Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By xenos
#371113 Εδώ να συζητάμε λίγο για το πως προσπαθούμε να κρατήσουμε τα μηχανάκια μας ασφαλή. :ninja:

Θέλω να πάρω τώρα μια κλειδαριά και έχω μπερδευτεί. Να πάρω για το δισκόφρενο μια abus; Να βάλω έναν φθηνό συναγερμό (ή θα μου τα πρήξει); :hmmm:

Εσείς τι κάνετε;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#371120 Κουλουρα στον πισω τροχο, κλειδαρια δισκοφρενου ΧΕΝΑ στον μπροστινο και τοποθετηση σε σημειο της πιλοτης που να μην φαινεται.
Συναγερμο δεν εβαλα τοτε που το πηρα γιατι σαν Ιταλικο που ειναι ισως ειχε θεματα, μου το προτεινε και ο πωλητης να μην βαλω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#371160 Νομίζω πως μια καλή λύση είναι συναγερμός με τηλεειδοποίηση. Αλλά έχει αντίκτυπο στην μπαταρία. Και το λουκέτο σε σταθερό σημείο, είναι καλή λύση, αλλά εννοείται, τίποτε από τα παραπάνω δεν σε προφυλάσσει από τον αποφασισμένο κλέφτη.
Εγώ είχα συναγερμό, μια απλή σειρήνα δηλαδή, αλλά τελευταία κάτι τον χάλασε και πλέον δεν έχω τίποτε. Αλλά παρκάρω σε κλειστό γκαράζ πάντα.
Σκέφτομαι όμως να ρωτήσω πόσο θα κοστίσει ένας συναγερμός με τηλεειδοποίηση.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#371204 ., ψάχνοντας σήμερα σε γνωστό μηχανοφόρουμ, είδα ότι μετά από scorpio κλπ που είναι πανάκριβοι, πολλοί έχουν βάλει τους εξής 2:

*spy 5000m (ή παρεμφερές μοντέλο)
*steelmate 886 xo (ομοίως)

με τηλε-ειδοποίηση κλπ. Το μόνο που σκέφτομαι και δεν γνωρίζω είναι:

1) κατά πόσο σου σκίζει τη μπατ.
2) κατά πόσο θέλει κόψε/ράψε ή υπάρχουν φίσες κλπ.

Ενδιαφέρομαι όμως... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#371208 Τα δύο τελευταία, είναι ποιοτικά κινέζικα. Κόψε ράψε το θεωρώ σίγουρο πάντως. Αναλόγως όμως και τι θέλεις να κάνει ο συναγερμός. Αν χρησιμοποιήσεις μόνον σειρήνα και τηλεειδοποίηση, δεν έχει κόψε ράψε για παράδειγμα.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#371209
Anonymous Founder έγραψε:Τα δύο τελευταία, είναι ποιοτικά κινέζικα. Κόψε ράψε το θεωρώ σίγουρο πάντως. Αναλόγως όμως και τι θέλεις να κάνει ο συναγερμός. Αν χρησιμοποιήσεις μόνον σειρήνα και τηλεειδοποίηση, δεν έχει κόψε ράψε για παράδειγμα.


Εμ αυτά θέλω, τα πολύ χοντρά. Δεν τα συνδέω όλα, να γίνει καμιά μλκία.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#371378 Σε αυτή την περίπτωση, απλώς παίρνει ρεύμα από την μπαταρία και δεν θα πειράξει την πλεξούδα.
Και λογικά κάνουν και οι φθηνοί, ο Scorpio έχει πάνω από 300€ μόνον αγορά, αν βάλεις και τοποθέτηση...
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#371396 τον spy τον ειχα βαλει και εγω χωρις να συνδεσω την εκκινηση απο αποσταση κλπ κλπ μονο σαν συναγερμο με τηλεειδοποιηση ,μονο που εβαλα και τον περιμετρικο συναγερμο , χωρις περιμετρικο και τηλειδοποιηση δεν βαζω καθολου!

αν τωρα μπορεις να διαθεσεις τα χρηματα ο Scorpio μαμαει...

α ξεχασα εννοειτε στα παραπανω βαζεις και μια καλη κουλουρα....
Άβαταρ μέλους
By xenos
#371477 Μπραβο για πες...
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#371480 τοποθετηση την ειχε κανει ο "Θηβαιος"

http://thivaios.gr

την αγορα απο το ebay αν κανεις την αγορα βαλε και το παραμετρικο συναγερμο θα το δεις σαν microwave sensor...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#371578 Πόσο κόστισε αν επιτρέπεται και έπαιξε καθόλου γκρίνια για την Κινεζιά, ή όλα καλά;
Πόσο καιρό τον έχεις; Από προβλήματα; Μπαταρία ΟΚ;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#372035 Βλέπω στα φόρα ότι παίζουν πολύ οι 2 που είπα παραπάνω.

*Αυτός κάνει τοποθέτηση με 20ε [και έχει και τους 2 spy/steelmate]
*Αυτός στα ίδια περίπου
*Από αυτόν έχουν βάλει πολλοί τον spy, αλλά δεν τον βλέπω στο σάιτ του. :hmmm:
*Και εδώ είναι ο θηβαίος που αναφέρθηκε με τον spy και λίγο τσιμπημένη τιμή.

Το κακό είναι ότι χρειάζονται τηλ. τώρα για να δούμε τι παίζει ακριβώς. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#372244 Ξεκινανε απο τοσο αλλα περιλαμβανουν τα παντα; εχουν εγγυηση; απο τοποθετηση;