Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#757416
xeno έγραψε:
Scotch έγραψε:Εγώ που τα έχω φορεμένα τρία χρόνια τώρα (ακίνητο το αυτοκίνητο), να δω σε τι κατάσταση θα τα βρω...
< >

τετραγωνισμένα;

Ελπίζω πως όχι ... Ήταν και σχεδόν του κουτιού (~ 2.000km, 1 έτους ... τώρα 4 ετών).
Άβαταρ μέλους
By markvag
#757450
REALZEUS έγραψε:Αν μη τι άλλο ο αέρας βοηθάει τον σκελετό να μένει στην θέση του. Περίεργο...


Βοηθάει, αλλά καλύτερα είναι να μην είναι φουλ πίεση. Και εμένα οι λαστιχάδες μου έχουν πει κάτι παρόμοιο, μείωσε πίεση στο μισό. Μιλάμε για αποθήκευση "ξαπλωμένα".


Scotch έγραψε:
xeno έγραψε:
Scotch έγραψε:Εγώ που τα έχω φορεμένα τρία χρόνια τώρα (ακίνητο το αυτοκίνητο), να δω σε τι κατάσταση θα τα βρω...
< >

τετραγωνισμένα;

Ελπίζω πως όχι ... Ήταν και σχεδόν του κουτιού (~ 2.000km, 1 έτους ... τώρα 4 ετών).


Δυστυχώς, μάλλον θα έχουν θέμα. Μακάρι να μην, αλλά δύσκολο...
Άβαταρ μέλους
By glf
#757489
markvag έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Αν μη τι άλλο ο αέρας βοηθάει τον σκελετό να μένει στην θέση του. Περίεργο...


Βοηθάει, αλλά καλύτερα είναι να μην είναι φουλ πίεση. Και εμένα οι λαστιχάδες μου έχουν πει κάτι παρόμοιο, μείωσε πίεση στο μισό. Μιλάμε για αποθήκευση "ξαπλωμένα".


Άντε επιτέλους και κάποιος που το κάνει, είχα αρχίσει να ανησυχώ χαχαχα
Άβαταρ μέλους
By Marios
#784940 Ερώτηση.
Αλυσίδες που αναφέρουν ότι κάνουν για 205 65 r16 μπαίνουν σε 205 55 r16 και απλά τις σφίγγουμε περισσότερο;
Παρομοίως για 195 75 r15 σε 195 65 r15.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#784956
Marios έγραψε:Ερώτηση.
Αλυσίδες που αναφέρουν ότι κάνουν για 205 65 r16 μπαίνουν σε 205 55 r16 και απλά τις σφίγγουμε περισσότερο;
Παρομοίως για 195 75 r15 σε 195 65 r15.

Γράφουν και τις εναλλακτικές διαστάσεις.
Άβαταρ μέλους
By skous
#797043 Τελικά μετά τις πολύτιμες συμβουλές σας θα μπούνε crossclimate 2 στο Kuga με στόχο να μην έχουν προβλήματα σε χιόνι στα υπερβόρεια προάστια Αθηνων (εννοείται οτι θα υπάρχουν και «αλυσίδες» (ένα συστηματακι της GoodYear αν θυμάμαι καλά που ειναι σαν πλέγμα σχοινιών).Η επιλογή έγινε μιας και τα contisport contact έπρεπε να αλλαχτούν, όποτε πήγαμε σε κάτι που θα μας βγάλει χειμώνα/καλοκαίρι

Και θα μπουν και Dunlop winter sport 5 στο Taigo, μιας και εκεί τα καλοκαιρινα είναι καινούργια ουσιαστικά.


< >
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#797048 Ωραία τα croosclimate.Και εγώ του χρόνου μάλλον αυτά θα βάλω στο cx30 .Αναρωτιέμαι αν θα συμφωνήσουν από το leasing...
@peterpan Τωρα είδα τις παλιότερες δημοσιευσεις .Αναφερόμουν στη 3αρα του Λάππα οτι δύσκολο να μπαίνουν αλυσίδες με τις ζάντες που φοράει..
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#797105 Εγώ πάντως τα είχα βάλει (CrossClimate 2 ) στη w212 που είχα
και περισυ ήταν μια απογοήτευση στα χιόνια της Αθήνας .
Θέλεις ήταν ακατάλληλο το αυτοκίνητο ?
Θέλεις η διάσταση (245/40/18)?
Όλα τα δέχομαι .
Πάντως σε χιόνι,ήταν πολύ χειρότερο από Pirelli Scorpion Verde all season Sf, που είχα στο Cx7 (235/55/19) ,
χωρίς να πω ότι ήταν τρομερά καλύτερο σε άσφαλτο .
Έτσι φέτος στην Cayenne έβαλα τα ολοκαίνουργια Pirelli Scorpion all Season SF2 σε διάσταση 255/55/18
και ελπίζω σε καλύτερη απόδοση .
Έχουν σήμανση 3PMSF και Μ+S , όπως είχαν και τα Πιρελλι τότε .
Το πρώτο που μπορώ να πω είναι ότι είναι πολύ άνετα ως λάστιχα και ήσυχα .
Για τα υπόλοιπα , όπως ειπα , οψόμεθα .
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#797108
tsilis έγραψε:στην Cayenne

