Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#757247
kostis20 έγραψε:Μπαίνουν άραγε αλυσίδες στη 3αρα ?Χλωμό.
Εγω με τόσα χρόνια χειμερινά δεν έχω χρειαστεί πουθενά αλυσίδες ή κουβέρτες.
Τώρα με το mazda και θερινά δεν έχω βάλει πουθενά τις κουβέρτες και στις κακοκαιρίες της Αθήνας και στο χοινοδρομικό.Τις εχω πάντα μαζί μου βέβαια.
Πρέπει να χωράνε οι αλυσίδες, δεν έχω αγοράσει βέβαια για να πω την αλήθεια, ούτε βρήκα κάποιο βίντεο στο YouTube για αλυσίδες σε e93.

Οι θόλοι έχουν αρκετή απόσταση, είμαι στο εργοστασιακό ύψος χωρίς χαμήλωμα κτλ. Ελατήρια εργοστασιακά, αμορτισέρ bilstein κίτρινα.

Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#757250 πχ
When fitted on the rims, the best way to store tyres is flat or hanging up. The tyre pressure should be reduced to 1.0 bar.
The best way to store tyres off the rim is standing up (vertically). If stored flat (horizontally) on top of each other, this should involve no more than four tyres.
https://www.vredestein.co.uk/content-hu ... ter-tyres/

https://www.y-yokohama.com/global/produ ... e_storage/
How to Appropriately Store Tires
Tires naturally degenerate over time*1. However, it is possible to extend the life of a tire by paying attention to the factors that lead to degradation when storing tires.
*1 Rubber weakens year-by-year and cracks start to appear on the tire surface as degradation advances.

Seven points to remember for tire storage
1. Reduce air pressure to around half the specified level*2
You can lessen the burden on the rubber and minimize degradation and cracking by removing air from a tire.

2. Store tires on flat ground and still attached to the wheels
.....
Άβαταρ μέλους
By mirage
#757253 Ενδιαφέρον δεν το έχω δει αυτό σε site άλλων κατασκευαστων. Θα ρωτήσω τι κάνουν στο συνεργείο όταν πάω να βγάλω τα χειμερινα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#757254 Εγώ που τα έχω φορεμένα τρία χρόνια τώρα (ακίνητο το αυτοκίνητο), να δω σε τι κατάσταση θα τα βρω...

< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#757257
Scotch έγραψε:Εγώ που τα έχω φορεμένα τρία χρόνια τώρα (ακίνητο το αυτοκίνητο), να δω σε τι κατάσταση θα τα βρω...

< >
Όταν είναι φορεμένα τότε πρέπει να είναι πάντα καλά φουσκωμένα. Και δε το έβαζες σε τακους..
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#757258 Τα είχα φουσκώσει καλά, όπως κάθε φορά. Δεν περίμενα ότι θα κάνω 3 χρόνια να ξαναπάω... Αλλά και πάλι, δύσκολο να ανέβει σε τάκους, ίσα που χωράει στο γκαράζ.

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#757261 Όπως έγραψα άλλοι κατασκευαστές δεν γράφουν κάτι για πιέσεις οποτε είναι πιθανό να μου πούνε αυτο που ήξερα κι εγω μέχρι σήμερα . Αν το ζητήσω θα το κάνουν, μπορώ να το κάνω κι εγώ μετά φυσικά, η λέξη υπερβολές δεν ειναι απάντηση που γίνεται δεκτή εδω.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#757262 Αν μη τι άλλο ο αέρας βοηθάει τον σκελετό να μένει στην θέση του. Περίεργο...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#757270 Και εγώ glf δεν το έχω δει να γίνεται μπροστά μου αυτό... Εγώ βέβαια τα κάνω τράμπα σε φιλαράκι Έλληνα, ίσως ξέρει τα ελληνικά στάνταρτς, όσο λιγότερη δουλειά, τόσο καλύτερα :lol:

Βέβαια ροπόκλειδο και φούσκωμα τα κάνει... Απλώς πρέπει να τον τσιγκλίσω και να του πω που να ρυθμίσει το ροπόκλειδο. Στην Ελλάδα βέβαια όταν είπα τον μάστορα να βάλει ροπόκλειδο, με κοίταξε σαν εξωγήινο. Και το αφεντικό μου είπε πως τάχα-μου τα πιστόλια έχουν ροπόκλειδο πάνω, έχουν φρένο τα 100 Nm. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#757279
REALZEUS έγραψε:Αν μη τι άλλο ο αέρας βοηθάει τον σκελετό να μένει στην θέση του. Περίεργο...


και εγω ετσι θεωρουσα χωρις να το εχω ψαξει παραπανω.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#757280
PeterPan έγραψε:. Και το αφεντικό μου είπε πως τάχα-μου τα πιστόλια έχουν ροπόκλειδο πάνω, έχουν φρένο τα 100 Nm. :hmmm:


δεν ισχυει.
Άβαταρ μέλους
By glf
#757282 Ο αέρας φυσικά βοηθάει το σκελετό να κρατάει το σχήμα του.
Μιλάμε όμως για ζανταρισμενα λάστιχα που θα μείνουν χωρίς φορτίο στην καλύτερη δυνατή τοποθέτηση.
Στην πιο ξεκούραστη θέση για το σκελετό.
Και δεν λέμε να είναι τελείως ξεφουσκωτα. Απλά να είναι τόσο κατεβασμένα που να μη τεζαρουν τα πλαϊνά τους.
Μόνο για τα πλαϊνά το κάνουμε. Το πέλμα τι να χαμπαριασει..

Όταν ξερενεται ένα λάστιχο στα πλαϊνά είναι που βλέπουμε τα σκισιματα..
Άβαταρ μέλους
By glf
#757284 Άντε ας βάλω μια φώτο που κανονικά θα έπρεπε να.. ντρέπομαι.
Αυτά είναι τα χειμερινά που φορούσα μέχρι τον Ιανουάριο.
2008 γράφει επάνω..
Οπτικά θα έλεγε κανείς ότι ειναι 4-5 χρόνων.
Αλλά βγαίνουν όταν πιάσει η άνοιξη (όπως σήμερα που τα άλλαξα κιόλας) και μπαίνουν όταν πιάσουν τα κρύα.
Αλλιώς πλυμένα και στην αποθήκη χωρίς φως.
Φυσικά και δε λέω να κάνει κάποιος το ίδιο! Εγώ έχω χώρο και εργαλεία. Και ένα καιρό είχα και 4αδες για αγώνες και trackday (κλάμα).Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By xeno
#757412
Scotch έγραψε:Εγώ που τα έχω φορεμένα τρία χρόνια τώρα (ακίνητο το αυτοκίνητο), να δω σε τι κατάσταση θα τα βρω...

< >

τετραγωνισμένα;