Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#690950
Geralt έγραψε:
JarnoT έγραψε:
- κρατάω την ορίτζιναλ ρεζέρβα ή το λιγότερο ταλαιπωρημένο Cinturato?



αυτο ειναι μια πολυ καλη ερωτηση
Λογικα δεν ειναι ασφαλεστερο να κρατησεις την αχρησιμοποιητη ρεζερβα, ασχετως ημερομηνιας ληξης?


to πιρελλι ειναι η σωστη επιλογη.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#690969
dimviii έγραψε:
Geralt έγραψε:
JarnoT έγραψε:
- κρατάω την ορίτζιναλ ρεζέρβα ή το λιγότερο ταλαιπωρημένο Cinturato?



αυτο ειναι μια πολυ καλη ερωτηση
Λογικα δεν ειναι ασφαλεστερο να κρατησεις την αχρησιμοποιητη ρεζερβα, ασχετως ημερομηνιας ληξης?


to πιρελλι ειναι η σωστη επιλογη.

Για ρεζέρβα εννοείς..
Κι εγώ έτσι νομίζω. Ούτως ή άλλως, αν κάτι τύχει (που έχει τύχει αυτά τα χρόνια 2-3 φορές) ποτέ δεν οδηγείς κανονικά. Αλλά ίσως χρειαστούν κάμποσα χλμ επιστροφής. Δεν ξέρω πόσο λάστιχο είναι πλέον η σχεδόν αχρησιμοποίητη 9ετής ρεζέρβα.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#691194
JarnoT έγραψε:Ευχαριστώ και τους δυο, εκ παραδρομής γράφω Michelin Premium Contact 4 στην ανάρτησή μου πιο πάνω, Michelin Primacy 4 εννοώ, κι εγώ προς τα εκεί γέρνω.
Θα ψάξω λίγο τι είναι αυτά τα S1 και S2 που λέει η Michelin και θα παραγγείλω.


Έχω βάλει τα Primacy 4 (μετά από Pirelli P7) και θυμήθηκα πως είναι να έχεις λάστιχο. Και εγώ απογοητεύτηκα από τα Pirelli αν και δεν έπεσε τόσο τραγικά η απόδοση τους (ίσως επειδή το έχω σε κλειστό γκαράζ). Αλλά η αλήθεια είναι πως πέρα από το βρεγμένο γενικά η εμπειρία μου είναι στην καλύτερη περίπτωση ουδέτερη.
Το Primacy 4 τολμώ να πω πως είναι το καλύτερο λάστιχο που έχω βάλει στο αυτοκίνητο (διάσταση 215/55 R16) μαζί με το Dunlop SP Sport 01.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#691197 Κι εγώ μέτρια θα τα πω τα Pirelli P7, τα είχα κάποιον καιρό στο προηγούμενο εταιρικό Golf. Καμία σχέση με τα Pzero της εταιρείας, που είναι κορυφή.
Tα Primacy πάλι, τα έχω στο T-Roc, δεν μπορώ να πω και πολλά, φταίει και το αμάξι που δεν σε κάνει να το τρέχεις γενικώς. Παράπονο δεν έχω, ενθουσιασμό επίσης ούτε. Ένα καλό λάστιχο.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#691319 Σας ευχαριστώ όλους, ήταν ακριβώς οι γνώμες που ήθελα για το Primacy 4.
Βλέπω ότι η S2 βερσιόν είναι λίγο πιο ακριβή από το S1 και το σκέτο, έχει όμως δείκτη Α σε οικονομία και επίδοση σε βρεγμένο, οπότε χαλάλι.

Άμεσα αλλαγή λοιπόν.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#691320 Έχω δει κι εγώ αυτήν την διαφοροποίηση (σε S1 και S2). Αφορά δε μόνο τα 205/55/16 με δείκτη ταχύτητας Η και V ! Τι φάση :hmmm: ;
Για πόση διαφορά στην τιμή μιλάμε;

έντιτ: Αφορά και σε άλλες διαστάσεις η διαφοροποίηση αυτή... Η μόνη σχετική πληροφορία που βρήκα :

These tire designations (DT, DT1, S1, S2, G1) are Michelin specifications. There are marginal differences between tires with and without these designations, some of which result from certain requirements of car manufacturers. Tires with these designations should be mounted in pairs on an axle and not mixed on a single axle.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#691361
Govus έγραψε:Έχω δει κι εγώ αυτήν την διαφοροποίηση (σε S1 και S2). Αφορά δε μόνο τα 205/55/16 με δείκτη ταχύτητας Η και V ! Τι φάση :hmmm: ;
Για πόση διαφορά στην τιμή μιλάμε;

έντιτ: Αφορά και σε άλλες διαστάσεις η διαφοροποίηση αυτή... Η μόνη σχετική πληροφορία που βρήκα :

These tire designations (DT, DT1, S1, S2, G1) are Michelin specifications. There are marginal differences between tires with and without these designations, some of which result from certain requirements of car manufacturers. Tires with these designations should be mounted in pairs on an axle and not mixed on a single axle.

Ωπ! Τι φάση..
Τιμές σκρουτζ βλέπω διαφορά ~10 ευρώ / ελαστικό για S2 σε σχέση με S1 ή σκέτο στα 91Η.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#691522 Παίδες, μια γρήγορη ερώτηση αν μπορει κάποιος να βοηθήσει.

Βρήκα ενα σετ ζάντες χειμερινά σε τιμή χώμα.
Οι ζάντες βλέπω έχουν το ίδιο καρέ και οφσετ με του αβένσις (ειναι απο ιμπιζα), 5χ100.

Το θεμα ειναι οτι βλέπω οτι εχουν διαφορετικά μπουλώνια:
Ιbiza
Center Bore: 57.1 mm
– Wheel Fasteners: Lug bolts
– Thread Size: M14 x 1.5

Avensis
Center Bore: 54.1 mm
– Wheel Fasteners: Lug nuts
– Thread Size: M12 x 1.5

Να εχω θεμα και να κολυμπάει η ζάντα?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#691524 Ένα ότι θα κολυμπάει, δύο ότι το ένα είναι με μπουλονι και το άλλο με μπουζόνι...
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#691529
drdino έγραψε:Ένα ότι θα κολυμπάει, δύο ότι το ένα είναι με μπουλονι και το άλλο με μπουζόνι...
Μπορεις να δειξεις καμια φωτο ποιο ειναι ποιο?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#691530 Μπουλονι
Εικόνα

Μπουζονι (+παξιμαδι)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#691533
alexandros.K έγραψε:Ευχαριστω πολυ. Μονο μπουλονια θυμαμαι να εχω δει.
Τα μπουζονια ειναι ηδη βιδωμενα στο μουαγιε?

και το δικο σου μπουζονια εχει,απλα το παξιμαδι ειναι τυφλο και δεν το καταλαβαινεις.
ναι τα μπουζονια ειναι βιδωμενα στο μουαγιε,ή πρεσαριστα (εχουν καρε)οπως στο δικο σου.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#691536 τα χριστουγεννα εκανες δωρακι στο εβο σου?
οχι? :x

ελαφρια μπαρουτοκαπνισμενα τιτανιου της amuse,(ασορτι με την εξατμιση σου)

777δολαρια τα βλεπω.
Εικόνα

http://www.inspire-usa.com/Amuse-Titani ... _2602.html