Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By otso
#144939 λοιπον ο αρκουδος εχει ενα μικρο προβλημα.
απο φρεον ειναι ενταξει και δεν χανει , πριν 2,5 μηνες πηγαινα μακρινο ταξιδι εκανε ζεστη , το αναψα 10 λεπτα δουλευε ενταξει και μετα οχι ψυξη , αλλα αερα με εξωτερικη θερμοκρασια.
το παω στον μαστορα (σιτροεν οχι εξουσιοδοτημενο) το ελενχει φρεον ενταξει και δουλευε σωστα , ψυξη σκοτωνε.
η διαγνωση του , λεει οτι το εχει δει και σε αλλο σιτροεν ,πρεπει να ειναι (με δικα μου λογια και απο οτι θυμαμαι) κατι που διαχωριζει και μερικες φορες δεν δουλευει ωστε να κλεισει τον εξωτερικο αερα και να περναει ο κρυος. εχει επισκευασει παρομοιο με εξαρτημα που το φτιαχνει στον τορνο και δεν ξαναχαλαει ποτε.
δεν μου το ξαναπαρουσιασε και το ξεχασα μεχρι χτες που το εκανε στο ελα μιας διαδρομης το μεσημερι και το απογευμα στο πηγαινε αλλης , ενω στον γυρισμο σκοτωνε.
με τα ιδια συμπτωματα , 5-10 λεπτα κρυο και μετα παπαλα.
ειναι δυνατον να ειναι αυτο που λεει ο μαστορας; επειδη ειναι σοφιστικε ο αρκουδος μου ,βαζεις θερμοκρασια και προσπαθει να την πετυχει ειναι δυνατον εκει στην μειξη να κολλαει στο κλειστο για ψυξη; να εχει δικιο ο μαστορας; εχει συμβει σε κανεναν; ειδικα με σιτροεν;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#173013 Θέλω να καθαρίσω με spray τους αεραγωγούς του κλιματισμού του αυτοκινήτου.
Την ερχόμενη εβδομάδα έχω προγραμματίσει το ετήσιο service και μάλλον θα αλλάξω και φίλτρο καμπίνας.

Πότε είναι προτιμότερο να γίνει ο καθαρισμός πρίν, ή μετά την αλλαγή του φίλτρου; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By otso
#173058
Pitt έγραψε:Θέλω να καθαρίσω με spray τους αεραγωγούς του κλιματισμού του αυτοκινήτου.
Την ερχόμενη εβδομάδα έχω προγραμματίσει το ετήσιο service και μάλλον θα αλλάξω και φίλτρο καμπίνας.

Πότε είναι προτιμότερο να γίνει ο καθαρισμός πρίν, ή μετά την αλλαγή του φίλτρου; :hmmm:

εγω χρησιμοποιησα το λικουι μολλυ , εβγαλα το παλιο φιλτρο , το αφησα ανοιχτο δεν εβαλα δηλ φιλτρο αφησα ανοιχτο και το καπακι, ανοιξα τερμα τον αερα , πεταξε ολη την σαβουρα που ειχε μεσα και εκανε χαλια το αυτοκινητο , ανοιξα το καπνογονο και εκανα την διαδικασια που λεει , εβαλα το φιλτρο και τελος.
αυτο εκανα εγω , |λογοκρισία| εξυπναδα ; ποιος ξερει;
φιλτρο βαλε με ανθρακα .
ειχα την εντυπωση οτι επιαναν τα χερια σου
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#173063 Μωρέ πιάνουν, αλλά το ετήσιο service δεν λέει να το κάνω στην πυλωτή!
Και αφού θα πάει που θα πάει στο συνεργείο, ας αλλάξουν και το φίλτρο.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#173199 Και εμένα στην αντιπροσωπεία το έκαναν στην φάση της αλλαγής,έβγαλαν το παλιό έβαλαν το σπρέι και έβαλαν το καινούριο μετά

.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#241997 Έχει κάποιος να προτείνει μάστορα για a/c αυτοκινήτου; Πιο συγκεκριμένα, πέρα από σέρβις, να μπορεί να ανιχνεύσει διαρροές. Τιμαί λογικαί και Αθήνα. :)
Άβαταρ μέλους
By nEK
#242040 Στον 6 χρονο και δεν εχω κανει συντηρηση του κλιματιστικου. Μετρημα φρεον, λαδωμα κλπ.
Να τομκανω προληπτικα?
Ειχα διαπιστωσει καποιες ζεστες ημερες πως δεν εψυχε καλα αλλα επειδη γενικοτερα εκανε δουλεια δεν ασχοληθηκα.

Παιζει να εχει ελλειπη φρεον και να γινετε αυτο?
Άβαταρ μέλους
By xenos
#242087
nEK έγραψε:Στον 6 χρονο και δεν εχω κανει συντηρηση του κλιματιστικου. Μετρημα φρεον, λαδωμα κλπ.
Να τομκανω προληπτικα?
Ειχα διαπιστωσει καποιες ζεστες ημερες πως δεν εψυχε καλα αλλα επειδη γενικοτερα εκανε δουλεια δεν ασχοληθηκα.
Παιζει να εχει ελλειπη φρεον και να γινετε αυτο?


Λογικά θέλει να συμπληρώσεις φρέον. Ε ρώτα και αν θέλει σέρβις (έχει ένα λάδι ο κομπρ.).
Άβαταρ μέλους
By xenos
#246556
xenos έγραψε:Έχει κάποιος να προτείνει μάστορα για a/c αυτοκινήτου; Πιο συγκεκριμένα, πέρα από σέρβις, να μπορεί να ανιχνεύσει διαρροές. Τιμαί λογικαί και Αθήνα. :)

;;;

<
Άβαταρ μέλους
By gianik
#246610 Λεωφ.Βουλιαγμενης 72 , Αργυρουπολη σε βολευει;
Αν ναι , τοτε πηγαινε με κλειστα ματια..

Καλος μαστορας , γνωστης , προσωπικα με βοηθησε με την διαρροη στο fiesta , μου ζηταγαν τοσα λεφτα κ την εβγαλα με 70€ (περιλαμβανομενου του service..)...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#246845
gianik έγραψε:Λεωφ.Βουλιαγμενης 72 , Αργυρουπολη σε βολευει;
Αν ναι , τοτε πηγαινε με κλειστα ματια..

Καλος μαστορας , γνωστης , προσωπικα με βοηθησε με την διαρροη στο fiesta , μου ζηταγαν τοσα λεφτα κ την εβγαλα με 70€ (περιλαμβανομενου του service..)...


θενκς! Θα το μεταφέρω. :)
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#269653
alexandros.K έγραψε:Για δωσε info
Τι καθαριστικό ειναι αυτο


Αυτό που χρησιμοποίησα μου φάνηκε περισσότερο αρωματικό, παρά καθαριστικό του a/c.
Το αγόρασα από Γκαγκαστάθη και είναι της “Brite n’ Shine”

Εικόνα

Υπάρχουν μάλλον καλύτερα, όπως αυτό.

Εικόνα