρή. Έχω ψιλοκαταλήξει ότι τις καλύτερες θάλασσες τις έχει στην Ελλάδα αλλά να βλέπουμε και καμιά καλή ξένη.
Σκεφτόμουνα και Κορσική ή Σικελία (Σαρδηνία πήγα, δεν ξαναπάω).
Και Βαλεαρίδες περνάνε από το μυαλό μου, λέει ότι έχει και καλά οικογενειακά μέρη. Μήπως να τις βάλω σαν εναλλακτική στο θέμα, νησιά είναι κι αυτά, ισπανικά κι αυτά.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#562794
funkyreverend έγραψε:Φουερταβεντούρα είναι το νησί της αιώνιας άνοιξης. Μην περιμένεις να δεις πολύ ζεστό καλοκαίρι, έχει αρκετό αέρα (εξ ου και το όνομα). Το Κοραλεχο είναι η μια τουριστική πλευρά με τους ομολογουμένως εντυπωσιακούς αμμόλοφους και η άλλη είναι η Κόστα Κάλμα (νομίζω ότι το όνομα εξηγείται). Πουέρτο ντελ ροζάριο είναι το λιμάνι, αρκετά αντιτουριστικό έως και καταθλιπτικό. Η άλλη πλευρά έχει το ελ Κοτίγιο κυρίως, που είναι ένα μέρος που θα άφηνε ασυγκίνητο κάθε Έλληνα που έχει φύγει κάποια στιγμή από το χωριό του. Καλή επιλογή σαν νησί για Απρίλιο-Μάιο (αν θες να φύγεις από το κρύο νερό της Βόρειας Ευρώπης μόνο), δεν έβαλα και φωτιά στο εισιτήριο της επιστροφής όμως.

Η Τενερίφη είναι σαφώς ανώτερη κατά την άποψή μου, περισσότερα μέρη για να δεις, το φανταστικό ηφαίστειο Τέιντε, μερικά παραδοσιακά ψαροχώρια, ο Βιτόλο, γενικώς πιο ολοκληρωμένο. Κόστα Αντέχε και Λος Κριστιάνος (ξέρω ότι οι άθεοι εδώ μέσα έχουν ήδη κάνει εμετό επιδεικτικά) είναι η βαριά τουριστοβιομηχανία, η Σάντα Κρουζ ενδιαφέρουσα αρκετά.

Κατά τη γνώμη μου, αν δεν είσαι Γερμανός, Ολλανδός, Νορβηγός, Άγγλος, Σκωτσέζος, Ιρλανδός και λοιπά μέρη πέραν των Άλπεων, δεν θα ενθουσιαστείς τόσο με τα Κανάρια. Είναι θέμα παραστάσεων και προσδοκιών. Π.χ. εμένα η Μάλτα ή η Κύπρος μου έκαναν πολλή περισσότερη εντύπωση. Αλλά δεν είμαι και ο τυπικός τουρίστας, νοιάζομαι να καταλάβω πώς ζουν οι ντόπιοι γενικότερα.

Ο διευθυντής μου ορκίζεται στο Λανζαρότε, πάει και 2 φορές τον χρόνο με σύζυγο και κόρη, από όσο μου έχει πει είναι πιο οικογενειακό το κλίμα σε σχέση με τα λοιπά.


Εικόνα

Εικόνα

:lol:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#562821
sknipper έγραψε:Δεν με ενδιαφέρει το κοινωνιολογικό/ανθρωπολογικό μέρος, με αυτά απασχολείται η καλή μου, εγώ όπως είπα θέλω άπλα, ησυχία, καλό φαΐ, σχετική πολυτέλεια και καλό σέρβις και ωραία θάλασσα (η παραλία μου είναι αδιάφορη, αρκεί να προσφέρει εύκολη πρόσβαση σε θάλασσα).
Από γνωστούς άλλος μου λέει για Τενερίφη, άλλος Γκραν Κανάρια και άλλος Λανζαρότε....


