Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#750250
Anonymous Founder έγραψε:Σωστό αυτό, εντάξει, αλλά τους 14 τους έχουμε την μέρα. Την νύχτα είναι πιο χαμηλά. Γενικώς, αν τα ζυγίσεις, ακόμη και Αθήνα όπως είπα είναι καλή φάση για 2-3 μήνες, αλλά θέλει να τα χρησιμοποιείς κιόλας, πχ κάνα χιονοδρομικό, καμιά εκδρομή κλπ.
Αλλιώς, γιατί να μπεις στον κόπο και την βαβούρα;



Αν δεν κανεις τπτ εκδρομές στα χιόνια οντως δεν αξίζει.

Απλά ένας άλλος παράγοντας όσον αφορά το κόστος ειναι το οτι μοιράζεις τα χιλιόμετρα σε 2 σετ λάστιχα, οποτε δεν ειναι τοσο μεγάλη η επιβάρυνση. εννοείται οτι το να βάζεις βγάζεις λάστιχα ειανι |λογοκρισία|, ζάντες και αποθήκευση σε βουλκανιζατέρ αν δεν εχεις χώρο.
Εδώ πάντως πλέον πολλοί παίζουν με 4 season που (υποτίθεται) σε καλύπτουν και νομικά όπου απαιτούνται τα χειμερινά. Αυτο το τελευταίο δεν εχω ασχοληθεί να το επιβεβαιώσω, αλλά αν οντως ειναι ετσι, στο επομενο μου αμάξι μάλλον θα το σκεφτώ ως λύση
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#755702 Βρήκα το παρακάτω βίντεο ενδιαφέρον σχετικά με το αποτέλεσμα που βγάζει.

Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#756086 Ελαφρώς φλύαρο βιντεάκι, αλλά επιβεβαιώνει την δική μου εμπειρία. Οι χιονοκουβέρτες προσφέρουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ traction σε χιόνι και πάγο και υστερούν μόνο στην αδυναμία τους να σκάψουν για να απελευθερώσουν ένα αυτοκίνητο που έχει θαφτεί στο χιόνι.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#756091 Στην δική μου την περίπτωση τι γίνεται; Σίγουρα δεν μπορώ να βάλω αλυσίδες, ενώ δεν είμαι σίγουρος ούτε για χιονοκουβέρτες.
Είναι δύσκολο να βάλεις τα χέρια σου μέσα από τους θόλους.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#756133
Χρήστος Λάππας έγραψε:Ελαφρώς φλύαρο βιντεάκι, αλλά επιβεβαιώνει την δική μου εμπειρία. Οι χιονοκουβέρτες προσφέρουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ traction σε χιόνι και πάγο και υστερούν μόνο στην αδυναμία τους να σκάψουν για να απελευθερώσουν ένα αυτοκίνητο που έχει θαφτεί στο χιόνι.


σιυν ιένα (έχω εντρυφήσιει λJίγο στο αιτωλακαρνανjικό και πελοποννησιακό ίδιον της προφοράς)

Το βίντεο είναι "θάψτε αλυσίδες μπας και πουλήσουμε κουβέρτες). Αν σεβαστείς την κουβέρτα θα σε ξελασπώσει από εφάμιλλες καταστάσεις. Θέλει 2 πράγματα να έχεις στο μυαλό σου. άμεσο σεβασμό στο αν πατάνε άσφαλτο (γιατί τις λιώνεις) και το κυριότερο γρήγορο πλύσιμο με ζεστό νερό μετά τη χρήση τους...

Του λόγου μου θυμάμαι ένα πέρασμα που είχα "κολλήσει" έξω απο τη Βασιλίτσα. Κυρίως γιατί μπήκα στο παιχνίδι με αρκετά φθαρμένες τις κουβέρτες, και είχα το αιώνιο θέμα του οτι στη διαδρομή οι στροφές ήταν χιονισμένες και οι ευθείες καθαρές. Οπότε την πάτησα γιατί κόλλησε η κοιλιά και εκεί έκανα υπερβολικές προσπάθειες (+ υπερεκτίμηση) και σκίστηκε εκεί η μία. Εκεί μόνο "χάνει το παιχνίδι" η κουβέρτα έναντι αλυσίδας.

