Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#528745
sknipper έγραψε:
mousatos έγραψε:Είδα ένα ντοκυμαντέρ λίγους μήνες πριν . Αρκετή φτώχια στα νησιά αλλά κεφάτοι μελαψοί κάτοικοι με έφεση στο γλέντι και τη μουσική. Βροχές ελάχιστες μιας και είναι στα επίπεδα της Σαχάρας και δεν περνάνε υδροφόρα σύννεφα από κει. Αρκετή ξεραϊλα και ελάχιστο πράσινο , σε αντίθεση με το όνομα. Ψαρεύουν μπόλικα θαλασσινά και αν θυμάμαι καλά τα συνδιάζουν με φασόλια και άλλα λαχανικά.
Η οικονομία τους τα τελευταία χρόνια πάει αρκετά καλά , έχουν πολιτική σταθερότητα και προσελκύουν μετανάστες από τα κοντινά αφρικανικά κράτη.
Η παραλίες που είδα δε με εντυπωσίασαν αλλά σίγουρα θα υπάρχει και κάποια καλή.
Όπως τα λες.
Φτώχεια και ανεργία και συνθήκες διαβίωσης που θυμίζουν 60ς ή και χειρότερα. Από γλώσσα πορτογαλικά, από αγγλικά ελάχιστοι. Ακόμα και μέσα στο ξενοδοχείο έπρεπε να πας στη ρεσεψιόν για να συνεννοηθείς και να πεις στην καθαρίστρια να σου αφήσει πετσέτες.
Μελαψοί πολλών αποχρώσεων και σωματοτύπων αλλά υπερισχύει το σκούρο λεπτό ψηλό με άψογη καμαρωτή στάση που ίσως αποκτάνε με το να κουβαλάνε πράματα στο κεφάλι. Αρκετοί υπάλληλοι στα μπάρ δουλεύαν για ώρα με ένα μπουκάλι στο κεφάλι.
Ναι στην έφεση στο γλέντι και τη μουσική. Και απίστευτο κούνημα οπισθίων. Και τί οπισθίων! :thumbsup:
Από τα 10 νησιά μερικά είναι πράσινα και άλλα ψιλοέρημος. Το νησί Boa Vista που πήγα μάλλον έχει από τα πιο ερημικά τοπία. Αλλά υγρασία 80% κι ακόμα κι όταν έχουν σύννεφα βροχή δεν πολυπέφτει.
Δρόμοι: εκτός από τον έναν βασικό άξονα βορράς (πρωτεύουσα)-αεροδρόμιο-νότος (ξενοδοχεία) που είναι άσφαλτος οι άλλοι στρωμμένοι δρόμοι είναι φτιαγμένοι στο χέρι από μαύρη πέτρα (ίσως λάβα), αίσθηση χειρότερη από καλντερίμι. Βέβαια οι πιο πολλοί δρόμοι είναι χωματόδρομοι. Με χάραξη θεωρητική, βασικά δεν υπάρχει σήμανση, δεν υπάρχουν δρόμοι απλά πας προς τα εκεί που θέλεις και θα αντιληφθείς τα αχνάρια των άλλων οπότε βρήκες το δρόμο. Μερικές φορές υπάρχουν παράλληλοι δρόμοι 10 μέτρα πιο πέρα. Οπότε και τα αυτοκίνητα έχουν προσαρμοστεί στο περιβάλλον. Πρακτικά όλα 4χ4. Τα ταξί είναι τετρακίνητα διπλοκάμπινα ημιφορτηγάκια με πάγκους στην καρότσα. Τα νοικιάρικα Jimny. Κυκλοφοριακό δεν υπάρχει.
Το μότο του νησιού είναι no stress. Που ίσως φτάνει σε σημείο οκνηρίας/αδιαφορίας. Αλλά αν το αποδεχτείς υπάρχει μια ωραία χαλαρότητα.
Όντως πολλά θαλασσινά. Έχουν παράδοση στο ψάρεμα. Δεν ξέρω αν τα νησιά παράγουν πολλά πράματα αλλά ο τουρισμός είναι σε μεγάλη άνοδο και μάλλον από αυτό θα σωθούν. Χτίζουν γιγαντοξενοδοχεία αρκετές ξενοδοχοεταιρείες (πχ 5000 δωματίων η Melia). Θα μεγαλώσουν και τον διάδρομο προσγείωσης για να χωράνε πιο μεγάλα αεροπλάνα.
Σαν προορισμός αξίζει; Έτσι όπως είναι λέω όχι, καλό το παρθένο και απείραχτο αλλά ο ανταγωνισμός προσφέρει περισσότερα στα ίδια λεφτά. Αν το φτηνύνουν τότε ναι γιατί όχι.
Αυτό που μου έμεινε και το λέω κυριολεκτικά, είναι τα οπίσθια. :innocent:

μπάνιο κάνατε σε θάλασσα ή σε πισίνα?

