Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#489784 Επίκειται λίιιιιιιαν συντόμως ταξιδάκι στη Βουδαπέστη. (Είναι δώρο μη βαράτε :lol: )

ΠΣΚΔ θα είναι η διαμονή πολύ κοντά στην Liberty bridge
https://www.google.gr/maps/place/47%C2% ... 056749,17z

Δεν έχω ιδέα για τίποτα, παρά μόνο για τα λουτρά που μου έχουν προτείνει.

Είμαι όλος αυτιά!
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#489789 Από που να ξεκινήσω, δε ξέρω.

Κάθε μήνα είναι εκεί (εδώ τώρα).

Για δώσε λεπτομέρειες. Με ποιους πας? Τι θες να δεις? Πόσο χρόνο έχεις? Γουστάρεις τουρισμό ή όχι? Θα νοικιάσεις αμάξι?

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#489797 Την επόμενη Παρασκευή. Με το κορίτσι θα μαι. Για αμάξι όχι δεν το έχω σκεφτεί, καλύτερα όχι, δεν την ξέρω την πόλη. Αξιοθέατα, βολτουλες, καλό φαι, τα γνωστά
Άβαταρ μέλους
By gianik
#489889
Dimitris_P έγραψε:Την επόμενη Παρασκευή. Με το κορίτσι θα μαι. Για αμάξι όχι δεν το έχω σκεφτεί, καλύτερα όχι, δεν την ξέρω την πόλη. Αξιοθέατα, βολτουλες, καλό φαι, τα γνωστά
Είχαμε μείνει στο Palazzo Zichy.. Δημήτρη δες το, από τα πιο όμορφα ξενοδοχεία που έχω μείνει ever..
Αν θες να δεις λίγο φολκλορ πηγαιντε για φαγητό στο sir Lancelot, μεγάλες μερίδες, ξιφομάχοι δίπλα σου, ιππότες με φωτιές κλπ..

.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#489892 Ξενοδοχείο μας έχουν κλείσει, ευχαριστώ

Ωραίο ακούγεται το Lancelot

Με τ'αγγλικά πώς τα πηγαίνουν; Να έχω το translate ανά χείρας; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#489902
Dimitris_P έγραψε:Την επόμενη Παρασκευή. Με το κορίτσι θα μαι. Για αμάξι όχι δεν το έχω σκεφτεί, καλύτερα όχι, δεν την ξέρω την πόλη. Αξιοθέατα, βολτουλες, καλό φαι, τα γνωστά


Αφού θα είσαι με το κορίτσι, αξίζει να το πας σε ωραία μέρη.

Ξενοδοχείο, έχετε κλείσει? Εχώ μείνει σε πάρα πολλά, το καλύτερο με διαφορά το Art'Otel. Τέλεια τοποθεσία, τέλεια θέα.

Η Βουδαπέστη πέρα από τη βόλτα στο κέντρο που τη κάνεις και το βράδυ, δε λέει πολλά. Αξίζουν τα Παραδουνάβια χωριά και τα vineyards. Πολύ κοντά στη Βουδαπέστη (οκ, πας και με ταξί ας πούμε) είναι ένα πολύ ωραίο χωριουδάκι, το Szentendre.

Αν τώρα θέλεις τουρισμό, κλασσικά θα πας στο κάστρο στη Βούδα, στο Fisherman's Bastion, στη Πλατεία των Ηρώων και στο κέντρο, την Εκκλησία του Αγίου Στεφάνου.

Για dinner προτείνω Robinson, Tom George και μπριζολάρα στο La Pampa.

Να πάρεις να κλείσεις σε όλα!

Το βράδυ το κορίτσι μπορείς να το πας σε κάποιο winebar που έχει γεμίσει ο τόπος (τα καλά είναι έξω από το κέντρο όπως πχ το Oinos) ή για πιο ροκ καταστάσεις σε κάποιον ruin bar. To πιο τουριστικό είναι το Szimpla, αλλά όπου κι αν ψάξεις εκεί γύρω θα βρεις κάποιο άλλο, λιγότερο τουριστικό ruin bar. Υπάρχει ένα ακόμα που προσπαθώ να θυμηθώ και θα στο πω αργότερα μόλις μου έρθει.

Επίσης εκεί γύρω μπορείς Gozsdu Udvar, κάτι σαν κλειστός πεζόδρομος με φαγητό, beerbars κλπ.

Αυτά τα δυο παραπάνω είναι στο κέντρο επί της ουσίας.

Μην αγχωθείς με συνάλλαγμα, σχεδόν παντού παίρνουν κάρτα και εκεί που δε παίρνουν έχουν cash machine.

