Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#724506 Νοέμβριο του 2018 έβαλα τα Primacy 4 στο αυτοκίνητο (Passat 1.6 FSI :vava: ) και έκτοτε ελέω και Covid έχω κάνει 18.000 χλμ. Στα 20.000 μου είχε γράψει το παιδί στο βουλκανιζατέρ να κάνω τα εμπρός πίσω. Τα λάστιχα εξωτερικά δεν έχουν καμία εμφανή φθορά καθώς το αυτοκίνητο χρησιμοποιείται μόνο για ταξίδια και είναι μόνιμα σε κλειστό γκαράζ.
Το ερώτημα είναι: έχει νόημα η διασταύρωση σε 3 ετών λάστιχα; Επίσης έχει νόημα η εκ νέου ευθυγράμμιση; (Δεν το λέω από άποψη κόστους αλλά επειδή είναι λίγα τα χλμ). Θενκς!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#724507 η διασταυρωση εχει νοημα για να φαγωθουν ομοιομορφα ωστε να βγαλεις παραπανω χλμ συνολικα με το σετ.
Ευθυγραμιση μετα απο μολις 18κ χλμ ειναι υπερβολικη.Κακο δεν κανει βεβαια.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#724579 185-60/15
παρηγγειλα τα pirelli cindurato all seasons, βορεια Ελλαδα -320€
energy saver φοραγα τελευταια δεκαετια αλλα τωρα μου ειπαν οπου ρωτησα οτι δεν υπαρχει πλεον. Μου προωθούσαν τα primacy αλλα για combo νομιζω ηταν υπερβολη-και πιο ακριβα..
Πρωτη επαφη με pirelli αλλα και με ελαστικα τετοιου τύπου, για να δουμε.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#724590 Εγώ έχω καταχαρεί τα Toyo που έβαλα στο Doblo. Καταπληκτικό grip στους καρόδρομους που έχουμε. Διαφορά στην άνεση δεν έχει μεγάλη αλλά έχω κράτημα και φρένο από τα πρώτα μέτρα. Επίσης είναι πολύ ήσυχο. Τόσο σε ρολ όσο και όταν στρίβεις-φρενάρεις.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#724640 Μόλις 8 μέρες μετά την παραγγελία ήρθαν τα λάστιχα από το reifendirekt, DOT 2421 κιόλας, άριστη εξυπηρέτηση και τιμή.

Αύριο θα τοποθετηθούν, θα γίνει ζυγοσταθμιση και ευθυγράμμιση και θα επανέλθω με εντυπώσεις. Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#724867
panos2171 έγραψε:Γιατι βαζετε all season?

Έλα ντε, πουθενά δεν είναι καλό, είναι λίγο απ'όλα. Μετριότητα δηλαδή σε όλους τους τομείς, τίποτα δεν κάνει τέλεια
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#724879
Anonymous Founder έγραψε:Στην Β. Ελλάδα έχουν νόημα και μάλιστα πολύ.

Για τις μέρες που χιονίζει εννοείς? Καλύτερα να έχεις δύο τετράδες μια θερινά και μια χειμερινά παρά 4 εποχών για μένα. Θεσσαλονίκη πάντως να χιονίσει για 3 μέρες τον χρόνο και αν
Άβαταρ μέλους
By GTS
#724881
thanasisr16 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Στην Β. Ελλάδα έχουν νόημα και μάλιστα πολύ.

Για τις μέρες που χιονίζει εννοείς? Καλύτερα να έχεις δύο τετράδες μια θερινά και μια χειμερινά παρά 4 εποχών για μένα. Θεσσαλονίκη πάντως να χιονίσει για 3 μέρες τον χρόνο και αν


Μεγαλη φασαρια η αλλαγη και πρεπει να εχεις χωρο να τα παρκαρεις. Κατι all season που ειχα παλια εκαναν μια χαρα και καλοκαιρι και χειμωνα και αντεξαν 125000 χμ αλλα δεν ηταν φθηνα λαστιχα, 50% πανω απο τις τιμες που αναφερονται εδω περα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#724894 Τα θερινά ελαστικά κάτω από +6C λένε ότι χάνουν σημαντικά τις ιδιότητες τους
Για Αθήνα δε λέει τίποτα αυτό αλλά για βόρεια Ελλάδα πχ θα παίζει ρόλο , δεν είναι μόνο για τα χιόνια
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#724921 Έχω βρεθεί με θερινά, στην 120i, στην Βέροια και με χιόνι. Μιλάμε για τρόμο, δεν πατούσε πουθενά και με ελάχιστο χιόνι ήταν επικίνδυνο.
Με ένα all-season θα ήταν πολύ πολύ καλύτερα.