Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By bebes
#585136 Με έκπληξη διαπίστωσα οτι δεν έχουμε τοπικό με την Κύπρο (εκτός κι αν ειμαι εντελώς γκαβούλιακας και δεν το είδα :oops: )

Θα πάω για 3 διανυκτερεύσεις στο τέλος του άλλου μήνα.
Προσγειώνομαι Πάφο και την τελευταία μέρα πετάω μεσημέρι για πίσω, οπότε λέω την τελευταία διανυκτέρευση να την κάνω στην Πάφο.
Τις άλλες δυο που; Λευκωσία;

Απ'οτι ειδα οι αποστάσεις δεν ειναι μεγάλες, οποτε θα το γυρίσω το (μισο-δεν θα παω στους Τούρκους) νησί.

Απο βδομάδα θα προσπαθήσω να βγαλω το πλάνο, οποιαδήποτε πρόταση δεκτή :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By skous
#585143 Ποια Λευκωσία.... Λεμεσό ftw! :)

3 μέρες πολύ λίγες για να γυρίσεις (άντε να γυρίσεις το μισό της ΕλληνοΚυπριακής πλευράς), οι αποστάσεις δεν είναι τόσο μικρές όσο φαίνονται....
Τι θέλεις να κάνεις/δείς και τι ώρα φτάνεις επίσης;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#585145
skous έγραψε:Ποια Λευκωσία.... Λεμεσό ftw! :)

3 μέρες πολύ λίγες για να γυρίσεις (άντε να γυρίσεις το μισό της ΕλληνοΚυπριακής πλευράς), οι αποστάσεις δεν είναι τόσο μικρές όσο φαίνονται....
Τι θέλεις να κάνεις/δείς και τι ώρα φτάνεις επίσης;


+1000

Μενεις Λεμεσό, νοικιάζεις αυτοκίνητο και σε μια ώρα χονδρικά είσαι σε όποιο μέρος θέλεις προς κάθε κατεύθυνση. Η Αγ. Ναπα είναι μόνο λίγο πιο μακριά αλλά δεν χάνεις και τίποτα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#585158
dimik έγραψε:Η Αγ. Ναπα είναι μόνο λίγο πιο μακριά αλλά δεν χάνεις και τίποτα.


In another universe:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


:omg:
Τελευταία επεξεργασία από Dimitris_P και 27 Μάιος 2019, 14:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By bebes
#585159 Φτάνω Πέμπτη πρωί (11:30) στην Πάφο.
Παίρνω αυτοκίνητο και ξεκινάω.

ΚΥριακή μεσημερι ειναι η πτήση της επιστροφής.
Δυστυχών δεν μπορούσα περισσότερες μερες, και για τόσο που θα φύγω πολλές γκρίνιες θα έχω απο διάφορες πλευρές.

Οπότε είναι 3 διανυκτερεύσεις, την τελευταία (Σάββατο προς Κυριακή την έκλεισα στην Πάφο)

Προς τα που αξίζει να κινηθώ;
Να ψαξω στη Λεμεσσό για ξενοδοχείο;

Δεν με ενδιαφέρουν τα μπανια, μπορει να κατσω σε καποια παραλια για να μη με ζαλίζει η κα bebe, αλλά δεν είναι η προτεραιότητα μου.

Θα ηθελα να δω τη νεκρη ζωνη στα κατεχόμενα, κάποιους αρχαιολογικους χωρους, το κέντρο ή την παραλία απο κάποια πόλη...

Γενικα να πάρω μια "μυρωδιά" του νησιού, εχουμε παει σε τοσα μερη και στην Κύπρο ποτέ :lipsealed:

