Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#802980 μπα, δεν ειναι αυτό, η αίσθηση οδήγησης μοτοσυκλέτας, ακόμη και της εν λόγω κινεζιάς, είναι απλά αλλού σε σχέση με τα σκουτερ...
Αλλά πρέπει να θυμηθώ ποια θα είναι η κύρια χρήση του οχήματος και δυστυχώς για αυτήν οι μοτοσυκλέτες δεν είναι καθόλου πρακτικές, εκτιμώ.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#802985 Ελα έτοιμος για ένα Svartpilen είσαι το είχαν και προσφορά νομίζω στα 4500 € το 250. Θα βάλεις και ένα top case και θα είσαι άρχοντας :lol: Το ιδανικό όχημα για διήθηση και αστικές μετακινήσεις εν γένει :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#802987 Τα πράγματα είναι λίγο πολύ , απλά : δεν υπάρχει κάτι πρακτικότερο απο scooter μέσα στην πόλη .&-

Ναι , η αίσθηση είναι σαφώς καλύτερη στη μηχανή αλλά στο 80% των περιπτώσεων , τουλάχιστον , πάει στράφι εφόσον
δεν βγάζεις τη μηχανή μόνο τη Κυριακή.

Ιδανικά, εφόσον μένεις και σε μεγάλη πόλη, θες κάτι που να λειτουργεί και σε πόλη
(άρα Ducati Streetfighter V4 δεν παίρνεις :lol: )

Αστειεύομαι προφανώς, θα πρότεινα κάτι σε

Honda CB125/300 (μτχ μάλλον, ακριβό αλλιώς)
Yamaha MT-03 , XSR125 (πανέμορφο)
Voge AC300

Και το καινούργιο Royal Enfield Hunter 350 δείχνει νόστιμο αλλά δε με έχει πείσει οτι είναι πραγματικά αξιόλογο, αξιόπιστο , αξίζει τα (αρκετούτσικα) κιλά του.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#802988
NiTse έγραψε:Ελα έτοιμος για ένα Svartpilen είσαι το είχαν και προσφορά νομίζω στα 4500 € το 250. Θα βάλεις και ένα top case και θα είσαι άρχοντας :lol: Το ιδανικό όχημα για διήθηση και αστικές μετακινήσεις εν γένει :yahoo:

Αυτο ειναι για Ινδιανους βρε, οχι νομικους :lol:

Κακα τα ψεμματα, τα σκουτερ ειναι ταμαμ για αστικες μετακινησεις. Αυτοματα, με χωρους για πραγματα, προστασια απο τα νερα του δρομου λογω πατωματος, ανεμοθωρακα και αν του βαλεις και κουβερτα κυκλοφορους και το καταχειμωνο χωρις πολλους ενδυματολογικους συμβιβασμους

οι μηχανες ειναι αααααλληηηη φαση
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#802989 HF ίσως να μεταφερθούν τα ποστ αυτής της σελίδας στο 'γενικά περί μοτοσυκλέτας' μιας και ξεφύγαμε από τον εξοπλισμό.....

το ιδανικό είναι ένα σκουτερ για τις αγγαρείες και μια μηχανή για τις ωραίες περιαστικές διαδρομές...
αλλά όπως είπατε στην πόλη για μένα το βασικό μειονέκτημα της μηχανής είναι το ότι δεν μπορείς να έχεις κουβέρτα, ότι δεν έχεις την προστασία του πατώματος και ότι δεν έχεις καλούς χώρους αποθήκευσης..
οπότε με δεδομένο το προφιλ χρήσης (πόλη & περιαστικές βόλτες/δουλειές σε ακτίνα 25 χλμ), η ιδανική λύση είναι ένα σχετικά δυνατό σκούτερ...όσο και αν με ενοχλεί το CVT...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#802991
ArrowsFA1 έγραψε:HF ίσως να μεταφερθούν τα ποστ αυτής της σελίδας στο 'γενικά περί μοτοσυκλέτας' μιας και ξεφύγαμε από τον εξοπλισμό.....

το ιδανικό είναι ένα σκουτερ για τις αγγαρείες και μια μηχανή για τις ωραίες περιαστικές διαδρομές...
αλλά όπως είπατε στην πόλη για μένα το βασικό μειονέκτημα της μηχανής είναι το ότι δεν μπορείς να έχεις κουβέρτα, ότι δεν έχεις την προστασία του πατώματος και ότι δεν έχεις καλούς χώρους αποθήκευσης..
οπότε με δεδομένο το προφιλ χρήσης (πόλη & περιαστικές βόλτες/δουλειές σε ακτίνα 25 χλμ), η ιδανική λύση είναι ένα σχετικά δυνατό σκούτερ...όσο και αν με ενοχλεί το CVT...

NC 750 Integra.

Δεν εχει CVT αλλα DCT , εχει αυτα που εχουν τα σκουτερ αλλα πασχει σε χωρους. Εχει ομως συμπεριφορα μοτοσυκλετας και τροχους 17ρηδες οπως αυτες. Α! καιει οσο τα 300ρια σκουτερ ας ειναι 750.

