Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#631493
NickTG έγραψε:1.3 με τα 92 άλογα.

καινουρια δεν βρηκα σε κανενα ιντερνετικο καταστημα με μια ματια,ριξε κανα τηλ σε αυτον,λεει οτι εχει στα 60 ευρω.

https://www.car.gr/parts/view/13085614- ... s-sublekth
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#631508 Έχει αγοραστεί ήδη.
Ευχαριστώ πάντως.

Τουλάχιστον το μισό αμάξι θα είναι καινούριο τώρα! :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#632602
dimviii έγραψε:
bill33 έγραψε:Θέλει αλλαγή η τσιμουχα ( ή φλάτζα είναι το σωστό; ) του ψευτοκάπακου ,γλύφει και πέφτει στο χταπόδι μια σταγόνα κάθε χ χλμ..


φλατζα ειναι το σωστο Βιλλ.Τσιμουχα ειναι αυτο.

Εικόνα



ρε Βιλλ ευκολο ειναι να την αλλαξεις μονος σου τη φλατζα του ψευτοκαπακου.10 λεπτα δουλεια ειναι,και το κοστος θα ειναι αστειο.



Έχουμε πει πολλάκις ότι όταν δεν είμαστε σίγουροι δεν το αναπαράγουμε άκριτα, και δη στα τεχνικά θέματα.

Αυτό που αναφέρει ο μπιλ είναι ονομάζεται παρεμβυσμα λαϊκά τσοντα.
Φλάντζα είναι άλλο πράγμα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#632653
red_monster έγραψε:
dimviii έγραψε:
bill33 έγραψε:Θέλει αλλαγή η τσιμουχα ( ή φλάτζα είναι το σωστό; ) του ψευτοκάπακου ,γλύφει και πέφτει στο χταπόδι μια σταγόνα κάθε χ χλμ..


φλατζα ειναι το σωστο Βιλλ.Τσιμουχα ειναι αυτο.

Εικόνα



ρε Βιλλ ευκολο ειναι να την αλλαξεις μονος σου τη φλατζα του ψευτοκαπακου.10 λεπτα δουλεια ειναι,και το κοστος θα ειναι αστειο.



Έχουμε πει πολλάκις ότι όταν δεν είμαστε σίγουροι δεν το αναπαράγουμε άκριτα, και δη στα τεχνικά θέματα.

Αυτό που αναφέρει ο μπιλ είναι ονομάζεται παρεμβυσμα λαϊκά τσοντα.
Φλάντζα είναι άλλο πράγμα


καταλαβαινω οτι απο τοτε που σε διορθωσα στις σαχλαμαρες που εγραφες για τους υπερσυμπιεστες το φερεις βαρεως,αλλα δεν φταιω εγω, που εσυ δεν ξερεις, ουτε πως δουλευει ενας υπερσυμπιεστης,ουτε τι ειναι φλατζα,τσιμουχα κλπ.
Αυτος τωρα ειναι μηχανολογος μηχανικος και καμαρωνει για τις γνωσεις του. :tomato:

υγ ψαχνουμε για ενα παιδι να συσκευαζει white spirit/ασετον/νιτρου,και τσιμεντοχρωματα.Αν σε ενδιαφερει στειλε βιογραφικο με πμ
5θημερο 8ωρο 680 καθαρα.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#632669 Εικόνα

Εικόνα

Πολλές προσβολές, ελάχιστα επιχειρήματα. Κλασσικό σύμπτωμα ημιμάθειας.

Σε ευχαριστώ για τη θέση εργασία αλλά προς ώρας είμαι ευχαριστημένος. Κρίμα που δεν μπορώ να ανταποδώσω την εξυπηρέτηση, δεν υπάρχει καμία θέση για τόσο κακότροπο άνθρωπο. :)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#632674
dimviii έγραψε:
red_monster έγραψε:
dimviii έγραψε:
bill33 έγραψε:Θέλει αλλαγή η τσιμουχα ( ή φλάτζα είναι το σωστό; ) του ψευτοκάπακου ,γλύφει και πέφτει στο χταπόδι μια σταγόνα κάθε χ χλμ..


φλατζα ειναι το σωστο Βιλλ.Τσιμουχα ειναι αυτο.

Εικόνα



ρε Βιλλ ευκολο ειναι να την αλλαξεις μονος σου τη φλατζα του ψευτοκαπακου.10 λεπτα δουλεια ειναι,και το κοστος θα ειναι αστειο.



Έχουμε πει πολλάκις ότι όταν δεν είμαστε σίγουροι δεν το αναπαράγουμε άκριτα, και δη στα τεχνικά θέματα.