Υπολόγισα οτι ειναι περίπου 350 χιλιομετρα ο γυρος του νησιου, αλλά δεν ξερω τι παίζει με τα "σύνορα".
Περνάω εύκολα;
περνάω με το νοικιάρικο;
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#585170 Πέρυσι που πήγα Κύπρο , μείναμε 4 βραδιές στη Λεμεσό. Νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή. Να σου πω τι κάναμε, φτάσαμε Πάφο πρωί και της αφιερώσαμε την πρώτη ημέρα. Πήγαμε και είδαμε τα φοβερά ψηφιδωτά που έχει, τον πύργο στο Λιμάνι, την Νεκρόπολη , μία Βασιλική που έχει στην κάτω Πάφο και μία βόλτα στην πάνω που έχει ωραία αρχιτεκτονική νεοκλασσικού κυρίως Ρυθμού. Μετά προς Λεμεσό κινηθηκαμε από τον παραλιακό δρόμο, ωραία διαδρομή και σταματήσαμε σε ένα σημείο με ωραία θέα. Σίγουρα μια μέρα αξίζει να πάτε Λευκωσία, βόλτα στην παλιά πόλη και στην οδό Λήδρας, καφές δίπλα στα σακιά και τη νεκρή ζώνη, ενώ στη μέση της Λήδρας υπάρχει ο πύργος του Σαχολα ένας ντεμεκ ουρανοξύστης με παρατηριο στην κορυφή από όπου φαίνεται και η κατεχόμενη Λευκωσία με τον καθεδρικό ναό, το Λήδρα Παλάς κλπ. Επίσης στη Λευκωσία έχει και μια πολύ ωραία πινακοθήκη . Επίσης για εμένα από Λεμεσό αξίζει μια βόλτα και προς Ακρωτήρι για την εμπειρία, παρατήρηση της λιμνοθάλασσας με τα φλαμένκο, ενώ έχει και έναν πολύ σημαντικό αρχαιολογικό χώρο προς την Πάφο. Το να περάσεις αμάξι στα κατεχόμενα θέλει άδεια από την εταιρεία ενοικίασης και δεν ασχολήθηκα.

< Note >
Edit Βοήθησε πολύ που είχα έναν οδηγό που είχε πολύ πληροφορία μέσα οπότε είδαμε και πράγματα που δεν θα τα σκεφτόμασταν διαφορετικά. Θα κοιτάξω το βράδυ μήπως τον έχω κάπου πρόχειρο να γράψω κάποιες ιδέες από εκεί.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#585175
bebes έγραψε:Φτάνω Πέμπτη πρωί (11:30) στην Πάφο.
Παίρνω αυτοκίνητο και ξεκινάω.

ΚΥριακή μεσημερι ειναι η πτήση της επιστροφής.
Δυστυχών δεν μπορούσα περισσότερες μερες, και για τόσο που θα φύγω πολλές γκρίνιες θα έχω απο διάφορες πλευρές.

Οπότε είναι 3 διανυκτερεύσεις, την τελευταία (Σάββατο προς Κυριακή την έκλεισα στην Πάφο)

Προς τα που αξίζει να κινηθώ;
Να ψαξω στη Λεμεσσό για ξενοδοχείο;

Δεν με ενδιαφέρουν τα μπανια, μπορει να κατσω σε καποια παραλια για να μη με ζαλίζει η κα bebe, αλλά δεν είναι η προτεραιότητα μου.

Θα ηθελα να δω τη νεκρη ζωνη στα κατεχόμενα, κάποιους αρχαιολογικους χωρους, το κέντρο ή την παραλία απο κάποια πόλη...

Γενικα να πάρω μια "μυρωδιά" του νησιού, εχουμε παει σε τοσα μερη και στην Κύπρο ποτέ :lipsealed:

Υπολόγισα οτι ειναι περίπου 350 χιλιομετρα ο γυρος του νησιου, αλλά δεν ξερω τι παίζει με τα "σύνορα".
Περνάω εύκολα;
περνάω με το νοικιάρικο;


Ψάξε ξενοδοχείο ή Air BnB Λεμεσό, έρχεσαι μεσημεράκι αφήνεις πράγματα και βγαίνεις για φαγητό, το απόγευμα κάνεις την βόλτα σου παραλιακά και στην παλιά πόλη και πίνεις τον καφέ σου.