Εικόνα

Με τον άνωθεν τρόπο αποτέλείωσα 4 ετών χειμερινά σε τραχιά άσφαλτο κάνοντας μια διαδρομή a la τιράντας, από Αράχοβα Αιτ'/νίας, Κρίκελλο Δομνίστα, Καρπενήσι και κατέβασμα Φραγκίστες, γεφύρι Μανώλη και ξανα μπαίνοντας Αιτ/νία, στην Τατάρνα (εκεί και η φώτο) και έπειτα από παλιό - Νέο Χαλκιόπουλο ως την Άρτα.

Και επειδή τα βρήκα, τα παρήγγειλα να τα περάσω τώρα και να τα βάλω στην αποθήκη για να μη ψάχνω του χρόνου, τα επόμενα μου χειμερινά, Conti TS870. Εντυπώσεις το Νοέμβρη.
Άβαταρ μέλους
By glf
#756151 Και γω κάποιες φορές μου ξυνεται να τρέξω σε βουνό με τα χειμερινά, αλλά ξέρω ότι και δε θα το χαρώ αφου μαγουλιαζουν και το κυριότερο θα χαλάσουν εύκολα. Γενικά τώρα πια τα κρατάω μια χαρά για χρόνια γιατί με το που πιάσει η άνοιξη βγαίνουν αμέσως από το αυτοκίνητο. πλυσιμο ζαντολαστιχα, άδειασμα λίγο αέρα να μη μένουν με την πίεση και αποθήκη ξάπλα σε παλέτα. Κομπλέ.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#756227
Giuseppe Busso έγραψε:Στην δική μου την περίπτωση τι γίνεται; Σίγουρα δεν μπορώ να βάλω αλυσίδες, ενώ δεν είμαι σίγουρος ούτε για χιονοκουβέρτες.
Είναι δύσκολο να βάλεις τα χέρια σου μέσα από τους θόλους.


Όταν πούλησα το χιονοάμαξο μου, αναγκάστηκα να σκάσω 600€ για να βάλω χιονολάστιχα στο 325. Έχω πάντα στο Πορτ μπαγκάζ όμως και 2 σετ χιονοκουβέρτες (ένα για εμπρός και ένα για πίσω) ώστε αν παρόλα αυτά κολλήσω, να τα βάλω -έστω και με γρύλο, καθώς ούτε στο δικό μου χωράνε τα χέρια στους θόλους- και να μην με φάνε οι λύκοι.

Το μειονέκτημα των Hanhook είναι ότι δεν είναι run flat (δεν βρήκα για αυτή τη διάσταση) και ότι είναι πάρα πολύ μαλακά, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βάζω το αυτοκίνητο στρις στροφές όπως είχα συνηθίσει τόσα χρόνια. Από την άλλη, έχει βελτιωθεί εντυπωσιακά η ποιότητα κύλισης.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#756267 δεν τρώνε οι λύκοι ανθρώπους. Εκτός αν έχεις καμια προβατίνα για κατοικίδιο :lol:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#756377
Χρήστος Λάππας έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Στην δική μου την περίπτωση τι γίνεται; Σίγουρα δεν μπορώ να βάλω αλυσίδες, ενώ δεν είμαι σίγουρος ούτε για χιονοκουβέρτες.
Είναι δύσκολο να βάλεις τα χέρια σου μέσα από τους θόλους.


Όταν πούλησα το χιονοάμαξο μου, αναγκάστηκα να σκάσω 600€ για να βάλω χιονολάστιχα στο 325. Έχω πάντα στο Πορτ μπαγκάζ όμως και 2 σετ χιονοκουβέρτες (ένα για εμπρός και ένα για πίσω) ώστε αν παρόλα αυτά κολλήσω, να τα βάλω -έστω και με γρύλο, καθώς ούτε στο δικό μου χωράνε τα χέρια στους θόλους- και να μην με φάνε οι λύκοι.

Το μειονέκτημα των Hanhook είναι ότι δεν είναι run flat (δεν βρήκα για αυτή τη διάσταση) και ότι είναι πάρα πολύ μαλακά, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βάζω το αυτοκίνητο στρις στροφές όπως είχα συνηθίσει τόσα χρόνια. Από την άλλη, έχει βελτιωθεί εντυπωσιακά η ποιότητα κύλισης.

ούτε εγώ έχω run flat, σε κανένα.

Πάρε ένα τέτοιο και μια τρόμπα πάντα μαζί δε θα έχεις πρόβλημα.