Αυτό που αναφέρει ο μπιλ είναι ονομάζεται παρεμβυσμα λαϊκά τσοντα.
Φλάντζα είναι άλλο πράγμα


καταλαβαινω οτι απο τοτε που σε διορθωσα στις σαχλαμαρες που εγραφες για τους υπερσυμπιεστες το φερεις βαρεως,αλλα δεν φταιω εγω, που εσυ δεν ξερεις, ουτε πως δουλευει ενας υπερσυμπιεστης,ουτε τι ειναι φλατζα,τσιμουχα κλπ.
Αυτος τωρα ειναι μηχανολογος μηχανικος και καμαρωνει για τις γνωσεις του. :tomato:

υγ ψαχνουμε για ενα παιδι να συσκευαζει white spirit/ασετον/νιτρου,και τσιμεντοχρωματα.Αν σε ενδιαφερει στειλε βιογραφικο με πμ
5θημερο 8ωρο 680 καθαρα.


Βαλε και λιγο σαλιο ρε μλκ :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#632744
red_monster έγραψε:Εικόνα

Εικόνα

Πολλές προσβολές, ελάχιστα επιχειρήματα. Κλασσικό σύμπτωμα ημιμάθειας.

Σε ευχαριστώ για τη θέση εργασία αλλά προς ώρας είμαι ευχαριστημένος. Κρίμα που δεν μπορώ να ανταποδώσω την εξυπηρέτηση, δεν υπάρχει καμία θέση για τόσο κακότροπο άνθρωπο. :)


Ουσιαστικό
φλάντζα θηλυκό

οποιοδήποτε υλικό (πχ. φελλός, χαλκός, περμανίτης, λάστιχο) που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ανάμεσα σε δύο επιφάνειες ώστε να εξασφαλίζει την στεγανότητα και την μη διαρροή


Οτιδήποτε στεγανοποιεί δύο επιφάνειες κι εγώ σαν φλάντζα το ξέρω όπως και όλη η αγορά αυτών των υλικών. Δε νομίζω να σε εξυπηρετήσει κάποιος με ανταλλακτικά αυτοκινήτων ζητώντας του παρέμβυσμα ή τσόντα ψευτοκάπακου. :lol: στα υδραυλικά σίγουρα θα τα καταλάβουν που και εκεί το παρέμβυσμα θα το ζητήσουν ως o-ring ή τσιμούχα.
Τώρα μεταξύ τους οι μηχανικοί των κατασκευαστικών ναι μπορούν να χρησιμοποιούν την ''επιστημονική'' ορολογία αλλά αυτό δε σημαίνει ότι οτιδήποτε άλλο είναι λάθος στην ''εμπορική'' γλώσσα. Ειδάλλως να αρχίσουμε όλοι να λέμε στους όρχεις μου, τι μήτρα είναι αυτή κλπ...
Μην πιάσουμε δηλαδή τα του στρατού όχι δεν είναι λουκάνικο είναι σάκος ιματισμού, όχι δεν είναι παγούρι είναι υδροδοχείο, όχι δεν είναι κατσαβίδι είναι κοχλιοστρόφιο.

Ανούσια δηλαδή η κριτική στον ντίμι καθώς αν πάει και ζητήσει κάποιος αυτό που είπε θα του δώσουν ακριβώς αυτό που θέλει για να κάνει τη δουλειά του. Αν του έλεγε φλάντζα κεφαλής τότε ναι θα ήταν αποτυχημένη η προσπάθειά του να βοηθήσει.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#632745 Έγραψα ξεκάθαρα πως στην πιάτσα το λέμε "τσόντα".

Η ορολογία είναι 1-1, πως να το κάνουμε τώρα?
Άλλο η φλάντζα (flange) --> τελική διαμόρφωση
Άλλο το τσόντα (gasket) --> ενδιάμεσο υλικό

Φλάντζα είναι η τελική διαμόρφωση, εξού και η έκφραση "το φέρνω φλάντζα-φλάντζα".


Όταν θες να διορθώσεις κάποιον ή θες να κοροϊδεύσεις κάποιον άλλο, φρόντισε -τουλάχιστον- να είσαι σίγουρος :roll:

Τώρα τι δουλειά κάνω (ή δεν κάνω) και πόσα πόσα παίρνει ο υπάλληλος που γεμίζει δοχεία (με περιπαιχτικό ύφος για το μισθό του) δεν έχουν καμία θέση σε τεχνικό θέμα και δείχνουν άγνοια και φυσικά ατόφιο κόμπλεξ
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#632772
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#632779
panos2171 έγραψε:Δηλαδή εσύ θα ζητήσεις παρέμβυσμα ή τσόντα ψευτοκάπακου;

ναι και ζηταει να του αλλαξουν επισωτρα αντι για ελαστικα,και τον εκκεντροφορο τον λεει κνωδακοφορο αξονα. :tomato:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#632781 Δεν ξέρω ποσό πιο απλά να γράψω ότι το μεν είναι διαφορετική ονομασία για το ίδιο εξαρτημα το δε δυο διαφορετικά εξαρτήματα.