Την Παρασκευή πας Λευκωσία, παλιά πόλη, Λήδρας, μπορείς να περάσεις στα κατεχόμενα στο τέλος του πεζόδρομου της Λήδρας πεζός με την ταυτότητα σου αλλά δεν θα δεις και κάτι ιδιαίτερο, σαν τα τούρκικα σε Ξάνθη-Κομοτηνή. Στην Λευκωσία δεν έχει και πολλά ακόμα να δεις, οπότε μπορείς να ανηφορήσεις Τρόοδος το μεσημέρι και να επιστρέψεις το απόγευμα Λεμεσό πάνω από το βουνό απευθείας έχοντας επισκεφθεί την Κακοπετριά , την πλατεία Τροόδους στην κορυφή και τις Πλάτρες, με αυτή την σειρά αφού έτσι είναι πάνω στην διαδρομή .

Η Λευκωσία είναι 80χλμ από Λεμεσό μεσω αυτοκινητόδρομου με όριο τα 100χλμ/ω αλλά ανεπίσημα μέχρι τα 120 δεν σε σταματάει κανείς. Από το Τρόοδος είναι μεγαλύτερη η απόσταση αλλά θα το κάνεις σπαστά οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Σάββατο μπορείς να πας Λάρνακα, βόλτα στις Φοινικούδες που είναι ο παραλιακός της δρόμος, επίσκεψη στην εκκλησία του Αγ. Λαζάρου, μπανάκι αν θες στο Μακένζυ έξω από την Λάρνακα. Η Λάρνακα είναι καμια 60ρια χλμ.

Το υπόλοιπο του Σαββάτου μπορείς να επισκεφθείς τα κρασοχώρια της Λεμεσού, Ομόδος και πέριξ για καφέ, φαγητό, ποτό και μετά να συνεχίσεις για Πάφο στο ξενοδοχείο.

Αν θες να γυρίσεις και την Πάφο τότε αξίζει να πας προς Πόλη Χρυσοχούς, Λατσί, Σταυρό της Ψώκας για ορεινά, αλλά θέλουν χρόνο και ο δρόμος δεν ειναι ο καλύτερος, επαρχιακός με κίνηση.
Άβαταρ μέλους
By skous
#585289 Εγω θα πήγαινα και nissi beach/Napa αλλά πολύ must προορισμός είναι και η Μονή Κύκκου


< >
Άβαταρ μέλους
By skous
#585290 Εγώ θα πήγαινα πάντως θα είχα βάση για όλες τις διανυκτερευπσεις την Λεμεσσό και:
- Πέμπτη καπάκι Πάφος και Λατσι/λουτρά Αφροδίτης προς το μεσημέρι
- Παρασκευή Αγία Νάπα και στον γυρισμό Λάρνακα
- Σάββατο Τρόοδος/Μονή Κυκκου και μετα Λευκωσία

Βέβαια αυτό υποθέτει μινιμουμ 4 ώρες την μέρα οδήγηση



< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#585355 Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Το πρόγραμμα του dimik μου φανηκε πολυ καλό και ίσως το ακολουθήσω αυτούσιο.
Κράτησα και τα σημεία που εδωσαν belgarion και skous να googlάρω και να δω αν θα παω κι σε κάποιο απο αυτά.

Η οδήγηση δεν με πειράζει καθόλου, συνήθως σε τέτοια 4ημερα κάνω μεχρι και 3-3500 χιλιόμετρα οταν παω (Ευρώπη) ηπειρωτικά :innocent: .

Εκλεισα Πέπτη Παρασκευη Λεμεσσό και Σάββατο στην Πάφο.
Ολα τα ξενοδοχεία κέντρο και με δυνατότητα ακύρωσης αν σκεφτω κάτι άλλο.
(δεν εχω καθόλου χρόνο αυτές τις μερες, πρέπει να ξεκλέψω λίγες ωρες το ΣΚ να "μελετήσω" τον προορισμό και να οργανώσω τις διαδρομές)

Η οδήγηση είναι δεξιά (αυτό το γνωρίζω), πρέπει να πάρω και αντάπτορα για τις πρίζες;
Είναι τίποτα άλλο διαφορετικό απο αυτα που εχουμε συνηθίσει εδώ;

Ευχαριστω και πάλι για το χρόνο σας :oops:
Τελευταία επεξεργασία από bebes και 28 Μάιος 2019, 11:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#585358
bebes έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Το πρόγραμμα του dimik μου φανηκε πολυ καλό και ίσως το ακολουθήσω αυτούσιο.
Κράτησα και τα σημεία που εδωσε ο skous να googlάρω και να δω αν θα παω κι σε κάποιο απο αυτά.

