Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#599531 Λυπήσου με 224v, είμαι στη δουλειά και δεν έχω πάει ακόμα διακοπές!!! :lol:

Η σκορπίνα στα κάρβουνα είναι απο τα καλύτερα ψάρια που έχω φάει!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#599542
Andreasdik έγραψε:Λυπήσου με 224v, είμαι στη δουλειά και δεν έχω πάει ακόμα διακοπές!!!

Η σκορπίνα στα κάρβουνα είναι απο τα καλύτερα ψάρια που έχω φάει!
Πιο νόστιμη και από Αστακό!!! Πρέπει να είναι μεγαλουτσικη, όμως.. εύχομαι να περάσεις καλά στις διακοπές σου!!! με εξαιρετικές γεύσεις

.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#599837
224v έγραψε:Δείτε τον κατάλογο του μαγαζιού. Σε συνεχεια ήρθαν και κυρίως πιάτα μακαρονάδα με πέστο από παντζάρι, και σουτζουκάκια... Κόστος 50 ευρώ με 3 καραφακια ρακή. Οι γεύσεις ήταν τέλειες....Εικόνα
Μου αρέσουν οι κρητικές σπεσιαλιτέ τσιζκέικ και μπράουνι.... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#599915 Στο Ηράκλειο εκτός από το Πεσκεσι ποιο άλλο καλό φαγαδικο παίζει??

.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#599940 Η αυλή του Δευκαλίωνα (μεζεδοπωλείο), Ελιά, Εργανος, παραστιες (εστιατόρια), όλα για κρητική κουζίνα

don't panic
Άβαταρ μέλους
By 224v
#599942
cmarin έγραψε:Η αυλή του Δευκαλίωνα (μεζεδοπωλείο), Ελιά, Εργανος, παραστιες (εστιατόρια), όλα για κρητική κουζίνα

don't panic
Ευχαριστώ πολύ...!! Θα είναι η τελευταία δοκιμασία για την κρητικια Ρακή. Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα μετα το οδοιπορικό σε όλη την Κρήτη.,

.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#600223 Η Αυλή του Δευκαλίωνα σε το Ηράκλειο, άψογη σε μεζέδες και ρακή,αλλά και σε τιμές. Φέτος πρωτο ήρθε το Σχολείο στη Παλαιόχωρα όπως ήδη έγραψα σε πιάτα και σε ρακή.

.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#600247 Πολύ χαίρομαι για την αυλή του Δευκαλίωνα γιατί ήταν τοπ πριν 15 χρόνια που έφυγα από το Ηράκλειο (φοιτητής). Κι αυτό σημαίνει ότι υπάρχει συνέχεια!!!

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#600262 Είχα πάει πριν 3 βδομάδες μετά από 3 χρόνια και πράγματι κρατάει. Για αυτό το πρότεινα άλλωστε.
Τουλάχιστον έφυγε ευχαριστημένος ο Θρασύβουλος γαστρονομικά και αλκοολικά!

don't panic
Άβαταρ μέλους
By 224v
#600278 Ναι ευχαριστώ για τις προτάσεις, αν και έρχομαι κάθε χρόνο σχεδόν λόγω timesharing στον Μακρύγιαλο Ιεράπετρας, έχω πάει σε όλες τις περιοχές εκεί γυρω μέχρι Ιτανο.. κλπ. Τελευταια πάμε και δυτικά κεντρικά μένοντας μερικές μέρες παραπάνω. Η παρέα εκτιμά τη Ρακή, εγώ δεν βάζω αλκοόλ στο στόμα μου ποτέ, εκτός από μπύρα αν δεν έχω άλλη επιλογή!!! Φυγαμε λοιπόν και φέτος ενθουσιασμένοι με τα φαγητά από νέα μέρη που δοκιμάσαμε. Πάντως είχε λίγο κόσμο σχετικά με πέρυσι. Αυγουστος μήνας και το Ρέθυμνο καταθλιπτικό.. στο κέντρο τουλάχιστον, δεν το είχα ξαναδεί. Οι δε τιμές ανεβασμένες.
Έκπληξη τα αρχαία στα Μάλλια, η θαλάσσια διαδρομή από Παλαιόχωρα μέχρι Σφακια.