Ερώτηση: ποιος "εξωτικός προορισμός" αξίζει να πάει εν τέλει κανείς? Ακούω πολλούς όπως εσύ πως τελικά δε μένουν ευχαριστημένοι. Έναν έχω ακούσει μόνο που έχει μείνει ευχαριστημένος, στο νησί Bora Bora, στου διαόλου τη μάνα :omg: Ούτε Καραϊβική, ούτε Bali, ούτε Σεϋχέλλες. Εγώ προσωπικά βαριέμαι απίστευα να ταξιδεύω 2 μέρες, να δώσω ένα σκασμό λεφτά κ από την 3 μέρα να βαρεθώ. Ακούω πως οι περισσότεροι καταλήγουν να σερφάρουν με τις ώρες στο ξενοδοχείο στην πισίνα κ αυτό. 2-3 ταξιδάκια στο χωριό του νησιού κ αυτό όλο...

Θεωρώ τις ελληνικές θάλασσες κ νησιά απέιρως καλύτερα τόσο ως τοπία, όσο κ ως εξυπηρέτηση, chill out κτλ. Με ένα φουσκωτό πας στις καλύτερες παραλίες, πολλές ερημικές κιόλας.
Όσες φορές έχει πέσει το θέμα διακοπών στο τραπέζι, έχω αρνηθεί ταξίδια τέτοια. Αυτό που θα ήθελα κάποια στιγμή είναι ταξίδι στο Μαρόκο, αλλά εντάξει, δεν είναι "εξωτικός" προορισμός.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#528758 Συνάδελφος το έχει ρίξει στις κρουαζιέρες και είναι πολύ ευχαριστημένος.
Παρακολουθεί κάθε χρόνο τις προσφορές της MSc cruises και μόλις βρει καλή προσφορά χτυπάει.
Γύρισε έτσι όλη την Καραϊβική, την Μεσόγειο και την Β. Ευρώπη.

Νομίζω αν θες να δεις πολλά μέρη και ταυτόχρονα να αποφύγεις την ταλαιπωρία των ξενοδοχείων και των μετακινήσεων είναι καλή λύση.

< >
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#528761
PeterPan έγραψε:Ερώτηση: ποιος "εξωτικός προορισμός" αξίζει να πάει εν τέλει κανείς? Ακούω πολλούς όπως εσύ πως τελικά δε μένουν ευχαριστημένοι. Έναν έχω ακούσει μόνο που έχει μείνει ευχαριστημένος, στο νησί Bora Bora, στου διαόλου τη μάνα :omg: Ούτε Καραϊβική, ούτε Bali, ούτε Σεϋχέλλες. Εγώ προσωπικά βαριέμαι απίστευα να ταξιδεύω 2 μέρες, να δώσω ένα σκασμό λεφτά κ από την 3 μέρα να βαρεθώ. Ακούω πως οι περισσότεροι καταλήγουν να σερφάρουν με τις ώρες στο ξενοδοχείο στην πισίνα κ αυτό. 2-3 ταξιδάκια στο χωριό του νησιού κ αυτό όλο...

Ούτε καν όμως.
Εξαρτάται τι είσαι διατεθειμένος να κάνεις και τι ενδιαφέροντα έχεις.
Αν βαριέσαι να ξεκουνηθείς, η μεγαλύτερη μετακίνηση που θες να κάνεις είναι "το χωριό του νησιού" που λες, και γενικά δεν κάνεις και πολλά πράγματα, προφανώς έχεις δίκιο [αλλά δεν μπορώ να φανταστώ που δεν θα βαριόσουν].

