Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#647431 γιατι τετοιο αγχος ρε παιδια? θεμα χρονου ειναι να ανοιξουν.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#647433 Με βαση τα υπάρχοντα δεδομένα αρχές Ιουνίου θα ξέρουμε περισσότερα. Ηδη η Aegean άρχισε να βάζει πτήσεις στο πρόγραμμα της. Βέβαια με 14 μέρες καραντινα δε νομίζω να έρθει κάποιος Ελλάδα για διακοπές αλλα ακομα εχουμε καιρο.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#647436
mirage έγραψε:Με αεροπλάνα και βαπόρια.

Τρελάθηκες? Ούτε ζωγραφιστός σε αυτά τα 2 μέσα. Όλο από Βαλκάνια και μονοκοπανιά 24 ωρίτσες νον στοπ. :rtfm: :rtfm: :rtfm:
Φυσικά αν δεν έχει καραντίνα (και να έχει δεν με απασχολεί θα κάθομαι και θα αράζω χωριό :lol: ) το κυριότερο και χωρίς χαζοτέστ, δεν δίνω σεντ :rtfm: :rtfm:

dimviii έγραψε:γιατι τετοιο αγχος ρε παιδια? θεμα χρονου ειναι να ανοιξουν.

Ποντάρω στο ότι τα λεφτά είναι πολλά οπότε θα μιλήσει η λογική του χρήματος. :inlove: (Για την τουριστική βιομηχανία εννοώ, όχι για εμένα)
Άβαταρ μέλους
By mirage
#647437 Έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να περάσεις αναίμακτα από Σένγκεν χώρες παρα απο τα Βαλκάνια. Προς το παρον.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#647438
mirage έγραψε:Έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να περάσεις αναίμακτα από Σένγκεν χώρες παρα απο τα Βαλκάνια. Προς το παρον.

Η αλήθεια είναι ότι έβγαλα Error 404, κοινώς σε έχασα :oops:
Πρώτη διαδρομή: Γερμανία, Αυστρία, Ουγγαρία, Σερβία, Β.Μακεδονία και Ελλάδα
Δεύτερη Διαδρομή μέσω Ρουμανίας, Βουλγαρίας
Τρίτη δεν έχω φτιάξει.
Και φέτος ήθελα να επισκεφθώ Μαυροβούνιο, Κροατία αλλά το αφήνω για του χρόνου. Θα πήγαινα στην αργία της 11ης Ιουνίου και Αγία Πετρούπολη οδικως αλλά ακυρώθηκε δυστυχώς :( :( :( , έχασα τις Λευκές Νύχτες

Μολδαβία και Υπερδνειστερία κύριοι έχει τιμήσει κανείς? Άς υπάρχει στο πίσω μέρος
Άβαταρ μέλους
By mirage
#647440 Η ζώνη Σένγκεν θα ανοίξει κατά πάσα βεβαιότητα τον Ιούνιο. Σερβιες κλπ μπορεί να μην ανοίξουν ομως. Απλα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#647447
mirage έγραψε:Η ζώνη Σένγκεν θα ανοίξει κατά πάσα βεβαιότητα τον Ιούνιο. Σερβιες κλπ μπορεί να μην ανοίξουν ομως. Απλα πράγματα.

Οπότε επιλογή νο2. Μικρό το πρόβλημα. Υπομονή μέχρι 15 Ιουνίου. Εν τω μεταξύ σκέφτομαι να κατέβω Ελβετία να δω εναν φίλο αλλά δεν μας έχουν βγάλει την καραντίνα στο κρατίδιο της Έσσης και ψιλοκωλώνω.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#647451 Ε θα κατέβεις όταν ανοίξουν. Τα σύνορα είναι κλειστά προς το παρόν για τουρίστες.
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#647574 Italien öffnet Grenze – was macht die Schweiz?
https://www.20min.ch/story/italien-oeff ... 8369862616

Ολα εντάξει, ανοίγει και η τελευταία πόρτα για οδική - καραβική κάθοδος.
Χαρτιά, τεστ αρνητικό, μάσκες, γάντια, αντισηπτικό 8λιτρο,φουλ καύσιμο, μέση ωριαία κοντά στη τελική του οχήματος και φτάσαμε Ανκόνα.
Το τι θέλει το μπο@ρδελ@ η Ελβετία δε μας αφορα :metalo:
Στο γυρισμό αυτά :lol:

Γενικώς κράτη που ανοίγουν σύνορα κατά παραγγελία με γελοίους περιορισμούς (αφορά και Ελλάδα - Σκόπια - Αλβανία) μου θυμίζει κορίτσια στο Δημοτικό .
Άβαταρ μέλους
By Chris
#647615 Το κοιταω κι εγω, αν στραβωσει κατι με τις πτησεις. Η πιο γρηγορη διαδρομη ειναι 27 ωρες, και αν χρειαστει να παμε μονο απο ΕΕ ανεβαινει στις 32, αυτη η διαδρομη (δε μας ψηνει καθολου το κλεισιμο σε καραβι για 20+ ωρες):

Εικόνα

Βλεπω κι ενα καραβι καπου, ειναι πορθμειο στο δουναβη; Δεν το εχω ξανακανει, οποτε αν αποφασιστει θα ρωτησω περισσοτερα οταν ερθει η ωρα. Το πλανο ειναι πρωτη διανυκτερευση καπου στα τελειωματα γερμανιας, ή αυστρια ή βουδαπεστη πχ (οπου φτασουμε), την επομενη μερα να φτασουμε ελλαδα και αν αντεχουμε αθηνα, αλλιως μια σταση σαλονικα και χαλαρα αθηνα την επομενη.


< >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#647631 Fyi η Ρουμανία και η Βουλγαρία είναι εκτός Σένγκεν, έχουν σύνορα κανονικά. Ναι είναι κάτι πλατφόρμες που πάνε πέρα δώθε στο Δούναβη
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#647639 Δεν ξέρω γιατί το Google Maps απο Ρουμανία για Βουλγαρία στέλνει με φέρρυ, αλλά υπάρχει η γέφυρα που ενωνει τις δυο χωρες. Είχα κανει την ερωτηση πέρσυ και οι συνφορουμιτες με βοηθησαν αρκετα :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#647655 Η γέφυρα είναι πολύ ανατολικά στο Βουκουρέστι
Άβαταρ μέλους
By krom
#647677
Chris έγραψε:Το κοιταω κι εγω, αν στραβωσει κατι με τις πτησεις. Η πιο γρηγορη διαδρομη ειναι 27 ωρες, και αν χρειαστει να παμε μονο απο ΕΕ ανεβαινει στις 32, αυτη η διαδρομη (δε μας ψηνει καθολου το κλεισιμο σε καραβι για 20+ ωρες):

https://uploads.tapatalk-cdn.com/202005 ... 8140eb.jpg

Βλεπω κι ενα καραβι καπου, ειναι πορθμειο στο δουναβη; Δεν το εχω ξανακανει, οποτε αν αποφασιστει θα ρωτησω περισσοτερα οταν ερθει η ωρα. Το πλανο ειναι πρωτη διανυκτερευση καπου στα τελειωματα γερμανιας, ή αυστρια ή βουδαπεστη πχ (οπου φτασουμε), την επομενη μερα να φτασουμε ελλαδα και αν αντεχουμε αθηνα, αλλιως μια σταση σαλονικα και χαλαρα αθηνα την επομενη.


Στο Δούναβη ανάμεσα σε Βουλγαρία-Ρουμανία υπάρχουν 2 γέφυρες, στο Ruse και στο Vidin <--αυτή είναι η ιδανικότερη και ταχύτερη σε σχέση με Сraiova που έβαλες. Οπότε αν δεν θες να μπλέξεις με φέρυ, η πιο optimized διαδρομή είναι αυτή
https://goo.gl/maps/8kxN9C6t6b9qH33HA
Άβαταρ μέλους
By Chris
#647690 Την craiova την εβαλα μονο για να βγαλει πιο ανατολικη διαδρομη ο χαρτης, να γλιτωσω τη σερβια. Αλλα ειπε τωρα κι ο κορτο για σενγκεν και τελοσπαντων, υπομονη μεχρι το τελος του μηνα που θα ειναι πιο καθαρα τα πραγματα. Δε δινω πολλες πιθανοτητες να ακυρωθει η πτηση μου ετσι κι αλλιως


< >