Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#818982
drdino έγραψε:Sorry, κάπου μεταξύ tapatalk και φωτογραφιών έχασα την περιγραφή.

Το πρώτο είναι το memorial στον χώρο των διδύμων πύργων. Τους είχα επισκεφτεί πριν 27 χρόνια και ήταν πολύ περίεργο συναίσθημα αυτό το...κενό.

Το διαστημόπλοιο είναι στο Intrepid, ένα μουσείο με βάση το ομώνυμο αεροπλανοφόρο. Εκεί δίπλα έχουν και ναυτική εβδομάδα κι έχουν έρθει τα δύο πλοία που ανέφερα.


Αν θυμάμαι καλά είσαι σειρά μου, 1985. Πριν 27 χρόνια ήσουν 11 ετών. Θεωρώ μεγάλη σαχλαμάρα οι γονείς να πηγαίνουν τα παιδιά τους εξωτερικό σε πράγματα που σίγουρα δεν θα θυμούνται καλά αφενός, ούτε έχουν την κρίση να καταλάβουν τι βλέπουν. Αυτό είναι γενικό σχόλιο και αφορά προσωπική άποψη και δεν αφορά εσένα Ντίνο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#818986 Αφενός καλό κάνει στα παιδιά να αποκτούν τέτοιες εμπειρίες, κι ας μη θυμούνται πολλά μετά από χρόνια, αφετέρου δεν παίζουν για όλους παππουδογιαγιάδες για park and ride.


< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#818989 Υπερβολικος. Μια χαρα θυμασαι φουλ στα 11. Εγω εχω ενα σωρο αναμνησεις απο ταξιδι στα 6 μου. Αλλιως δε θα πηγαιναν τα δημοτικα σχολεια στα μουσεια πχ
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#819023 Το memorial προκαλεί ένα δέος.

Από 8 και πάνω είναι μια χαρά τα ταξίδια
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#819040
Dimitris_P έγραψε:
Από 8 και πάνω είναι μια χαρά τα ταξίδια


Δεν έχουν μικρά κομμάτια?


Sent from hell
Άβαταρ μέλους
By Lalfamaz
#819176
Scotch έγραψε:Αφενός καλό κάνει στα παιδιά να αποκτούν τέτοιες εμπειρίες, κι ας μη θυμούνται πολλά μετά από χρόνια, αφετέρου δεν παίζουν για όλους παππουδογιαγιάδες για park and ride.
< >

Αυτό.

Καλό θα είναι βέβαια να έχουν προηγηθεί ταξίδια στο εσωτερικό, προκειμένου να εξοικειωθούν με αεροπορικές πτήσεις μικρότερης διάρκειας ή μετακινήσεις με τα πόδια και γενικά να τεστάρουν οι γονείς τόσο τις δικές τους αντοχές όσο και των παιδιών.
Από την άλλη και παππουδογιαγιάδες διαθέσιμοι να υπήρχαν, δεν θα άφηνα νήπιο για 10-15 ημέρες (αν μιλάμε για υπερατλαντικό ταξίδι) μακρυά μου, αν δεν ήταν σε θέση να καταλάβει τον λόγο της απουσίας μου για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#819183 Σαφως και θυμούνται από αρκετά μικρή ηλικία.
Αλλά και να μην ήταν έτσι, η χαρά και ο ενθουσιασμός των παιδιών όταν βιώνουν κάτι πρωτόγνωρο, που σίγουρα ένα ταξίδι στο εξωτερικό θα έχει πολλά τέτοια, είναι μαγικός. Είναι, πλέον, βασικό κριτήριο επιλογής προορισμού.

Προσωπικά τα παίρνω από όταν ήταν 2, τα θυμουνται ακόμα, και τα επόμενα ταξίδια που θα κάνω χωρίς παιδιά θα είναι όταν δεν θα θέλουν πλέον να έρχονται μαζί μου.

[εεπ θα μπορούσα να τα αφήνω σε γιαγιάδες, κάτι που θα έκανε το ταξίδι εξαιρετικά πιο άνετο και φτηνό, απλά δεν θα με ενδιέφερε να το κάνω]
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#819395 Έχω γυρίσει σχεδόν όλη την Ευρώπη από 5 ετών ο μικρός μας ακολουθεί παντού. Μπορεί να μη θυμάται τη Λιουμπλιάνα ή τη Σιγκισοάρα, αλλά θα θυμάται πάντα ότι είχε μία αγαπημένη οικογένεια που έκανε ξεχωριστά πράγματα όλοι μαζί χωρίς να τον παρκάρουν όπου βρουν.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#819425 + ένας ακόμη.
Από 1,5 ετών μαζί μας κάθε χρόνο ο μικρός, έχει πάει σε 8-9 χώρες και συνεχίζουμε..
Φέτος σε οδοιπορικό Ιταλία Γαλλία Ελβετία από Μιλάνο με αμάξι μαζί 10 μέρες και δε μάσησε μία.
8 ετών αισίως. Μόνο την χρονιά που γεννήθηκε δεν πήγαμε γιατί το Μάη που πάμε συνήθως ήταν 2.5 μηνών.
Και καλοκαίρι νησάκια κανονικά από την πρώτη χρονιά εννοείται.
Παρκάρισμα σε γιαγιά ποτέ, έχει μείνει 5-6 φορές με θεία, ξαδέρφια κλπ.

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#819442 Τα παίρναμε μαζί μας συνήθως για διακοπές. Στα 8 χρονια τον στείλαμε μόνο του αεροπορικώς στο York, σε αγγλικό σχολείο στο τέλος της χρονιάς. Πήγαν και 3 βδομάδες σε βουνό σαν κατασκήνωση. Γύρισε ενθουσιασμενος. Αγγλικά ήξερε λόγω που ζούσαμε τοτε Σ.Αραβια και πήγαινε σε πρωινό daycare, αγγλοφωνο

.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#820129 +1
Ο μεγάλος μου έρχεται μαζί μας από 2.5 ετών...έχει έρθει σε 11 χώρες στην Ευρώπη μαζι μας κ εννοείται θυμάται σε ολες τι φαγητό ή πρωινό κλπ είχε η πτήση μας...

.