Την Κυριακη πας χαλαρα ημερισια Γιαννενα για βατραχοποδαρα στην λιμνη, στην επιστροφη ραβανι απο την Βεροια και σπιτι
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#802992 DCT όλα τα λεφτά, αλλά και πάλι δεν παίζει κουβερτούλα, και επίσης δεν παίζουν τα 10k για την απόκτησή της :)
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#806137 Ουτε που το ηξερα τουτο!

Άβαταρ μέλους
By bebes
#806140 Τα γιλέκα-αερόσακοι εχουν αρκετα χρόνια που βγήκαν, θυμαμαι τις βιτρίνες της Dynesse στην Ιταλία που τα είχαν και τα χαζεύαμε.
Μετα έβγαλα κι άλλες εταιρίες.
Παντελόνι δε θυμαμαι αν εχω δεί, αλλά έτσι όπως το βλέπω ειναι μονο για καμια βόλτα ή ταξίδι, οχι για μεσα στην πόλη που θεωρω οτι γίνονται οι περισσότερες πτώσεις.
Και σκέψου να ξεχάσεις τον γάντζο και μόλις κατέβεις απο τη μηχανή να γίνεις μπαλόνι... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#806143 Ωραιο το παντελονι οπως και το γιλεκο που μπορει να φορεθει πανω απο διαφορετικα μπουφαν, αλλα δεν κανουν για ζεστα κλιματα. Επισης 500$ για το παντελονι και ποσα για το γιλεκο ειναι πολλα λεφτα οταν ο μεσος αναβατης δεν φτανει τα 300€ οταν αγοραζει κρανος.
Νομιζω επισης οτι πλεον τα μπουφαν ειδικα εχουν αισθητηρες και οχι γαντζους για ευνοητους λογους. Της Dainese το γιλεκο παντως εχει 600+€
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#806187 γιλέκο αερόσακου με αναβάτη έχω δει απο Held και μερικές αντίστοιχες ακόμα εταιρίες , στα 350Ε , δηλαδή οι τιμές έχουν πέσει αρκετά και είναι πιο προσιτά.
Δεν τα έχω δει να σκοράρουν τρελές πωλήσεις όμως ενώ θεωρητικά είναι ότι καλύτερο υπάρχει για έναν αναβάτη αυτή τη στιγμή :hmmm:

Έχω σκεφτεί να πάρω κάποια στιγμή , δεν έχω σκεφτεί αυτό που είπε ο Ν.Παππάς , η ελληνική ζέστη μας έχει κάνει να απορρίψουμε ακόμα και τα καλοκαιρινά μπουφάν και να πάμε σε πιο δραστικές λύσεις ή την πιο εξελιγμένη τους εκδοχή , των τελευταίων ετών
Άβαταρ μέλους
By citastak
#807780 Έχω εδώ και ενάμιση χρόνο το γιλέκο της alpine stars.
1. δεν έχει καλώδια. Έχει αισθητήρες και σκάει όταν γράψει άλλα g. έχει και πρόγραμμα για πίστα που κάτι αλλάζει και καλά, και πρόγραμμα για πολη.
2. Το φοράω κάτω από όλα τα μπουφάν (χειμερινό, καλοκαιρινό). Χειμώνα είσαι οκ, καλοκαίρι ζεσταίνεσαι περισσότερο, παρότι είναι διαπνέον.
3. Ενεργοποιήθηκε μια φορά. Κατεβαίνω από τη μηχανή, ξεχνάω να ανοίξω το φερμουάρ (που λειτουργεί ως διακόπτης), περνάει ο κολλητός, μου σκάει μια στην πλάτη να με καλωσορίσει....και μπαμ.... Βάρεσε πάνω στους αισθητήρες. Το έστειλα πίσω στην alpinestar Italy, και 250 ευρώ μετά επιστράφηκε επισκευασμένος.

Δεν ξέρω αν κάνει δουλειά, αλλά μου δίνει μια επιπλέον αίσθηση ασφάλειας.
Παντελόνι; ειδικά αν πιάνει και λεκάνη, γιατί όχι...

Προχτες κοπάνησε ένας φίλος με σκούτερ - 6 πλευρά. ίσως να γλίτωνε κάποια από αυτά με το σάκο. δεν ξέρω, και δεν θέλω να μάθω.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#807836 Πώς δουλεύουν αυτά; έχουν κάποιο αναλώσιμο φιαλίδιο CO2 που σκάει όταν δώσει εντολή ο αισθητήρας και φουσκώνουν, όπως περίπου τα φουσκωτά σωσίβια σκαφών;
Άβαταρ μέλους
By citastak
#807872 Ναι έχουν argon-helium αμπούλες αμπούλες και 3 (νομίζω) γυροσκοπικούς αισθητήρες. Ανάλογα με τις αλλαγές στα g ενεργοποιούν τον αερόσακο πριν σκάσεις κάτω. Καταγράφουν και τα g και στέλνετε και αρχείο συμβάντος στην εταιρεία μόλις ενεργοποιηθεί ο αερόσακος. Απλά στο alpinestar είναι ραμμένα διάφορα σημεία και για αυτό το στέλνεις στην εταιρεία για νέο φιαλίδιο και ραψίματα. Πλέον το φοράω σε όλες τις αποστάσεις που διανύω.

https://www.youtube.com/watch?v=A3JLYYQ-LmY