Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By Morx
#642006 Δουλεψέτα οσο σε πάρει για να συμπληρωσεις τα χιλιομετρα. Ενας μηνας ή δυο μηνες δεν εχουν να λενε κάτι εφοσον δεν ειναι οχημα για σπίτι-περιπτερο.

Εγω αλλαξα χθες τα Motul 7100 μετα απο 9 μηνες και 5000χλμ. Ηθελα να το κανω στα 6000 το σερβις μου μαζι με φιλτρο λαδιου, αλλα κατι με ετρωγε να το γυρισω σε 10w40 (ειχα 15w50)
Τα λαδια αν και πολυ ζεστα, δεν ειχαν "σπασει" καθολου. Ολα εγιναν σε διαδρομες 30-400χλμ με τη φιλοσοφια "πληρωσα για ολοκληρο το στροφομετρο και οχι μεχρι τις 8000". :lol:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#654579 Είχε σέρβις σήμερα με αλλαγή λαδιών, μπουζί, τακάκια πίσω, φίλτρα, διάφορα υγρά, κάποιες ρυθμίσεις και εργασία στα 130€ τελική με ΦΠΑ.
Μοντέλο Ninja 250R.
Σε ένα χρόνο πάλι. Αν και πρέπει να περάσω πάλι γιατί ξεχάσαμε τη σφραγίδα στο βιβλιαράκι.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#661642
NickTG έγραψε:Είχε σέρβις σήμερα με αλλαγή λαδιών, μπουζί, τακάκια πίσω, φίλτρα, διάφορα υγρά, κάποιες ρυθμίσεις και εργασία στα 130€ τελική με ΦΠΑ.
Μοντέλο Ninja 250R.
Σε ένα χρόνο πάλι. Αν και πρέπει να περάσω πάλι γιατί ξεχάσαμε τη σφραγίδα στο βιβλιαράκι.

Λίγο ετεροχρονισμένα αλλά Θεσσαλονίκη δεν είσαι;; Σε ποιο συνεργείο το πήγες;;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#661656
MIXOStsi έγραψε:τι είναι ο αισθητήρας στο μπροστινό τροχό? :hmmm:

Εικόνα

Για του ABS λες; Αυτο που μοιαζει με δισκο με εγκοπες;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#661673 Υποτιθεται οτι εδω και δυο χρονια δεν μπορει να πουληθει στην ΕΕ μοτοσυκλετα πανω απο 125 κεκ χωρις ABS. Πιθανα να εχει ABS μονο στον μπροστινο τροχο.

Πολυ καλη τιμη μεν, πολυ συχνες αλλαγες λαδιων δε. Οσα γλυτωνεις απο την αγορα θα στα φαει στην συντηρηση
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#661674 true, αλλά πουθενα στα specs δεν αναφέρει την ύπαρξη ABS... δηλαδή διαφημίζεις το συνδυαστικό αλλά όχι την ύπαρξη ABS!?
άρα έχει ή δεν έχει γαμω τη Kymco?

ξέρει κανείς?

@ΝΠ
το συγκεκριμένο που κοιτάμε (ένας φίλος θα το πάρει) είναι ΜΥ16 και έχει τον αισθητήρα στον μπροστινό τροχο...
κι εγώ πιστεύω ότι έχει ABS, αλλά για κάποιο λόγο δεν το γράφει κάπου στα specs? :dizzy:
να είναι τίποτα άλλο ο αισθητήρας? ταχύμετρο?συνήθως έχουν και λίγο διαφορετική διάταξη οι αισθητήρες που έχω δει.
wtf!?
Τελευταία επεξεργασία από MIXOStsi και 03 Σεπ 2020, 14:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#661676
MIXOStsi έγραψε:@ΝΠ
το συγκεκριμένο που κοιτάμε (ένας φίλος θα το πάρει) είναι ΜΥ16 και έχει τον αισθητήρα στον μπροστινό τροχο...
κι εγώ πιστεύω ότι έχει ABS, αλλά για κάποιο λόγο δεν το γράφει κάπου στα specs? :dizzy:
να είναι τίποτα άλλο ο αισθητήρας? ταχύμετρο? wtf!?

Kymco ειναι αυτη, δεν μπορεις να εισαι σιγουρος ποτε! Παιζει να ειναι ταχυμετρο, ναι :lol:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#661684 1) μπορει να ειναι αισθητηρας για την ταχυτητα.
2) μπορει να ειναι αισθητηρας για το ABS αλλα εχει δεν εχει, να ερχεται ετσι συναρμολογημενο.
3) μπορει να ειναι αισθητηρας και για τα 2 απο πανω, απλα τα μοντελα με ΑΒΣ να τον μοιραζονται και για την ενδειξη του ταχυμετρου.

Τα μοντελα με ΑΒΣ το γραφουν και στο εμπρος φτερο, χωρια τη λυχνια του καντραν.
Στα τυφλα λοιπον δεν μπορεις να ξερεις.


EDIT: My guess, το συγκεκριμενο δεν εχει.
Δεν βλεπω πισω δισκακι για τον αισθητηρα, ουτε τον ιδιο τον αισθητηρα, ουτε καποια καλωδιωση που να μαρτυραει κατι.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#661686 ε δε χρειάζεται να χει και στους δύο τροχούς!
μου έκανε εντύπωση πάντως ο αισθητηράς...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#661688
NiTse έγραψε:
NickTG έγραψε:Είχε σέρβις σήμερα με αλλαγή λαδιών, μπουζί, τακάκια πίσω, φίλτρα, διάφορα υγρά, κάποιες ρυθμίσεις και εργασία στα 130€ τελική με ΦΠΑ.
Μοντέλο Ninja 250R.
Σε ένα χρόνο πάλι. Αν και πρέπει να περάσω πάλι γιατί ξεχάσαμε τη σφραγίδα στο βιβλιαράκι.

Λίγο ετεροχρονισμένα αλλά Θεσσαλονίκη δεν είσαι;; Σε ποιο συνεργείο το πήγες;;


Αθήνα είμαι. :)