Η οδήγηση δεν με πειράζει καθόλου, συνήθως σε τέτοια 4ημερα κάνω μεχρι και 3-3500 χιλιόμετρα οταν παω (Ευρώπη) ηπειρωτικά :innocent: .

Εκλεισα Πέπτη Παρασκευη Λεμεσσό και Σάββατο στην Πάφο.
Ολα τα ξενοδοχεία κέντρο και με δυνατότητα ακύρωσης αν σκεφτω κάτι άλλο.
(δεν εχω καθόλου χρόνο αυτές τις μερες, πρέπει να ξεκλέψω λίγες ωρες το ΣΚ να "μελετήσω" τον προορισμό και να οργανώσω τις διαδρομές)

Η οδήγηση είναι δεξιά (αυτό το γνωρίζω), πρέπει να πάρω και αντάπτορα για τις πρίζες;
Είναι τίποτα άλλο διαφορετικό απο αυτα που εχουμε συνηθίσει εδώ;

Ευχαριστω και πάλι για το χρόνο σας :oops:
Ανταπτορα για τις πρίζες χρειάζεται αλλά συνήθως έχουν στο ξενοδοχείο, εμάς είχε στο διαμέρισμα που κλείσαμε

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#585362 Στην Λεμεσό έχει μεγάλα δημοτικά πάρκινγκ παραλιακά στον μώλο, μέσα στο κέντρο της πόλης έχει ιδιωτικά με 2-3€ για όσο χρόνο θέλεις.
Ανατολικά στην Λεμεσό είναι η τουριστική περιοχή και τα ξενοδοχεία, δυτικά το mall και το καζίνο, κέντρο η μαρίνα, το παλιό λιμάνι και ο μώλος που είναι οτι πρέπει για καφέ και παραλιακή βόλτα.
Λευκωσία μπορείς να περιηγηθείς πέριξ της Ληδρας, έχει ωραία μαγαζάκια για καφέ-ποτό-φαγητό και την εκκλησία της Φανερωμένης με την mini πλατεία της.
Στην Πάφο είναι τα λεγόμενα "μπάνια" από τα οποία περπατάς προς κάστρο και τάφους των βασιλέων, μην καθίσεις για φαγητό οπουδήποτε εκεί θα το μετανιώσεις.

Οδηγείς αριστερά με πολύ υπομονή, κανένας δεν χρησιμοποιεί φλας και γενικά κάνουν ότι θέλουν στον δρόμο.

Καλά να περάσετε, αν χρειαστείς κάτι δεχόμεθα pm. :s_smile
Άβαταρ μέλους
By Chris
#585364 Και αν δεν εχεις ξαναοδηγησει αναποδα, πολλη προσοχη στις διαστασεις του αυτοκινητου! Πρεπει να συνειδητοποιησεις πως αριστερα σου χρειαζεσαι 1.5 μετρο χωρο, αλλιως θα ξυνεις τα παρκαρισμενα ή θα οδηγεις αναμεσα στις λωριδες
Άβαταρ μέλους
By skous
#585423 +Eπίσης όταν έχει στροφή αριστερά π.χ. με φανάρι, προφανώς περνάς όταν έχεις πράσινο βελάκι αλλά και όταν είναι πράσινο το φανάρι για να πάς ευθεία, μπορείς να περάσεις με προσοχή εάν δνε έρχεται άλλος.

+ επίσης, αν έχει διάβαση πεζών με φανάρι και δεν υπάρχει πεζός (ή έχει περάσει), απλά περνάς (act like a local) ή τρώς κόρνες και τζιμπριακά γαμοσταυρίδια
Άβαταρ μέλους
By glf
#585425 Πρέπει να ξανακατεβω και γω μια βδομάδα παλι. Μ'εχει φάει η δικια μου. Τι ωραία περάσαμε, πόσο μου λείπει, αχ πάμε να μείνουμε Κυπρο κτλ. :)