Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By 224v
#561145
Arrow έγραψε:Για συνεργείο σε βλέπω.

< Sport
eλπιζω οχι!!! ε δε να δουμε αν μου δωσουν καποιο αλλο εκεινη τη στιγμη... :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#562868 Τελικά μας έδωσαν Φορντ Κούγκα ντήζελ αυτόματο 50 ευρώ για 3 μέρες... Προφανώς μας χωράει 4 άτομα κσι έχει κατανάλωση 7.8 λίτρα χλμ έχει 25000. Μια χαρά κοστος.
Φαι θα πω, αν και μια σπεσιαλιτέ εδώ είναι σαρδέλες σάντουιτς με κάτι σαν μίγμα τυριού.. Οπώς η φωτο..Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#563659 Η εκδρομη στη Κατανια πηγε αψογα. ο καιρος αψογος με θερμοκρασια μεχρι 14 τα μεσημερια, και λιακαδες. Στην Ετνα ανεβηκαμε μεχρι εκει που πηγαινε ο δρομος και ειχε και χιονι πατημενο, αλλα οχι παγο... Οι Ελληνικες αρχαιοτητες εντυπωσιακες και τα τοπια με τις πολεις Συρακουσες Νοτος Ταορμινα και Μασινα γεματες ομορφα κτηρια και υπεροχους δρομους. Καναμε 600 χλμ περιπου και φαγαμε σε εστιατορεια απο πιτσες μεχρι γκουρμε ψαρικα και σουπες.

Το Κουγκα καψε 7,3 λιτρα τα 100 χλμ με μαξ ταχυτητα 130.

Η Rayan οπως και τις αλλες φορες στην ωρα της στο λεπτο, με διαδρομη 1.20 λεπτα. τα εισητηρια φτηνα στα 9.99 τη διαδρομη. Το ξενοδοχειο μεσα στο κεντρο με πληρες μπουφε, και παρκιν στην πισω αυλη του. Η πορτα ομως που εμπαινες, στενη στο οριο επρεπε να κλεινεις τους καθρευτες για να μην ακουμπησεις!! Τελος καλο και γεματο απο ομορφες εικονες.....θα πρεπει να παμε και στο Παλερμο καποια στιγμη...
.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#583425 Για Σικελία καλοκαίρι τι λέτε;
Έχει ωραίες θάλασσες (πολύ βασικό για μας);
Που είναι καλύτερα να μείνει κανείς και που να πάει (αποστάσεις, ενδιαφέροντα κλπ).
Άβαταρ μέλους
By bebes
#583579
sknipper έγραψε:Για Σικελία καλοκαίρι τι λέτε;
Έχει ωραίες θάλασσες (πολύ βασικό για μας);
Που είναι καλύτερα να μείνει κανείς και που να πάει (αποστάσεις, ενδιαφέροντα κλπ).

Καλοκαίρι εχει πολυ κόσμο, πρέπει να κλεισεις.
Απο θάλασσες δε θυμαμαι πολλά γιατι δεν ειχαμε σαν σκοπο τα μπανια (πηγαμε Σεπτέμβρη)
Μια μερα μείναμε Τσεφαλού, ειχε ωραία παραλία με μεγάλη αμμουδιά.

Νο1 για μας η Συρακούσες, αν ξαναπαω εκει θα μεινω.
Απο'κει και περα -όπως ειπε και ο 224ν- η κοιλάδα των ναών είναι εντυπωσιακή, όπως και η Αίτνα.
Ενα απογευμα στην Ταορμίνα είσης επιβάλλεται.

Παλέρμο δεν μας είχε αρέσει, ισως είμασταν και προκατειλημμένοι. πολύ μουντη πόλη αν και αργότερα είδα φωτογραφίες (άλλων) που μου άρεσαν.

Η γνώμη μου είναι να μοιράσεις τις διαμονες σου γιατι οι αποστάσεις δεν ειναι και μικρες.

@224 πως σου φάνηκαν οι οδηγοί;
ευτυχώς ειχα παει με το Βιτάρα, εκει ειναι ζουγκλα!!!
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#583601 Αν κάποια στιγμή πάω Σικελία , θα κάνω οπωσδήποτε τη διαδρομή του Targa Florio.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#583697
bebes έγραψε:
sknipper έγραψε:Για Σικελία καλοκαίρι τι λέτε;
Έχει ωραίες θάλασσες (πολύ βασικό για μας);
Που είναι καλύτερα να μείνει κανείς και που να πάει (αποστάσεις, ενδιαφέροντα κλπ).