Γιατί από την άλλη εγώ μπορώ να σου πω ότι έχοντας πάει σε αρκετούς εξωτικούς προορισμούς, δεν έχω προλάβει να αράξω πάνω από λίγες ώρες τη μέρα στο ξενοδοχείο/παραλία/πισίνα, και αυτό ήταν αρκετά ευχάριστο ως χαλάρωση προς το τέλος της μέρας.

Κρουαζιέρα, δεν θα ήθελα να κάνω μάλλον ποτέ.
Αν θες μετακίνηση με πλοίο, κάτι σε πολύ μικρότερο σκάφος, live-a-board 10-15 άτομα, εκεί ναι κάτι γίνεται.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#528765 Να προσθέσω οτι εξαρτάται και πως νοεί ο καθένας το «διακοπές». Πολλές δραστηριότητες μπορει να ειναι απο απλώς έως πολυ κουραστικές, να έχουν κάποια ταλαιπωρία, κάπου κάπου κανα μικροτραυματισμό κ.ο.κ.
Άβαταρ μέλους
By otso
#528777 κι ελεγα δεν θα ποσταρει;

Φανταζομαι οτι πηγαινες μονος ε;

δεν φανταζοναι να πηγαινες με γυναικα η ακομα χειροτερα με παιδι;
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#528802
bibendum έγραψε:Εγω θα ηθελα μια αναπτυξη για τους μικροτραυματισμους

< >

Ε ξέρεις τωρα.
Κανα στραμπούληγμα, μερμήγκια, σφήκες, κοράλλια, σκαθάρια, βδέλες, κανάς περίεργος κισσός, φιδια, μαϊμούδες, καμια λεοπάρδαλη, καρχαρίες, μέδουσες, ιπποπόταμοι, ελέφαντες
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#528883 Πήγα 5 μέρες Λίβανο και ήταν η πρώτη μου επαφή με οδήγηση σε αυτές τις χώρες. Ο ταλιμπανισμός ήταν αναμενόμενος, είχα πάει Αίγυπτο πριν καμιά 10αρια χρόνια αλλά εκεί με πήγαιναν. Τα ήθη και τα έθιμα της οδήγησης εκεί τα ήξερα, αλλά άλλο να στο λένε άλλο να το ζεις από συνοδηγός και άλλο να το ζεις ζωντανά!

Ο τυπάς στα ρεντεκάρια του αεροδρομίου ήταν σε φάση "σίγουρα δεν θέλεις έξτρα ασφάλεια gringo?" Είπα να το παίξω ζαριά και δεν αγόρασα. Μου φέρνει ένα yaris sedan αυτόματο :s_crazy ψιλοκαινούριο, οπότε λέω τα πιάσαμε τα λεφτά μας. Το αυτόματο εν τέλει βοήθησε, όπως και το γεγονός ότι είχε πάει 3 η ώρα και δεν είχε κίνηση. Βάζω το gps για το ξενοδοχείο και βγαίνω στη ζούγκλα.

Την φάση την ψιλιάστηκα όταν είδα νταλίκα να καβαλάει 2 λωρίδες και να πηγαίνει, καθώς και ένα απροσδιόριστο βανάκι να πάει χωρίς φώτα. Οοοοκ, προχωράμε. Μπαίνω στη βηρυττό και δεν χάνομαι, βρίσκω το ξενοδοχείο, στο ενδιάμεσο μου πατάνε 2 κόρνες από καμμένα φανάρια (κόκκινα, οι άλλοι, εγώ νόμιμος) και όλα καλά ως εδώ.

Το πρωί ξυπνήσαμε όχι με τα πουλάκια αλλά με τις κόρνες χιλιάδων ντόπιων που πήγαιναν στη δουλειά τους. Βάζω πορεία κάτι αρχαία καμιά 10αρια χιλιόμετρα από την συρία στο gps, κάνω τον σταυρό μου, βάζω το yaris στο d και ξεχύνομαι.

Το πρώτο λάθος που έκανα ήταν να βγάλω φλας για να αλλάξω λωρίδα.Η απορία στο πρόσωπο των συνταξιδιωτών μου στον πηγμένο δρόμο ήταν έκδηλη, μάλλον δεν είχαν ξαναδεί, αλλά αποφάσισαν να με κόψουν όπως και να έχει. Μετά την ψιλιάστηκα και απλά υπολόγιζα μισό μέτρο κενό και έχωνα την μούρη. Πιο αποτελεσματικό ομολογουμένως.

