Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By mirage
#303327 Cape town. Περπατημα κλπ παιζει μεχρι ενος σημειου και προσεκτικα. Εχω και ξενοδοχειακη προταση αν θες. Γενικα πες μου. Κατοικος 2 μηνες εκει.


< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#303407 Θα με ενδιέφερε η ξενοδοχειακή πρόταση. Είναι εύκολη πόλη στην οδήγηση ή υπάρχουν μποτιλιαρίσματα.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#303619 Αδελαϊδα δεν ξέρω, αλλά η Μελβούρνη δεν εχει παραλία για βόλτα έχει κάτι ελεεινές αμμουδιές στα 10 χιλιόμετρα από το City. Η βόλτα είναι στο Southgate και γενικά το City κάθε αυστραλέζικης πόλης είναι πολύ μικρό, το γυρίζεις σε μία μέρα. Από την άλλη έχει αρκετά πάρκα σχεδόν εφαπτομενικά του Σίτυ και όταν είχα πάει εγώ (κάπως παλιά βέβαια) είχε πανεύκολη πρόσβαση παντού με τραμ και ΜΕΤ. Οι εκδρομές όμως είναι λίγο πονεμένη ιστορία, περίπου 30χλμ από το Σίτυ είσαι ακόμα στην πόλη. Ανάμεσα Μελβούρνη - Αδελαϊδα έχει τις παραλίες (θα παγώσεις) της Βικτόρια στον Great Ocean Road, τους 12 απόστολους, 40 μάρτυρες, τον Χριστό και τη μάνα του
Εικόνα
Mount Gambier
Εικόνα
Grambians (αν πάρεις τη μεσόγεια διαδρομή)
Εικόνα
και εκεί έχει ένα (όταν πήγα τουλάχιστον) συγκλονιστικό πολιτιστικό κέντρο των Αβορίγινων πάνω στο θέμα White Australia - Black history.

Στην Αδελαϊδα δεν πήγα - δεν ξέρω, αλλά ούτε εκεί δεν έχει waterfront για βόλτα αν δεν κάνω λάθος.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#304094 Επειδή οι μεγάλες πόλεις με αγχώνουν και επειδή οι τιμές στα ξενοδοχεία είναι 30% πάνω σε σχέση με αλλού.
Π.χ Hyatt Regency Perth 5* βγαίνει στα 100e τη βραδιά από 27/12 εώς 7/1 . Φτηνότερα κι από το ξενοδοχείο του stefan στη λίμνη Πλαστήρα .
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#304116 Tί ακριβώς θα κάνεις στην πολη του Περθ βέβαια :lol:

Νομίζω οτι αν υπάρχει κάποιος λόγος να κάνεις τέτοιο ταξίδι δεν είναι να κοιμάσαι σε πεντάστερα ξενοδοχεία, αλλά να δεις πράγματα που δε θα έβλεπες Ευρώπη.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#304149 Το χρησιμοποιείς ως βάση για εξορμήσεις λίγο πιο έξω;

https://www.google.gr/search?q=perth+beaches&client=ubuntu&hs=to7&channel=fs&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwia_cSh9qDPAhWFnRoKHZ1XDeoQ_AUICCgB&biw=1024&bih=639

Ένα κομμάτι του εαυτού μου έχει τάση για περιπέτεια αλλά έχω αρχίσει να γερνάω :lol:
Μια φορά κι έναν καιρό είχα κάνει αίτηση για εδώ και με είχανε δεχτεί (πόσοι τρελοί υπάρχουν άραγε να τριγυρνούν στις ερημιές για να μαζεύουν δείγματα από πετρώματα με τα 4x4; ) :lol:
https://www.tafeinternational.wa.edu.au ... 505681920a
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#304200 Τώρα μιλάς σωστα

Απλά δεν έχει λογο να πολυασχολείσαι με ξενοδοχεία, έχει τόσα πράγματα να δεις.

Aν λοιπόν βρεθείς κατα κει,

AQWA The Aquarium of Western Australia, κολύμπι με χαρχαρίες

Εικόνα

Rottnest Island, Western Australia
Εικόνα
Εικόνα

Τα κρασιά που δοκίμασα στους αμπελώνες, ελαφρώς γτπ

Γενικά η περιοχή προς τα νότια έχει τρελα πράγματα να δεις:)
Άβαταρ μέλους
By mirage
#304201 Ολα αυτα τα κανει και στο cape town.
Bonus?
Υπεργαματα κρασια και πολυ πολυ πολυ πιο φτηνο κοστος σε ολα.
Γεια μας και εβιβα

< >