Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#669780 Κάτι Sava, Kormoran κλπ τριτοκλασατα λένε τίποτα ή είναι σα να μην έχεις;
Πρόκειται για αυτοκίνητο που θα χρησιμοποιηθεί το πολύ για 5-6 μήνες ακόμα (μπορεί και λιγότερο), εκτός αν σκάσει καμιά καραντίνα ξέρω γω, οπότε δεν έχει νόημα να φορέσει κάτι πριμιουμ.
Τα τωρινά λάστιχα είναι πολυκαιρισμενα και φορτωμένα με χιλιόμετρα, σε σημείο να είναι επικίνδυνα, οπότε δεν γίνεται να αναβληθεί η αλλαγή. Αυτή τη βδομάδα την άκουσα σε κάτι φρεναρισματα και τρόμαξα.
Διάσταση 205/55-16.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#669782 Εαν ειναι για 5-6 μηνες μονο βαλτα
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#669785 Λες ε; Στο μεταξύ, πλέον, πάω τέρμα κυριλέ, ειδικά με τα παιδιά μέσα, σα συνταξιούχος.
Οπότε η μόνη απαίτηση που έχω είναι να μη με πουλήσουν σε κάνα φρενάρισμα στο βρεγμένο ή σε υποχρεωτικό ελιγμό.
Sava, Kormoran ή κάτι άλλο σε αυτήν την κατηγορία τιμής; Τα βρίσκω 200-220 περασμένα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#669786 Αυτο που εχω δει με τις Β μαρκες,ειναι οτι δεν εχουν διαρκεια στις επιδοσεις τους , σε συγκριση με τις Α μαρκες.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#669811 Yokohama Bluearth βλέπω γύρω στα 240-250, ποσο είναι το μαξ που θα δώσεις;
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#669815 Ξέρω γω, δεν έχω μαξ, απλά τα λυπάμαι γιατί η χρήση θα είναι της πλάκας και για περιορισμένο χρονικό διάστημα (αν δεν έχουμε κάνα λοκνταουν μπορεί και για 2,5 μήνες, μέχρι τέλους του έτους)
Υπό ΚΣ θα έβαζα τα primacy που τα ξέρω, τα εμπιστεύομαι κλπ κι ούτε θα το σκεφτόμουν
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#669818 Υπόψιν τα Primacy 4 και ειδικά στο 205/55/16 είναι τοπ ελαστικό.
Τα είχε και τα έβαλε ξανά ο ΓΚ και είναι κυριολεκτικά φανταστικό ελαστικό με overall χαρακτήρα.

Εγώ θα έλεγα να σκεφτείς τις ΚΣ σου που είπες και να τα βάλεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#669835 Αν σκοπεύεις να πουλήσεις μόνος το αυτοκίνητο, το να το έχεις με λάστιχα της πλάκας, δείχνει άσχημο στα μάτια του πιθανού αγοραστή:
"Αν τσιγκουνεύεσαι στα λάστιχα, μάλλον δεν θα είσαι large και στην υπόλοιπη συντήρηση".
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#669846 Το έχω σκεφτεί αυτό, αλλά, από μια διερευνητική που έκανα, τείνω να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι το κοινό που ενδιαφέρεται για τέτοια αυτοκίνητα, ποσώς ασχολείται με την ούγια, ούτε θα την πληρώσει, καλώς ή κακώς.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#669848
Asimov έγραψε:Κάτι Sava, Kormoran κλπ τριτοκλασατα λένε τίποτα ή είναι σα να μην έχεις;
Πρόκειται για αυτοκίνητο που θα χρησιμοποιηθεί το πολύ για 5-6 μήνες ακόμα (μπορεί και λιγότερο), εκτός αν σκάσει καμιά καραντίνα ξέρω γω, οπότε δεν έχει νόημα να φορέσει κάτι πριμιουμ.
Τα τωρινά λάστιχα είναι πολυκαιρισμενα και φορτωμένα με χιλιόμετρα, σε σημείο να είναι επικίνδυνα, οπότε δεν γίνεται να αναβληθεί η αλλαγή. Αυτή τη βδομάδα την άκουσα σε κάτι φρεναρισματα και τρόμαξα.
Διάσταση 205/55-16.

Τα sava ειναι καλυτερα απο τα κορμοραν και τα εχει προσεγμενα η goodyear.
Άβαταρ μέλους
By dexter
#669851
Asimov έγραψε:Λες ε; Στο μεταξύ, πλέον, πάω τέρμα κυριλέ, ειδικά με τα παιδιά μέσα, σα συνταξιούχος.
Οπότε η μόνη απαίτηση που έχω είναι να μη με πουλήσουν σε κάνα φρενάρισμα στο βρεγμένο ή σε υποχρεωτικό ελιγμό.
Sava, Kormoran ή κάτι άλλο σε αυτήν την κατηγορία τιμής; Τα βρίσκω 200-220 περασμένα.
Καλημέρα. Δεν γνωρίζω τις προθέσεις σου με το όχημα , αλλά εφόσον το έχεις για οικογενειακό θα πρότεινα Michelin primacy 4 (290€ 205-55-16) τα οποία τα έβαλα την Άνοιξη. Η κάποιο άλλο "επώνυμο" - 20€. Δεν κάνω κουμάντο στην τσέπη σου αλλά δεν θα σωθούμε με 50€ διαφορά.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#669913
Giuseppe Busso έγραψε:Υπόψιν τα Primacy 4 και ειδικά στο 205/55/16 είναι τοπ ελαστικό.


Διαφωνώ με αυτό, μετά από εμπειρία με τη Νίτσα... :lol: Αλλά για το προκείμενο θα πρότεινα κάτι όχι top, αλλά και ούτε bottom (Sava, πχ), μάλλον κάτι σε Yokohama, Toyo, κτλ θα κοιτούσα... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#669921 Κάτι Toyo που είχα οδηγήσει αλλού ήταν απλά άθλια.
Yokohama οκ
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#669938 Δες Kleber Dynaxer HP4.
Τα Yokohama, ok. Όχι και δευτεροκλασατα...
Γενικά δε θα γλιτώσεις και κανά σοβαρό ποσό αν βάλεις kormoran κτλ
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#669942 Toyo, hankook, Vredestein πάνω κάτω θα βγουν όσο τα Kormoran. Με περίπου 20€ παραπάνω, κάπου στα 240 βάζεις τα turanza.