.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#649980 Σκέφτομαι να παω οικογενειακώσ Κρήτη τέλος Ιουλιου αρχες Αυγουστου για 10 μερες (9 διανυκτερευσεις)
Αρχικά έκλεισα Ηρακλειο 4 διανυκτερεύσεις και είμαι σε δίλημμα τις επόμενες 5 να τις βάλω όλες Χανια, ή να βαλω μια ή δυο στην περιοχη μεταξύ Πρεβελης και Ρεθυμνου.

Εχω να παω Κρήτη πάνω απο 20 χρόνια, ειχα παει μια φορα με την :inlove: με μηχανή και καναμε 3000 χιλιομετρα σε 6 μερες.
Μετα πηγα για δουλεια για εναν μηνα (με εδρα Ηρακλειο) και ειχα γυρισει αρκετα και τοτε.
Εχει βελτιωθει καθόλου το οδικο δίκτυο σ'αυτα τα 20 χρόνια;

Αρχικά σκέφτηκα να γυρίσω την Ανατολικη πλευρα + Κνωσσο Φαιστο ενω είμαι στο Ηρακλειο και απο τα Χανια να δω Φαλασαιρνα, Ελαφονήσι, Μπάλο.
Πρέβελη και Ρέθυμνο θα τα βλέπαμε τη μερα που θα πήγαινα απο Ηρακλειο Χανια.
Τωρα ομως μου προέκυψε Φρανκοκάστελο και χωρα Σφακίων, οπότε θα χρειαστώ άλλη μια μέρα.

Οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες, αλλά υποψιάζομαι οτι θα καθυστερώ να τις κάνω άσχετα αν δεν θα εχει τοσο κόσμο όσο παλιά.
Η πρωτη σκεψη είναι να γινουν οι διανυκετρεύσεις πολυ κοντα στα κέντρα των πόλεων για να βγαίνουμε το βραδυ χωρις αυτοκίνητο.
Απο την άλλη, αν σπάσω λιγο τις διαμονες και βαλω μια δυο σε κάποιες "ερημιες" θα γλυτωσω χιλιομετρα και κόπο, θα πρέπει όμως να τηρω και πιο αυστηρα το πρόγραμμα.

Θα πάω Ηρακλειο με καραβι και θα γυρίσω απο Χανιά
Άβαταρ μέλους
By elvet
#650019
bebes έγραψε:Σκέφτομαι να παω οικογενειακώσ Κρήτη τέλος Ιουλιου αρχες Αυγουστου για 10 μερες (9 διανυκτερευσεις)
Αρχικά έκλεισα Ηρακλειο 4 διανυκτερεύσεις και είμαι σε δίλημμα τις επόμενες 5 να τις βάλω όλες Χανια, ή να βαλω μια ή δυο στην περιοχη μεταξύ Πρεβελης και Ρεθυμνου.
Αρχικά σκέφτηκα να γυρίσω την Ανατολικη πλευρα


Επειδή αναφέρεις αυτό (Αρχικά σκέφτηκα να γυρίσω την Ανατολικη πλευρα) αλλά δεν αναφέρεις τίποτα για την ανατολική πλευρά εγώ θα πρότεινα ανεπιφύλακτα να τη δεις, αλλά πέφτει λίγο μακριά. Περιοχές όπως το Βάι και οι παρακάτω παραλίες (Χιόνα), Ζάκρος, Παλαίκαστρο και Ξερόκαμπος είναι πολύ ιδιαίτερες και λόγω απόστασης και θέσης σχετικά άγνωστα (με εξαίρεση το Βάι). Το Λασίθι έχει γενικώς ωραίες περιοχές και ορεινές και παραθαλάσσιες.
Με βάση το Ηράκλειο, μπορείς να δεις κάποια από Λασίθι (ειδικά αν κάνεις χιλιόμετρα και ξυπνάτε νωρίς το πρωί) Βάι, Ελούντα, Οροπέδιο.
Εναλλακτικά, μπορείς να βάλεις τις 2 διανυκτερεύσεις σου στην Ιεράπετρα, ή κάπου σε όλη τη σειρά ακτών ανατολικά της Ιεράπετρας που είναι και όμορφη και να δεις την ανατολική πλευρά.
Η Κρήτη είναι μεγάλη και οι αποστάσεις μεγαλύτερες σε χρόνο απ’ ότι σε χιλιόμετρα, άρα δεν γίνεται να τα δεις όλα σε 10 ημέρες χωρίς να είσαι όλη μέρα στο αυτοκίνητο. Η πιο λογική επιλογή είναι να αφήσετε εκτός του Λασίθι και με 2 έδρες (Ηράκλειο και Χανιά) να εστιάσετε σε αυτούς τους 2 νομούς. Αφήστε και κάτι για την άλλη φορά.