Στο δρόμο checkpoint του στρατού (αρκετά) και εκεί ήταν το γέλιο. Οι ντόπιοι δεν μπορούν όπως έρχονται 2 λωρίδες να συνεχίσουν να είναι 2 λωρίδες να περάσουν το checkpoint. Πρέπει να κάνουν 4 σειρές σε 2 λωρίδες, σε σημείο να ακουμπάνε οι καθρέφτες, οι τζιπάτοι μάλιστα το κόβουν και από τα ερείσματα/πρανή, και έρχονται όλοι και φρακάρουν. Ήμουν διακοπές και δεν με ένοιαζε, αλλά πραγματικά έβγαζα πολύ γέλιο πόσο γίδια είναι στην οδήγηση.

Το άλλο ζήτημα ήταν ότι σε δρόμο με στηθαίο, για να πάει ο άλλος στον φούρνο να πάρει ψωμί, σιγά μην κάνει τον κύκλο στην επόμενη διασταύρωση. Πολύ απλά, το έκοβε ανάποδα, και σου έπαιζε και τα φώτα να κάνεις στην άκρη :lol:

Μια άλλη πονεμένη ιστορία είναι οι κυκλικοί κόμβοι. Εκεί πολύ απλά πρέπει να κατοχυρώσεις τον χώρο σου, πραγματικα πιθαμή με πιθαμή. Εννοείται ότι δεν σε αφήνει κανένας, εννοείται ότι οι γυναίκες δεν σε αφήνουν 1000 χρόνια, και εννοείται ότι απαγορεύεται η οπτική επαφή με τους γύρω. Το αυτόματο είναι μάννα εξ ουρανού, αφήνεις το φρένο και τσουπ, κερδίζεις ακόμα 10 πόντους. Άμα κάνεις το λάθος και περιμένεις προτεραιότητα, την πάτησες, θα είσαι εκεί για μέρες.

Η κόρνα κατέχει δεσπόζουσα σημασία, είναι φλας, αλάρμ, σινιάλο, τα πάντα όλα. Χρησιμοποιείται για πάσα νόσο, όταν είσαι δίπλα από τον άλλον, όταν θες να στρίψεις, να σταματήσεις, να επιταχύνεις, να κλ@σεις, για τα πάντα όλα. Τα φανάρια είναι ενδεικτικά, σε πολλές περιπτώσεις μου κορνάρανε οι από πίσω για να το κάψω.


Γενικά το σωτήριο είναι ότι δεν τρέχουνε. Παραπάνω από 100 βαριά 110 δεν πάνε. Αλλιώς έτσι πως πάνε θα είχαν ξεκληριστεί :lol:

Καλά τα πήγα, το abs μπήκε μόνο 2 φορές, στο τέλος είχα πάρει και το κολάι και χωνόμουνα και στους ντόπιους.

Αναμείνατε βιντεάκι με το bmw club of lebanon να κάνει drift σε δημόσιο δρόμο :lol:

Εντυπώσεις από την χώρα γενικά όποιος θέλει ρωτάει, ένα μόνο θα πω: Οι λιβανέζες είναι τρελλά μωρά :inlove:


Έντιτ. Μετά από κάμποσες μέρες αυτόματο, το πρώτο πράγμα που έκανα μόλις μπήκα στο πεζώ, ήταν να κοπανήσω τον τοίχο που είχα παρκάρει δίπλα γιατί πάτησα μίζα με ταχύτητα μέσα :thumbsup: :metalo: :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#528897 Γελασα πολύ με την περιγραφή!!! Μου θύμισες τη ζωή μου στη Μ. Ανατολη, έτσι ακριβως και χειρότερα είναι αλλά έχει πλάκα να τους βλέπεις τι σκαρφιζονται και κανουν για να περάσουν τους αλλους. Για τις Λιβανεζες εχεις απόλυτο δίκιο, αλλά "κοστίζουν" πολύ... Δεν τις προλαβαίνει κανεις στα ψώνια στον καλλωπισμό κ.λ.π. Αν όμως σε ερωτευθούν τα δίνουν όλα...
Ενας άλλος προορισμός με τρελούς οδηγούς είναι και η Σρι Λάνκα, ωραίες σχετικα αμμουδιές, ημιπολύτιμες πέτρες με το κιλό, τσάι φυσικά η μισή χώρα....

.