Υπάρχει και για ποδήλατο

Σε αμάξι με χιονολάστιχα γνώμη μου είναι πως δε χρειάζονται κουβέρτες. Χρειάζονται αλυσίδες σε περίπτωση που υπάρχει πάγος στον δρόμο.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#756389 Μπαίνουν άραγε αλυσίδες στη 3αρα ?Χλωμό.
Εγω με τόσα χρόνια χειμερινά δεν έχω χρειαστεί πουθενά αλυσίδες ή κουβέρτες.
Τώρα με το mazda και θερινά δεν έχω βάλει πουθενά τις κουβέρτες και στις κακοκαιρίες της Αθήνας και στο χοινοδρομικό.Τις εχω πάντα μαζί μου βέβαια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#756431
JimClark έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Ελαφρώς φλύαρο βιντεάκι, αλλά επιβεβαιώνει την δική μου εμπειρία. Οι χιονοκουβέρτες προσφέρουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ traction σε χιόνι και πάγο και υστερούν μόνο στην αδυναμία τους να σκάψουν για να απελευθερώσουν ένα αυτοκίνητο που έχει θαφτεί στο χιόνι.


σιυν ιένα (έχω εντρυφήσιει λJίγο στο αιτωλακαρνανjικό και πελοποννησιακό ίδιον της προφοράς)

Το βίντεο είναι "θάψτε αλυσίδες μπας και πουλήσουμε κουβέρτες). Αν σεβαστείς την κουβέρτα θα σε ξελασπώσει από εφάμιλλες καταστάσεις. Θέλει 2 πράγματα να έχεις στο μυαλό σου. άμεσο σεβασμό στο αν πατάνε άσφαλτο (γιατί τις λιώνεις) και το κυριότερο γρήγορο πλύσιμο με ζεστό νερό μετά τη χρήση τους...

Του λόγου μου θυμάμαι ένα πέρασμα που είχα "κολλήσει" έξω απο τη Βασιλίτσα. Κυρίως γιατί μπήκα στο παιχνίδι με αρκετά φθαρμένες τις κουβέρτες, και είχα το αιώνιο θέμα του οτι στη διαδρομή οι στροφές ήταν χιονισμένες και οι ευθείες καθαρές. Οπότε την πάτησα γιατί κόλλησε η κοιλιά και εκεί έκανα υπερβολικές προσπάθειες (+ υπερεκτίμηση) και σκίστηκε εκεί η μία. Εκεί μόνο "χάνει το παιχνίδι" η κουβέρτα έναντι αλυσίδας.

Η κουβέρτα έχει σαν βασικό μειονέκτημα πως θέλει να μπει πριν κολλήσει το αυτοκίνητο. Αν κολλήσει, σχεδόν πάντα είναι πάρα πολύ δύσκολο να την βάλεις. Άρα την βάζεις πιο πριν.
Οι καλές αλυσίδες, μπαίνουν και εν στάσει. Μην φανταστείτε τώρα κάνα πανάκριβο μοντέλο, απλώς να μην είναι τίποτε χρέπια 30 ετών.
Στα σύγχρονα αυτοκίνητα, ταρζανιές με θερινά δεν επιτρέπονται. Όταν έχεις λάστιχα σε 17άρες, 18άρες κλπ και με πέλματα από 215 πλάτος και άνω, είσαι επικίνδυνος αν πας σε χιόνι χωρίς αλυσίδες ή κουβέρτες.
Άβαταρ μέλους
By glf
#757158 Βλέπω πιάσαμε άνοιξη οπότε άλλαξα ζαντολαστιχα στο 106, έπλυνα τα χειμερινά που βγήκαν, άδειασα λίγο αέρα και τα έβαλα αποθήκη.
Μετά πλύσιμο και το πάτωμα στο γκαράζ που είχε λίγα χωματακια απο λάσπες του χειμώνα.
Και ένα καλό πλύσιμο και τα αυτοκίνητα και τέλος για σήμερα.
Και παρέα το σκυλάκι μας που οπότε έβαζα μπρος ενα αυτοκίνητο νόμιζε θα φύγω και ήθελε να μπει για βόλτα.
Άντε στα επόμενα κρύα τούμπαλιν οι 4αδες.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#757194 Γιατί βγάζεις αέρα πριν τα αποθηκεύσεις?