Καλοκαίρι εχει πολυ κόσμο, πρέπει να κλεισεις.
Απο θάλασσες δε θυμαμαι πολλά γιατι δεν ειχαμε σαν σκοπο τα μπανια (πηγαμε Σεπτέμβρη)
Μια μερα μείναμε Τσεφαλού, ειχε ωραία παραλία με μεγάλη αμμουδιά.

Νο1 για μας η Συρακούσες, αν ξαναπαω εκει θα μεινω.
Απο'κει και περα -όπως ειπε και ο 224ν- η κοιλάδα των ναών είναι εντυπωσιακή, όπως και η Αίτνα.
Ενα απογευμα στην Ταορμίνα είσης επιβάλλεται.

Παλέρμο δεν μας είχε αρέσει, ισως είμασταν και προκατειλημμένοι. πολύ μουντη πόλη αν και αργότερα είδα φωτογραφίες (άλλων) που μου άρεσαν.

Η γνώμη μου είναι να μοιράσεις τις διαμονες σου γιατι οι αποστάσεις δεν ειναι και μικρες.

@224 πως σου φάνηκαν οι οδηγοί;
ευτυχώς ειχα παει με το Βιτάρα, εκει ειναι ζουγκλα!!!
Οι οδηγοί ζωηροί!!!! Δεν με προβλημάτισαν. Ούνα φάτσα Ούνα ράτσα και στο τιμόνι!!!

.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#729622 Το μεθεπόμενο ΠΣΚ έκλεισε εκδρομή στην Κατάνια.
Δεν βλέπω ιδιαίτερες αναφορές στο θέμα πέρα από την εκδρομή του 224v. 224v θυμάσαι ν'αναφέρεις περισσότερα πράγματα; Μέρη για βόλτα, φαγητό κλπ.
Αξίζει ενοικίαση αυτοκινήτου; Hertz για 3 μέρες βλέπω ξεκινάει από 100€
Άβαταρ μέλους
By 224v
#729626 το είχα νοικιάσει από τοπικό!!! περίπου 15 ευρώ τη μέρα!!!! δεν έχει νόημα από επώνυμες φίρμες. έφτασα μέχρι τη Μεσσήνη. και φυσικά Συρακούσες και το αρχαίο ταυρομένιο Taormina ψηλά σε παραθαλάσσιο σκηνικό με αμφιθέατρο Teatro Greco και υπέροχη θεα. δεν έχει διόδια και οι αυτοκινητόδρομοι σωστά σημασμενοι. το Φορντ που μας έδωσαν είχε gps και έτσι παντού ευρισκες άκρη. θα πεταχτεί και στην Αίτνα φυσικά κοντά είναι!!! δες την προηγούμενη ανάρτηση μου πιο πάνω.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#729628 Οι τιμές των 15 ευρώ δεν υπαρχουν φέτος για ενοικίαση αυτοκινήτου πουθενά, god bless Covid αλλα αξίζει να νοικιάσετε αμαξι. Εγώ θα εμενα Συρακούσες και οχι Κατανια παντως. Αιτνα εννοείται θα πατε, εχει και ενδιαφέροντα wine tours στους γύρω αμπελώνες.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#729649 Είναι ξύπνια νομίζω το τελευταίο διάστημα, ελπίζω να μας αφήσουν. Κινείσαι άνετα με αμάξι ή πρέπει να ψάχνεις πάρκιν κλπ;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#729660 Πού, στην Αιτνα ή γενικά;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#729661 Όχι μωρέ
Κατάνια ή Συρακούσες ή όπου μείνουμε
Άβαταρ μέλους
By mirage
#729667 Συρακούσες ειναι λιγο στριμοκωλα αλλα υπαρχουν δημοτικά παρκινγκ ή θα εχει το ξενοδοχείο. Δουλίτσα γίνεται. Βεβαια αν μείνετε εντός της πόλης το αμαξι ειναι πρακτικά άχρηστο αλλα για εκδρομουλες ειναι μαστ.