Αφού είναι δεσμευτικό το κομμάτι Χανιά (καράβι και διαμονή) να θυμάσαι ότι έχει πολλή κίνηση στην Πόλη και γύρω από αυτή τον Αύγουστο, όλη τη μέρα.
Με βάση το Ηράκλειο μπορείς να πας και σε νότιες παραλίες του Ρεθύμνου (Αγία Γαλήνη, Τριόπετρα) και σε νότιες παραλίες του Ηρακλείου εύκολες (Ματαλα-μαζί με Φαιστό) και πιο δύσκολες (Κερατόκαμπος, μαζί με Βιάννο).
Ο νέος δρόμος από Ηράκλειο για Μοίρες βοηθά αρκετά σε χρόνο. Ο ΒΟΑΚ κατασκευάζεται οπότε μπορεί να υπάρχουν καθυστερήσεις λόγω έργων (και κίνησης). Κάποιος Κρητικός μπορεί να μας πει που είναι πιο δύσκολα. Εάν βγεις από τον ΒΟΑΚ δεν υπάρχουν δρόμοι και οι χρόνοι αυξάνονται.
Στο Λυβικό, υπάρχουν ασυνέχειες στους παραλιακούς δρόμους ειδικά στο νομό Χανίων.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#650027 Ενα ειναι σίγουρο, ότι ο ΒΟΑΚ δεν κατασκευαζεται.
Νομό Χανίων πάντως, το οδικό δίκτυο είναι χάλια ή σχεδόν χάλια.
Μόνο ο ΒΟΑΚ μπορεί να σε πάει κάπου σε φυσιολογικό χρόνο.


.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#650079 Η Κρήτη ΔΕΝ βλέπεται όλη σε 10 μέρες. Ή διαλέγεις μια περιοχή να κινηθείς ή θα σε φάνε οι δρόμοι. Σε αντίστοιχη περίπτωση 10 ημερών είχαμε μείνει τις μισές στο Ηράκλειο και τις άλλες μισές στο Ρέθυμνο αλλά και πάλι μ΄έφαγαν οι δρόμοι. Τη 2η φορά με λιγότερες ημέρες είχαμε εστιάσει κοντά στα Χανιά.
Είναι πανέμορφη όμως :inlove:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#650108 Καλημέρα και καλό μήνα

Τελικά μοιρασα τις διανυκτερεύσεις σε Ηράκλειο και Χανιά.

Καλύτερα έτσι γιατι σκέφτηκα οτι θα εχω καλύτερη ευελιξία στο πρόγραμμα μου και ας με "φάνε" τα χιλιόμετρα.
Εχω να δω και δυο συμφοιτητές (ο ενας και συγκάτοικος) στο Ηράκλειο, οπότε μπορεί κάποια μέρα να μην κουνηθώ καν αν με μπλέξουν με τις τσικουδιές :lol: :s_drinks

Δεν αγχώνομαι, οτι δουμε, ετσι κι αλλιώς το crew ειναι σκληραγωγημένο και στα χιλιόμετρα και στον ποδαρόδρομο.
Μοναδικο σημείο που διέγραψα απο τώρα είναι το φαράγγι της Σαμαριάς, μεγάλη ταλαιπωρια για το γόνατο μου. Αν θελουν τα παιδια ας πανε μόνα τους την επόμενη φορα (η μικρή θα πάει μάλλον με τους προσκόπους).

Προσωπικά εχω τσεκάρει 2-3 σημεία ενδιαφέροντος (περιοχές και μουσεία απο τη μάχη της Κρήτης) + Σπιναλόγκα που θα επιδιώξω να επισκεφτώ.

Αξίζει η Σπιναλόγκα, ή θα χάσω τον χρόνο μου;

Ευχαριστώ τους απο πάνω για τις απαντήσεις :s_howdy