Μάλλον πληροφορίες για resort ψάχνεις και όχι για τόπο διακοπών. Τα δύο νησιά που περιέγραψα έχουν γενικώς εύκολη μετακίνηση, άρα για παιδιά θα είναι ΟΚ και είναι αρκετά καλά σαν βορειοευρωπαϊκή αποικία (ξενοδοχεία all inclusive, ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα, γλώσσα, αεροδρόμια, καλό service, φαγητό ό,τι περιμένεις δεδομένης της τοποθεσίας). Δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση να είναι καρμπόν και τα υπόλοιπα νησιά.

Καλή επιλογή για τους ανοιξιάτικους μήνες.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#562826 Έχοντας περάσει περίπου 6 μήνες στο Las Palmas, νομίζω ότι είναι ο,τι ακριβώς ψάχνει ο σκνιπερ (τα Κανάρια γενικότερα).

Ήλιος και καλές θερμοκρασίες όλο το χρόνο, τεράστια πολυτελή all inclusive ξενοδοχεια, μπαρμπαδελοοικογενειες βορειοευρωπαικης προέλευσης, μέτριες έως καλές θαλασσες και ευκολία προσβασης :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#563046 Λοιπόν το θέμα το επαύξησα προσθέτοντας και τις Βαλεαρίδες (Μαγιόρκα, Μενόρκα, Ίμπιζα) καθώς είναι επίσης νησιά, θαλασσινοί προορισμοί και τυχαία είναι επίσης Ισπανικά.
Με βλέπω προς τα εκεί γιατί θα είναι πιο ζεστά το Μάιο (οι Κανάριοι θα έχουν μέγιστες της τάξης των 24°C), λιγότερο βουνίσια (οι ορεινές διαδρομές έχουν πιο πολλές στροφές άρα στομαχικά ανακατέματα), λιγότερο σαπιο-τουριστικά και γιατί είδα κάτι εξαιρετικές θάλασσες (που δεν έχουν τα Κανάρια και αποτελούν βασική απαίτηση). Το λιγότερο τουριστικά αφορά όχι τη Μαγιόρκα και την Ίμπιζα αλλά τη Μενόρκα που μάλλον θα είναι η επιλογή μας. Αρκεί να καταφέρω να μου δώσουν άδεια τις μέρες που δεν έχει σχολείο η κόρη.

Μια τυπική φωτό της γνωστής παραλίας Macarella με τη μικρή αδελφή της τη Macarelleta.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#565083 Περίμενα περισσότερα σχόλια στο θέμα.
Πάντως ο κύβος ερρίφθη, η άδεια εγκρίθηκε οπότε άμεσα κλείσαμε πτήση και ξενοδοχείο, σύντομα και αυτοκίνητο, μάλλον για μικρό λέω για να χωράει παντού.
Μια εβδομάδα τέλος Μαΐου Μενόρκα, ο καιρός αναμένεται καλός.
Έκλεισα εκεί : https://www.melia.com/es/hoteles/espana ... /index.htm
επειδή βλέπει αυτό που φαίνεται στην αρχική σελίδα και επειδή έχει πολύ καλά σχόλια (4.5/5 στο tripadvisor).
https://www.tripadvisor.co.uk/Hotel_Rev ... lands.html
Και αφού δε μου λέτε εσείς θα δω εγώ και θα σας αναφέρω λεπτομερώς εντυπώσεις και εμπειρίες όταν πάω.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#565118 πάντως βλέπω να έχουν πολλές extra χρεώσεις για πισίνα, ομπρέλες και φαγητό.αρμέγουν από παντού ό,τι μπορούν.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#565212 Να πω ότι το βρίσκω ελπιδοφόρο που δεν έχουμε αγγλογερμανοποιηθεί πλήρως; :lol:

Γερμανοί μου ανέφεραν τη Μαγιόρκα σαν γερμανικό κρατίδιο για πλάκα. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#565218
funkyreverend έγραψε:Να πω ότι το βρίσκω ελπιδοφόρο που δεν έχουμε αγγλογερμανοποιηθεί πλήρως; :lol:

Γερμανοί μου ανέφεραν τη Μαγιόρκα σαν γερμανικό κρατίδιο για πλάκα. :ninja:
Πάντως και η Εύβοια και η Μεσσηνία έχουν πολλούς Γερμανούς.