Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#54262
PeterPan έγραψε:Ξέρουμε τί παίζει σε Βέλγιο κ συγκεκριμένα στην Αμβέρσα με τις κλήσεις στάθμευσης? Αν τις αφήσει κανείς απλήρωτες έρχονται κάποτε σε άλλο κράτος ή ξεχνιούνται?


Νομίζω ότι δεν μπορείς να φας κλήση για στάθμευση στην Αμβέρσα, αν θεωρήσω (με τον ΟΠΑΠ να το δίνει 1.05) ότι κινήθηκες στον άξονα Meir-Groenplaats-Grotemarkt.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#55346 Αναρωτιέμαι αν ειναι doable αυτή η διαδρομή χωρις διανυκτέρευση
http://goo.gl/maps/TNYn5
Εχει κανει κανεις κατι ανίστοιχο σε αυτες τις περιοχές μονορουφι?
Εποχή γύρω στο Πάσχα , υποθετω οχι high season
Άβαταρ μέλους
By criuser
#55379 Δύσκολο αν έχεις και παιδιά . Από Νις μέχρι Ευζώνους έχει 150 χλμ που δεν είναι αυτοκινητόδρομος . Αν αντέχεις να οδηγείς νύχτα κάτι γίνεται . Αλλιώς γιατί να μην δείς και το Βελιγράδι με μιά στάση .
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#55421
KiloMeater έγραψε:Αναρωτιέμαι αν ειναι doable αυτή η διαδρομή χωρις διανυκτέρευση
http://goo.gl/maps/TNYn5
Εχει κανει κανεις κατι ανίστοιχο σε αυτες τις περιοχές μονορουφι?
Εποχή γύρω στο Πάσχα , υποθετω οχι high season

Με μικρα παιδια ειναι δυσκολο, αλλιως οχι και τοσο. Τα τελευταια 3 χρονια κατεβαινουν συγγενεις απο Μοναχο μονοκοπανια, την πρωτη μαλιστα φορα οδηγουσε γυναικα και την εβγαλε μονη της την διαδρομη σε 20 ωρες.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#55429 Το έχω κάνει μονοκοπανιά αρκετές φορές. Τεράστιος παράγοντας το τι αυτοκίνητο έχεις. Με το φιατακι δεν θα το δοκίμαζα ξανά. Αν το κάνεις φρόντισε να περνάς από το Βελιγράδι νεκρή ώρα. Έχει και περιφερειακό, αλλά με τα έργα που γίνονται γ@μιεται το σύμπαν
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#56491 Προσφατα ειχα παει ουγγαρια, σταματαω σε βενζιναδικο να παρω βινιετα. Μου εκανε εντυπωση οτι δεν ειναι αυτοκολλητη, αλλα δηλωνεις την πινακιδα και παιρνεις απλα μια αποδειξη, καπως σε κανουνε register online.
Η αυστριακη βινιετα ειναι διαφορετικη, κολλαει στο παραθυρο , χωρις πινακιδες κτλ... και εχω δει αρκετους ελεγχους απο αστυνομικους σε σταματημενα αμαξια σε σημειο που για να πας η να φυγεις εχει εθνικη, τσεκαρουνε το παραθυρο. Εκει πως ελεγχουν αραγε, με καμερα; σε γραφει το μηχανημα και τσεκαρει αν εχεις πληρωσει αραγε;
Καλο συστημα, και efficient, αν ειναι οντως ετσι
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#56494
KiloMeater έγραψε:Προσφατα ειχα παει ουγγαρια, σταματαω σε βενζιναδικο να παρω βινιετα. Μου εκανε εντυπωση οτι δεν ειναι αυτοκολλητη, αλλα δηλωνεις την πινακιδα και παιρνεις απλα μια αποδειξη, καπως σε κανουνε register online.


Ναι γιατί στους αυτοκινητόδρομους στην Ουγγαρία έχει ανά τακτά χρονικά διαστήματα κάτι κάμερες που κοιτάνε κάθετα τον δρόμο, στη κάθε λωρίδα του τοποθετημένες σε ύψος πάνω από το δρόμο. Αυτές επικοινωνούν με τη βάση δεδομένων και εξακριβώνουν από τη πινακίδα αν έχεις πληρώσει βινιέτα ή όχι.

Πολύ ωραίο σύστημα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#56499 Η Ουγγαρια με εντυπωσιασε με τις τιμες παντως , οι οποιες σε σχεση με Βιενη ειναι πολυ κατω. Αν και κινηθηκα μονο δυτικα στα μερη κοντα στην Αυστρια, η διαφορα στην οικονομια στις μικρες πολεις και τα χωρια οπυ πηγαμε ειναι εμφανης, αναρωτιεμαι πως θα ειναι κεντρο και ανατολικα. Σιγουρα θα προσπαθησω να παμε τιποτα εκδρομες πιο μακρυα προς τα εκει, εχει πολυ ενδιαφερον.
Μου θυμισε πολυ ελληνικη επαρχια στυλ Φαρσαλα, Μακεδονια/περιοχη γρεβενων
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#56507
KiloMeater έγραψε:Η Ουγγαρια με εντυπωσιασε με τις τιμες παντως , οι οποιες σε σχεση με Βιενη ειναι πολυ κατω. Αν και κινηθηκα μονο δυτικα στα μερη κοντα στην Αυστρια, η διαφορα στην οικονομια στις μικρες πολεις και τα χωρια οπυ πηγαμε ειναι εμφανης, αναρωτιεμαι πως θα ειναι κεντρο και ανατολικα. Σιγουρα θα προσπαθησω να παμε τιποτα εκδρομες πιο μακρυα προς τα εκει, εχει πολυ ενδιαφερον.
Μου θυμισε πολυ ελληνικη επαρχια στυλ Φαρσαλα, Μακεδονια/περιοχη γρεβενων


Όταν λες τιμές? Εννοείς φαγητό κλπ?

Γενικώς το κόστος ζωής στην Ουγγαρία είναι πολύ χαμηλό αλλά και οι μισθοί το ίδιο.

Πτυχιούχος με 2 χρόνια προϋπηρεσία παίρνει 500 ευρώ στη καλύτερη.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#56530 Υπηρεσίες του στυλ κουρέας ας πούμε, η να μπεις στο φούρνο να πάρεις τίποτα κρουασάν , αλμυρά κτλ, η να πληρώσεις για short term στάθμευση, η φαγητό σε εστιατόρια κτλ...

Λέμε να πηγαίνουμε για κούρεμα και βόλτα πλέον σταθερά εκεί
Άβαταρ μέλους
By GTS
#56533 Σε μικροέξοδα αλλαζετε στο τοπικο νομισμα ή πληρωνετε με πιστωτικη ακομα και στον κουρεα ή στον φουρνο; Η μηπως δεχοντε ευρω;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#56536 Δέχονται σε μερικά μέρη αλλά δε νομίζω συμφέρει γιατί τα στρογγυλοποιουν προς τα πάνω.

Πιο καλά με HUF
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#56542 Πιστωτική παντού και πάντα. Υπάρχουν χώρες που ενώ έμεινα αρκετές ημέρες, δεν είδα πως είναι το νόμισμά τους. Για 2 λόγους:
α) στα ανταλλακτήρια σε κλέβουν
β) επειδή σίγουρα κάποιο συνάλλαγμα θα περισσέψει, τι κάνεις; Αγοράζεις άσχετα πράγματα απλά για να τα ξοδέψεις ή σου μένουν σουβενίρ.
Πληρωμή με κάρτα, και tip σε €. Δεν τους χαλάει καθόλου