Τώρα εδώ έχει -10 και είναι όλα άσπρα, αλλά φτιάχνει ο καιρός...έρχεται άνοιξη στους 10. :lol:

Αγγλικά μιλάνε όλοι. Με αγγλικά κάνω μπιζνες εδώ ρε. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#489961 Άψογος :thumbsup:
Τα σημείωσα

Εδώ θα είμαστε
https://www.google.gr/maps/place/Cosmo+ ... _BIIpgEwCw

Τώρα για τα φαγάδικα που λες, το Robinson είναι πιο κοντά στο παραδοσιακό; Για το Tom George που είναι ιταλικό δεν ξέρω, μάλλον θα προτιμήσουμε κάτι σε πιο παραδοσιακό. Για τις μπριζολάρες όμως δεν λέω όχι :eat: Καλό γκουλάς; Έφαγα στην Βαρσοβία και τρελάθηκα :inlove:

Μπύρες καλές; Draft weiss κατά προτίμηση

Τα πεζοδρόμια είναι καθαρά ή στον πάγο; Να πάρω τα Columbia? Ισοθερμικά εννοείται θα πάρω
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#489987
Dimitris_P έγραψε:Άψογος
Τα σημείωσα

Εδώ θα είμαστε
https://www.google.gr/maps/place/Cosmo+ ... _BIIpgEwCw

Τώρα για τα φαγάδικα που λες, το Robinson είναι πιο κοντά στο παραδοσιακό; Για το Tom George που είναι ιταλικό δεν ξέρω, μάλλον θα προτιμήσουμε κάτι σε πιο παραδοσιακό. Για τις μπριζολάρες όμως δεν λέω όχι :eat: Καλό γκουλάς; Έφαγα στην Βαρσοβία και τρελάθηκα :inlove:

Μπύρες καλές; Draft weiss κατά προτίμηση

Τα πεζοδρόμια είναι καθαρά ή στον πάγο; Να πάρω τα Columbia? Ισοθερμικά εννοείται θα πάρω



Ο καιρός φτιάχνει, τα πεζοδρόμια είναι κάποια καθαρά κάποια άλλα όχι, όμως όλα έχουν ήδη ρίξει αλάτι από τη προηγούμενη οπότε μην αγχώνεσαι απλά φέρε ζεστά ρούχα.

Τώρα έχει -10.

Άσε τα παραδοσιακά, πέρα από goulash δεν έχει κάτι άλλο που να αξίζει. Καλό goulash θα φας παντού, όλοι έχουν.

Αν θες παραδοσιακό θα σε στείλω σε ένα που είναι πίσω από το ξενοδοχείο που μένω και τρώω συνήθως αν βαριέμαι να πάω κέντρο: https://www.tripadvisor.com/Restaurant_ ... 49?m=19905

Φουλ παραδοσιακό με βιολιά και τέτοια. Θα φάτε, θα σκάσετε, τοπικά κουζίνα, θα πιείτε και τοπική draft μπύρα* και θα πληρώσετε πάρα πολύ λίγα.

Διαλέγεις και παίρνεις, να ξέρεις παραπάνω σε στέλνω στον αφρό, στη ποιότητα

*όχι δεν έχουν Weiss αλλά αν θέλεις να πιεις μπύρα από local IPAs κι εκεί σου έχω λύση να σε στείλω σε ένα μέρος το οποίο είναι part wine bar, part brewery με IPAs και part φαγάδικο με σάντουιτς φάση αλλά δε παίρνουν κάρτα οπότε να είσαι προετοιμασμενος. Να σου στείλω λεπτομέρειες?

Βλέπεις, τόσα χρόνια τα έχω μάθει όλα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#490029
Dimitris_P έγραψε:Στείλε στείλε :s_roses
Vinopiano:

https://g.co/kgs/DC9zpU

Είναι το winebar και με εσωτερική σκάλα από το πλάι αριστερά του μπαρ βγαίνεις στον περιβάλλοντα χώρο και περπατάς προς το εστιατόριο και στη μπυραρία.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#491792 Νίκο το Uber δραστηριοποιείται κανονικά στη Βουδαπέστη; Προσπάθησα να κάνω estimate calculator αεροδρόμιο-ξενοδοχείο για να συγκρίνω κόστος αλλά δεν μου έβγαλε. Οπότε παίρνω το 100 και κατεβαίνω Kálvin tér M όπως μου λέει το maps όπου είναι πολύ κοντά το ξενοδοχείο.

Από άλλες πηγές έχω σημειώσει free walking tour και το Μάρκετ, που κι αυτό είναι κοντά μας.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#491794
Dimitris_P έγραψε:Νίκο το Uber δραστηριοποιείται κανονικά στη Βουδαπέστη; Προσπάθησα να κάνω estimate calculator αεροδρόμιο-ξενοδοχείο για να συγκρίνω κόστος αλλά δεν μου έβγαλε. Οπότε παίρνω το 100 και κατεβαίνω Kálvin tér M όπως μου λέει το maps όπου είναι πολύ κοντά το ξενοδοχείο.

Από άλλες πηγές έχω σημειώσει free walking tour και το Μάρκετ, που κι αυτό είναι κοντά μας.

Όχι, δεν έχει Uber.

< >