Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#846831 Περισσεύει η βαρβατίλα
Τα είχα δει, τώρα πρόσεξα ότι είναι διαφορετικά. Το γνωστό θέμα με το πώς αντιλαμβάνεται τα χρώματα ο γυνακείος και ο αντρικός εγκέφαλος; :lol:
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#846906 Τελικώς χτύπησα τα Revit διότι τα βρήκα σε σχετικά καλή blackfriday τιμή από ελληνικό κατάστημα. Ελπίζω να έπεσα μέσα στο νούμερο, θα επανέλθω με εντυπώσεις.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#849594 Οφειλόμενη κριτική για τα μποτάκια αυτά:
Μπαίνουν εύκολα, φαίνονται πολύ ωραία με τζιν, μάλλον ακατάλληλα για κουστούμι, είναι πολύ καλά στη μηχανή και άνετα και για κανονικό περπάτημα, ζεστά και αδιάβροχα. Fit true to size που λένε και στο χωριό μου.
Για αδιάβροχο παπούτσι όμως, θα περίμενα από τη σόλα του να έχει πολύ καλύτερη πρόσφυση σε βρεγμένο οδόστρωμα/πεζοδρόμιο.

Επίπεδο πιστοποίησης 1-2-2-1 κατά το πρότυπο EN 13634:2017.
Τα Dainese urbactive gore-tex έχουν 1-1-2-1 όπως ευγενικά μου απάντησαν από customer support.
Από την Alpine δεν μου απάντησαν ακόμη για τα ωραιότατα Monty V2.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#849971 Να πω ότι μου απάντησαν και από την Alpinestars με φωτό της ετικέτας του παπουτσιού, που δείχνει ότι έχουν επίπεδο πιστοποίησης 1-2-2-1.
HF μιας που είχες κάτι πολύ παρόμοιο, να σε ρωτήσω γενικά αν ήταν true to size σε σχέση με το 'πολιτικό' σου νούμερο;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
ArrowsFA1 έγραψε:Να πω ότι μου απάντησαν και από την Alpinestars με φωτό της ετικέτας του παπουτσιού, που δείχνει ότι έχουν επίπεδο πιστοποίησης 1-2-2-1.
HF μιας που είχες κάτι πολύ παρόμοιο, να σε ρωτήσω γενικά αν ήταν true to size σε σχέση με το 'πολιτικό' σου νούμερο;
Τα δικά μου alpinestars τα πήρα στο νούμερο των ΝΙΚΕ αθλητικών και ήρθαν ακριβώς.

Συμβουλεψου όμως και τον οδηγό μεγεθών της εταιρείας για να είσαι σίγουρος

.
Άβαταρ μέλους
By nikos
ArrowsFA1 έγραψε:Να πω ότι μου απάντησαν και από την Alpinestars με φωτό της ετικέτας του παπουτσιού, που δείχνει ότι έχουν επίπεδο πιστοποίησης 1-2-2-1.
Έχεις μηνυμα στο άλλο φόρουμ με τα σκουτερ
Άβαταρ μέλους
By Chris
#849975 Εγω παντως οταν παραγγελνω παπουτσια πλεον παιρνω 3 ζευγαρια: το νουμερο μου, το αμεσως μικροτερο και το αμεσως μεγαλυτερο
Άβαταρ μέλους
By Govus
#849977 Δεν υπάρχει τρόπος να τα δοκιμάσετε σε κάποιο φυσικό κατάστημα εν Ελλάδι και μετά να παραγγείλετε από οπουδήποτε :hmmm: ;
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#849984 Δυστυχώς πολλά από τα παπούτσια που συζητάμε, δεν τα βρίσκεις στην ελληνική αγορά...σίγουρα όχι της Θεσ/νίκης, αλλά πολλές φορές ούτε της Αθήνας.
Μπορείς βέβαια να βρεις κάποια άλλα της ίδιας εταιρείας και να καταλάβεις περίπου που βρίσκεσαι ως προς το νούμερο.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
PaNick67 έγραψε:
Τα δικά μου alpinestars τα πήρα στο νούμερο των ΝΙΚΕ αθλητικών και ήρθαν ακριβώς.

Συμβουλεψου όμως και τον οδηγό μεγεθών της εταιρείας για να είσαι σίγουρος

.

Εκεί προβληματίστηκα, γιατί ο οδηγός μεγεθών με έβγαλε -1 από το σύνηθες νούμερό μου.
Έχω σκεφτεί και εγώ τη μέθοδο Chris, αλλά νομίζω θα το ρισκάρω με το "γενικό" νούμερο μου, και ό,τι βγει.

@HF φαίνεται το made in EU έγινε made in India με τις εντεύθεν συνέπειες...
βλ. review με φωτό :lol:
https://www.amazon.com/Alpinestars-Mont ... ll_reviews
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#849988 OK, άρα πλέον μιλάμε για άλλο προϊόν, δυστυχώς.
Να πω πάντως πως έχω δερμάτινα χειροποίητα παπούτσια από Ινδία και είναι μια χαρά από ποιότητα, αντίστοιχα με άλλα από Πορτογαλία που θεωρείται κορυφαία στο χώρο.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#855445 Χρειάζομαι κράνος.
Έχω χρόνια Schuberth S2 - το τελευταίο το πήρα το 2018 αντικαθιστώντας ένα άλλο S2 που πήρα το 2013 :)
Χαζεύω το S3 (μου αρέσουν τα schuberth γιατί είναι άνετα και ήσυχα).
Έχει κάποιος άλλος να προτείνει κάτι αντίστοιχο; Μου αρέσουν και τα Klim επειδή νιώθω (χωρίς να τα έχω δοκιμάσει) ότι θα έχω καλυτερη ορατότητα από τα άλλα.

Επίσης από πού ψωνίζουμε τώρα; Το 2018 ψώνισα από helmeticity.co.uk τιμή πάτωμα (220 ευρώ με τα μεταφορικά το Schubi). τώρα με brexit? έχει κανείς ιδέα από πού να ψωνίσω;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
citastak έγραψε:Χρειάζομαι κράνος.
Έχω χρόνια Schuberth S2 - το τελευταίο το πήρα το 2018 αντικαθιστώντας ένα άλλο S2 που πήρα το 2013 :)
Χαζεύω το S3 (μου αρέσουν τα schuberth γιατί είναι άνετα και ήσυχα).
Έχει κάποιος άλλος να προτείνει κάτι αντίστοιχο; Μου αρέσουν και τα Klim επειδή νιώθω (χωρίς να τα έχω δοκιμάσει) ότι θα έχω καλυτερη ορατότητα από τα άλλα.

Επίσης από πού ψωνίζουμε τώρα; Το 2018 ψώνισα από helmeticity.co.uk τιμή πάτωμα (220 ευρώ με τα μεταφορικά το Schubi). τώρα με brexit? έχει κανείς ιδέα από πού να ψωνίσω;

Shoei nxr ii θα ελεγα

Δες στο motocard, luis.de, xlmoto.eu, fc-moto.