Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By alex
#733270 συμφωνω οτι αλλο κλιμα και δρομοι στην αγγλια και γενικα στο εξωτερικο.το goodyear efficient grip που εβαλα εδω ηταν σουπερ,εκει το εχουν 52% θετικοτητα.το χρησιμοποιω και εγω το σαιτ,με επιφυλαξεις ομως , αλλα κοιταω παντα την μαρκα μου και αν εχει και το μοντελλο μου με ιδια η΄μεγαλυτερη μηχανη.

για το σημερινο μικρα που εχει πιο μεγαλο σκαφος,βαρος και πατημα μια χαρα ειναι το 205.αν μου ελεγες για το προηγουμενο σιγουρα οχι.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#733391
vagmann έγραψε:Γενικά δεν είμαι τσίπης όσον αφορά ελαστικά,καθώς με αυτά που έχει επάνω βγάζει ακόμη έναν χρόνο χαλαρά (20Κ/3,5 ετη),αλλά είμαι υπέρ του καινούριου οικονομικού ελαστικού κάθε 3 χρόνια παρά premium κάθε 5-6 χρόνια σε μουλάρι πόλης.Στο μεγάλο μου δεν κάνω καμία εκπτωση,στην ποιότητα των ελαστικών...
Πάλι το 205 στο micra είναι too much...Εδώ και το 195/55/16 που είχε πάνω μάλλον φαρδύ είναι...


Θεωρώ περίεργο για ένα αμάξι του 2017 με 115 ίππους να μην εξετάζεις mid range αλλά ακόμα χειρότερες μάρκες (Προσωπική άποψη no offence.)
Αν είναι μέσα στο budget σου και είναι εντός των ορίων καλύτερα να πήγαινες σε 205. Κοίτα και κανένα Falken στη μαμά διάσταση.




.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#733399
theo13 έγραψε:
vagmann έγραψε:Γενικά δεν είμαι τσίπης όσον αφορά ελαστικά,καθώς με αυτά που έχει επάνω βγάζει ακόμη έναν χρόνο χαλαρά (20Κ/3,5 ετη),αλλά είμαι υπέρ του καινούριου οικονομικού ελαστικού κάθε 3 χρόνια παρά premium κάθε 5-6 χρόνια σε μουλάρι πόλης.Στο μεγάλο μου δεν κάνω καμία εκπτωση,στην ποιότητα των ελαστικών...
Πάλι το 205 στο micra είναι too much...Εδώ και το 195/55/16 που είχε πάνω μάλλον φαρδύ είναι...


Θεωρώ περίεργο για ένα αμάξι του 2017 με 115 ίππους να μην εξετάζεις mid range αλλά ακόμα χειρότερες μάρκες (Προσωπική άποψη no offence.)


Περα απο αυτο, στην πολη το θες το καλο λαστιχο γιατι εκει γινονται τα συντριπτικα περισσοτερα ατυχηματα. Εκει θες ενα λαστιχο που να ζεσταινεται γρηγορα και να εχει κορυφαιεες επιδοσεις σε φρεναρισμα γιατι εκει το 1 μετρο μπορει να κανει την διαφορα. Οπως και στο βρεγμενο, γιατι οι δρομοι της πολης ειναι πιο φθαρμενοι απο τους εθνικους λογω κυκλοφοριας, αρα θες την καλυτερη αποδοση στις συνθηκες.

Προσωπικα δεν βαζω Β ελαστικα ποτε και πουθενα, δεν βρισκω ικανο λογο την οικονομια των 80€ για 3-4 χρονια, αλλα αν εβαζα θα τα εβαζα στο μεγαλο που κανει ταξιδια γιατι κυκλοφορει σε καλυτερους δρομους, με καλυτερη ορατοτητα και ειναι παντα ζεστα ωστε να δωσουν το μεγιστο.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#733413 έτσι όπως είναι οι συνθήκες πλέον στην Αθήνα μέσα στη μέρα ακόμα και σε Κηφισίας δεν ξεπερνάει κάποιος τα 70 80 χλμ.το βράδυ έστω τα 100. εκεί όμως πλέον έβαλλαν νέο τάπητα και έβαψαν και τις λωρίδες οπότε η συμπεριφορά των ελαστικών είναι αξιοπρεπής.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#733427 Ο κύβος ερίφθη στα Sava Intensa 2... :ninja: στα 250,με εγγύηση 1 έτους για 1 ελαστικό ανεξαρτήτου υπαιτιότητος.
Είχε και τα Viking Protech HP που αναφέρθηκαν πιο πάνω στα 270€
https://www.tyrereviews.com/Tyre/Viking/ProTech-HP.htm
που μου φάνηκε πολύ μαλακό στα πλαϊνα του,με χειρότερα αποτελέσματα στα tests.

Θα επανέρθω με κριτική όταν τα περπατήσουμε λίγο...
Θα είμαι ο πρώτος που θα τα θάψει αν δεν είναι καλά να είστε σίγουροι... :lol:

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας!!! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#733481
Anonymous Founder έγραψε:Με γεια λοιπόν! Τι διάσταση;

Ευχαριστώ!
195/55/16

uncle_nontas έγραψε:Με γεια vagmann. Αναμένουμε εντυπώσεις. Ελπίζω σε παταγωδη διάψευσή μου!


Ευχαριστώ!Μακάρι είναι αξιοπρεπή...Αν με βγάλουν μια 3ετια θα είμαι χαρούμενος...

Το αυτοκίνητο κινείται σε επαρχιακή πόλη 1-2-3η,και στο τσακίρ κέφι να βγει ΕΟ,και να κινηθεί με ταχύτητες ανω των 80χλμ,,οπότε τα κριτήρια θα είναι η άνεση και η αντοχή στον χρόνο...
Στο βρεγμένο έχω περιέργεια,καθώς τα test το θάβουν,όπως και τα πιο πολλά λάστιχα της κατηγορίας,θα γίνει τεστάρισμα σε ασφαλείς συνθήκες και θα επανέλθω...
Στρίψιμο και λοιπά πετρολχεντικά δεν γίνονται με micra...(έχουμε άλλα οχήματα γι'αυτό... :ninja: )
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#735661 οχι,τελειως επιφανειακο.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#735687 Είχα και εγώ πάμπολλα τέτοια στο μέσα και έξω του ελαστικού. Βάλε κάτι π.χ. ένα μη κοφτερό μαχαίρι να δεις αν πηγαίνει αρκετά μέσα. Αν κ φαίνεται όντως επιφανειακό
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#735801 Aν το βάλω πίσω μπορεί να με αγχώνει περισσότερο. :shifty:

Κι εμένα για επιφανειακό μου φαίνεται, θα βάλω όμως και κάτι ενδιάμεσα από περιέργεια.