Επ, τι έχουμε εδώ; Έχασα την παρουσίαση μάλλον (ή δεν το θυμάμαι ή έχω χάσει τον λογαριασμό με τις αλλαγές :lol: ). Με γειες! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#797113
tsilis έγραψε:Εγώ πάντως τα είχα βάλει (CrossClimate 2 ) στη w212 που είχα
και περισυ ήταν μια απογοήτευση στα χιόνια της Αθήνας .
Θέλεις ήταν ακατάλληλο το αυτοκίνητο ?
Θέλεις η διάσταση (245/40/18)?
Όλα τα δέχομαι .
Πάντως σε χιόνι,ήταν πολύ χειρότερο από Pirelli Scorpion Verde all season Sf, που είχα στο Cx7 (235/55/19) ,
χωρίς να πω ότι ήταν τρομερά καλύτερο σε άσφαλτο .
Έτσι φέτος στην Cayenne έβαλα τα ολοκαίνουργια Pirelli Scorpion all Season SF2 σε διάσταση 255/55/18
και ελπίζω σε καλύτερη απόδοση .
Έχουν σήμανση 3PMSF και Μ+S , όπως είχαν και τα Πιρελλι τότε .
Το πρώτο που μπορώ να πω είναι ότι είναι πολύ άνετα ως λάστιχα και ήσυχα .
Για τα υπόλοιπα , όπως ειπα , οψόμεθα .
Μεγια το cayenne!
H mercedes ήταν 4matic?
Άβαταρ μέλους
By skous
#797167
tsilis έγραψε:Εγώ πάντως τα είχα βάλει (CrossClimate 2 ) στη w212 που είχα
και περισυ ήταν μια απογοήτευση στα χιόνια της Αθήνας .
Θέλεις ήταν ακατάλληλο το αυτοκίνητο ?
Θέλεις η διάσταση (245/40/18)?
Όλα τα δέχομαι .
Πάντως σε χιόνι,ήταν πολύ χειρότερο από Pirelli Scorpion Verde all season Sf, που είχα στο Cx7 (235/55/19) ,
χωρίς να πω ότι ήταν τρομερά καλύτερο σε άσφαλτο .
Έτσι φέτος στην Cayenne έβαλα τα ολοκαίνουργια Pirelli Scorpion all Season SF2 σε διάσταση 255/55/18
και ελπίζω σε καλύτερη απόδοση .
Έχουν σήμανση 3PMSF και Μ+S , όπως είχαν και τα Πιρελλι τότε .
Το πρώτο που μπορώ να πω είναι ότι είναι πολύ άνετα ως λάστιχα και ήσυχα .
Για τα υπόλοιπα , όπως ειπα , οψόμεθα .
Χμμμμ

Υποτίθεται στο χιόνι δεν εχουν αντίπαλο τα crossclimate2 (αν και εγώ δεν τα πήρα με αυτό σαν κριτήριο).
Μάλλον το ήταν διαφορετικά αυτοκίνητα έκανε την διαφορά.

Εγώ τα βάζω αρχές του χρόνου, εντυπώσεις στα πρωτα χιόνια!


< >
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#797174
kostis20 έγραψε:@vagman εσύ δε φοράς τα crossclimate στο allroad?


Ναι και πριν 10 μερες αντικατέστησα τα εξαιρετικά crossclimate + (4 έτη γαρ),με τα crossclimate 2...
Λένε πως τα 2 είναι αρκετά αναβαθμισμένα απο τα plus,για εμένα και τα ίδια να είναι,είμαι πολύ ικανοποιημένος... :inlove:
Στο χιόνι,ακόμη και σε παγωμένα κομμάτια με κλίση,το allroad δεν είχε θέμα...στο φρέσκο δε,ούτε το antispin δεν ανάβει...