Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#614796 Κι εδώ αν σκάσεις μύτη μόνο για αλλαγή λαδιου εκτος εγγυησης σε αντιπροσωπία με αυτοκίνητο τέτοιας ηλικίας, κάπου τόσο θα πάει ρε κίλο :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#614888 Σε καινουργια αμάξια παίζει και το τί ειναι προγραμματισμένο να γίνει, + το ότι τουλάχιστον η τουοτα πολύ συχνά βγάζουν ανακοινώσεις για σέρβις σε προσφορά για "παλιά" αμάξια.

Πέραν αυτού ομως αλλαγή λαδιών ειναι ρε παιδιά άντε να πάει ενα κατοστάρικο :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By bill33
#614892 FIAT PUNTO HGT 2005.
Liqui Moly Super Leichtlauf 10W-40 4lt
MEAT & DORIA oil filter (μάρκα με έκαψες? )
Liqui Moly 2020 Motor Oil Saver - 300 ml
Σύνολο 40€ απο μαγαζί στην Τρίπολη.
Ψάχνοντας σε σκρουτζ βγαίνουν στα 29,70€+3,46€+ 10,30=43,46€ (μας τρώνε τα μεταφορικά) .Αντε αν τα έβρισκα σε ένα μαγαζί να γλίτωνα και 6€
Τα άλλαξα μόνος μου με εργαλεία απο το Lidl (αντλία λαδιού και κλειδί φίλτρου)
Το αμάξι πλέον κάνει λίγα χλμ οπότε σε ένα χρόνο θα αλλαχθούν πάλι.
:)
Άβαταρ μέλους
By bill33
#614901 Θέλει αλλαγή η τσιμουχα ( ή φλάτζα είναι το σωστό; ) του ψευτοκάπακου ,γλύφει και πέφτει στο χταπόδι μια σταγόνα κάθε χ χλμ.Αλλάζω λάδια κάθε 7000 χλμ δεν λείπουν πάνω απο 300? γρ.
10W-40 λάδι και 287000 χλμ.
Απο τότε που άρχισα να το βάζω,πρέπει να είναι η τρίτη φορά, έχει μειωθεί η διαρροή.Μεχρι να κάνω το μεγάλο σέρβις.Ουτε τον μεταβλητό έχω αλλάξει,ούτε και πρόβλημα με το τιμόνι έχει προκύψει.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#614928
Άβαταρ μέλους
By bill33
#614944 Αστείο ποσό το ξέρω.Μίλησα με τον μηχανικό μου για να αλλάξω ιμάντες κλπ όταν ξανακατέβω τον Γενάρη οποτε θα αλλαχθει και η φλάτζα.